Aliance leteckých společností
28.6.2020

Aliance leteckých společností

Co jsou to aliance leteckých společností a proč se do nich letecké společnosti sdružují? Jaké výhody přináší letecké aliance pro zákazníka? Tyto a ještě mnohé další otázky ohledně aliancí Oneworld, SkyTeam a Star Alliance odpovíme v našem speciálu o aliancích leteckých společností.

Aliance leteckých společností vznikají pro propojení letů, a to mezinárodních i vnitrostátních, spojení rezervačních systémů a sdílení know-how, vzájemnou podporu a snížení nákladů na provoz jednotlivých aerolinií. Letecké společnosti spolu také sdílí letištní salónky a věrnostní programy pro zákazníka a kooperují při poskytování mnohých služeb i zajištění leteckého provozu.

Ve světě existuje mnoho leteckých aliancí, tři z nich ale nabývají světové velikosti a významu – jsou jimi Oneworld, SkyTeam a Star Alliance.

Oneworld

Oneworld je aliancí založenou v roce 1999 se sídlem v New Yorku. Jejích 15 členských a 12 přidružených aerolinií obsluhuje 1012 letišť napříč 158 státy a ročně přepraví 490 milionů cestujících. Oneworld je nejmenší ze tří aliancí, o kterých pojednává tento článek.

Při členství ve věrnostním programu libovolné z členských leteckých společností můžete sbírat míle a využívat výhody u všech členských aerolinií. Úrovně členství v jednotlivých věrnostních programech se převádějí do statusu Ruby, Sapphire a Emerald. Emerald je nejvyšším statusem a nabízí tak nejširší škálu benefitů.

Více informací si přečtěte na webových stránkách aliance Oneworld.

SkyTeam

SkyTeam byl založen roku 2000. Jeho sídlem je Amsterdam. Nynějších 19 členů SkyTeamu spolu se dvěmi přidruženými aeroliniemi létá na více než 1 150 letišť napříč 175 státy a ročně tak přepraví 630 milionů cestujících. SkyTeam je nejmladší ze tří zde popisovaných aliancí.

Členské aerolinie:

✈ Aerolíneas Argentinas Delta Air Lines Saudia
Aeroméxico Garuda Indonesia TAROM
Air Europa ITA Airways ✈ Vietnam Airlines
Air France Kenya Airways Virgin Atlantic
China Airlines KLM XiamenAir
China Eastern Airlines Korean Air
ČSA ✈ Middle East Airlines

Při členství ve věrnostním programu libovolné z členských leteckých společností můžete sbírat míle a využívat výhody u všech členských aerolinií. Úrovně členství v jednotlivých věrnostních programech se převádějí do statusu Elite a Elite Plus, přinášející veliké množství výhod.

Více informací si přečtěte na webových stránkách aliance SkyTeam.

Star Alliance

Star Alliance, založena roku 1997, sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem. 26 členských a dalších 40 přidružených aerolinií Star Alliance obslouží 1294 letišť napříč 195 státy, ročně přepraví 762 milionů cestujících. Star Alliance je největší světovou aliancí leteckých společností.

Při členství ve věrnostním programu libovolné z členských leteckých společností můžete sbírat míle a využívat výhody u všech členských aerolinií. Úrovně členství v jednotlivých věrnostních programech se převádějí do statusu Silver a Gold, přinášející veliké množství výhod.

Více informací si přečtěte na webových stránkách aliance Star Alliance.

Výhody pro zákazníky

Existence aliancí leteckých společností přínáší zákazníkům mnoho výhod. Snad největší výhodou je velké množství kombinací letů, kdy na jedné letence lze letět s více aerolinkami dané aliance a to v rámci spolupráce codeshare. Takové lety na sebe navazují garantovanými přestupy a zavazadla jsou obvykle mezi letadly překládána automaticky, nemusíte si je tedy vyzvednout a opět odbavit.

Dále jsou letecké společnosti v případě nesnází ochotny přesměrovat zákazníky na let aliančního dopravce. Aerolinie v rámci aliance mají také obvykle určitý standard služeb. Vy tak víte, co můžete očekávat. Věrnostní programy členských aerolinií jsou propojené a míle tak můžete sbírat napříč více společnostmi. Také využití nasbíraných mílí a získání bonusové letenky je možné u jiné společnosti v rámci aliance. Věrnostní status, kterého dosáhnete, je opět platný napříč aliancí. Benefity svého statusu, jako například prioritní odbavení, prioritní nástup do letadla nebo bezplatný výběr sedadla, můžete proto uplatňovat napříč aeroliniemi.

Aliance leteckých společností nejsou ale výhodné pro zákazníky ve všech směrech. Spolupráce aerolinií snižuje konkurenci a vede tak k vyšším cenám. Sbírání mílí a věrnostní programy také často vedou k tendenci létat pouze s jednou z aliancí, a to i za vyšší cenu letenky.

Sbírání mílí si brzy rozebereme v dalším článku.

Máte k tématu dotaz? Směřujte jej prosím do naší diskuze. 🙂

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 18. 6. 2024
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)