Letiště Brusel Zaventem

Letiště Brusel Zaventem (BRU)

Mezinárodní letiště Brusel Zaventem (BRU) je největším letištěm v zemi. Nachází se severně od hlavního města Belgie, v městečku Zaventem Slouží jako základna pro aerolinky Brussels Airlines a Air Belgium. V březnu 2016 bylo cílem dvou teroristických útoků, které poškodily příletovou halu. V roce 2019 odbavilo více než 26 milionů pasažérů, což z něj činí 24. nejvytíženější letiště Evropy.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 12 km
 • Oficiální web letiště brusselsairport.be

Letenky do Bruselu

Letenky na přímých letech z Prahy (PRG) do Bruselu, na hlavní letiště Zaventem (BRU), pořídíte u společnosti Brussels Airlines. Průměrná cena zpátečních letenek z Prahy do Bruselu se pohybuje mezi 3 000 a 5 000 Kč. Akční letenky můžete ulovit i okolo 2 500 Kč. Doba letu z Prahy do Bruselu je 1 hodina 30 minut.

Do Bruselu se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Zpravidla levnější letenky do Bruselu pořídíte u Ryanairu. Ten ale létá na sekundární letiště Brusel-Charleroi (CRL), které se nachází dále od samotného města.

  Letenky do Bruselu rezervujte přes náš vyhledávač.

  Doprava z letiště

  Doprava ve dne

  Z letiště Brusel Zaventem (BRU) se na letiště Brusel Charleroi (CRL) dostanete s přestupem ve městě, přímé spojení městskou dopravou mezi letišti zatím neexistuje.

  Vlak

  Vlaky staví v podlaží -1 příletové haly na letišti Brusel Zaventem. Vlaky z letiště do centra Bruselu jezdí 8× za hodinu v pracovní dny a 5× za hodinu o víkendech. Cesta vám zabere 17 minut a jednosměrná jízdenka pro dospělého stojí 10,30 € (cca 250 Kč). První vlak z letiště jede v 5:40 a poslední v 0:31. Detailní jízdní řád naleznete na stránkách dopravce, kde si také můžete zakoupit jízdenku. Kromě centra Bruselu se vlakem dostanete i do dalších měst, například Brugg, Antverp a dalších.

  Autobus

  Autobusová zastávka se nachází před letištěm.

  • Společnost De Lijn zajišťuje spojení letiště s Bruselem i dalšími městy (Lovaň, Haacht atd). Na autobusové nádraží „Brussels North“ jedou linky 272, 471, do zastávky „NAVO“ linky 272, 471 a 620, na metro „Roodebeek“ linky 359 a 659 a v „Brussels Expo“ končí linka 820. Jízdenku si můžete koupit za 2 € přes telefon (+ 0,15 € příplatek, pokud nemáte belgickou SIM kartu), v aplikaci za 1,80 € nebo u řidiče za 3 €. Detailní jízdní řád naleznete na stránkách dopravce. Autobusy jezdí od 5:12 do 0:19.
  • Autobus číslo 12 společnosti STIB Airport Line jezdí denně z letiště do Evropské čtvrti a centra města. Při cestě z letiště si budete muset zakoupit jízdenku Go2City, kterou seženete v prodejních automatech, v mobilní appce nebo v autobusu (může být za příplatek). Autobus jezdí od 5:08 do 0:30.
  • Flibco je kyvadlový autobus spojující letiště Brusel Zaventem a města jako Bruggy, Gent a Lille (ve Francii). Do Brugg a Gentu můžete vyrazit od 5:15 do 23:45 a do Lille od 5:30 do 23:45. Jízdenka do všech destinací stojí 14,99 € (cca 350 Kč) a koupit si ji můžete online. Společnost také nabízí službu Door2Gate, kdy si můžete zarezervovat privátní shuttle nebo sdílet jízdu s dalšími cestujícími, kteří míří stejným směrem. Cena se liší dle destinace a jízdu si můžete zarezervovat přes stránky dopravce.
  • Airport Express spojuje letiště Brusel a Antverpy. Jezdí každé dvě hodiny a jízdenka stojí 10 €. První autobus z letiště do Antverp jede ve 4:00 a poslední o půlnoci. Jízdenku si kupte přes stránky dopravce.
  • Na letiště Brusel jezdí také společnost Flixbus, se kterou se dostanete do dalších evropských měst.

   

  Půjčené auto

  Přepážky mezinárodních autopůjčoven naleznete v příletové hale. Ideální auto pro vaši dovolenou v Belgii si můžete jednoduše rezervovat přes naši autopůjčovnu.

  Taxi

  Taxíky se nachází před příletovou halou a zarezervovat si je můžete dopředu online či telefonicky. Kontakty a webové stránky naleznete zde. Alternativou k taxíkům může být služba Uber nebo Bolt.

   

  Doprava v noci

  Autobus společnosti De Lijn číslo 620 od 0:40 do 4:20. Cena jízdenek je stejná jako během dne.

  Alternativně si můžete vzít taxík, Uber či Bolt.

  Přestup na letišti

  Letiště má pouze jeden terminál rozdělený na dvě části:

  • Část A je využívána pro lety v Schengenském prostoru, do afrických destinací a New Yorku (operovaných Brussels Airlines).
  • Část B je vyhrazena pro ostatní lety mimo Schengen.

  Při přestupu na letišti Brusel sledujte červené cedule „Connection“, které vás navedou na navazující let. Pokud máte letenky zakoupené zvlášť, musíte opustit tranzitní zónu a případně si znovu odbavit zavazadlo. Minimální doporučený čas na přestup na letišti Brusel Zaventem je 55 minut. Detailní mapu letiště naleznete zde.

  Jak využít delší přestup?

  Pokud máte na letišti dlouhý přestup, můžete si ho zkrátit v některém ze salónků:

  • Za vstup do salónku „Brussels Airport Diamant Lounge“ zaplatíte 37,50 € při objednání online a na místě 42,50 € (cca 1 000 Kč).
  • Salónek „The Loft“ je otevřen od 5:00 do 21:30 a naleznete v něm i sprchy a konferenční místnost. Vstupné je 29 €.
  • Salónek „Sunrise“ je otevřen od 8:00 do půlnoci.

  Mimo salónků na letišti naleznete i relaxační zóny, a to u gatů A40, A50, A53, A58, A63, B10 a B28. Sedačky jsou i vybaveny USB porty na nabití elektronických zařízení.

  Na letišti se nachází letištní hotel Sheraton, kde se můžete ubytovat během dlouhého přestupu.

  Plánujete-li během přestupu opustit letiště a nechcete si s sebou brát zavazadlo, můžete si ho uschovat za 10 € (cca 250 Kč) na 24 hodin. Úschovnu najdete v přízemí u východu k autobusové zastávce.

  Transfer mezi bruselskými letišti

  Přestupujete-li mezi letišti Zaventem (BRU) a Charleroi (CRL), můžete si vzít shuttle Door2Gate. Cesta mezi letišti zabere asi 45 minut. Pokud preferujete MHD, můžete využít jednu z možností zmíněných výše a v centru Bruselu přestoupit. Tato cesta vám zabere přibližně 1 hodinu a 30 minut.

  Další užitečné tipy

  Na letišti si můžete nakoupit suvenýry na poslední chvíli, belgickou čokoládu, oblečení, šperky i tabákové výrobky. Máte-li hlad, můžete ho utěšit v některé z restaurací, kaváren, stánků s hranolkami či vaflemi. Mimo jiné se zde nachází i široký výběr veganských restaurací a bister.

  Na letišti naleznete také směnárnu a bankomaty.

  Pro děti se na letišti nachází několik míst, kde se mohou zabavit. Herní zóny najdete u gatů A29 A52 a B31 a dětská hřiště u gatů A57 a B40.

  Věřící zde mohou využít některé z modliteben (u gatů A i B). Kuřácké zóny naleznete u gatů A30 a B17.

  Ztratíte-li zavazadlo, vyplňte tento formulář.

  Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

  Navrhni úpravu textu
  Poslední aktualizace: 23. 5. 2023
  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)