Letiště Praha

Praha (PRG)

Letiště Václava Havla v Praze, dříve letiště Praha-Ruzyně, nosí jméno našeho pana prezidenta od roku 2012. Je největším letištěm v České republice. Provoz zde byl zahájen v roce 1937. Leteckou základnu v Praze mají ČSA, Smartwings a Ryanair. Z jeho dvou terminálů se dostanete do více než 150 destinací v Evropě, Asii a Severní Americe. Z Terminálu 1 odlétají letadla mimo Schengenský prostor, z Terminálu 2 do zemí Schengenu.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 19 km
  • Oficiální web letiště prg.aero

Letenky z Prahy

Z letiště Praha lze letět jak s nízkonákladovými, tak s klasickými aerolinkami do široké škály destinací po Evropě, Asii a Severní Americe. Nejlevnější lety zakoupíte u dopravců jako je Ryanair, Wizz Air nebo EasyJet. Třeba do Londýna se s nimi v akci dostanete na pětistovku za zpáteční letenku, Paříž ulovíte za tisícikorunu a Barcelonu s trochou štěstí taky tak. Za velkou louži do New Yorku vás dostane Delta Airlines, do Jižní Koreje ČSA a do Číny Hainan Airlines i další aerolinky. Každý den pak můžete na vlastní oči spatřit největší dopravní letadlo světa – Airbus A380. V barvách Emirates spojuje Prahu s Dubají. Pro nejlepší ceny sledujte akce na Zaleťsi nebo si letenky jednoduše vyhledejte a rezervujte  v našem vyhledávači >>

Jak se dostat na letiště

Pokud z Prahy odlétáte, můžete na základě výjimky pro vycestování z ČR na letiště cestovat i přes jiné okresy. Musíte však předložit vyplněný formulář Ministerstva vnitra ČR a rezervaci letenky, palubní vstupenku či potvrzení o ubytování.

Na letiště Praha jezdí autobusy MHD, v kombinaci s metrem pak spojují letiště s centrem. První variantou je se z centra, například ze stanice Muzeum, vydat zelenou linkou metra A a na stanici Nádraží Veleslavín přestoupit na autobus 119 s konečnou zastávkou na letišti. Druhou variantou je se z centra, například ze stanice Florenc, vydat žlutou linkou metra B a na stanici Zličín přestoupit na autobus 100, taktéž s konečnou zastávkou na letišti. První zmíněná varianta je rychlejší, z Muzea nezabere víc jak 35 minut a během špičky jezdí každé 4 minuty. Z Hlavního nádraží lze využít přímý spoj AE (Airport Express), neplatí na něj ale jízdenky ani lítačky MHD, je třeba zakoupit u řidiče jízdenku za 60 Kč. Levnější cestou z Hlavního nádraží je dopravit se na blízkou stanici Muzeum a pokračovat odtamtud.

V noci využijte nočních autobusů MHD 907 a 910, kliknutím na čísla linek zobrazíte jejich jízdní řády. Jízdenky na všechny spoje MHD zakoupíte v trafice nebo v automatech na zastávkách, přestupní jízdenka na 90 minut stojí 32 Kč, celodenní jízdenka vyjde na 110 Kč. Uber z centra na letiště stojí cca 400 Kč. Pokud se na letiště vydáváte autem, přečtěte si naše tipy pro parkování níže.

Aktuální dopravu na letiště najdete na mapce. Čas spojení můžete změnit v levém horním rohu mapky.

Parkování na letišti

Kiss & Ride přímo před terminály Letiště Václava Havla v Praze je bezplatné na první čtvrthodinu, a to jednou za 24 hodin. Další čtvrthodina stojí 100 Kč a následně každá započatá půlhodina dalších 100 Kč. Čekáte-li na přílet přátel nebo někoho z rodiny, ale bojíte se, že se zdrží a vy pak budete muset platit parkovné, zaparkujte zatím auto na Přední Kopanině zadarmo. Najděte nějaký plácek ve vesnici nebo u tohohle kruháče. Jen co vaši milí přiletí, do minuty jste na letišti. Placená parkoviště přímo u terminálů letiště jsou PB Economy nebo PC Comfort pro krátkodobé stání a PA Smart pro dlouhodobé stání. PB Economy a PC Comfort stojí 60 Kč/hod. PA Smart stojí od tisícikoruny za týden při včasné rezervaci tady. O pár desetikorun levnější je ParkVia. Pro dlouhodobé stání zdarma můžete své auto nechat u obchodního domu Šestka, které je od letiště vzdáleno 6 zastávek MHD (zastávka Obchodní centrum Šestka).

Další užitečné tipy

Na letišti v Praze se nachází celkem čtyři salónky, všechny se sprchou. Doporučujeme zajít do Menzies Aviation Lounge. Na terminálu 1 vyjedete eskalátory do druhého patra, kde ho spatříte po pravé ruce. Na terminálu 2 ho naopak hledejte na patře číslo 3.

Pokud se chcete zorientovat „kudykam“ ještě před cestou, tak si můžete letiště prohlédnout na mapce. Mapku je možné si i stáhnout do mobilu.

Terminál 2 navíc disponuje bezplatnými sprchami naproti salonku Erste, ve kterém si za vratnou zálohu 10 € vyzvednete klíč.

Informace aktuálních o příletech a odletech z letiště Praha sledujte na této webové stránce, můžete si i nastavit SMS nebo e-mailové notifikace.

V případě zájmu je možné sledovat provoz na letišti online na této webkameře .

Zarytí fanoušci létání a letadel se mohou zúčastnit exkurze na pražském letišti. Více informací se dozvíte na stránkách letiště.

Letiště Václava Havla vás mile překvapí při cestování s dětmi, kromě přebalovacích pultů na něm totiž najdete mikrovlnky pro ohřev přesnídávky a dětské koutky se spoustou hraček. Na Terminálu 2 si odpočiňte v relaxační zóně, pohodlné sedačky, čtivo i protahovací stroj jsou pro všechny cestující zdarma.

Občerstvení za lidové ceny nakoupíte jako správní Češi v Bille, která se nachází v přízemí Terminálu 2. V budově Terminálu 1 zase můžete skočit na řízek s bramborem za kilčo do Restaurace Praha. Na letišti najdete také fast foody jako je například KFC, Burger King nebo Subway, ale i dražší kavárny a restaurace. Pro vodu zdarma se zastavte u jednoho z pítek. Více se dočtete v našem článku Vychytávky na pražském letišti.

Přesná adresa letiště: Aviatická, 161 08 Praha 6, Česko 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 8. 3. 2021
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)