Gatwick

Londýn – Gatwick (LGW)

Londýn - Gatwick je druhé největší letiště Londýna a druhé nejrušnější jednorunwayové letiště světa. Své lety zde provozují jak nízkonákladové tak i klasické společnosti. Letiště má 2 terminály, Severní a Jižní. Na Gatwick lze letět z Prahy s aerolinkou Easyjet.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 44 km
 • Oficiální web letiště gatwickairport.com

Letenky do Londýna

Letiště Gatwick je druhým největším letištěm Londýna a druhým nejrušnější jednorunwayovým letištěm světa. Létají sem jak nízkonákladové aerolinky tak i ty klasické. Z Prahy na Gatwick létá několikrát denně oranžová nízkonákladová společnost Easyjet, která má zde svou největší základnu. Ceny zpátečních letenek se na toto letiště pohybují kolem 1 700 Kč, avšak v akci není problém letenky zakoupit i kolem 700 Kč. Do Gatwicku v minulosti létala také tuzemská aerolinka Smartwings, ta však své lety na podzim roku 2019 zrušila. Let Praha – Gatwick trvá přibližně 1 hodinu a 40 minut. Kromě Prahy můžete na toto londýnské letiště letět také z Vídně, Berlína, Mnichova, Krakowa, Katowic, Wroclawi a tak dále.
Letenky rezervujte  v našem vyhledávači a nebo na webu dopravce.

 

Doprava do centra

Doprava ve dne

Do centra britské metropole se bez diskuse dostanete nejlépe vlakem. Vlaková stanice se nachází hned před Jižním terminálem. Na výběr máte z vlaků Thameslink, které končí na stanici London – Bridge a linky Southern, která končí na stanici Victoria. Oba vlaky jezdí po intervalu 10 minut a cesta zabere kolem půl hodiny. Za jednosměrnou jízdenku u Thameslink zaplatíte £ 11, u Southernu pak od £ 15,40.

Nejlevnějším, avšak nejdelším způsobem dopravy je autobus. Do centra jezdí cca každých 15 minut společnosti EasyBus (Směr Victoria) a National Express (směr Brompton). Cesta však zabere přes 90 minut, ve špičce může být jízdní doba ještě delší. Autobusy zastavují u obou terminálů. Za lístek zakoupený online alespoň 3 dny předem zaplatíte £ 1,99, za zakoupený v kratší době £ 9 a na místě za £ 11.

Doprava na okolní letiště

 • Heathrow
  • Nejjednodušší je využít autobusové linky společností Oxford Bus (každou hodinu)  nebo National Express (každé 3 hodiny). Cesta zabere přibližně hodinu a půl a vyjde vás od £ 13,5.
 • Stansted
  • Přímé autobusové spojení mezi těmito letišti zajišťuje společnost National Express. Autobusy odjíždí každé dvě hodiny, cesta zabere přes 3 hodiny a vyjde vás na £ 26.
  • Nejlevněji se dá na Stansted dopravit kombinací jízdenek dopravce EasyBus s přestupem na autobusovém nádraží Victoria. Při koupi včasných jízdenek zaplatíte 2x £ 1,99.
 • Luton
  • Nejrychlejším, ale nejdražším spojením je vlak do stanice Luton Parkway, odkud pak jezdí zdarma letištní autobus. Cesta zabere přibližně 2 hodiny a vyjde vás na £ 27,9. Další možností je přímé autobusové spojení dopravce National Express, který jezdí v 90 minutových intervalech. Cesta zabere téměř 3 hodiny a vyjde vás na £ 20.
  • Nejlevněji vychází podobná kombinace jízdenek, jako u letiště Stansted, s přestupem na nádraží Victoria.

Doprava v noci

V noci se do centra dostanete také velice snadno. Vlak dopravce Thameslink odjíždí z Gatwicku do stanice London – Blackfriars v intervalovém rozmezí 30 minut až hodina.Přestup na letišti

Letiště Gatwick má 2 terminály, Severní a Jižní. Mezi budovami jezdí zdarma každé 2 až 4 minuty bezpilotní vlak. Přesun mezi terminály zabere přibližně 30 minut. Z vlastních zkušeností víme, že na Gatwicku je běžnou praxí oznámení odletové brány jen několik desítek minut před odletem. Tím se však vůbec stresovat nemusíte, ačkoliv letiště není nejmenší, vše je dobře značené a přehledné.
Mapu letiště a dopravu mezi terminály si můžete stáhnout na této mapě.

Další užitečné tipy

Informace o aktuálních příletech a odletech naleznete na oficiálním webu letiště.
Wi-Fi je zdarma pouze na 45 minut, avšak není problém se připojit na kteroukoliv jinou síť z okolních restaurací.
Doporučujeme se zaregistrovat do věrnostního programu letiště, díky kterému získáte řadu slev do místních obchodů a restaurací.
Úschovna zavazadel se nachází v Jižním terminálu poblíž poblíž stanice meziterminálového autonomního vlaku. Za 24 hodin zaplatíte £ 11.
Jako jediné letiště v Evropě má Gatwick most, který spojuje dvě části terminálu severního přímo nad pojezdovou drahou. Lze zde sledovat letadla jak pod vámi projíždí.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 20. 7. 2020
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)