Letiště Londýn Luton (LTN)

Letiště Londýn Luton (LTN)

Mezinárodní letiště Londýn Luton (LTN) je jedním z pěti londýnských letišť a nachází se v obci Luton severně od Londýna. Míří sem hlavně nízkonákladoví dopravci a svou bázi zde mají aerolinky easyJet, Ryanair, TUI a Wizz Air. V roce 2019 letištěm prošlo více než 18,2 milionů cestujících.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 45 km
 • Oficiální web letiště london-luton.co.uk

Letenky do Londýna

Letenky z Prahy (PRG) do Londýna na letiště Luton pořídíte u aerolinek easyJet a Wizz Air. Průměrná cena letenky na Luton se pohybuje okolo 2 500 Kč, akční letenky pořídíte i pod 1 000 Kč. Délka letu z Prahy na letiště Londýn Luton je 2 hodiny.

Do Londýna na letiště Luton (London Luton) se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Londýna či kamkoliv do Anglie si rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště Luton

Doprava ve dne

Vlak

Nejrychlejším spojením z letiště Londýn Luton do centra Londýna je vlak. Z letiště k vlakové stanici Luton Airport Parkway vás dopraví vlak DART, který jezdí v intervalu 5 min (od 6:00 do 9:30 a od 14:00 do 18:00, jinak každých 8 – 15 minut). Z letiště se pak vlakem dostanete do centra Londýna na zastávky St Pancras International, Farringdon, City Thameslink, London Blackfriars nebo London Bridge. Vlak poté pokračuje na letiště Londýn Gatwick. Cesta do centra vám zabere přibližně 40 minut. Vlaky jezdí s častým intervalem od 3:43 do 00:13, jinak jezdí jednou za hodinu. Jízdenka vás vyjde průměrně na 22 € a koupíte si ji předem online. 

Autobus

Nejlevnější dopravou z letiště Londýn Luton do centra Londýna je autobus National Express. Z letiště na stanici Victoria, která se nachází v blízkosti Buckinghamského paláce a dalších památek, jede linka A1 a A31. Linka A2 staví také na stanici Paddington. Jízdenky kupujte na stránkách společnosti National Express. Autobus jezdí několikrát denně a cesta vám zabere asi 50 minut (dle destinace a dopravní situace). Jízdenka vás vyjde od 6 GBP a platí, že čím dříve jízdenku koupíte, tím levněji vás vyjde.

Společnost National Express vás také z letiště Luton odveze do měst Birmingham či Oxford.

Několikrát denně jezdí z letiště Luton na Victoria Coach Station také autobus 757 společnosti Green Line. Autobus jezdí od 4:05 do 1:35 a jízdenka stojí 11,5 GBP.

Do města Milton Keynes jezdá autobus 99 společnosti Stagecoach, po cestě staví v centru Lutonu. Do měst Houghton Regis nebo Dunstable jezdí společnost Busway (linka A).

Půjčené auto

V areálu letiště najdete pobočky několika autopůjčoven – k nim vás odveze shuttle bus zdarma. Perfektní káru najdete v naší autopůjčovně, kde si ji v klidu zarezervujte předem a na letišti ji už jen vyzvednete.

Taxi

Na letišti Luton si určitě chytnete taxíka, který vás odveze kam potřebujete. Alternativně využijte služby Uber nebo Bolt. 

 

Doprava v noci

V noci jezdí z letiště do centra města (a zpět) jak autobus i vlak. Tyto spoje jezdí v noci s cca hodinovým intervalem. Další možností je vzít si taxík, Uber nebo Bolt.

Přestup na letišti

Letiště Londýn Luton má jeden dvoupatrový terminál a při přestupu musíte opustit tranzitní prostor. Minimální čas na přestup mezi lety na letišti Londýn Luton je 1 hodina.

Pro lepší orientaci na letišti si prohlédněte mapku letiště.

Během čekání na letadlo využijte letištního salónku Aspire Executive Lounge, který je otevřený od 4:30 do 20:30 každý den. Za vstup si připravte 37,99 GBP.

Své zavazadlo si bezpečně uložíte v letištní úschovně, která má otevřeno od 4:00 do 22:00.

Pokud máte přestup přes noc, pohodlně ji strávíte v některém z letištních hotelů. Na výběr máte z hotelů Ibis, Holiday Inn nebo Courtyard. 

Přestup na další letiště v Londýně

 • Heathrow
  • Cesta autobusem National Express (linky 230, 240, 788 a 707) vám z letiště Luton na Heathrow (LHR) zabere asi 1 hodinu a 20 minut. Za jízdenku zaplatíte od 14,4 GBP. Autobus jezdí mezi 1:55 a 20:55.
 • Gatwick
  • Na Gatwick (LGW) vás také odveze National Express (linka 230). Treanfer z letiště Londýn Luton vám zabere asi 2 hodiny 10 minut a bude vás stát od 17 GBP. Autobus jezdí od 1:55 do 18:45.
 • Stansted
  • Během 1 hodiny a 10 minut se dostanete z letiště Luton na Stansted (STN), také na palubě autobusů National Express (linky 737 a 777). Jízdenku si koupíte od 15 GBP a linka je v provozu mezi 2:55 a 21:20.
 • London City
  • Přímý spoj na letiště Londýn City (LCY) nejezdí. Budete muset nejprve dojet do centra Londýna a poté jet vlakem DLR nebo autobusem 474 (ze zastávky Canning Town).

Další užitečné tipy

Hladové cestující potěší široká nabídka kaváren, fastfoodů nebo restaurací. Nákupy všeho potřebného vyřešíte v obchodech, kterých je na letišti Luton dostatek. Nechybí ani duty-free.

Hotovost snadno získáte v letištní směnárně nebo v některém z bankomatů.

Pokud něco na letišti Luton ztratíte, nezapomeňte vyplnit příslušný formulář.

Na letišti Luton je k dispozici také kaple a zóny vyhrazené pro kuřáky.

Informace o aktuálních příletech a odletech na letiště Luton najdete na oficiálním webu letiště.

Přesná adresa letiště Londýn Luton: Airport Way, Luton LU2 9LY, Spojené království

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 5. 12. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)