Gatwick

Letiště Londýn Gatwick (LGW)

Mezinárodní letiště Londýn Gatwick (LGW), neboli London Gatwick Airport, je sekundárním letištěm obsluhujícím britský Londýn. Leží nedaleko obce Crawley v Západním Sussexu. Je 8. nevytíženějším letištěm Evropy v počtu cestujících – v roce 2019 se jich zde odbavilo více než 46,5 milionů. Svou základnu zde mají aerolinky British Airways a easyJet.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 44 km
 • Oficiální web letiště gatwickairport.com

Letenky do Londýna

Letenky z Prahy (PRG) do Londýna na letiště Gatwick pořídíte u aerolinek easyJet a Wizz Air. Průměrná cena letenky z Prahy na Gatwick se pohybuje okolo 2 500 Kč, akční letenky pořídíte i okolo 500 – 1 000 Kč. Délka letu z Prahy na Gatwick je 1 hodina 55 minut.

Do Londýna na Gatwick se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Levné letenky do Londýna či celé Anglie rezervujte přes náš vyhledávač.

Jak se dostat z letiště Gatwick

 

Doprava z letiště Gatwick do centra Londýna ve dne

Vlak

Vlakovou zastávku najdete na jižním terminálu letiště a pohodlně se odtud dostanete do centra Londýna. Na výběr máte ze společností Gatwick Express, Thameslink, Southern a Great Western Railway. Jízdenky si kupte na stránkách jednotlivých společností nebo přes stránky National Rail. Zakoupení jízdenky je možné také přímo na terminálu. Využít můžete také Oyster Card.

 • Gatwick Express: Jezdí bez zastávek z Gatwicku na stanici Victoria, a to 2× za hodinu. Cesta vám zabere asi 30 minut a jízdenka vás vyjde na 19,5 GBP. První vlak z letiště jede v 5:41 a poslední v 23:10.  S Gatwick Express dojedete také do Brightonu.
 • Thameslink: Jede na zastávky London Bridge, St. Pancras a Farringdon. Konečná zastávka je Bedford. Jízdenka vás vyjde na 13,5 GBP. Thameslink jezdí také v noci.
 • Southern: Spojuje Gatwick se stanicemi Victoria, London Bridge, Brighton, Southhampton a dalšími. Jízdenka stojí od 16,55 GBP a vlaky jezdí také v nočních hodinách.
 • Great Western Railway: Jezdí jednou za hodinu mezi Gatwickem a Readingem přes Redhill, Reigate a Guildford. Za jízdenku zaplatíte od 15 GBP, první vlak jede v 5:11 a poslední v 23:22.

Autobus

Nejlevnějším, avšak nejdelším způsobem dopravy je autobus. Do centra jezdí společnost National Express (směr Victoria). Počítejte, že cesta vám zabere minimálně 1 hodinu a 10 minut. Jízdenka vás vyjde od 8 GBP a první autobus jede v 2:00 a poslední o půlnoci. Autobus po cestě staví také na letišti Heathrow.

Dalšími autobusovými společnostmi, které jezdí z letiště Londýn Gatwick, jsou Megabus, The Airline a Flixbus. Díky nim se kromě Londýna dostanete také do Birminghamu, Bristolu, Manchesteru, Oxfordu, Cardiffu a dalších destinací.

Do destinací v blízkém okolí letiště, jako jsou Crawley, Redhill, Horsham nebo East Grinstead jezdí lokální autobusy Metrobus.

Půjčené auto

Na letišti Londýn Gatwick má své pobočky několik autopůjčoven. Perfektní káru pro vaši dovolenou v Anglii najdete v naší autopůjčovně, kde si ji také snadno předem zarezervujete.

Taxi

K dispozici jsou také taxíky, které vás pohodlně odvezou kam potřebujete. Alternativně využijte služby Uber nebo Bolt.

Doprava v noci

V noci jezdí do centra Londýna vlaky Thameslink a Southern. Další možností je vzít si taxík, Uber nebo Bolt.

Přestup na letišti

Letiště Londýn Gatwick má 2 terminály, severní a jižní. Mezi budovami jezdí zdarma každé 2 až 4 minuty bezpilotní vlak. Přesun mezi terminály zabere přibližně 30 minut. Minimální dobu na přestup si tedy nechte alespoň 1 hodinu.

Mapu letiště a dopravu mezi terminály si můžete stáhnout na stránkách letiště.

Čekání na navazující spoj si zkrátíte v některém z letištních salónků. Za vstup zaplatíte od 32 GBP.

Pro uložení zavazadla využijte služeb úschovny, kterou najdete před bezpečnostní kontrolou. Úschovné začíná na 7,5 GBP (za 3 hodiny). Úschovna je v provozu od 4:00 do 22:00.

Pokud máte přestup přes noc, pohodlně ho strávíte v některém z letištních hotelů. Na výběr máte z Bloc Hotel, Sofitel a Hampton.

Přestup na další letiště v Londýně

 • Heathrow
  • Nejjednodušší cestou na letiště Londýn Heathrow (LHR) je využít autobusové linky National Express (linky 025, 200, 201, 210 a 230). Cesta zabere přibližně hodinu a půl a vyjde vás od 20 GBP. Autobusy jezdí mezi 0:40 a 22:40. Jízdenku si koupíte od 20 GBP.
  • Druhou variantou je využít autobusu „The Airline“ společnosti Oxford Bus (linka LGW & LHR), který vás vyjde 15 GBP.
  • Další možností je dojet do centra Londýna vlakem a tam přestoupit.
 • Stansted
  • Přímý spoje mezi letišti Gatwick a Stansted (STN) nejezdí. Pokud máte přestup mezi těmito letišti, budete muset přestoupit v centru Londýna. Vlaky na Stansted jezdí ze stanice Liverpool Street a autobusy také ze zastávky Victoria.
 • Luton
  • Na letiště Londýn Luton (LTN) se z Gatwicku dostanete autobusem National Express (linka 230). Cesta vás vyjde od 17 GBP a zabere vám asi 2 hodiny a 10 minut. Linka jezdí mezi 1:55 a 18:45.
 • London City
  • Letiště Londýn Gatwick a London City (LCY) nejsou spojeny přímým spojem, budete muset přestoupit v centru Londýna. Přestupte na vlak DLR na zastávce Woolwich Arsenal, Stratford či Canning Town.

Další užitečné tipy

Informace o aktuálních příletech a odletech naleznete na oficiálním webu letiště.

Na letišti Londýn Gatwick také najdete kapli, směnárnu a několik bankomatů.

Pokud se vám na letišti cokoliv ztratí, vyplňte formulář na této stránce.

Doporučujeme se zaregistrovat do věrnostního programu letiště, díky kterému získáte řadu slev do místních obchodů a restaurací. Těch na letišti najdete celou řadu – od známých fastfoodů po luxusnější restaurace, z obchodů zde najdete nejen duty-free, ale také kosmetiku, doplňky, módu a další.

Jako jediné letiště v Evropě má Gatwick most, který spojuje dvě části terminálu severního přímo nad pojezdovou drahou. Lze zde sledovat letadla jak pod vámi projíždí.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 11. 12. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)