Garantovaný vs. negarantovaný přestup
18.6.2019

Garantovaný vs. negarantovaný přestup

TIP: Máte nějaké nejasnosti ohledně přestupů? Nebo vlastní zkušenost, se kterou byste se rádi podělili? Napište do naší diskuze 😉

Letadla nejsou MHDčko a tak přestupy mezi nimi, a případně nestihnutí návazného spoje, jsou strašákem mnoha (nejen) začínajících cestovatelů. Nemusí to tak ale být! Pojďme se spolu podívat na to, kolik času k přestupu potřebujeme, co se stane, když letadlo uletí před nosem a především, jaký je rozdíl mezi přestupem garantovaným a negarantovaným.

Garantovaný přestup aneb bude o vás postaráno

Garantovaný přestup získáte tak, že zakoupíte celou cestu najednou v jedné rezervaci. To je možné, pokud jsou oba lety od stejné letecké společnosti, případně od různých, ale spolupracujících. Jelikož si koupíte cestu až do cílové destinace, aerolinka ručí za to, že vás tam dopraví. Nemůže vás nechat na půli cesty, i kdyby první z letů měl zpoždění. V tomto případě by na vás návazné letadlo buďto počkalo, anebo byste byli zadarmo přesazeni hned do dalšího možného letu. V mezičase na letišti by se o vás aerolinka (královsky) postarala.

✈ Před letem

Pojďme to ale vzít hezky od začátku. Že je přestup garantovaný při koupi letenky poznáte jednoduše. Je psaný na jedné letence, uváděný jakožto jedna cesta. Doba na přestup je spočítaná tak, abyste cestu z jednoho letadla do druhého bez problémů stihli. Až přijdete na letiště na check-in, vytisknou vám palubní vstupenky na všechny lety vaší cesty. Pokud vytisknou jen jednu, pak vás požádají, abyste si další palubenky vyzvedli při přestupu na tranzitní přepážce. Na check-inu také odbavíte své zavazadlo, které většinou letí samo až do cílové destinace.

Pozor! Při letech do USA i několika dalších zemí si musíte zavazadlo při prvním vstupu do země vyzvednout a pro návazný let znova odbavit!

✈ Přestup na letišti

Při přestupu můžete buďto zůstat na mezinárodní půdě tranzitní haly, anebo se vydat za poznáním mimo budovu letiště. V tu chvíli už se ale ocitnete na území daného státu, a tak tam platí vízové povinnosti. Zjistěte si předem, zda potřebujete víza, a pokud ano, jestli stačí ta tranzitní. Dejte si pozor, abyste se mezi památkami a kavárnami nezdrželi moc dlouho a stihli váš návazný let. A teď skvělá zpráva: lepší aerolinky, jako třeba Emirates nebo Turkish Airlines, nabízí organizovanou prohlídku města anebo dokonce hotel v blízkosti letiště zdarma, splníte-li určité podmínky.

✈ Když to uletí

Pokud by první letadlo mělo náhodou zpoždění natolik veliké, že byste nestíhali návazný let, druhé letadlo na vás buďto počká, anebo sice uletí, vy ale dostanete letenku zdarma hned na další možný let. Se vším vám ochotně pomůžou a poradí na tranzitní přepážce. Pokud by další letadlo letělo až za dlouho, aerolinka se o vás na své náklady postará. Dostanete jídlo a pití, většinou v podobě poukázek do letištních restaurací, v případě delšího čekání i hotelový pokoj včetně taxíku k hotelu a pak zase zpátky z něj. I přes tento komfort máte nárok na odškodnění za zpoždění!

Negarantovaný přestup aneb je to jen na vaše triko

Negarantovaný přestup vzniká při letech, které jsou zakoupené zvlášť. Můžou být od různých aerolinek, které spolu nespolupracují, anebo se třeba jedná o jeden mezinárodní a jeden vnitrostátní let. Negarantované jsou také všechny přestupy u nízkonákladových aerolinek. V tuhle chvíli máte dvě samostatné letenky a pokud druhé letadlo nestihnete, je to jen a jen váš problém. I tak ale není všem dnům konec, nebojte se!

✈ Před letem

Při koupi letenek musíte pečlivě zvážit, kolik času na přestup potřebujete. Neexistuje žádné univerzální číslo, ve hře je totiž mnoho faktorů. Každé letiště je jinak veliké a mezitím co to v Ostravě přejdete z jednoho konce na druhý jen pár kroky, pařížským CDG (rozumějte Chaos de Gaulle) můžete bloudit dlouhé hodiny. Vliv má i to, zda přestupujete v rámci jednoho terminálu, anebo se musíte přepravit z jednoho na druhý. Někdy to jde pěšky nebo letištním rychlovláčkem, jindy musíte sednout do taxíka, který se jako na potvoru zasekne v dopravní zácpě. Další faktor, který musíte zvážit, je jaká aerolinka operuje první let. Ne všechny totiž mají pověst přesnosti jak švýcarské hodinky!

✈ Přestup na letišti

Až pečlivě zvážíte, kolik času na přestup potřebujete, a koupíte příslušné letenky, můžete se vydat na letiště. Palubenku dostanete jen do další destinace, odbavené zavazadlo si tam s vámi také vystoupí. Nezapomeňte ho tedy vyzvednout na zavazadlovém pásu a znova odbavit. Jestli je váš přestup dlouhý a v letištní hale byste se ukousali nudou, nic vám opět nebrání v návštěvě města. Tedy až na vízové povinnosti, které je potřeba předem pro danou zem nastudovat a případná víza vyřídit.

✈ Když to uletí

Problém negarantovaného přestupu nastává ve chvíli, kdy má první letadlo zpoždění anebo se zaseknete při přestupu na pasové kontrole, a druhé letadlo vám uletí před nosem. Jelikož jste si lety zakoupili jako dvě samostatné cesty, nikdo vám z té patálie nepomůže. Vám tak nezbývá než koupit novou letenku anebo zaplatit takzvaný „záchranný poplatek“. Tím získáte sedačku hned v dalším možném spoji dané aerolinky (té, jejíž spoj vám uletěl před nosem). Ryanair si účtuje 2570 Kč, Easyjet 3050 Kč, Wizzair 1800 Kč, proto zvažte, zda vás to vyjde či nevyjde výhodněji než koupě nové letenky. Na hotel ani jídlo zdarma v případě negarantovaného přestupu nárok pochopitelně nemáte, spaní na lavičce sice není nejpohodlnější, ale určitě nejlevnější řešení. Jen bacha, některá letiště se na noc zavírají! Pokud se budete chtít zpětně soudit o odškodnění za zpoždění, počítejte jen s dobou zpoždění prvního letu, ne s tou, o kolik déle jste se dostali do cílové destinace. To je u negarantovaného přestupu jen na vaše triko.

Nevěšte ale hlavu, že jste se dostali do takové šlamastiky. Koukejte na to pozitivně, díky nestihnutému návaznému spoji máte teď čas poznat další destinaci a co může být lepšího v životě cestovatele? 😉

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 10. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)