Záletník 142 aneb novinky ze světa cestování a letectví
16.6.2024

Záletník 142 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Náš Záletník úspěšně navázal codesharovou spolupráci s aerolinkou Kam Air a po měsíci na cestách kolem Afghánistánu úspěšně přistál zpět v ČR. Díky tomu ti tradičně v neděli ráno můžeme naservírovat jeho nejčerstvější vydání – díl s pořadovým číslem 142. Představíme si šestici nových linek easyJetu z Prahy i nové přímé spojení do Mongolska. Sezónní lety do Prahy zahájily aerolinky flynas a Jazeera Airways. Emirates začnou létat na Madagaskar. Austrian od zimy rozšíří nabídky letů do finského Laponska. Discover Airlines spustí nové dálkové linky z Mnichova do Afriky i Severní Ameriky. A máme pro tebe samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Easyjet v zimní sezoně rozlétá šest nových linek z Prahy

Britská nízkonákladová aerolinka easyJet v uplynulém týdnu představila plány pro zimní letový řád 2024/2025. Její rezervační systém nabobtnal rovnou o 60 nových linek! A rovnou šestice novinek se přímo dotkne také českých cestovatelů, neboť se jedná o linky do Prahy (PRG). Od podzimních měsíců bude možné nově využít přímého spojení do severoirského Belfastu (BFS), skotského Glasgow (GLA) a dvou britských měst – Birminghamu (BHX) s Liverpoolem (LPL). EasyJet nabíde také přímé linky do francouzského Nantes (NTE) a italské Neapole (NAP).

Kompletní informace o nových linkách easyJetu z Prahy, vč. vypsaných letových řádů na jednotlivých linkách najdeš v našem magazínu.

https://x.com/PragueAirport/status/1800423140461310427

Několik nových linek získají také okolní letiště. Z Berlína (BER) začne easyjet létat do marockého Agadiru (AGA) – 2× týdně (úterý a neděle), a také do Lyonu (LYS) – 2× týdně (pátek a neděle). Polský Krakov (KRK) se dočká novinky v podobě přímého spojení s Birminghamem (BHX) – 2× týdně (pondělí a pátek).

Eznis Airways plánují zahájit přímé lety z Prahy do Mongolska

S hodně zajímavou a nečekanou novinkou přišla mongolská aerolinka Eznis Airways, která na svých sociálních sítích oznámila plány na brzké zahájení přímých letů mezi Prahou (PRG) a Ulánbátarem (UBN). Inaugurační let na teprve druhé přímé lince z Evropy do Mongolska (tu první provozuje národní dopravce MIAT Airlines mezi Ulánbátarem a Frankfurtem) je vypsán již na 10. července 2024. Znovuzrozený dopravce ze střední Asie na trase plánuje létat dvakrát týdně (středa a sobota) až do konce letního letového řádu. Krátce po anonci této nové linky se v rezervačním systému dopravce objevily i letenky za naprosto bezkonkurenční cenu 9 184 Kč, o čemž jsme tě promptně informovali naším letenkovým tipem.

Více informací o nové lince z Prahy do Mongolska najdeš v našem magazínu.

https://x.com/PragueAirport/status/1800114599137870049

Do Prahy se vrátily flynas a Jazeera Airways

Dvojice aerolinek z Perského zálivu se během právě končícího týdne vrátila na ruzyňské letiště. Zahájení sezonního provozu se nejprve 12. června dočkala linka flynasu z Rijádu (RUH), která bude Českou republiku zásobovat turisty ze Saúdské Arábie třikrát týdně (středa, pátek, neděle) až do konce letních prázdnin. O pouhý den později v Praze letos poprvé přistálo také letadlo kuvajtské aerolinka Jazeera Airways. Linka z Kuvajtu (KWI) je v jejím rezervačním systému vypsána do 14. září, a to v počtu taktéž třech letů týdně (úterý, čtvrtek a sobota).

Kompletní seznam aktuálně provozovaných linek z Prahy najdeš v našem pravidelně aktualizovaném přehledu.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Austrian Airlines nově nabídne lety do finského Ivala. Přímé spojení z Vídně (VIE) do Ivala (IVL), ležícího daleko za polárním kruhem, zahájí aerolinka 25. ledna 2025. K dispozici bude cestovatelům jeden let týdně – každou sobotu – až do 1. března 2025. Spojení zajistí letadla typu Airbus A320. V zimní sezoně 2024/2025 rakouský dopravce počítá také s linkou do dalšího laponského města, Kittilä (KTT). Provoz tohoto sezónního spojení bude zahájen již 8. prosince 2024 (tedy o šest týdnů dříve než letos). Lety z Vídně do Kittily jsou v rezervačním systému dopravce vypsány 1× týdně (každou neděli).

British Airways dočasně obnoví linku z Norimberku do Londýna. V magazínu Záletník 114 jsme tě informovali o zrušení linky z bavorského Norimberku (NUE) na londýnské letiště Heathrow (LHR), které vstoupilo v platnost na začátku letošního února. Uplynulo ale pouze pár měsíců a plány na obnovu spojení jsou na světě. Linka je v rezervačním systému dopravce opětovně vypsána na období mezi 28. listopadem 2024 a 5. lednem 2025. Dočasné obnovení letů na trase lze spojit s oblíbenými vánočními trhy, které se v německém městě každoročně konají. Aerolinka v uvedeném období nabídne čtyři lety týdně (pondělí, čtvrtek, pátek, neděle) a pokusí se konkurovat nízkonákladovému Ryanairu, které mezi Norimberkem a letištěm Stansted (STN) nabízí dokonce dva lety denně.

Discover Airlines restaurují spojení z Mnichova na Fuerteventuru, Madeiru a do Hurghady. V zimní sezoně 2024/2025 dojde k obnovení třech spojení, která byla dopravcem naposledy obsluhována v březnu roku 2023. Jedná se o linky na Fuerteventuru (FUE) – 3× týdně od 7. listopadu 2024, na Madeiru do Funchalu (FNC) – 2× týdně od 6. listopadu 2024, a do egyptské Hurghady (HRG) – 2× týdně od 5. listopadu. Na všechny trasy aerolinka nasadí letadla typu Airbus A320.

Letem z Evropy do Afriky

ITA Airways začala létat do Ghany. Hlavní město v západoafrické Ghaně, Accra (ACC), získalo celkově sedmé přímé spojení s Evropou. Za nejnovějším přírůstkem v mapě destinací stojí italská aerolinka ITA Airways, která 6. června poprvé přistála v subsaharské části Afriky. Spojení mezi Římem (FCO) a Accrou bude cestovatelům k dispozici 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota). Na lety je nasazován letoun typu Airbus A321neo. Ghana je pro mladou italskou aerolinku dokonce první africkou destinací nacházející se mimo země Maghrebu.

Letem z Evropy do Ameriky

Lufthansa a Discover Airlines oznámily nové dálkové linky z Mnichova. Lídr společnosti Lufthansa Group počínaje 9. prosincem 2024 zahájí pravidelní lety do brazilského Sao Paula (GRU). Airbus A350-900 bude na trase z Mnichova (MUC) létat 3× týdně (pondělí, středa, pátek). Dceřiná společnosti Discover Airlines do bavorské metropole v březnu příštího roku umístí dva Airbusy A330, díky čemuž bude moci otevřít hned trojici nových dálkových linek, které z Mnichova provozovala naposledy v roce 2022. Od 3. března 2025 začne létat do Orlanda (MCO) na Floridě – tři rotace týdně (pondělí, středa, pátek). 1. dubna zahájí přímé lety do Windhoeku (WDH) v Namibii – taktéž tři lety týdně (úterý, čtvrtek, sobota). A od 12. dubna 2025 dojde ke spuštění nové linky do kanadského Calgary (YYC) – 5× týdně (pondělí, úterý, čtvrtek, sobota, neděle). Celosezónní provoz pak čeká linky z Mnichova do Johannesburgu (JNB), Seattleu (SEA) a Vancouveru (YVR), kam se doposud létalo pouze během letního letového řádu.

TAP Air Portugal rozlétá brazilský Florianópolis. Hlavní město státu Santa Catarina konečně získá vytoužené přímé spojení s Evropou. První linka spojují toto město v jižní Brazílii s některou destinací ležící mimo jihoamerický kontinent povede do portugalské metropole. Tamější národní dopravce zahájí provoz linky z Lisabonu (LIS) do Florianópolisu (FLN) počínaje 3. zářím 2024. Jedinou podmínkou je získat vládní povolení, o nějž již aerolinka zažádala. V případě schválení, které se všeobecně očekává, bude linka v provozu 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota). Lety zajistí letadla typu Airbus A330-900. Pro TAP Air Portugal se Florianópolis stane již jedenáctou brazilskou destinací v její síti.

Letem světem

Emirates začnou létat na Madagaskar! Prémiová aerolinka z Perského zálivu 3. září uskuteční inaugurační let z Dubaje (DXB) do hlavního města čtvrtého největšího ostrova na světě, Antananariva (TNR). Nebude se jednat o přímé spojení, nýbrž reálně dojde k prodloužení některých letů z Dubaje na Seychely. Čtyři ze čtrnácti týdenních letů do Mahé (SEZ) totiž budou dále pokračovat právě na Madagaskar. Prodloužení se týká letů s označením EK707/EK708 a odletů v úterý, čtvrtek, sobotu a neděli. Spojení zajistí letadla typu Boeing 777-300ER. Pro cestovatele mířící na Madagaskar se jedná o další zajímavou možnost k dopravě na tento ostrov. Aktuálně je při odletech z Evropy víceméně možné využít pouze nabídku Air France (via Paříž), Ethiopian Airlines (via Addis Abebu) či Turkish Airlines (via Istanbul). Velmi zajímavě se pak jeví také pátá svoboda, díky níž mohou cestovatelé využít nové linky k cestě právě mezi Seychelami a Madagaskarem – tedy trase, kde dosud přímé spojení neexistuje.

https://x.com/emirates/status/1799033586743480716

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)