Letiště Londýn Stansted (STN)

Letiště Londýn Stansted (STN)

Mezinárodní letiště Londýn Stansted (STN) je jedním z londýnských letišť a leží nedaleko obce Stansted v Essexu. Je čtvrtým nejvytíženějším letištěm Spojeného království. Slouží jako největší základna pro aerolinku Ryanair, odkud dopravce létá do celé řady destinací. V roce 2019 letištěm prošlo více než 28,1 milionů cestujících.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 68 km
 • Oficiální web letiště stanstedairport.com

Letenky do Londýna

Letenky z Prahy (PRG) do Londýna na letiště Stansted pořídíte u aerolinek Jet2.com (sezónně) a u Ryanairu. Ryanair na Stansted létá také z Brna (BRQ) a Ostravy (ORS). Průměrná cena letenky z Prahy do Londýna se pohybuje okolo 3 000 Kč, levné letenky pořídíte i okolo 1 000 Kč. Délka letu z Prahy do Londýna jsou 2 hodiny.

Do Londýna na Stansted se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Londýna či celé Anglie rezervujte přes náš vyhledávač.

Jak se dostat z letiště Stansted

 

Doprava ve dne

Vlak

Nejrychlejší dopravou z letiště Londýn Stansted do centra Londýna je vlak Stansted Express. Z letiště na stanici Liverpool Street, která se nachází v blízkosti památek i moderní čtvrti Londýna, jede 50 minut. První vlak z letiště jede v 5:30 a poslední v 00:30. Jízdenky si kupte online – čím dříve, tím více ušetříte. Jejich cena začíná na 7 GBP, na poslední chvíli ale šplhá až k 22 GBP. Koupíte si ji i na zastávce. Na vlak Stansted Express neplatí karta Oyster.

Vlakem se také kromě centra Londýna dostanete z letiště Londýn Stansted také do Birminghamu, Norwichu, či Cambridge. Jízdenky si koupíte online přes stránky společnosti Trainline.

Autobus

Autobusovou dopravu z letiště Londýn Stansted do centra Londýna zajišťuje společnost Airport Bus Express a National Express.

Airport Bus Express jezdí každých 30 minut po celý den i noc a staví na zastávce Stratford. Několik autobusů během dne jede až na zastávku Liverpool Street. Jízdenku si kupte předem online a vyjde vás okolo 16 GBP.

National Express (linky A6, A8 a A9) je nejlevnější variantou, jak se dostat z letiště Stansted. A6 jede do stanice London Victoria, A8 staví na Liverpool Street a končí na Bethnal Green a A9 spojuje letiště se zastávkou London Stratford. Jízdenka vás vyjde od 11,6 GBP a cesta vám do centra Londýna zabere asi 50 minut. National Express jezdí také do Birminghamu, Oxfordu a Cambridge.

Do dalších destinací v Anglii vás odveze autobus společnosti First Essex. Linka X10 jezdí do města Basildon a linka X30 do Southendu.

Půjčené auto

Na letišti Stansted má své pobočky několik autopůjčoven. Perfektní káru pro vaší dovolenou v Anglii najdete v naší autopůjčovně.

Taxi

Kamkoliv potřebujete vás pohodlně odvezou také taxíky. Alternativně využijte služby Uber nebo Bolt.

Doprava v noci

V noci z letiště jezdí autobusy Airport Bus Express nebo National Express. Pokud nechcete jet hromadnou dopravou, vezměte si taxík, Uber nebo Bolt.

Přestup na letišti

Letiště Stansted má jeden terminál, který je rozdělený do hlavní haly a do odletové a příletové haly. Při přestupu musíte opustit příletovou halu a znovu projít pasovou kontrolou (případně si vyzvednout a opět odevzdat odbavená zavazadla). Minimální čas na přestup si nechte 1 hodinu, pro klid na duši ale doporučujeme čas delší.

Čas před odletem si zpříjemněte v letištním salónku Escape Lounge, který vás vyjde na 29 GBP.

Pokud máte přestup přes noc, zamiřte do některého z letištních hotelů – Radisson Blu, Hampton nebo Holiday Inn.

Přestup na další letiště v Londýně

 • Heathrow
  • Nejlepší variantou je využít autobusu National Express, který vás na letiště Heathrow (LHR) odveze během 1 hodiny a 20 minut za 18,9 GBP. Využijte linek 250, 727 a 728, které jsou v provozu mezi 7:35 a 23:30.
 • Gatwick
  • Přímý spoj mezi letištěm Stansted a Gatwick (LGW) nejezdí. Nejlepší pro vás bude, pokud se vydáte ze Stanstedu do centra Londýna vlakem nebo autobusem (viz výše) a dostali se na stanici Farringdon nebo Victoria, odkud už jezdí vlak na Gatwick.
 • Luton
  • Na Luton (LTN) dojedete přibližně za 1 hodinu a 10 minut autobusem National Express (linky 737 a 777). Jízdenka vás vyjde od 15 GBP a autobus jezdí od 2:55 do 21:20.
 • London City
  • Přímá linka mezi Stanstedem a letištěm London City (LCY) zatím neexistuje. Pokud máte přestup mezi těmito letišti, dojeďte ze Stanstedu autobusem nebo vlakem na zastávku Stratford a odtud pokračujte vlakem DLR.

Další užitečné tipy

Na letišti Londýn Stansted najdete několik obchodů, včetně těch duty-free. Hlad utišíte v některé z letištních restaurací či kaváren.

Nechybí zde ani směnárna, bankomaty, kaple a místa vyhrazená pro kuřáky.

Aktuální informace o odletech a příletech z a na letiště Stansted najdete na oficiálních stránkách letiště.

Letiště Stansted je otevřené 24 hodiny denně.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 6. 12. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)