Berlín – Brandenburg (BER)

Berlín – Brandenburg (BER)
Berlín Brandenburg
Letiště Berlín – Brandenburg, česky Berlín – Braniborsko, je mezinárodním letištěm otevřeným v roce 2020. Nese jméno západoněmeckého kancléře Willyho Brandta. Nové letiště nahrazuje dnes již nefungující letiště Berlín – Tegel a letiště Berlín – Schönefeld, které bude sloužit jako "Terminál 5" nového letiště.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 23 km
  • Oficiální web letiště ber.berlin-airport.de

Letenky z Berlína

S účinností od 14. února 2021 zařadilo Německo ČR na seznam zemí „se šířící se mutací koronaviru“ a omezilo (až na výjimky) vstup cestujících z České republiky. Tranzit na německá letiště za účelem odletu na dovolenou nyní není možný! Naopak tranzit zpět do ČR po příletu na německá letiště je stále umožněn (pokud splníte všechny podmínky – ty se liší dle země, odkud do Německa přilétáte). Více informací naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Berlíně.

Letiště Berlín – Brandenburg je mezinárodním letištěm s leteckým spojením do všech částí světa. Silné jsou na berlínském letišti především low-cost aerolinky easyJetRyanair a klasická aerolinie Condor. Zaleť si nabízí akční letenky z Berlína na Mallorcu, Kanárské ostrovy, do Španělska, Turecka, Egypta a mnoha dalších destinací. Další letecká spojení se plánují obnovit po odeznění koronavirové krize. Sledujte naše akční letenky a už vám nikdy žádná neunikne. Letenky rezervujte u nás ve vyhledávači >>

Většina nízkonákladových aerolinek aktuálně odlétá z „Terminálu 5“, odkud jsou vypravovány i charterové lety. Vzhledem k nízké poptávce a celkové recesi v odvětví bude provoz na tomto terminálu od března 2021 dočasně přerušen. Do budoucna bude tento terminál sloužit primárně Ryanairu. Ostatní lowcosty jako Eurowings, Norwegian či Wizz Air by měly v budoucnu využívat pro své lety „Terminál 2“.

Většina dopravců (Air France, easyJet, Lufthansa, , Qatar Airways a další) vypravuje své lety z „Terminálu 1“.

Jak se dostat na letiště Berlín – Brandenburg

Žádné letecké spojení Praha – Berlín momentálně neexistuje. Na letiště Brandenburg je tak nutné se dopravit pozemním spojením. Nejrychleji se na letiště Berlín – Brandenburg dopravíte autem, vzdálenost z Prahy je 329 km a cesta tak netrvá déle než čtyři hodiny (samozřejmě záleží na dopravní situaci).

A co levné spojení hromadnou dopravou na letiště Brandenburg? Žluté autobusy společnosti RegioJet jezdí z Prahy k „Terminálu 5“ (bývalé letiště Schönefeld), kde je v případě letu z „Terminálu 1“ nutný přestup na některou z linek MHD. Nejrychlejší spojení mezi terminály je S-Bahnem (linky S9 & S45), případně lze využít autobusových linek (X7, X71, N7, N60, 743). Cena celé cesty se drží na 18 € při včasné rezervaci, při koupi pouhých několik dní před odjezdem cena stoupá k 25 €. Cesta i s přestupem trvá 4:25. Nevýhodou je malá frekvence spojení, autobusy z Prahy jezdí pouze jednou denně.

Nejlepší variantou je vlakové spojení Deutsche Bahn nabízející spoj z Prahy na letiště BER za cenu pohybující se okolo 20 € s přestupem v Berlíně nebo v Drážďanech. Vlaky vyjíždí z Prahy přibližně každou druhou hodinu s výjimkou nočních hodin a cesta i s přestupem trvá 4:30. Vlak staví také ve stanici Ústí nad Labem a Děčín, je tak vhodným spojením pro všechny ze severních Čech. Jízdenku rezervujte s předstihem několika týdnů přes web Deutsche Bahn a ušetříte až 3 eura.

Doprava do centra

Do centra se nejlevněji dopravíte využitím veřejné dopravy. Trasu z letiště Berlín – Brandenburg do centra Berlína obsluhují vlakové spoje S-Bahn i regionální vlakové spoje. Linka S9 vyjíždí každých 20 minut v denní době a s intervaly až jedné hodiny během večera a brzkého rána. Poslední spoj vyjíždí v 1 hodinu ráno a první poté ve 4 hodiny. Délka jízdy je přibližně 45 minut, dle vaší cílové stanice. Rychlejší možností je využít regionální vlaky RE7, RB14 nebo FEX (airport express). V denních hodinách jezdí taktéž v intervalu 20 minut, ve večerních hodinách méně a v noci od 0:15 do 4:40 nejezdí vůbec. Jízda trvá přibližně 30 minut, dle vaší cílové stanice. Jízdenka na všechny zmíněné spoje stojí 3,60 € za jednu jízdu – pokud se budete pohybovat po Berlíně celý den, zvažte koupi celodenní jízdenky za 9,60 €. V nočních hodinách je nutné využít noční autobusové linky N60 obsluhující trasu každých 30 minut, s dobou jízdy jedné hodiny. Další informace ohledně veřejné dopravy obsluhující Berlín – Brandenburg najdete na webu letiště.

Taxi z letiště Berlín – Brandenburg do centra města Berlín stojí přibližně 55 € a cesta trvá 30 minut, dle dopravní situace.

Aktuální dopravu do centra najdete na mapce. Čas spojení můžete změnit v levém horním rohu mapky.

Parking na letišti Berlín – Brandenburg

Parkování je možné na oficiálních parkovištích letiště Brandenburg. Nejlevnější z oficiálních parkovišť jsou parkoviště P4 a P6 nacházející se 500 m od terminálu 1 a 2 a parkoviště P56, naproti terminálu 5. Cena parkování se aktuálně drží na 29 € za týden. Nejpohodlnější parkování naleznete na parkovišti P1, které se nachází přímo v budově terminálu 1 a 2 a týden parkování zde aktuálně stojí 75 €. Zlatou střední cestou jsou pak parkoviště P2, P3 a P7-8 nacházející se 200 m od terminálu 1 a 2 s cenovkou 39 €/týden. Parkování rezervujte online s dostatečným časovým předstihem, při zakoupení parkovného až na místě se cena výrazně navyšuje.

Krátkodobé parkoviště naleznete přímo před terminálem 1 a 2, tarif je 12 € za hodinu parkování.

Další užitečné tipy

Na letišti Berlín – Brandenburg naleznete veškeré služby, které při čekání na let nebo při návratu z ciziny můžete potřebovat. V budovách terminálů se nachází hned několik směnáren, bankomatů, půjčoven automobilů, lékáren, informačních center a dalších služeb. Úschovnu zavazadel naleznete u vlakové stanice terminálu 1 a 2 v patře U1. Otevírací doba je aktuálně 9:00–17:00. Sprchy na osvěžení po dlouhém letu naleznete v příletové hale terminálu 1 a 2 v patře E0. Otevírací doba je závislá na aktuálním letovém řádu.

Na letišti naleznete také široké možnosti občerstvení jako například Burger King, Starbucks, Laggner Bräu a různá německá a italská deli. Levnější variantou je nákup potravin v minimarketu Rewe. Jediným momentálně otevřeným salónkem na letišti Berlín – Brandenburg je salónek Lounge Tempelhof nacházející se v odletové hale terminálu 1 u odletové brány A20. Otevírací doba je 5:00–23:00 a vstupné činí 45 €. K dispozici je občerstvení, alkoholické i nealkoholické nápoje, sprchy a dětský koutek. Další salónky se na letišti otevřou na jaře 2021.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 19. 2. 2021
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)