Londýn - Luton (LTN)

Londýn – Luton (LTN)

Londýn Luton je letiště nízkonákladových aerolinek (až na několik výjimek), svůj hub tady má EasyJet a Wizz Air. Je oblíbené pro svou malou velikost a rychlé časy odbavení, zároveň je také blíž centru Londýna než konkurenční letiště Londýn Stansted.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 45 km
  • Oficiální web letiště london-luton.co.uk

Letenky do Londýna

Londýn Luton je letiště nízkonákladových aerolinek, z Prahy sem teď létá Wizz Air a od října 2019 se k němu přidá také EasyJet. Wizz Air létá linku Praha – Londýn Luton každý den a ceny zpátečních letenek se pohybují kolem tisícikoruny, v akci klesnou i k 700 Kč. Ceny EasyJetu jsou o nějakých 50 % vyšší, EasyJet je ale také lepší aerolinka s minimem zpoždění a s většími limity pro kabinová zavazadla. Let Praha – Londýn Luton trvá 1 h 50. Na letiště Londýn Luton se s EasyJetem dostanete také z Krakowa, Mnichova a z letiště Berlín Schönefeld. Ryanair začne v říjnu 2019 létat linku Krakow – Londýn Luton. Wizz Air spojuje Luton také s Bratislavou, Košicemi, Popradem, Krakowem, Varšavou, Wroclawí a Budapeští.

Letenky rezervujte  v našem vyhledávači a nebo na webu dopravce.

Doprava do centra

Ve dne

Nejlevnější a podle nás i nejlepší dopravou z letiště Londýn Luton do centra Londýna je autobus National Express. Z letiště na stanici Victoria, která se nachází v blízkosti Buckinghamského paláce a dalších památek, jede 60-90 min, dle denní doby a dopravní situace. Při cestě zpět na letiště doporučujeme dostatečnou časovou rezervu, dopravní zácpa totiž není výjimkou. Autobus jezdí každých 30 minut během dne a jednou za hodinu v noci. Jízdenky kupujte na stránkách společnosti National Express (případně mrkněte také na EasyBus).Jako odjezdovou stanici zvolte London Luton Airport (National Express). Ceny za jednu jízdu začínají již na 2 £. Čím dříve jízdenky koupíte, tím levnější budou.

Nejrychlejším spojením z letiště Londýn Luton do centra Londýna je vlak. Z letiště k vlakové stanici (Luton Airport Parkway) vás dopraví shuttle bus zdarma, jezdí v intervalu 10 min a na vlakové stanici je za 6 min. Odtud jeďte vlakem do stanice London Blackfriars, která se nachází v moderní části Londýna. Celá cesta včetně jízdy shuttle busem nezabere více jak 65 minut. Vlaky jezdí i v noci, pouze s větším časovým intervalem. Jízdenky kupujte na ThamesLink. Jedna jízda vlakem stojí 15 £. Poměr cena – výkon podle našeho názoru dává vyhrát autobusu nad vlakem.

V noci

V noci jezdí z letiště do centra města (a zpět) jak autobus, tak vlak, o kterých píšeme výše. Tyto spoje jezdí v noci s cca hodinovým intervalem. Taxi z letiště do centra Londýna stojí kolem 100 £.

Aktuální dopravu do centra najdete na mapce. Čas spojení můžete změnit v levém horním rohu mapky.

Přestup na letišti

Minimální čas na přestup mezi lety na letišti Londýn Luton je 1 hodina. Letiště je malé a přehledné, není ale možné přestupovat přes airside (transitní prostor). Vždy je nutné projít pasovou kontrolou ven a poté přes bezpečnostní kontrolu zase zpátky. Protože letiště Londýn Luton je letiště hlavně nízkonákladových aerolinek, váš přestup bude nejspíš negarantovaný. V tom případě doporučujeme dostatečnou časovou rezervu kvůli možnému zpoždění prvního letu, ideální je nechat si na přestup 3 hodiny.

Por lepší orientaci na letišti si prohlédněte mapku letiště.

Další užitečné tipy

Něco k snědku koupíte v obchodě Simply Food od Marks & Spencer. Nachází se v příletové hale a otevřeno je od 5:30 do posledního příletu. Z fast-foodů najdete na letišti Londýn Luton například Burger King.

Úschovnu zavazadel najdete v odletové hale kousek od přepážky nadrozměrných zavazadel. Úschovné na 24 h stojí 10 £.

WiFi je na letišti zdarma na 4 hodiny.

Salónky naleznete na letišti dva, a to Aspire Lounge a Clubrooms Lounge. S Priority Passem máte vstup zdarma do Aspire Lounge, Clubrooms Lounge má cenu 27 £ za osobu. Oba salónky jsou velice komfortní a podává se výborné jídlo. Sprchy podléhají poplatku.

Informace o aktuálních příletech a odletech na letiště Luton najdete na oficiálním webu letiště.

Přesná adresa letiště Londýn – Luton: Airport Way, Luton LU2 9LY, Spojené království

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 2. 8. 2022
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)