Letiště Soul Inčcheon

Letiště Soul Inčchon (ICN)

Mezinárodní letiště Soul Inčchon (ICN) je největším letištěm v Jižní Koreji a jedním z nejvytíženějších na světě. V žebříčku Skytrax se umístilo na 4. nejlepší letiště světa (2021) Bylo otevřeno teprve v roce 2001, kdy převzalo roli letiště Gimpo (GMP). Letecký přístav se nachází na uměle vytvořeném ostrově nedaleko centra Inčchonu. Slouží jako základna pro několik aerolinek – zejména pro domácí dopravce Asiana Airlines, Jeju Air, Jin Air a Korean Air. V roce 2019 letištěm prošlo více než 71 milionů cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 48 km
  • Oficiální web letiště airport.kr

Letenky do Soulu

Přímé lety z Prahy (PRG) do Soulu opětovně nabízí letecká společnost Korean Air. Cena letenek na přímém letu z Prahy do Jižní Koreje se pohybuje okolo 30 000 Kč. Za akční cenu na této lince lze považovat jakékoliv letenky s cenami kolem 23 tisíc Kč. Doba letu z Prahy do Soulu je 11 hodin 10 minut.

Výrazně levněji z Prahy do Jižní Koreje dostanete s jedním přestupem. Nejvýhodnější nabídku letenek naleznete u Finnairu (via Helsinky), LOTu (via Varšavu) nebo Qatar Airways (via Dauhá). V průměru tyto letenky pořídíte za ceny od 15 000 do 20 000 Kč.

Do Soulu se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Koreje rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Vlak

Vlak Arex spojuje oba letištní terminály s hlavním nádražím v Soulu. Můžete si vybrat mezi expresním vlakem, který nikde nestaví, anebo vlakem, který staví na všech zastávkách (včetně letiště Gimpo). Za jízdu expresním vlakem zaplatíte 9 500 KRW (asi 152 Kč) a jízdenku si kupte v informačním centru na letišti. Vlaky jezdí od 5:15 do půlnoci.

Další vlak, který jezdí z letiště Soul je Maglev, který jezdí do stanice Yongyu. Tato služba je zdarma.

Autobus

Do centra Soulu a dalších míst (Gyeonggi, Inčchon, Gangwon, Chungcheong, Jeolla a Gyeonsang) vás odveze hned několik autobusových linek, které jezdí po celý den z obou terminálů. Jízdenka do centra Soulu vás u společnosti Airport Limousine vyjde na 17 000 KRW (asi 275 Kč). U společností Korea City Airport Limousine a K Limousine si na jízdenku připravte 18 000 KRW (asi 291 Kč). Cena jízdenek do dalších destinací se liší, pohybuje se mezi 7 000 a 52 500 KRW.

Jízdenku na terminálu 1 si kupte v příslušné kanceláři v příletové hale (u východů 4 a 9) nebo venku (u východů 4, 6, 7, 8, 11, 13 a 9C). Na terminálu 2 kancelář najdete uvnitř v dopravním centru (transportation center).

Detailní jízdní řád a destinace naleznete na stránkách letiště.

Půjčené auto

Na letišti Soul Inčchon naleznete několik autopůjčoven. Plánujete-li si v Jižní Koreji půjčit auto, rezervujte si ho předem přes naši autopůjčovnu. 

Taxi

Stání taxíků se nachází před příletovou halou na obou terminálech. Vybrat si můžete z hned několika společností. Za jízdu běžným taxíkem do centra Soulu zaplatíte přibližně 4 800 KRW (asi 78 Kč), do Gyeonggi 3 800 KRW (asi 62 Kč) a do Inčchonu 3 800 KRW.

Podobnou službou jako je taxi, je tzv. Call-van. Přepážku společnosti naleznete u východu 9 na terminálu 1 a u východu 4 na terminálu 2. Tato služba je zacílena především na skupiny lidí s většími zavazadly. Cena jízdy se odvíjí dle vzdálenosti.

Alternativou je také využití služby Uber či Kakao Taxi.

 

Doprava v noci

Terminál 1

V noci jezdí do centra Soulu dvě autobusové linky: N6000 (končící na zastávce Gangnam Express Bus Terminal) a N6001 (končící na Soul Station). Za jízdenku na tyto autobusy zaplatíte 10 000 KRW (asi 162 Kč). N6000 jede z letiště o půlnoci a pak v 2:40, N6001 odjíždí z letiště v 1:20 a 4:00.

Terminál 2

Z terminálu 2 v noci do centra Soulu jezdí pouze linka N6002, která jede do Soul Station. I zde za jízdenku zaplatíte 10 000 KRW – autobus vyjíždí v 1:20 a 4:40.

Další možností je vzít si klasické taxi / Uber, ale v nočních hodinách (0:00 – 4:00) počítejte se zvýšenou sazbou.

Přestup na letišti

Terminály

Letiště má dva terminály a jeden středový terminál. Ty jsou mezi sebou propojený vlaky. Mapu naleznete zde.

  • Terminál 2 je vyhrazen pro aerolinky KLM, Garuda Indonesia, Korean Airlines, Delta Air Lines, Xiamen Airlines, Air France a China Airlines.
  • Ze středového terminálu létají aerolinky Vietnam Airlines, VietJet Air, Shanghai Airlines, Cebu Air, Scoot, Air Seoul, Airasia, Jeju Air, China Southern Airlines, China Eastern Airlines, Jin Air, Spring Airlines, Thai Airasi, Tway Air, Peach Aviation a Hong Kong Express Airways.
  • Ostatní aerolinky míří na terminál 1.

Mezi terminály jezdí kyvadlový autobus zdarma (od 5:00 do 23:00). Alternativně k cestě využijte metro (zpoplatněno). Vzdálenost mezi terminály je asi 15 km.

Pokud přiletíte na terminál 1:

Při přestupu v rámci terminálu 1 budete muset projít bezpečnostní kontrolou. Poté se již přesunete do odletové haly, kde počkáte na svůj navazující let. Pokud přestupujete na středový terminál, po bezpečnostní kontrole sejděte k vlaku, který vás tam doveze a pokračujte ke svému gatu. Pokud přestupujete mezi terminály 1 a 2, opět zamiřte na středový terminál, kde poté přestupte na vlak, který vás odveze na terminál 2. Jakmile jednou nastoupíte na vlak na terminálu 1, už se nemůžete vrátit.

Pokud přiletíte na středový terminál:

V rámci přestupu ve středovém terminálu po bezpečnostní kontrole zamiřte ke svému gatu. Míříte-li na terminál 1, po výstupu z letadla zamiřte na vlak, který vás tam doveze. Bezpečnostní kontrolou projdete až na terminálu 1 a poté zamiřte ke svému gatu. Při přestupu ze středového terminálu na terminál 2 nejdříve projděte bezpečnostní kontrolou, poté sejděte k vlaku, který vás doveze na terminál 2, kde už pohodlně dojdete ke svému gatu.

Pokud přiletíte na terminál 2:

Letí-li váš navazující spoj také z terminálu 2, projděte bezpečnostní kontrolou a poté zamiřte ke svému gatu. Pro odlet ze středového terminálu po výstupu z letadla nastupte na vlak a poté projděte bezpečnostní kontrolou na středovém terminálu. Pokud odlétáte z terminálu 1, přejeďte na středový terminál, poté ještě jeďte vlakem až na terminál 1, kde projdete bezpečnostní kontrolou a následně zamíříte ke svému gatu.

Doporučená minimální doba na přestup v rámci jednoho terminálu je 90 minut. Pokud máte přestup mezi terminály, vyhraďte si na přesun mezi nimi alespoň dalších 30 minut. Pokud přestupujete na další letiště v Soulu (například Gimpo), nechte si na přestup alespoň 3 hodiny.

Salónky

Během přestupu si odpočiňte v některém z letištních salónků. Ty se nachází na všech terminálech a více informací o jejich otevírací době a lokaci naleznete na stránkách letiště. Další možností je využít letištního hotelu. Na výběr máte z tzv. kapsulového hotelu (na terminálu 1 i 2) nebo tranzitního hotelu (také na terminálu 1 i 2). Hotely jsou otevřeny 24 hodin denně.

Aktivní program při přestupu

Letiště Soul Inčchon nabízí možnosti výletů při dlouhém přestupu. Některé výlety jsou zdarma, některé jsou zpoplatněné. Navštívit můžete například zahrady Haneul, chrám Yonggungsa, ulici Hongdae či palác Gyeongbokgung.

Více informací naleznete na stránkách letiště, kde si lze tour i zarezervovat. Při stopoveru letiště nabízí i program K-stopover, kdy si můžete vybrat z několika balíčků, ve kterém máte výlet, vstup do salónku, dopravu i ubytování. Více informací naleznete zde.

Další užitečné tipy

 

Letiště je otevřeno 24 hodin denně.

Letiště je moderní a velmi dobře vybavené. Na letišti se nachází několik duty-free obchodů, obchodů s oblečením, elektronikou, doplňky, kosmetikou a dalším. Hladoví cestovatelé zamíří do některé z restaurací (na výběr je z asijské kuchyně, fast foodů, kaváren i západní kuchyně).

Pokud si potřebujete vyměnit valuty, učiňte tak v některé ze směnáren, které jsou zpravidla otevřeny od 7:00 do 21:00. Přes den jsou otevřeny také banky. Na letišti jsou i stánky mobilních operátorů, kde si zakoupíte místní SIM kartu. Pro děti zde naleznete i několik dětských zón.

Mimo běžné služby na letišti naleznete i prádelnu, modlitebnu, nemocnici, kasino, lázně a golfové hřiště.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 8. 11. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)