Heathrow

Letiště Londýn Heathrow (LHR)

Mezinárodní letiště Londýn Heathrow (LHR), neboli letiště London Heathrow, je hlavním a největším letištěm Velké Británie a patří mezi nejrušnější letecké uzly světa. V roce 2022 se jednalo o druhé nejvytíženější letiště v počtu pasažérů na světě (na mezinárodních trasách). Má 4 terminály pro cestující a jeden nákladní terminál. Svou základnu zde mají British Airways a Virgin Atlantic. V roce 2019 jím prošlo téměř 81 milionů cestujících.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 23 km
 • Oficiální web letiště heathrow.com

Letenky do Londýna

Letenky z Prahy (PRG) do Londýna na letiště Heathrow pořídíte u aerolinky British Airways. Průměrná cena letenky do Londýna na Heathrow se pohybuje okolo 5 000 Kč a akční letenky se na lince na hlavní britské letiště příliš nevyskytují – občas se vám však podaří ulovit letenky okolo hranice 3 000 Kč. Délka letu z Prahy do Londýna je 2 hodiny 10 minut.

Do Londýna na Heathrow se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Londýna rezervujte  v našem vyhledávači.

Doprava do centra

Doprava ve dne

Vlak

Nejrychlejším způsobem dopravy je vlak Heathrow Express, který jezdí na nádraží Paddington. Jednosměrná jízdenka stojí £ 25, zpáteční £ 37. Pokud si však zakoupíte jízdenku online a to alespoň 90 dní před odjezdem, vyjde vás jedna cesta na £ 5,50. Jízdenku si zakoupíte online, v mobilní aplikaci, v příletové hale nebo na vlakovém nádraží. Vlaky zastavují u terminálů 2, 3 a 5 a jsou v provozu od 5:12 do 23:57.

Metro

Nejlevněji se do centra Londýna dostanete linkou metra Picadilly, která jezdí z terminálů 2, 3, 4 a 5. Cesta vám zabere kolem 50 minut a metro jezdí mezi 5:00 a 23:30. Za jízdenku zaplatíte £ 6,70, můžete využít i Oyster Card či zaplatit bezkontaktně ve vlaku (v tomto případě vás jízdné vyjde na £ 5,60). Další možností je využít tzv. Elizabeth Line, která také staví na terminálech 2, 3, 4 a 5. Tuto možnost využijte, pokud míříte do centra města, východního Londýna, Shenfieldu či Readingu. Ve směru na reading odjíždí první vlak z letiště v 5:00 a poslední ve 23:52. Ve směru na východ (tj. do centra a Shenfieldu) jezdí vlaky mezi 5:15 a 0:07. K jízdě můžete využít Oyster Card či zaplatit bezkontaktně ve vlaku. Jízdné vás vyjde na  £12,80.

Autobus

Autobusové zastávky se nachází v docházkové vzdálenosti z terminálů 2, 3 a 5 (některé linky také staví na terminálu 4). Jízdenku si koupíte bezkontaktně v autobuse nebo využijte Oyster Card. Jízdné se liší dle destinace a platby v hotovosti nejsou možné. Z letiště jezdí autobusy do následujících destinací:

Z letiště jezdí také dva expresní autobusy – linka X26, která vás odveze do West Croydon Bus Station a linka X140, která míří na Harrow Bus Station.Více o dopravě v Londýně naleznete na webu dopravního podniku.

Půjčené auto

Na všech terminálech mají své pobočky autopůjčovny. Ideální auto pro vaši dovolenou ve Velké Británii si zarezervujte přes naši autopůjčovnu.

Taxi

Z letiště Heathrow se do své cílové destinace svezete jak ikonickým černým taxíkem, tak i dalšími společnostmi – WeKnow či Minicabit. Alternativně využijte služby Uber či Bolt.

Doprava v noci

V noci, mezi 23:40 a 5:35 je v provozu autobusová linka N9 s intervaly 30 minut, která míří do Aldwych a staví v centru Londýna. Cesta zabere přibližně hodinu. Máte-li v nočních hodinách z letiště namířeno směrem na Harrow, využijte linku N140.

Z letiště jezdí v nočních hodinách také metro, ale pouze v pátek a sobotu v noci. Noční metro nestaví na terminálu 4.

Pokud nechcete jet hromadnou dopravou, využijte služby taxíků, Uberu či Boltu.

Přestup na letišti

Pro české cestovatele je letiště Londýn Heathrow hojně využíváno při přestupech u letů na americký kontinent. Na letišti se nachází 4 terminály: 2, 3, 4 a 5, z toho Terminál 5 je složen z dalších dvou satelitů. Pokud poletíte z Prahy, přiletíte na terminál 3. Mezi všemi budovami jezdí zdarma tranzitní zónou autobusy (H30). Při přestupu mezi terminály můžete využít také linek Elizabeth Line nebo Heathrow Expressu, které jsou v letištní zóně zdarma. Více o přestupu mezi terminály si přečtete na stránkách letiště.

Na přestup na letišti Londýn Heathrow si vyhraňte alespoň 1 hodinu, při přestupu mezi terminály alespoň 1 hodinu 30 minut.

 • Terminál 2: je primárně využíván aerolinkami ze Star Alliance a míří sem lety zejména ze Severní a Západní Evropy. Létá sem také společnost Air China. Na terminál 2 létají také lety vnitrostátní lety v rámci UK a Irska.
 • Terminál 3: z terminálu 3 létají především dálkové lety do Severní Ameriky, Asie a dalších destinací mimo Evropu. Využívají ho aerolinky z aliance Oneworld (s výjimkou Malaysia Airlines, Qatar Airways a Royal Air Maroc), dále pak Aeroméxico, Delta Air Lines, Middle East Airlines, Virgin Atlantic a některé lety společností British Airways, Iberia a Vueling.
 • Terminál 4: je vyhrazen pro aerolinky z aliance SkyTeam (mimo China Airlines, Aeroméxico, Delta Air Lines, Middle East Airlines a Virgin Atlantic), dále pak pro Malaysia Airlines, Qatar Airways,  Royal Air Maroc a Gulf Air a aerolinky, které nespadají pod žádnou alianci. Míří sem lety zejména z Východní Evropy, Střední Asie, Blízkého východu a několik letů ze zbytku Evropy.
 • Terminál 5: využívají ho primárně aerolinky British Airways a Iberia.

Pro maximální pohodlí při přestupu využijte některého za salónků, které se nachází na všech terminálech a můžete se v nich i osprchovat. Otevřeny jsou zpravidla mezi 5:00 a 21:00 a cena začíná na £ 34, 99. Více informací najdete na stránkách letiště. Máte přestup přes noc? Využijte některého z letištních hotelů – Aerotel (T3), Hilton (T4), Sofitel (T5) či Voyager House. V No1 salónku na T3 se nachází i denní pokoje, které si zarezervujete online.

Úschovna zavazadel se nachází v každém terminálu v příletové části. Provozní doba úschovny je od 5:00 do 23:00. Za úschovu do 3 hodin zaplatíte £ 7,50 a za jednodenní uschování si připravte £ 15.

 

Doprava na okolní letiště

 • Gatwick
  • Nejjednodušší je využít autobusové linky „The Airline“ společností Oxford Bus (linka LGW & LHR) nebo National Express (linky 025, 200, 201, 205 a 210). Cesta zabere přibližně hodinu a půl a vyjde vás na £ 15 v případě „The Airline“ a na £ 20, pokud využijete National Express.
  • Další možností je jet vlakem, kdy ale musíte přestoupit na stanici London Victoria.
 • Stansted
  • Nejlepší je pro přestup mezi letišti Heathrow a Stansted využít autobusu National Express (linky 250, 727 a 728), kdy za jízdenku zaplatíte od £ 19 a cesta vám bude trvat 1 hodinu 20 minut.
  • Na Stansted se dostanete vlakem s přestupem na stanici Liverpool Street, kam se z Heathrow dostanete díky Elizabeth Line. Za jízdenku zaplatíte od £ 33,50. Cesta vám zabere 2 hodiny.
 • Luton
  • Přímo mezi Heathrow a Luton jezdí autobus National Express (linky 230, 240 a 707). Cesta vám zabere necelou hodinu a připravte si £17.
  • Na letiště Lutons se dostanete s přestupem na stanici London St Pancras. Z Heathrow se na St Pancras dostanete díky Elizabeth Line nebo metrem. Cesta vám zabere něco málo přes hodinu (pouze na přestupní stanici, celková cesta až na Luton vám zabere necelé 2 hodiny).
 • London City
  • Nejprve využijte linky Elizabeth Line do stanice Woolwich, kde přestupte na linku DLR, která vás dopraví přímo na letiště City. Cesta zabere hodinu a půl a jízdenka vyjde na £ 12,80.
  • Podobně dlouho vám zabere i trasa metrem z Heathrow na stanici Canning Town, odkud také využijte linky DLR na letiště City. Za jízdenku zaplatíte od £ 5,50.

Další užitečné tipy

Na letišti a jeho blízkém okolí platí tzn. “Heathrow Free Travel Zone“, ve které je veškerá MHD zdarma. Podrobnou mapu bezplatné oblasti naleznete zde.

Odlety z a přílety na letiště Londýn Heathrow najdete na stránkách letiště.

Na letišti Heathrow se rozhodně nudit nebudete, neboť na všech terminálech se nachází několik obchodů s módou, doplňky, suvenýry, knihami a dalším. Hladové cestovatele potěší několik restaurací.

Napříč letištěm najdete místa, která jsou vyhrazena pro nabití elektroniky (nezapomeňte si správný adaptér). Nechybí ani směnárna, bankomaty, zóny pro kuřáky a modlitebny.

Pokud se vám na letišti Londýn Heathow něco ztratí, nezapomeňte se mrknout na příslušnou stránku.

Mapu letiště Londýn Heathrow najdete na oficiálních stránkách.

Letiště Londýn Heathrow je otevřeno 24 hodin denně.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 5. 12. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)