Berlín Brandenburg

Berlín – Brandenburg (BER)

Letiště Berlín – Brandenburg, česky Berlín – Braniborsko, je mezinárodním letištěm otevřeným v roce 2020. Nese jméno západoněmeckého kancléře Willyho Brandta. Nové letiště nahrazuje dnes již nefungující letiště Berlín – Tegel a letiště Berlín – Schönefeld, které bude sloužit jako "Terminál 5" nového letiště.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 23 km
  • Oficiální web letiště ber.berlin-airport.de

Letenky z Berlína

Letiště Berlín – Brandenburg je mezinárodním letištěm s leteckým spojením do všech částí světa. Silné jsou na berlínském letišti především low-cost aerolinky easyJetRyanair a klasická aerolinie Condor. Zaleť si nabízí akční letenky z Berlína na Mallorcu, Kanárské ostrovy, do Španělska, Turecka, Egypta a mnoha dalších destinací. Další letecká spojení se plánují obnovit po odeznění koronavirové krize. Sledujte naše akční letenky a už vám nikdy žádná neunikne. Letenky rezervujte u nás ve vyhledávači >>

Většina nízkonákladových aerolinek aktuálně odlétá z „Terminálu 5“, odkud jsou vypravovány i charterové lety. Vzhledem k nízké poptávce a celkové recesi v odvětví bude provoz na tomto terminálu od března 2021 dočasně přerušen. Do budoucna bude tento terminál sloužit primárně Ryanairu. Ostatní lowcosty jako Eurowings, Norwegian či Wizz Air by měly v budoucnu využívat pro své lety „Terminál 2“.

Většina dopravců (Air France, easyJet, Lufthansa, , Qatar Airways a další) vypravuje své lety z „Terminálu 1“.

Jak se dostat na letiště Berlín – Brandenburg

Žádné letecké spojení Praha – Berlín momentálně neexistuje. Na letiště Brandenburg je tak nutné se dopravit pozemním spojením. Nejrychleji se na letiště Berlín – Brandenburg dopravíte autem, vzdálenost z Prahy je 329 km a cesta tak netrvá déle než čtyři hodiny (samozřejmě záleží na dopravní situaci).

A co levné spojení hromadnou dopravou na letiště Brandenburg? Žluté autobusy společnosti RegioJet jezdí z Prahy k „Terminálu 5“ (bývalé letiště Schönefeld), kde je v případě letu z „Terminálu 1“ nutný přestup na některou z linek MHD. Nejrychlejší spojení mezi terminály je S-Bahnem (linky S9 & S45), případně lze využít autobusových linek (X7, X71, N7, N60, 743). Cena celé cesty se drží na 18 € při včasné rezervaci, při koupi pouhých několik dní před odjezdem cena stoupá k 25 €. Cesta i s přestupem trvá 4:25. Nevýhodou je malá frekvence spojení, autobusy z Prahy jezdí pouze jednou denně.

Nejlepší variantou je vlakové spojení Deutsche Bahn nabízející spoj z Prahy na letiště BER za cenu pohybující se okolo 20 € s přestupem v Berlíně nebo v Drážďanech. Vlaky vyjíždí z Prahy přibližně každou druhou hodinu s výjimkou nočních hodin a cesta i s přestupem trvá 4:30. Vlak staví také ve stanici Ústí nad Labem a Děčín, je tak vhodným spojením pro všechny ze severních Čech. Jízdenku rezervujte s předstihem několika týdnů přes web Deutsche Bahn a ušetříte až 3 eura.

Doprava do centra

Do centra se nejlevněji dopravíte využitím veřejné dopravy. Trasu z letiště Berlín – Brandenburg do centra Berlína obsluhují vlakové spoje S-Bahn i regionální vlakové spoje. Linka S9 vyjíždí každých 20 minut v denní době a s intervaly až jedné hodiny během večera a brzkého rána. Poslední spoj vyjíždí v 1 hodinu ráno a první poté ve 4 hodiny. Délka jízdy je přibližně 45 minut, dle vaší cílové stanice. Rychlejší možností je využít regionální vlaky RE7, RB14 nebo FEX (airport express). V denních hodinách jezdí taktéž v intervalu 20 minut, ve večerních hodinách méně a v noci od 0:15 do 4:40 nejezdí vůbec. Jízda trvá přibližně 30 minut, dle vaší cílové stanice. Jízdenka na všechny zmíněné spoje stojí 3,60 € za jednu jízdu – pokud se budete pohybovat po Berlíně celý den, zvažte koupi celodenní jízdenky za 9,60 €. V nočních hodinách je nutné využít noční autobusové linky N60 obsluhující trasu každých 30 minut, s dobou jízdy jedné hodiny. Další informace ohledně veřejné dopravy obsluhující Berlín – Brandenburg najdete na webu letiště.

Taxi z letiště Berlín – Brandenburg do centra města Berlín stojí přibližně 55 € a cesta trvá 30 minut, dle dopravní situace.

Aktuální dopravu do centra najdete na mapce. Čas spojení můžete změnit v levém horním rohu mapky.

Parking na letišti Berlín – Brandenburg

Parkování je možné na oficiálních parkovištích letiště Brandenburg. Nejlevnější z oficiálních parkovišť jsou parkoviště P4 a P6 nacházející se 500 m od terminálu 1 a 2 a parkoviště P56, naproti terminálu 5. Cena parkování se aktuálně drží na 29 € za týden. Nejpohodlnější parkování naleznete na parkovišti P1, které se nachází přímo v budově terminálu 1 a 2 a týden parkování zde aktuálně stojí 75 €. Zlatou střední cestou jsou pak parkoviště P2, P3 a P7-8 nacházející se 200 m od terminálu 1 a 2 s cenovkou 39 €/týden. Parkování rezervujte online s dostatečným časovým předstihem, při zakoupení parkovného až na místě se cena výrazně navyšuje.

Krátkodobé parkoviště naleznete přímo před terminálem 1 a 2, tarif je 12 € za hodinu parkování.

Další užitečné tipy

Na letišti Berlín – Brandenburg naleznete veškeré služby, které při čekání na let nebo při návratu z ciziny můžete potřebovat. V budovách terminálů se nachází hned několik směnáren, bankomatů, půjčoven automobilů, lékáren, informačních center a dalších služeb. Úschovnu zavazadel naleznete u vlakové stanice terminálu 1 a 2 v patře U1. Otevírací doba je aktuálně 9:00–17:00. Sprchy na osvěžení po dlouhém letu naleznete v příletové hale terminálu 1 a 2 v patře E0. Otevírací doba je závislá na aktuálním letovém řádu.

Na letišti naleznete také široké možnosti občerstvení jako například Burger King, Starbucks, Laggner Bräu a různá německá a italská deli. Levnější variantou je nákup potravin v minimarketu Rewe. Jediným momentálně otevřeným salónkem na letišti Berlín – Brandenburg je salónek Lounge Tempelhof nacházející se v odletové hale terminálu 1 u odletové brány A20. Otevírací doba je 5:00–23:00 a vstupné činí 45 €. K dispozici je občerstvení, alkoholické i nealkoholické nápoje, sprchy a dětský koutek. Další salónky se na letišti otevřou na jaře 2021.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 12. 7. 2022
guest
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)