Letiště Sofie

Letiště Sofie (SOF)

Mezinárodní letiště Sofie (SOF) je hlavním letištěm v Bulharsku a leží na východním okraji hlavního města. Slouží jako základna pro aerolinky ALK Airlines, BH Air, Bulgaria Air, European Air Charter, Ryanair a Wizz Air. Otevřeno bylo v roce 1937. V roce 2019 letištěm prošlo přes 7,1 milionů cestujích.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 10 km km
  • Oficiální web letiště sofia-airport.eu

Letenky do Sofie

Letenky z Prahy (PRG) do Sofie pořídíte na přímých letech provozovaných aerolinkou Bulgaria Air. Průměrná cena letenek se pohybuje okolo 6 500 Kč, akční letenky ulovíte i za 4 000 Kč. Délka letu z Prahy do Sofie je 1 hodina 40 minut.

Do Sofie se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Sofie rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Metro

Zastávka metra se nachází v blízkosti terminálu 2. Na letiště jezdí linka 4, která spojuje letiště s centrem města. Metro z letiště jezdí od 5:30 do půlnoci každý den. Mapu metra naleznete na oficiálních stránkách služby. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 1,6 BGN (asi 19 Kč) a seženete ji v automatech na zastávkách metra nebo ve stáncích „Metropoliten“. K zakoupení jsou i karty na 10 jízd nebo časované karty.

Autobus

Oba letištní terminály s centrem Sofie (ulice Gen. Gurko) spojuje autobusová linka 84 a 184. Autobus 84 z letiště jezdí od 5:01 do 0:09, autobus 184 operuje od 5:11 do 23:48. I jízdenka na autobus vás vyjde 1,6 BGN. Pokud si koupíte jízdenku přímo u řidiče, vyjde vás na 2 BGN a nemůžete s ní přestoupit.

Další autobusovou linkou je linka 384, která míří do zastávky Druzhba 2. První autobus z letiště Sofie odjíždí v 5:50 a poslední ve 23:26.

Jízdenky na autobusy lze zakoupit u řidiče, automatů na jízdenky nebo kioscích společnosti Urban Mobility.

Půjčené auto

Na letišti Sofia naleznete několik mezinárodních i lokálních autopůjčoven. Ideální auto pro vaši dovolenou v Bulharsku si zarezervujte předem online přes naši autopůjčovnu. 

Taxi

Taxíky naleznete před oběma terminály. Jízdu si můžete objednat i online nebo na čísle +359 2 973 2121.

 

Doprava v noci

V hodinách, kdy nejezdí autobusy ani metro, si musíte z letiště Sofie vzít taxík.

Přestup na letišti

Letiště má dva terminály, mezi kterými jezdí kyvadlová doprava zdarma.

  • Terminál 1 je menší a má pouze jedno patro, orientace na něm je tudíž jednoduchá. Na terminál 1 míří především nízkonákladoví dopravci (s výjimkou Ryanairu, který létá na terminál 2).
  • Terminál 2 je větší a míří sem většina standardních aerolinek + Ryanair. V jeho blízkosti se také nachází stanice metra.
  • V plánu je výstavba terminálu 3, která má být dokončena v roce 2030.

Dlouhou chvíli během přestupu si zkraťte v jednom ze dvou letištních salónků. Za vstup do salónku „Vitosha Aspire“ (terminál 2) zaplatíte 25 € (otevřen od 4:00 do 22:00). VIP salónek naleznete na terminálu 1 a vstup vyjde na 90 € (pokud si jej rezervujete více než 24 hodin před odletem). Jinak je vstup za 120 €.

Na přestup na letišti Sofie si nechte alespoň 1 hodinu.

Další užitečné tipy

Letiště Sofie je otevřeno 24 hodin denně.

Na letišti Sofie se nachází duty-free obchody, lékárna a také několik kaváren a stánků s občerstvením.

Hotovost si vyberete v některém z letištních bankomatů (případně lze valuty vyměnit ve směnárně). Alternativně využijte služeb banky, kterou naleznete na terminálu 1.

Modlitebna se nachází na terminálu 2, kde najdete také zónu pro děti.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 30. 5. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)