Letiště Istanbul

Istanbul (IST)

Nové moderní letiště s velkou kapacitou a perfektním zázemím. Patří mezi největší letiště světa. Jedinou vadou na kráse je snad jen vzdálenost od Istanbulu (40 km). Otevřeno bylo v roce 2018.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 40 km
 • Oficiální web letiště istairport.com

Letenky do Istanbulu

Istanbul od nepaměti fungoval jako křižovatka národů a civilizací a není tak tomu jinak ani dnes. Istanbul samotný prošel velkým rozvojem, urbanistickou změnou i hektickou výstavbou, kterou mimo jiné podtrhuje velkolepé a moderní letiště Istanbul – IST. V současnosti ve městě naleznete 3 letiště:
 • Sabiha Gokcen Airport (SAW), které leží ve východní, asijské části města.
 • Ataturk International Airport (ISL)  – původní mezinárodní letiště, stojící v evropské části blízko města, které však přestalo kapacitně stačit.
 • Nové letiště Istanbul (IST) – velké, moderní, otevřené v roce 2019 v severo-západní části města, asi 40 km od Istanbulu.

Ačkoliv je nové istanbulské letiště IST velkým dopravním uzlem s plánovanou kapacitou až 200 mil. cestujících ročně, z Prahy sem operuje své pravidelné přímé lety pouze aerolinka Turkish Airlines.
Průměrná cena zpáteční letenky z Prahy s Turkish Airlines se pohybuje kolem 5-6 tisíc Kč. Pokud hledáte levnější alternativu, je potřeba se podívat na okolní letiště jako např. Vídeň, Berlín, Mnichov…, kde vás letenka vyjde kolem 4.000 Kč za zpáteční letenku.

Letenky rezervujte v našem vyhledávači >> Doba letu do Istanbulu se pohybuje kolem 2:15 hod.

Nové istanbulské letiště je zároveň velkým mezinárodním hubem, takže pokud směřujete dále např. do Asie, Afriky, nebo i Ameriky (zejména té Latinské), pak je toto letiště velmi dobrou alternativou k dalším blízkovýchodním hubům jako Dubaj (DXB), nebo Doha.

Doprava do centra

Doprava ve dne

Nové Istanbulské letiště se nachází kolem 40 km od města a v budoucnosti (snad 2021) by jej měla spojit metro, které by mělo zkrátit cestu na cca 30 min., ze současných cca. 80-90 a více minut, které zabere cesta autobusem, nebo taxíkem.

Autobusy

V současnosti době (2020) je nejrychlejší doprava z letiště do Istanbulu (a zpět) kyvadlovými autobusy společnosti Havaist.
Nejčastěji využívanými linkami jsou:

 • IST-19: trasa letiště Istanbul – náměstí Taksim / frekvence 15-20 min mezi 5:10-1:00 a frekvence cca 30 min. mezi 1:00-4:30 / doba dopravy kolem 80 min / cena v přepočtu kolem 3 EUR.
 • IST-1S: trasa letiště Istanbul – Sultanahmet / frekvence 20 min mezi 5:00-1:00 a frekvence cca 1 hodina mezi 1:00-5:00 / doba dopravy kolem 100 min / cena kolem 3 EUR.
 • IST-3: trasa letiště Istanbul – autobusové nádraží Otogar / frekvence 30 min mezi 5:00-3:30 / doba dopravy kolem 75 min / cena kolem 2,5 EUR.
 • IST-8: trasa letiště Istanbul – letiště Sabiha Gökçen / frekvence 60 min mezi 4:45-2:45 / doba dopravy kolem 100 min / cena kolem 4,5 EUR.

Za autobusy lze platit u řidiče platební kartou, nebo si můžete pořídit přednabitou kartu Istanbulkart (stojí asi 1,5 EUR), kterou lze zakoupit na letišti, na autobusové zastávce apod. Na kartu pak v automatu nahrajete obnos, za který pak můžete po Istanbulu cestovat. Kromě autobusů ji můžete využít na dopravu metrem, tramvajemi, lanovkou, přívozem, nebo i zaplatit za veřejnou toaletu.

Taxi

Cesta z letiště do Istanbulu taxíkem vyjde na cca. 15-20 EUR.

Doprava v noci

Pro dopravu v nočních hodinách lze, stejně jako přes den využít vybrané autobusové linky.

Přestup na letišti

Nové letiště Istanbul má 1 terminál, který obsluhuje jak vnitrostátní, tak i mezinárodní lety. Terminál je rozdělen do sekcí A – G, s tím, že sekce C a E se nacházejí přímo v hlavní terminálové hale a ostatní A, B, D, F, G pak z této haly vybíhají po stranách. Svůj přestup můžete lépe naplánovat s mapou letiště a ověřit si jak daleko budete přecházet.

Jestliže se rozhodnete opustit letiště a vydat se do Istanbulu na výlet během čekání na další spoj, měli byste počítat s minimálně 6-8 hodinami volného času.

Další užitečné tipy

Vízum do Turecka pro občany ČR není potřeba (2020), můžete tak do země bez komplikací cestovat a opustit letiště i při delším času na přestupu.


Výhodou bezpochyby nového letiště s jedním terminálem je, že check-in přepážky letiště Istanbul se nacházejí v hlavní hale, odpadá tak mnohdy nutnost přebíhání mezi několika terminály.

Kuřárny na letišti jsou téměř všude, například v křídle A-F, cca 7 minut chůze od gatů.

Informace o aktuálních příletech do Istanbulu naleznete na stránkách letiště.  Stejně tak informace o odletech.

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 20. 5. 2020
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)