Letiště Mnichov (MUC)

Letiště Mnichov (MUC)

Mezinárodní letiště Mnichov (MUC), oficiálně Letiště Franze Josefa Strauße v Mnichově, je jedním z největších letišť v Evropě, druhým nejvytíženějším v Německu, a velmi oblíbeným mezi českými cestovateli. Své jméno nese po bavorském politikovi. Slouží jako základna pro aerolinky Lufthansa, Air Dolomiti a Discover Airlines. V roce 2019 letištěm téměř 48 milionů cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 29 km
  • Oficiální web letiště munich-airport.de

Letenky do Mnichova

Leteckou dopravu z Prahy do Mnichova (MUC) zajišťuje německá aerolinka Lufthansa, cena zpáteční letenky ale jen výjimečně klesne pod 4 000 Kč. Délka letu z Prahy do Mnichova je 55 minut.

Do Mnichova se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Mnichova rezervujte přes náš vyhledávač.

Letenky z Mnichova

Z Mnichova lze letět do opravdu široké škály destinací po celém světě, obvykle za ceny nižší než u letů z ČR. Na křídlech celé řady aerolinek si zaletíte do oblíbených středomořských destinací i za oceán. Často z Mnichova ulovíte letenky za atraktivní ceny například do USA, Mexika a Kanady, stejně tak Střední a Latinské Ameriky, Karibiku, na Kapverdy, Maledivy a Filipíny, do Indie či afrických destinací.

Akční letenky z Mnichova si rezervujte v našem vyhledávači. Aby vám žádné pecky neuletěly, stáhněte si také naší mobilní appku.

Přestup na letišti

Letiště Mnichov má dva terminály. Jsou mezi sebou spojené tzv. MAC (Munich Airport Center), kde se nachází většina služeb a obchodů. Jezdí mezi nimi také autobus, který využijte v případě přestupu.

Terminál 1 slouží aerolinkám, které nepatří do Star Alliance (kromě Turkish Airlines), dále pak Condorem, Eurowings, Emirates, Qatar Airways, American Airlines, Deltou, easyJetem a TUI fly Deutschland. Má celkem 5 modulů (A – E), kdy moduly A a D jsou využívány pro lety v rámci Schengenského prostoru a moduly B a C využijí cestující letící mimo něj. V rámci terminálu je také hala F, která slouží pro lety vyžadující zvýšenou bezpečnost (například do Izraele).

Z terminálu 2 létají aerolinky z aliance Star Alliance, primárně však domácí Lufthansa. Dále pak Air Malta a Luxair. Tento terminál má také svůj satelit, který je v provozu od 2016 a má dvě hlavní podlaží – K pro lety v rámci Schengenu a L pro lety mimo něj. Z terminálu 2 se na něj dostanete automatickým vlakem během pár minut.

Letiště Mnichov je velké, ale zároveň přehledné. Minimální doporučená doba na přestup je alespoň 40 minut.

Své čekání během přestupu si zpohodlňte v některém ze salónků. Napříč letištěm se také nachází rekreační zóny a k dispozici jsou také sprchy (za poplatek 17 €). Pokud chcete usnout, využijte tzv. „napcabs“, které vás vyjdou od 12 €. Přímo v areálu letiště najdete také hotel Hilton a u návštěvnického centra Novotel.

Pokud během přestupu potřebujete uskladnit své zavazadlo, využijte úschovny, která je na obou terminálech. Otevřena je od 5:00 do 23:30 a cena začíná na 2,8 € (dle velikosti a délky úschovy).

Během přestupu je také možné využít prohlídky letiště, či si zahrát minigolf v návštěvnickém centru.

Jak se dostat na letiště Mnichov

Letadlem

O leteckým spojení z Prahy a okolních letišť s Mnichovem píšeme výše. Cena letenek bývá vysoká, proto doporučujeme se do Mnichova dopravit po zemi.

Autem

Autem cesta z Prahy do Mnichova trvá přibližně 3 a půl hodiny, z Českých Budějovic 3 hodiny, z Plzně 2,5 hodiny. Cesta z Prahy a Plzně je pohodlná, neboť celou dobu pojedete po dálnici A6/A9 nebo A92. Více informací o parkování na letišti Mnichov se dočtete níže a nebo v našem podrobném průvodci.

Přesná adresa letiště: Nordallee 25, 85356 Freising, Německo

Doprava na letiště Mnichov vlakem a autobusem

Autobusové spoje z Prahy a Plzně na letiště Mnichov koupíte u společností Flixbus nebo RegioJet, cena jednosměrné jízdenky začíná na 380 Kč. Jedná se o přímé noční spoje s příjezdem na letiště ve 4:00 pro RegioJet a 2:25 pro Flixbus. Doprava do centra Mnichova a poté MHD přináší více možností, neboť dopravci nabízí mnohem více spojů.

Další možností je doprava vlaková. Z Prahy jezdí vlaky Českých drah do stanice Freising, tam je třeba přestoupit na autobus číslo 635. Cena vlaku začíná na 360 Kč za jednosměrnou jízdenku, jízdenka na autobus č. 635 stojí 3,70 €. Nekupujte si jízdenku na oba spoje dohromady, jízdenku na autobus se vyplatí zakoupit až ve stanici Freising. Alternativně jeďte vlakem až do centra Mnichova a odtud na letiště.

Doprava z letiště do centra

Doprava ve dne

Vlakem

Nejrychlejším spojením z letiště Mnichov (MUC) do centra je městská železnice S-Bahn. Z letiště do centra jezdí každých 10 minut linky S1 a S8. V této mapce najdete spoj S1 zakreslený modře a spoj S8 žlutě, jednoduše si tak můžete zvolit, jakým spojem pojedete a kde byste chtěli vystoupit. Oba spoje staví také u návštěvnického parku a na parkovištích P41, P80 a P90, potése setkají v centru u hlavního nádraží (zastávka Hauptbahnhof). Cesta z letiště na hlavní nádraží trvá 40 minut a stojí 13 € za jednosměrnou jízdenku nebo 14,8 € za celodenní přestupní jízdenku. Vlak S1 jezdí mezi 5:31 a 22:11. linka S8 jezdí 24/7.

Autobusem

Nejlevnějším spojením z letiště do centra je autobus Lufthansa Express Bus. Můžete se s ním svézt i pokud nikam neletíte s Lufthansou. Cesta z letiště na hlavní nádraží trvá 45 minut a stojí 11,50 € za jednosměrnou jízdenku nebo 18,5 € za zpáteční jízdenku. Z letiště jede první autobus v 6:25 a poslední ve 22:25.

Lufthansa Express Bus jezdí také mezi letištěm Mnichov a Norimberkem.

Do dalších destinací po celém Německu se dostanete se společností Flixbus, který staví na zastávkách 21 a 22.

Na vlakovou zastávku Freising se dojedete autobusem číslo 635. Jízdenka vás vyjde na 3,70 € a linka je v provozu mezi 4:21 a 1:01.

Jízdenky si koupíte online na stránkách společnosti MVV nebo Deutsche Bahnen. Dále pak v jízdenkovém automatu.

Půjčeným autem

Na letišti Mnichov má své pobočky několik autopůjčoven. Ideální auto pro vaši dovolenou v Bavorsku najdete v naší autopůjčovně.

Další možností je využít carsharingu – seznam společností najdete na stránkách letiště.

Taxíkem

Nejpohodlnější variantou je svézt se z letiště taxíkem. Alternativně využijte služby Uber nebo Bolt.

Doprava v noci

Ze všech zmíněných spojů jezdí přes noc pouze S-Bahn S8. Případně si vezměte taxík, Uber nebo Bolt.

Parkování na letišti Mnichov

Přímo na letišti máte hned několik možností parkování. Nejpohodlněji a nejblíže terminálu zaparkujete na Terminal Parking, kde vás parkovné vyjde od 120 – 185 € na týden. Levnější variantou je Economy parking, za který si připravte 59 – 89 €, Camper parking vychází o něco dráž. Součástí areálu je celá řada speciálních parkovišť, například XXL parkování nebo parkování s nabíjením pro elektromobily.

Cena parkování se mění v závislosti na obsazenosti, určitě si své místo rezervujte v dostatečném předstihu přes oficiální stránky.

Alternativně omrkněte síť parkovišť ParkVia, v případě Mnichova ale najdete lepší parkoviště než P41 jen s velkou dávkou štěstí.

Parkovat zdarma v přilehlých obcích z důvodu rizika krádeže pouze na vlastní nebezpečí. My jsme nechali auto na dva týdny v ulici Eichenstraße v městečku Schwaig, z nedaleké autobusové zastávky Schwaigerloh je to jen čtvrt hodiny na letiště, a to autobusem 512. Auto jsme našli, kde jsme ho nechali, nepoškozené 🙂

Podrobné informace o parkování na letišti Mnichov, a další tipy na parkování zdarma, najdete v našem průvodci.

Další užitečné tipy

Pokud se potřebujete na letišti zorientovat ještě před odletem, můžete využít interaktivní mapy letiště na oficiálních stránkách.

Kousek od letiště (jen jednu zastávku s S-Bahn) najdete Besucherpark s historickými letadly a vyhlídkou na letištní plochu. Vstupné činí 1 €. Další vyhlídkovou plochu najdete na terminálu 2. Letištní nadšenci pak ocení možnost prohlídky letiště (za 12 €).

Hlady na letišti Mnichov rozhodně trpět nebudete, jelikož se zde nachází široká škála restaurací, kaváren a barů. Samozřejmostí jsou i oblíbené fast-foody. Nechybí ani celá řada obchodů se vším, na co si vzpomenete – včetně duty-free.

Pro věřící je k dispozici modlitebna i kaple. Na obou terminálech najdete také několik míst pro děti a dětské koutky, kde před odletem zabavíte svoje ratolesti.

Hotovost si vyberete v některém z letištních bankomatů nebo přímo v bance.

Něco jste na letišti Mnichov ztratili? Nezapomeňte vyplnit tento formulář. Balení zavazadel je k dispozici na obou terminálech.

Pro kuřáky jsou na obou terminálech vyhrazené kuřácké salónky.

Informace o aktuálních příletech a odletech z letiště v Mnichově naleznete na oficiálních stránkách letiště.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 16. 11. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)