Záletník 98 aneb novinky ze světa cestování a letectví
18.6.2023

Záletník 98 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa opět vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 98. Dnes pro vás máme čtyři cestovatelské aktuality a pořádnou nálož leteckých novinek. Cestovní kanceláře představily nové dálkové linky z Prahy i Brna do jihovýchodní Asie a Karibiku. Qatar Airways navýší počet letů mezi Dauhá a Prahou. Nové linky z blízkých polských letišť do Finska či Turecka. Icelandair začne létat na Faerské ostrovy. Turkish Airlines chystají historicky první spojení do Austrálie.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Cestovat do Indonésie lze nově bez očkovacího certifikátu

Dlouho očekávanou zprávu zveřejnily indonéské úřady. S platností od 9. června 2023 byla oficiálně zrušena povinnost předkládat před vstupem do Indonésie očkovací certifikát dokládající cestovatelovo očkování proti nemoci „COVID-19“. Mezi doporučené náležitosti byla nově přesunuta také registrace do aplikace „SETUHASET“. K cestě na populární ostrov Bali i do dalších částí této krásné země si tedy vystačíte pouze s turistickým vízem, které lze bez problémů získat na příjezdu. Kompletní podmínky pro cestování do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Indonésii“.

Novinky z Afriky

Tři příjemné novinky k nám přiletěly také z černého kontinentu. Všechny vstupní podmínky zavedené v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“ zrušily v polovině června Čad, Malawi a Zimbabwe. Za účelem cestování do těchto zemí si tak opětovně vystačíte „pouze“ s turistickým vízem. Kompletní informace týkající se cestování do vyjmenovaných afrických států na vás čekají v našich průvodcích:

Stále pro vás také udržujeme aktualizovaný seznam zemí, do nichž je možné cestovat bez omezení, která přinesla pandemie nemoci „COVID-19“. Už můžeme s klidem říci, že se jedná o většinu světa. 

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Čedok začne létat z Brna do Thajska

Držte si klobouky! Cestovní kancelář Čedok začne od 19. prosince 2023 provozovat přímé lety z Brna (BRQ) na thajský ostrov Phuket (HKT). Na brněnském letišti v Tuřanech bude navíc poprvé v pravidelném režimu k vidění širokotrupý letoun. Spojení bude pro cestovní kancelář zajišťovat Boeingem 787-9 Dreamliner italská aerolinka Neos Air.

Podrobné informace o novém spojení z Brna do Thajska i aktuální ceny zájezdů naleznete v našem speciálním magazínovém článku.

CK Fischer a EXIM Tours vrací úder a přichází se třemi dálkovými linkami z Prahy

Hozenou rukavici sbírají také cestovní kanceláře spadající do skupiny DER Touristik. CK Fischer a CK EXIM Tours začnou v zimní sezoně 2023/2024 nabízet českým turistům přímé lety z Prahy (PRG) do Dominikánské republiky s cílem v letovisku Punta Cana (PUJ), dále na Kubu do Santa Clary (SNU) a také na ostrov Phu Quoc (PQC) ležící v Thajském zálivu nedaleko jižních břehů Vietnamu. Lety bude pro cestovní kanceláře zajišťovat španělská letecká společnost World2fly svým moderním Airbusem A350.

Více informací o všech výše zmiňovaných novinkách se dočtete v našem magazínu. 

Qatar Airways navýší počet letů z Prahy

Letecká společnost Qatar Airways od 15. července 2023 navýší počet spojů z Prahy (PRG) do Dauhá (DOH) na 10 letů týdně. Aktuálně se na trase létá 1× každý den. V pondělky, středy a pátky nově přibude také druhá denní rotace. Stejně jako doposud bude i na přidané lety nasazován letoun Airbus A320.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Novinky od Finnairu

Finský národní dopravce Finnair navýší v zimní sezoně 2023/2024 počet spojení do Thajska. Po čas platnosti zimního letového řádu bude Airbusem A350-900WB létat z Helsinek (HEL) do Bangkoku (BKK) celkem 11× týdně (doposud nabízel 7 letů týdně). Kromě toho se aerolinka vrátí také na sezónní linku z Helsinek (HEL) na ostrov Phuket (HKT). Provoz na této trase bude po „letní pauze“ obnoven 3. listopadu 2023 a cestovatelům budou nabídnuty čtyři lety týdně.

Zcela novou destinací v síti dopravce bude polská Wroclaw (WRO). Mezi polským letištěm, které hojně využívají také čeští cestovatelé s bydlištěm v severovýchodních Čechách, a Helsinkami (HEL) se začne létat od 2. dubna 2024 (sedm letů týdně – každý den). Polský trh se dočká také obnovení spojení z Gdaňsku (GDN) – 10 letů týdně (pondělí, pátek a neděle 2× denně + další dny 1× denně) – a navýšení počtu letů do finské metropole z Krakova (KRK) – až tři lety každý den. Novinky týkající se Gdaňsku a Krakova jsou validní od 31. března 2024.

Zaniknout by neměla ani informace o navýšení počtu letů do Japonska – konkrétně na tokijského letiště Narita (NRT) a do Ósaky (KIX). Detaily i další novinky v rezervačním systému aerolinky naleznete v této tiskové zprávě.

Další novinky z Evropy

Krakov (KRK) získá nové přímé spojení do Ankary (ESB). Již za necelý měsíc, tj. od 10. července 2023, zahájí turecká nízkonákladová letecká společnost Pegasus Airlines provoz přímých letů z Malopolského vojvodství do hlavního města Turecka. V rezervačním systému se objevily dvě týdenní rotace (pondělí a čtvrtek). Za zmínku jistě stojí, že je to v krátkém sledu již druhé spojení tohoto dopravce mezi Polskem a Tureckem – v neděli 4. června se uskutečnil inaugurační let z Varšavy (WAW) taktéž do Ankary.

Icelandair začne létat na Faerské ostrovy. Islandská národní aerolinka oznámila, že v příštím roce zahájí provoz pravidelného spojení z Keflavíku (KEF) do Vágaru (FAE). Linka by prozatím měla být koncipována jako sezónní, přičemž s jejím provozem se počítá od května do října 2024 (pět letů týdně, o letních prázdninách dokonce šest rotací). Spojení mezi ostrovy bude zajišťovat vrtulový letoun Dash 8 Q-400. Půjde o velký comeback, neboť Icelandair na Faerské ostrovy létal naposledy v roce 1996.

FlyErbil plánuje začít létat z Berlína (BER) do Erbilu (EBL). V rezervačním systému irácké letecké společnosti se objevily letenky na nové trase z německé metropole do největšího města iráckého Kurdistánu. První let je naplánován na 17. června 2023 a linka by měla být v provozu 1× týdně (každou sobotu). Jestli se na nové lince začne skutečně létat se nejspíše dozvíme až v sobotu. Moc dobře si totiž pamatujeme loňské navnadění s lety mezi Erbilem a Prahou. Start linky mířící do České republiky byl nejprve několikrát odložen, až nakonec trase ze systému dopravce zmizela zcela.

Letem světem

Air Canada se v letní sezoně 2024 vrátí na linku z Vancouveru (YVR) do Singapuru (SIN). Národní letecký dopravce získal všechna potřebná schválení a počínaje 3. dubnem 2024 bude mezi oběma městy létat s frekvencí čtyř letů týdně. Zajímavostí jistě je, že aerolinka se na letiště v Singapuru vrátí po dlouhých 33 letech. Naposledy provozovala linku Toronto (YYZ) – Londýn (LHR) – Bombaj (BOM) – Singapur (SIN) mezi léty 1986 a 1991.

Cathay Pacific se vrátí do Christchurche (CHC) na Novém Zélandu. Obnovení pravidelného spojení z Hongkongu (HKG) do největšího města na novozélandském Jižním ostrově je plánováno na 15. prosince 2023 a lety jsou aktuálně vypsány do 28. března 2024 (3× týdně).

Turkish Airlines začnou létat do Austrálie! Poslední kontinent, na nějž zatím nesměřuje žádná přímá linka dopravce z Istanbulu (IST), přijde o své nelichotivé prvenství od prosince letošního roku. Spuštěno totiž bude nové spojení z Istanbulu do Melbourne (MEL) s technickým mezipřistáním v Singapuru (SIN). Linka bude obsluhována 3× týdně Boeingy 787-9 Dreamliner. Po doručení nově objednaných letadel typu Airbus A350 a Boeing 777X by turecká aerolinka ráda začala provozovat také přímé lety z Istanbulu do Sydney (na denní bázi). Předseda aerolinky, Ahmet Bolat, vidí realizaci tohoto plánu v horizontu pěti let.

A když se bavíme o Turkish Airlines, tak aerolinka v závěru května oslavila 90 let od svého založení! K jubilejnímu výročí vydala i pěkné video.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník: Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)