Záletník 124 aneb novinky ze světa cestování a letectví
21.1.2024

Záletník 124 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl, tentokráte od Viktoriiných vodopádů na hranicích Zambie a Zimbabwe, další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 124. A na jaká témata si dnes posvítíme? Aerolinky obnovují lety do Tel Avivu – Smartwings a Israir z Prahy, Ryanair a Wizz Air z okolních letišť. Korean Air navyšuje počet letů mezi Prahou a Soulem. Air Baltic vypraví speciální lety do Ostravy. Turkish Airlines vstupují na nový trh, do Austrálie. V Japonsku se zrodila nová aerolinka – Air Japan. A máme pro vás samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Smartwings obnoví lety do Tel Avivu

Domácí aerolinka Smartwings se počínaje 1. únorem vrátí na linku z Prahy (PRG) do Tel Avivu (TLV). Pravidelné spojení bude cestovatelům opět k dispozici od začátku února v počtu čtyř rotací týdně (středa, čtvrtek, sobota a neděle). Od března poté aerolinka plánuje navýšit počet spojení na sedm týdně (lety každý den). Aktuálně na trase mezi Českou republikou a Izraelem létají aerolinky El Al (8× týdně), Arkia (2× týdně) a nově od tohoto týdne také Israir (3× týdně). Až se k těmto dopravcům přidají ještě Smartwings, bude trasa do Tel Avivu jednou z nejvytíženějších v nabídce odletů z Letiště Václava Havla.

Jazeera Airways přestala nabízet lety z Prahy do Kuvajtu

Z rezervačního systému letecké společnosti Jazeera Airways se vytratilo pražské Letiště Václava Havla (PRG). Pravděpodobně to značí, že kuvajtská aerolinka v letošním roce nepočítá s provozem přímé linky mezi Prahou a Kuvajtem (KWI). Na ní dopravce z Perského zálivu operoval sezónně (vždy v letních měsících) během let 2022 a 2023. Situaci budeme i nadále monitorovat, ale aktuálně to vypadá, že Praha o tuto přímou linku přijde…

Korean Air bude z Prahy do Soulu létat častěji

Korejská letecká společnost Korean Air v letošním roce přidá čtvrtou týdenní rotaci na lince mezi Prahou (PRG) a Soulem (ICN) již v dubnu. Aktuálně nabízí přímé lety z České republiky do Jižní Koreje 3× týdně (pondělí, středa a pátek). Od 6. dubna 2024 ale nalezneme v rezervačním systému aerolinky také sobotní rotaci. Čtyřikrát týdně byla linka obsluhována již v loňském roce, ale to pouze během letních měsíců. Vzrůstají poptávka po letech do Asie však dopravce přiměla k tomuto, pro cestovatele, příznivému kroku.

Air Baltic chystá speciální lety z Rigy do Ostravy

Letecká společnost Air Baltic, jejíž hlavní sídlo se nachází v lotyšském hlavním městě Rize, vypraví během května několik párů speciálních letů právě z Rigy (RIX) do Ostravy (OSR). Důvodem je konání mistrovství světa v ledním hokeji, přičemž právě v Ostravě odehraje své skupinové zápasy reprezentace Lotyšska. Celkem pět obousměrných letů se uskuteční ve dnech 11. / 13. / 17. / 20. / 22. května a bude na ně nasazen letoun Airbus A320-300 pro 148 cestujících. Nejlevnější jednosměrné letenky v základní tarifu „Green“ vyjdou na 80 € neboli necelé dva tisíce Kč.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Albawings expanduje v kosovské Prištině (PRN). Albánská aerolinka v nejbližších dnech začne létat hned na 11 nových linkách z Kosova. Expanze na letišti v Prištině souvisí se zrušením vízové povinnosti pro držitele kosovských pasů, pro něž byl v první polovině ledna zaveden bezvízový styk (cesty do 90 dnů) se členskými státy Evropské unie, Islandem, Norskem a Švýcarskem. Nové linky z hlavního města Kosova primárně povedou do destinací se silnou kosovskou diasporou. Pro našince by mohly být potenciálně zajímavé přímé lety do Berlína (BER), kde budou Albawings konkurovat easyJetu, a Mnichova (MUC), kde svedou boj o cestovatele s Condorem a Eurowings.

Lufthansa nabídne lety do čtveřice nových destinací v Evropě. V rezervačním systému německé letecké společnosti se objevilo hned kvarteto nových city-pairů, na nichž bude dopravce od jarních měsíců nabízet pravidelná spojení. Konkrétně se jedná o tyto linky: Frankfurt (FRA) – Kišiněv (KIV) od 28. dubna 5× týdně (všední dny), Frankfurt – Trondheim (TRD) do 28. dubna 2× týdně (čtvrtek, neděle), Mnichov (MUC)Nantes (NTE) od 31. března 3× týdně (středa, pátek, neděle), a také Mnichov – Oulu (OUL), kde dojde k návaznosti na provoz zimní linky (2× týdně – úterý, sobota). Díky četné frekvenci letů z Prahy (PRG) do obou hubů Lufthansy budou nově provozované linky zajímavé také pro některé české cestovatele.

Turkish Airlines v letní sezoně navýší počet letů do mnoha evropských destinací. Četnější frekvence letů do Istanbulu (IST) se dočkají také vybraná okolní letiště, která pro své cesty využívají tuzemští turisté. Do bavorského Mnichova (MUC) se od 10. června bude létat 29× týdně (o letních prázdninách dokonce 32× týdně) – to jsou + 4 týdenní rotace. Na stejný nárůst a dvaatřicet letů týdně v hlavní letní sezoně se může těšit také vídeňské letiště Schwechat (VIE).

Letem z Evropy do Afriky

Air Arabia Maroc otevře novou základnu v Tetuánu. Marocká nízkonákladová aerolinka plánuje s příchodem letního letového řádu 2024 otevřít svou šestou základnu v zemi. Alokována bude do města Tetuán (TTU) na severu Marockého království, odkud dopravce nabídne kvarteto přímých linek do Evropy. Konkrétně se bude jednat o spojení do Barcelony (BCN), Bruselu (BRU), Madridu (MAD) a Malagy (AGP).

Letem z Evropy Asie

Ryanair a Wizz Air obnoví lety do Tel Avivu. Jako první z největších evropských nízkonákladovek se do Tel Avivu (TLV) vrátí irský dopravce. Od 1. února je v jeho rezervačním systému možné zarezervovat lety do Izraele z Vídně (VIE) – 2× (úterý a pátek), Baden Badenu (FKB), bavorského Memmingenu (FMM), Marseille (MRS) a Milána-Bergama (BGY). O měsíc později, tj. od 1. března 2024, počítá s částečnou obnovou letů na Blízký východ také konkurenční Wizz Air. Ten začal cestovatelům nabízet lety z Budapešti (BUD) – 3× (pondělí, pátek, neděle), Bukurešti (OTP), Krakova (KRK) – 2× týdně (čtvrtek a neděle), Londýna-Lutonu (LTN), Říma (FCO) a Sofie (SOF).

Letem světem

V Japonsku začne působit nová aerolinka – Air Japan! Tento japonský dopravce byl sice založen již v roce 1990 (tehdy jako charterová aerolinka), ale teprve v roce 2022 začal získávat svou dnešní podobu. Řadí se pod mateřskou leteckou společnost All Nippon Airways a své první lety spustí v únoru letošního roku. Jakožto nízkonákladový dopravce létající na středních a dlouhých trasách začne létat z tokijského letiště Narita (NRT) do thajského Bangkoku (BKK) – od 9. února, a do jihokorejského Soulu (ICN) – od 22. února. Ve flotile má prozatím jeden Boeing 787-8 Dreamliner v uspořádání kompletně pro ekonomickou třídu. Na obou svých linkách bude o cestovatele bojovat s mj. konkurenční japonskou nízkonákladovkou Zipair nebo „velmi dobře známou firmou“ v podobě Air Asia.

Turkish Airlines začnou premiérově létat do Austrálie. Tento kontinent je posledním, kam zatím nesměřuje žádné spojení tureckého dopravce. O expanzivních plánech dopravce, které by mohly tuto skutečnost změnit, jsme psali již v magazínu Záletník 98.. Nyní to ale konečně vypadá, že se tyto plány promění v realitu. Linka z Istanbulu (IST) do Melbourne (MEL) s technickou zastávkou v Singapuru (SIN) je v rezervačním systému aerolinky dostupná od 15. března 2024. Spojení nejprve zajistí letadla typu Boeing 787-9 Dreamliner, která od dubna nahradí Airbusy A350-900XWB. Ve směru do Austrálie se bude létat úterky/pátky/neděle, zatímco obráceně poté v pondělky/středy/soboty.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)