Letiště Praha

Letiště Praha (PRG)

Mezinárodní Letiště Václava Havla v Praze (PRG), dříve letiště Ruzyně, je hlavním a nejvyužívanějším letištěm v Česku. Provoz zde byl zahájen v roce 1937 a jméno po bývalém prezidentovi hrdě nese od roku 2012. Svou základnu zde mají aerolinky ČSA a Smartwings. V roce 2019 letiště odbavilo více než 17,8 milionů cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 12 km
  • Oficiální web letiště prg.aero

Letenky z Prahy

Z letiště Praha létají jak nízkonákladové, tak i klasické aerolinky do široké škály destinací po celé Evropě a několika destinací v Asii a Severní Africe. V současné době jsou v provozu z letiště Praha 3 dálkové linky, a to sezónní do New Yorku (JFK) s Delta Airlines, Soulu (ICN) s Korean Air a Tchaj-peje (TPE) na palubě China Airlines.

Pravidelně pro váš udržujeme a aktualizujeme přehled linek z letiště Praha. 

Nejlevnější letenky z Prahy zakoupíte u dopravců jako je Ryanair, Wizz Air nebo easyJet.

Pro nejlepší ceny a akční letenky z Prahy se mrkněte naše akce, nebo si letenky jednoduše vyhledejte a rezervujte v našem vyhledávači. Určitě doporučujeme stáhnutí naší appky, aby vám žádné letenky neuletěly.

Jak se dostat na letiště

Doprava na letiště Praha ve dne

Trolejbusem

Na letiště Praha jezdí autobusy MHD, v kombinaci s metrem pak spojují letiště s centrem města.

Nejjednodušší a nejrychlejší variantou je naskočit na zelenou linkou metra A a na stanici Nádraží Veleslavín přestoupit na trolejbus 59 s konečnou zastávkou na letišti – moderní trolejbus staví na všech terminálech. Tato cesta z centra na letiště vám zabere asi 40 minut. Další možností je vydat se žlutou linkou metra B a na stanici Zličín přestoupit na autobus 100, taktéž s konečnou zastávkou na letišti. Jízdenky zakoupíte v automatech na zastávkách, SMS zprávou na čísle 902 06, přímo v autobusech a trafikách, či přes aplikaci PID Lítačka. Za jízdenku na 90 minut zaplatíte 40 Kč. Autobusy jezdí zhruba od 5:00 do 0:30.

Z Hlavního nádraží na letiště Praha lze využít přímý spoj AE (Airport Express), neplatí na něj ale jízdenky ani lítačky MHD, je třeba zakoupit u řidiče jízdenku za 100 Kč. Pokud jedete do Prahy vlakem, podívejte se na nabídku Českých Drah VLAK + letiště. Airport Express jezdí mezi 5:30 a 22:00. Levnější cestou z Hlavního nádraží je dopravit se na blízkou stanici Muzeum a pokračovat odtamtud.

Autobusy společnosti Regiojet spojují letiště Praha s Florencem a Karlovými Vary a staví před T1.

Autem

Na letiště Praha se dostanete po silnici R7, odkud je letiště dobře značeno. Více informací o parkování na letišti Praha se dočtete níže. Další možností je využití carsharingu CAR4WAY, které zaparkujete v přízemí budovy C (autopůjčovny).

Taxíkem

Od roku 2023 je smluvní taxislužbou společnost Uber. Další možností je společnost Bolt či Liftago.

Minibusem z Brna

Od 1. června 2024 spustila společnost Gepard Express přímé spojení z Brna na pražské letiště. Mikrobusy s kapacitou 8 osob jezdí v obou směrech 5× denně. Ceny jednosměrných jízdenek startují na 390 Kč a doba jízdy cca 2,5 hodiny.

Doprava v noci

V noci využijte nočních autobusů MHD 907 a 910, kliknutím na čísla linek zobrazíte jejich jízdní řády. Další možností je samozřejmě vzít si taxík, Bolt, Liftago nebo Uber.

Parkování na letišti

Aeroparking letiště Praha

Pokud vás někdo na letišti vysadí či vyzvedne, ideálním řešením je expresní parkoviště, kde máte stání na 15 minut zdarma (lze využít maximálně jednou za 24 hodin). Pokud tuto dotaci překročíte, připravte si poplatek ve výši 100 Kč. Expresní parkoviště je před terminálem 1 a před odletovou halou terminálu 2. Čekáte-li na přílet přátel nebo někoho z rodiny, ale bojíte se, že se zdrží a vy pak budete muset platit parkovné, zaparkujte zatím auto na Přední Kopanině zadarmo. Najděte nějaký plácek ve vesnici nebo u tohoto kruháče. Jen co vaši milí přiletí, do minuty jste na letišti.

Placená parkoviště přímo u terminálů letiště jsou PB Economy nebo PC Comfort pro krátkodobé stání, která vás vyjdou na 80 Kč za hodinu. PA Smart, PD Holiday, PC Premium, PB Economy a PC Comfort pro dlouhodobé stání. PB Economy a PC Comfort stojí 60 Kč/hod. Nejlevněji vyjde PD Holiday, které je však nejvzdálenější, ostatní parkoviště vás vyjdou nepatrně dráž. Prémiové parkování PC Premium stojí od 3 200 Kč na týden. O pár desetikorun levnější je ParkVia.

Parkování zdarma

Pro dlouhodobé stání zdarma můžete své auto nechat u obchodního domu Šestka, které je od letiště vzdáleno 6 zastávek MHD (zastávka Obchodní centrum Šestka).

Další možnosti parkování

Detailní přehled všech možností parkování na letišti Praha či v jeho okolí, včetně cen, najdete v našem super průvodci. Více informací najdete také přímo na stránkách letiště.

Další užitečné tipy

Terminály

Letiště Praha má celkem 4 terminály – terminál 1 je pro lety mimo Schengenský prostor a terminál 2 pro lety v rámci Schengenu. Oba terminály jsou spojeny a z jednoho na druhý dojdete pohodlně pěšky. Terminál 3 je využíván pro soukromé a některé charterové lety, VIP lety a vládní návštěvy jsou operovány z terminálu 4.

Nákupy a občerstvení

V průchodu mezi terminály najdete Billu a několik fast foodů. Na obou terminálech najdete širokou škálu obchodů s oblečením, kosmetikou, suvenýry a dalším. Nechybí ani oblíbené duty-free. Za bezpečnostní kontrolou se také nachází několik možností občerstvení.

Po celém letišti si můžete natočit vodu z pítek.

Salónky

Na letišti v Praze se nachází celkem tři salónky, všechny se sprchou.

  • Mastercard Lounge najdete na terminálu 1 v 1. patře po levé straně. Za vstup zaplatíte 860 Kč / osoba.
  • V tranzitní části terminálu 2, ve 2. patře, se nachází Erste Premier Lounge. I v tomto případě si za vstup připravte 860 Kč za osobu.
  • FastTrack Lounge je ve veřejné části terminálu 2, tudíž ho lze využít i při odletech z T1. Vstupné vychází na 1 020 Kč a v ceně máte i individuální bezpečnostní kontrolu.

Na terminálu 3 je možné si pronajmout jednací salónek Protocol Lounge, a to i bez nutnosti odletu nebo příletu z/na letiště.

Ubytování a spaní na letišti

Přímo v budově letiště pohodlně přespíte v AeroRooms, které se nachází ve veřejné části – můžete je využít při odletech z T1 i T2. Dostanete se sem i po odbavení díky přístupu z tranzitní části terminálu. Pokoj si zarezervujte alespoň 48 předem online nebo na emailu [email protected].

V areálu letiště pak najdete hotely Marriott, Holiday Inn a Ramada Airport. Hotel dle svého výběru si zarezervujte přes Booking.com.

Terminál 2 navíc disponuje bezplatnými sprchami naproti salonku Erste, ve kterém si za vratnou zálohu 10 € vyzvednete klíč.

Nechce se vám utrácet za ubytování? Letiště Praha je otevřené 24 hodin denně, je tedy možné přenocovat přímo na terminálu. Nejlépe si odpočinete v relaxační zóně, jenž se nachází na T2 ve 2. patře. Relax zóna nechybí ani na T1!

Zavazadla

Pokud se vám na letišti cokoliv ztratí, zamiřte do příslušné kanceláře (u přepážky nadrozměrných zavazadel v odletové hale), případně zavolejte na +420 220 115 005 či napište na [email protected].

Služba balení zavazadel je k dispozici na obou terminálech.

Seznam handlingových společností včetně kontaktů najdete pod tímto odkazem.

Další informace

Pokud se chcete zorientovat „kudykam“ ještě před cestou, tak si můžete letiště prohlédnout na mapě. Mapku je možné si i stáhnout do mobilu. Po celém letišti najdete zásuvky a USB porty na nabíjení elektroniky.

Aktuální o přílety a odlety z letiště Praha sledujte na této webové stránce, lze si i nastavit SMS nebo e-mailové notifikace.

Na letišti Praha má své pobočky také několik autopůjčoven. Potřebujete-li si auto rezervovat, mrkněte se do naší autopůjčovny, kde najdete široký výběr vozů.

Vracíte se z cest a doma nemáte nic k snědku? Nakupte si online přes Rohlík a nákup si vyzvedněte v Rohlík Pointu na letišti, v parkovacím domě PC Comfort.

V případě zájmu je možné sledovat provoz na letišti online na této webkameře. Seznam těch nejlepších míst pro planespotting najdete zde.

Zarytí fanoušci létání a letadel se mohou zúčastnit exkurze na pražském letišti. Více informací se dozvíte na stránkách letiště.

Letiště Václava Havla vás mile překvapí při cestování s dětmi, kromě přebalovacích pultů na něm totiž najdete mikrovlnky pro ohřev přesnídávky a dětské koutky se spoustou hraček. Na Terminálu 2 si odpočiňte v relaxační zóně, pohodlné sedačky, čtivo i protahovací stroj jsou pro všechny cestující zdarma.

Pokud jste milovníky letectví, letiště Praha nabízí také možnost svatby na letišti.

Více informací najdete v našem článku „Vychytávky na pražském letišti“.

Přesná adresa letiště: Aviatická, 161 08 Praha 6, Česko 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 17. 6. 2024
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)