Zimní letový řád 2023/2024 v Praze
2.11.2023

Zimní letový řád 2023/2024 v Praze

V neděli 29. října 2023 začal ve světě platit zimní letový řád! Výjimkou není ani Letiště Václava Havla v Praze (PRG). Pojďme se tedy společně podívat na změny, které s sebou zimní letový řád pro zimní sezonu 2023/2024 přináší. Oproti loňské zimě se v Praze očekává 25% navýšení provozu. Cestovatelé si budou moci vybrat ze 111 přímých spojení v nabídce celkem 46 leteckých společností.

Nové linky z Prahy

Ryanair jede

Nejvíce nových či staronových linek si pro české cestovatele připravila letecká společnost Ryanair. Ta bude z Prahy zcela nově létat do albánské Tirany (TIA) – 2× týdně (úterý a sobota), na Sicílii do Katánie (CTA) – 2× týdně (úterý a sobota) – nebo na britské letiště v East Midlands (EMA) – 2× týdně (pondělí a čtvrtek).

Po dvou letech obnoví také provoz na dříve populární lince z Prahy do španělské Malagy (AGP) – 2× týdně (pondělí a čtvrtek). A vrátí se i na sezónní linku směřující do jordánského Ammánu (AMM) – 2× týdně (čtvrtek a neděle).

Wizz Air také nespí

Konkurenční nízkonákladová aerolinka Wizz Air si pro zimní sezonu připravila dvě nové linky. Od počátku platnosti zimního letového řádu zahájila pravidelné lety na londýnské letiště Gatwick (LGW) – 6× týdně (každý den kromě čtvrtka), které v její nabídce doplní již dříve provozované spojení na letiště Luton (LTN).

Druhou novinkou je linka do albánské Tirany (TIA), kam bude létat od 18. prosince 2023 s frekvencí třech letů týdně (pondělí, středa, pátek) a bude tak zdatně konkurovat právě Ryanairu.

Konečně přímá linka do Maroka

Nespí ani další nízkonákladové aerolinky. Německý dopravce Eurowings jistě potěší nejednoho výletníka, neboť do České republiky vrací přímé spojení s Marokem. Konkrétně se jedná o linku do Agadiru (AGA) ležícího na jihu země, která bude v provozu s určitými přestávkami 2× týdně (středa a sobota).

ČSA a Smartwings se hlásí o slovo

Dvě novinky hlásí také domácí dopravci! České aerolinie oznámily snahu rozlétat linku z Prahy do arménského Jerevanu (EVN) – 2× týdně (pondělí a čtvrtek) od 4. prosince 2023.

Smartwings pro změnu zamíří do egyptské Káhiry (CAI) – 2× týdně (středa a sobota) počínaje 20. prosincem 2023. V obou případech došlo k odložení původně anoncovaných inauguračních letů, tak doufejme, že se těchto nových linek skutečně dočkáme.

Další navýšení letů do Velké Británie

Zapomenout nesmíme ani na další dvě linky směřující z Prahy na Britské ostrovy. Konkurencí pro Ryanair na lince do East Midlands (EMA) bude britská aerolinka Jet2, která na ní začne létat od 10. listopadu 2023 a počítá se dvěma lety týdně (pondělí a pátek).

Zimní letový řád přinesl také návrat letů British Airways z Prahy na centrální londýnské letiště zvané City (LCY), kam bude letecké společnost létat 5× týdně.

Novinky u cestovních kanceláří

Čedok jako trendsetter

Významného rozšíření se během letošní zimy dočká také nabídka přímých charterových letů z Prahy do exotiky! Cestovní kancelář Čedok se po loňské úspěšné sezoně rozhodla navýšit počet destinací. Zároveň se se svým partnerem, polskou aerolinkou LOT, dohodla na bázování letadla Boeing 787-8 Dreamliner na pražském letišti.

Turisté se proto mohou těšit na pravidelné lety na Srí Lanku (úterý), což je zároveň absolutní letošní novinka, na Madagaskar – ostrov Nosy Be (středa), do Thajska na ostrov Krabi (čtvrtek), Zanzibar (sobota) a do Dominikánské republiky – letovisko Punta Cana (neděle). Od 3. ledna 2024 pak dojde ke změně v nabídce, kdy Madagaskar vystřídá další novinka v podobě keňského letoviska Mombasa (středa).

Kromě toho cestovní kancelář Čedok začala létat přímým letem také na Azorské ostrovy, konkrétně do Ponta Delgady (PDL) na ostrově Sao Miguel – a to každý pátek. Ve středu 27. prosince 2023 poté opět přepíše historii, když vypraví první lyžařský charter, který zamíří do tureckého Kayseri (ASR).

DER Touristik nezaostává

Hozenou rukavici pak sebrala skupina DER Touristik, do níž patří cestovní kanceláře Fischer a EXIM tours. Charterové lety do exotiky pro tyto cestovní kanceláře zajistí španělská aerolinka World2fly svým Airbusem A350-900. Bude se jednat o lety na Kubu do Santa Clary (úterý), do Dominikánské republiky – letoviska Punta Cana (středa), a na ostrov Phu Quoc ležící v Thajském zálivu u vietnamských břehů (čtvrtek). Přímé lety na Kubu a do Vietnamu jsou přitom také zbrusu novými linkami z Prahy.

Další premiéry v zimním letovém řádu

Zimní letový řád v Praze, platný pro sezonu 2023/2024, přinese ale také i premiéry některých dalších linek, jejichž provoz byl zahájen již dříve během letošního kalendářního roku.

Linky po Evropě

Vueling cestovatelům nabídne lety do španělského Baskicka – do Bilbaa (BIO) se bude létat 2× týdně (čtvrtek a neděle).

Icelandair prodloužil provoz linky do Keflavíku (KEF) na Islandu – 2× týdně (pondělí a pátek) – až do 5. ledna 2024.

V letech do španělské Sevilly (SVQ) bude pokračovat Ryanair – 2× týdně (úterý a sobota).

Analogicky pak Smartwings do Valencie (VLC) – 2× týdně (čtvrtek a neděle).

Dálkové linky

V provozu zůstanou také dvě dálkové linky mířící do východní Asie! Spojení se Soulem (ICN) v podání aerolinky Korean Air bude cestovatelům k dispozici 3× týdně (pondělí, středa a pátek). China Airlines poté zajistí pravidelné lety na Tchaj-wan do Tchaj-peje (TPE) – 2× týdně (středa a neděle).

Komentáře z LKPR

Podle výkonného ředitele Rozvoje leteckého obchodu Jiřího Vyskoče je zimní letový řád v souladu se strategií obnovy a navyšování frekvencí. „Díky tomu jsme do poloviny října odbavili už přes 11 milionů cestujících a věříme, že nová spojení přinesou další růst. Předpokládáme, že do roku 2026 se nám podaří návrat na předcovidová čísla. I díky navýšení na zimní sezonu bychom v příštím roce měli odbavit více než 15 milionů cestujících.“ Důležitý bude i vývoj konfliktu na Ukrajině. Letišti Praha v současné době chybí 14 destinací z Ruska a Ukrajiny a tím i 10 procent cestujících.

Kompletní přehled aktuálních linek z Prahy najdete v tomto našem článku. Zimní letový řád v Praze najdete také nebo přímo na webu letiště.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)