Letiště Istanbul

Letiště Istanbul (IST)

Mezinárodní letiště Istanbul (IST), známé také jako Letiště Istanbul Havalimani, je hlavním letištěm obsluhující turecký Istanbul a jedním s nejvýznamnějších leteckých uzlů světa. Je to 7. nejvytíženější letiště na světě (2022). Jedná se o nové a moderní letiště, které nahradilo původní Letiště Atatürk v roce 2018. Svou základnu zde má aerolinka Turkish Airlines a v roce 2022 letištěm prošlo více než 64,4 milionů cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 40 km
  • Oficiální web letiště istairport.com

Letenky do Istanbulu

Letenky z Prahy (PRG) do Istanbulu na hlavní letiště pořídíte u aerolinky Turkish Airlines. Průměrná cena letenky z Prahy do Istanbulu se pohybuje okolo 6 000 Kč, akční letenky seženete i okolo 4 000 Kč. Doba letu do Istanbulu je 2 hodiny 50 minut.

Do Istanbulu se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Turecka rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Metro

Od roku 2023 na letiště zajíždí linka metra M11. Doveze vás na přestupní stanici Gayrettepe, odkud se dopravíte po celém Istanbulu (navazující linky U1 & U2). Jízdenka vás vyjde na 19,35 TRY (asi 16 Kč). Metro jezdí každý den mezi 6:00 a půlnocí.

Autobus

V současnosti je nejrychlejší doprava z letiště Istanbul do centra (a zpět) autobusy společnosti Havaist.
Nejčastěji využívanými linkami jsou:

  • IST-16: na náměstí Taksim, autobus jezdí ve dne i v noci a doba dopravy je kolem 90 min. Jízdenka vás vyjde na 136 TRY (asi 115 Kč);
  • IST-6: na zastávku Halkali, linka jezdí ve dne i v noci a cesta trvá asi 90 minut. Cena vychází na 92 TRY (asi 78 Kč);
  • IST-10: linka míří na zastávku Bakiröy Ido s půlhodinový intervalem po celý den i noc. Za jízdenku zaplatíte 120 TRY (asi 101 Kč);
  • IST-12: trasa stanici metra Aksaray, autobus jezdí přes den i v noci. Jízdenka vás vyjde na 170 TRY (asi 122 Kč).
  • Další linky společnosti Havaist najdete na stránkách letiště.

Další společností jezdící z letiště Istanbul je IETT. Její autobusy vás odvezou do destinací jako stanice metra Mahmutbey (H-1), Macidiyeköy (H-2), Halkali Marmaray (H-3), Arnavutköy (H-5) či Haciosman (H-8). Za jízdenku u této společnosti zaplatíte 29,99 TRY (asi 25 Kč). Tyto autobusy však jezdí pouze přes den.

Za autobusy lze platit u řidiče platební kartou, online na stránkách společnosti, nebo si můžete pořídit přednabitou kartu Istanbulkart (za 6 TRY), kterou lze zakoupit na letišti, či na autobusové zastávce. Na kartu pak v automatu nahrajete obnos, za který pak můžete po Istanbulu cestovat. Kromě autobusů ji můžete využít na dopravu metrem, tramvajemi, lanovkou, přívozem, nebo i zaplatit za veřejnou toaletu.

Z letiště Istanbul jezdí také meziměstské autobusy, které vás dovezou do měst jako Corlu, Izmir, Tekirdag, Bursa a další. Více informací najdete na stránkách dopravců Istanbul Seyahat a Burulas, kde si také zakoupíte jízdenky.

Půjčené auto

Na letišti Istanbul má své pobočky několik mezinárodních i lokálních autopůjčoven. Perfektní auto pro vaši dovolenou v Turecku si zarezervujte předem přes naši autopůjčovnu.

Taxi

Cesta z letiště do Istanbulu taxíkem vyjde na cca. 15 – 20 €. Alternativně využijte Uber.

Doprava v noci

Pro dopravu v nočních hodinách lze, stejně jako přes den využít vybrané autobusové linky. Další možností je vzít si taxík nebo Uber.

Přestup na letišti Istanbul

S letištěm Istanbul se setkáte jako s přestupním letištěm, pokud letíte s Turkish Airlines do všech koutů světa. Nové letiště Istanbul má 1 terminál, který obsluhuje jak vnitrostátní, tak i mezinárodní lety. Terminál je rozdělen do sekcí A – G, s tím, že sekce C a E se nacházejí přímo v hlavní terminálové hale a ostatní A, B, D, F, G (sekce G je určena výhradně pro vnitrostátní lety, stejně jako část sekce F, zbytek je určen pro lety mezinárodní) pak z této haly vybíhají po stranách. Svůj přestup můžete lépe naplánovat s mapou letiště a ověřit si jak daleko budete přecházet.

Minimální doporučená doba na přestup na letišti Istanbul je 1 hodina.

Jestliže se rozhodnete opustit letiště a vydat se do Istanbulu na výlet během čekání na další spoj, měli byste počítat s minimálně 8 hodinami volného času.

Pokud přestupujete mezi letištěm Istanbul a letištěm Sabiha Gocken (SAW), využijte autobusové linky IST-13, která jezdí s intervalem 1,5 hodiny po celý den i noc a za jízdenku zaplatíte 172 TRY (asi 145 Kč). Cesta mezi oběma letišti vám zabere asi 120 minut v  závislosti na dopravní situaci.

Čas si během přestupu zpříjemníte v letištním salónku. Pokud máte přestup přes noc, zamiřte do letištního hotelu YOTEL, kde jsou k dispozici, kromě klasických pokojů, také kabiny na spaní. Další možností jse tzv. Sleepod, který je k dispozici od 7:00 do 19:00 za poplatek začínající na 15 € na hodinu. Zdarma si odpočinete v 6 určených zónách, které se nachází napříč letištěm.

Pokud máte přestup s Turkish Airlines delší než 12 hodin, máte nárok na hotel zdarma. Více informací najdete na stránkách aerolinky.

Další užitečné tipy

Vízum do Turecka pro občany ČR není potřeba, můžete tak do země bez komplikací cestovat a opustit letiště i při delším času na přestupu.

Letiště Istanbul je otevřeno 24 hodin denně.

Napříč letištěm najdete bankomaty, nabíjecí stanice, směnárnu, zázemí pro malé děti a také otevřenou venkovní terasu, kterou najdete nedaleko gatů B. Nechybí ani celá řada obchodů, restaurací, fastfoodů, a další.

Informace o aktuálních příletech do Istanbulu naleznete na stránkách letiště.  Stejně tak informace o odletech.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 19. 3. 2024
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)