Záletník 114 aneb novinky ze světa cestování a letectví
5.11.2023

Záletník 114 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 114. A na jaká témata se podíváme dnes? Na letišti v Praze začal platit zimní letový řád, který přinesl množství nových linek. Pegasus Airlines v příštím roce začnou létat mezi Prahou a Antalyí. Smartwings odkládají start linky do Káhiry. Lufthansa reaktivovala Airbusy A380 a nasadila je do ostrého provozu. Eurowings rozšíří nabídku letů do Iráckého Kurdistánu. Úsměv zvadnul thajské aerolince Thai Smile, která ukončuje svůj provoz. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Zimní leťák v Praze

Na pražském letišti Václava Havla (PRG) začal platit zimní letový řád. Ten cestovatelům  nabídne celkem 111 přímých spojení od 46 leteckých společností. Mezi nimi i osm nových či staronových spojení nebo charterové lety do nezvykle vysokého množství exotických destinací. Všech novinky jsme pro vás přehledně shrnuli do tohoto článku.

Nová linka z Prahy do Antalye

Portfolio linek z Prahy (PRG) od jarních měsíců rozšíří turecký dopravce Pegasus Airlines. Od 19. května 2024 totiž českým cestovatelům nabídne kromě pravidelných letů do Istanbulu (SAW) také spojení do Antalye (AYT). Do populární turistické destinace ležící na jih země u Středozemního moře bude létat po celou letní sezonu (až do 24. října 2024) s frekvencí dvou letů týdně (čtvrtek a neděle). Podrobněji jsme se o této novince rozepsali v našem magazínu.

Přímé lety z Prahy do Káhiry se odkládají

Aerolinka Smartwings odložila zahájení letů do egyptského hlavního města. Původně měla do Káhiry (CAI) začít létat již od 1. listopadu 2023, nicméně datum inauguračního letu bylo bez bližšího osvětlení posunuto na 20. prosince 2023. Doufejme, že odložení provozu nebude následováno dalším přesunem a skutečně se přímých letů do nejlidnatějšího města v Africe dočkáme ještě v letošním roce. Více informací o nové lince z Prahy do Káhiry naleznete v našem magazínovém článku.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

British Airways přestanou létat do Norimberku. Britská letecká společnost se po dvou letech chystá ukončit provoz linky mezi bavorským městem (NUE) a londýnským letištěm Heathrow (LHR). Aktuálně je trasa dopravcem operována každý den. S příchodem zimního letového řádu 2023/2024 však dojde k utlumení počtu letů na 3-4 lety týdně. Poslední vypsaný let na dané trase poté v letovém řádu aerolinky figuruje 2. února 2024.

Letem z Evropy do Asie

Austrian Airlines přidávají další přímý let na Maledivy. Rakouský národní dopravce v polovině října obnovil přímé letecké spojení z Vídně (VIE) do Malé (MLE). Aktuálně je možné využít  přímých letů, alias nejrychlejšího spojení ze střední Evropy na Maledivy,  třikrát týdně (pondělí, středa a pátek). Z vícero letů si budou moci cestovatelé vybírat od začátku prosince, kdy aerolinka začne provozovat také čtvrtou týdenní rotaci (neděle).

Německá aerolinka Eurowings rozšíří nabídku letů do Iráckého Kurdistánu. Pravděpodobně nejzajímavější novou linkou pro české cestovatele bude spojení z Berlína (BER) do Erbílu (EBL), které je v rezervačním systému aerolinky vypsáno od 19. prosince 2023 (dva lety týdně – úterý a pátek). Další nové linky do centra autonomní oblasti rozprostírající se v severním Iráku povedou z Hamburgu (HAM) – dva lety týdně (úterý a neděle) od 19. prosince 2023, a ze Stuttgartu (STR) – dva lety týdně (středa a sobota) od 20. prosince 2023. V provozu i nadále zůstane také linka z Düsseldorfu (tři lety týdně). Mimochodem, pokud vás láká cesta do Iráckého Kurdistánu, mrkněte se na náš Instagram, kde v současných dnech ukazujeme naše zážitky z cesty po tomto krásném kraji.

Smartwings začnou provozovat charterové lety z Budapešti na Srí Lanku. Charterové lety pro maďarské cestovní kanceláře budou z metropole na Dunaji vypravovány od 19. prosince 2023 s frekvencí jednoho letů týdně. Na lety bude nasazován Boeing 737-800. Routing povede z Budapešti (BUD) do Ras al-Chajmá (RKT) ve Spojených emirátech, odkud bude letadlo dále pokračovat do Colomba (CMB). Analogicky poté i v opačném směru.

Letem z Evropy do Ameriky

Italská letecká společnost ITA Airways zahájila lety do Rio de Janeira. Italský národní dopravce v neděli 29. října zahájil lety na nové pravidelné lince (AZ672) spojující římské letiště Fiumicino (FCO) s Rio de Janeirem (GIG). Nové spojení bude v provozu každý den a dopravce na  něj bude nasazovat letadla Airbus A330neo. Rio se po Sao Paulu (GRU) a argentinském Buenos Aires (EZE) stalo třetí jihoamerickou destinací v síti aerolinky.

Lufthansa nasadila Airbusy A380 na linky do Los Angeles a Bangkoku. Německá letecká společnost začala v posledním říjnovém týdnu létat z Mnichova (MUC) do obou zmiňovaných destinací reaktivovanými Airbusy A380, kterým leckteří experti během pandemie nemoci „COVID-19“ predikovali rychlý konec. Poptávka po létání se ale v letošním roce dynamicky navyšuje a aerolinka proto sáhla k návratu těchto leteckých obrů (tuto informaci jsme vás přinesli již v magazínu Záletník 94). Na lince z Mnichova do Los Angeles (LAX) – LH452 – se A380 poprvé objevila ve čtvrtek 26. října. Jen o pár dnů později, konkrétně 28. října 2023, byla nasazena také na trasu z Bavorska do Bangkoku (BKK) – LH772. Obě linky jsou provozovány s každodenní frekvencí a nasazení většího letadla umožní každý den dopravci přepravit o cca 38 % více než v případě letů s Airbusy A350.

Letem světem

V Asii se zrodila nová aerolinka Alii Palau Airlines! První let nové letecké společnosti by se měl uskutečnit 23. listopadu na lince mezi Singapurem (SIN) a letištěm Koror (ROR) ležícím na souostroví Palau v daleké Mikronésii. Spojení bude reálně zajišťovat aerolinka Drukair z Bhútánu, která tak spojí městský stát v jihovýchodní Asii hned se dvojicí turisty příliš nepoznaných destinací. Na linku bude nasazován letoun A320neo s kapacitou 140 cestujících. Dopravce zpočátku počítá s jedním letem týdně (čtvrtek), přičemž od 21. prosince přidá také druhou týdenní rotaci (neděle). Více informací se dočtete v této tiskové zprávě.

Aerolinka Thai Smile ukončí se závěrem roku svůj provoz. Thajská nízkonákladová aerolinka, dceřiná společnost Thai Airways, vyletí naposledy symbolicky 31. prosince 2023. Aktuálně dopravce létá z Bangkoku (BKK) do sedmi domácích a několika zahraničních destinací. Lety budou postupně utlumovány již nyní, přičemž první škrty se dotknou právě linek do ciziny (Indie, Kambodža). Důvod konce je čistě ekonomický, neboť hospodaření Thai Smile pravidelně končilo ve ztrátě. Letadla (ve flotile má celkem 14 Airbusů A320) po jejím konci přejdou pod mateřské Thai Airways.

Turkish Airlines i nadále přidávají lety do populárních destinací. V nejčerstvějším updatu svého letového řádu turecká aerolinka navýšila frekvenci letů do Ašchabadu (ASB) v Turkmenistánu – ze 7 na 9 letů týdně (od 1. listopadu 2023), na tokijské letiště Narita (NRT) – místo 5 hned 7 letů týdně (od 14. prosince), do Panamy (PTY) – jedna přidaná rotace (od 28. prosince tedy 5 letů týdně) a na Mauricius (MRU) – nově 7 letů týdně (od 12. ledna 2024).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)