Letiště Tel Aviv

Letiště Tel Aviv (TLV)

Mezinárodní letiště Tel Aviv (TLV), celým jménem Mezinárodní letiště Bena Guriona, je hlavním izraelským letištěm. Leží cca 20 km jihovýchodně od samotného Tel Avivu. Je pojmenováno po prvním premiérovi Izraele a slouží jako základna pro aerolinky El Al, Israir Airlines, Arkia a Sun d'Or. V roce 2019 odbavilo přes 24,8 milionů cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 20 km
  • Oficiální web letiště iaa.gov.il

Letenky do Tel Avivu

Z Prahy (PRG) se do Tel Avivu dostanete po celý rok na křídlech aerolinek El Al a Smartwings. Sezónní spoje dále provozuje Arkia, Bluebird Airways a Israir Airlines. Cena letenek z Prahy se pohybuje průměrně od 5 do 9 tisíc Kč. V akcích, kterých ale nebývá mnoho, můžete sehnat letenky z Prahy do Tel Avivu za ceny okolo 3 500 Kč (většinou se jedná o lety s jedním přestupem od Lufthansy nebo Austrianu). Délka letu z Prahy do Tel Avivu je 3 hodiny 45 minut.

Novinkou od roku 2024 je přímá linka z Karlových Varů (KLV) do hlavního města Izraele a spojení zajistí aerolinka Corendon Airlines.

Do Tel Avivu se dostanete také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

V nabídce nízkonákladových dopravců (Ryanair a Wizz Air) z okolních letišť lze ulovit zpátečních letenky do Tel Avivu i za méně než 2 tisíce Kč.

Letenky do Tel Avivu rezervujte přes náš vyhledávač.

 

Doprava z letiště

 

Doprava ve dne

Pokud plánujete využívat městskou hromadnou dopravu v Izraeli, určitě si pořiďte kartu Rav-Kav. Právě touto kartičkou budete platit za hromadnou dopravu (v Tel Avivu i na meziměstských linkách). Koupíte ji v příletové hale na terminálu 3. Většina městské hromadné dopravy nejezdí o sabatu (páteční odpoledne až sobotní odpoledne) a židovských svátcích.

Vlak

Stanice vlaků se nachází na terminálu 3 a můžete se odtud dostat do centra Tel Avivu, Haify, Jeruzaléma a dalších destinací. Vlaky jezdí každých 20 – 30 minut od 5:47 do 0:02. Jízdenky si kupte v automatech na letišti nebo na stránkách dopravce. Cena jízdenky se liší dle destinace a zaplatíte za ni od 13 do 16 NIS.

  • Do Tel Avivu cesta trvá asi 18 minut a jízdenka vás vyjde na 13,50 NIS (cca 80 Kč).
  • Do Jeruzaléma cesta vám zabere přibližně 25 minut.

Autobus

Autobus společnosti Egged č.5 vás odveze z letiště na malý autobusový terminál (El Al Junction), kde můžete přestoupit na další linky, které vás posléze odvezou do centra Tel Avivu. Zastávka autobusu se nachází na terminálu 3. Autobusy jezdí od 4:00 do 2:00 od neděle do pátku, v pátky a svátky jezdí od 4:00 do 15:30. Přesný jízdní řád najdete na stránkách dopravce a za jízdenku zaplatíte okolo 6 – 7 NIS (cca 400 Kč). Zakoupit si ji můžete přímo u řidiče nebo v kiosku v příletové hale. Cesta vám zabere asi 45 minut.

Další společností jezdící z letiště do Tel Avivu je Kavim. Autobusem č. 445 se můžete dostat do centra Tel Avivu každou hodinu. První autobusy vyjíždí 1:00 a poslední v 23:30 (pondělí – čtvrtek). V pátek jezdí od 1:00 do 14:00, v sobotu od 20:00 do 23:00 a neděli od 0:00 do 23:30. Jízdenka vás vyjde na 5,50 NIS (cca 34 Kč).

Do Jeruzaléma se dostanete se společností Afikim na lince 485. Ta jezdí každou hodinu z letiště v Tel Avivu i v noci, ale počítejte, že v pátek jezdí pouze do 14:00 a v sobotu od 19:00. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 3,60 INS (cca 25 Kč) a koupíte si jí u řidiče.

Půjčené auto

Na letišti naleznete několik mezinárodních autopůjčoven. Auto pro dovolenou v Izraeli si můžete zarezervovat předem přes naši autopůjčovnu.

Taxi

Stání taxíků se nachází před příletovou halou terminálů 1 a 3. K dispozici jsou 24 hodin denně a odvezou vás po celé zemi. Alternativou k taxíkům může být také služba Uber.

 

Doprava v noci

Výše zmíněné autobusy jezdí i v nočních hodinách s menšími intervaly. Pozor si dejte na sabat, kdy doprava nejezdí od pátečního odpoledne do sobotního večera. Pokud přiletíte na letiště v noci a nebude se vám chtít čekat na noční spoj, můžete si vzít taxi či Uber.

Přestup na letišti

Letiště má dva terminály – terminál 1 a terminál 3. Na terminál 1 létá většina nízkonákladových společností a vnitrostátní lety. Terminál 3 je využíván pro lety mezinárodní (primárně klasickými dopravci). Mezi terminály jezdí kyvadlový autobus, který je zdarma. Doporučená minimální doba na přestup na letišti v Tel Avivu je 1 hodina 30 minut.

Při přestupu můžete zamířit do některého ze salónků, které jsou k dispozici po celý den.

Další užitečné tipy

Na letišti naleznete širokou škálu obchodů a restaurací. Nakoupit si zde můžete v duty-free obchodech, suvenýrech, obchodech se šperky a nechybí ani obchody s oblečením. Kromě restaurací a fastfoodů se zde nachází i několik kaváren.

Na terminálu 3 si můžete zakoupit SIM kartu u operátora 019 Mobile.

Pokud na letišti v Tel Avivu ztratíte zavazadlo, vyplňte tento formulář.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 2. 4. 2024
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)