Londýn - Stansted (STN)

Londýn – Stansted (STN)

Letiště nacházející se 68 km severně od centra Londýna, využívané pro spojení do hlavního města Velké Británie především nízkonákladovými aerolinkami. Největší bázi zde má Ryanair, který sem nabízí přímé lety z Prahy, Brna a Ostravy. Pozor, na noc se letiště uzavírá!
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 68 km
  • Oficiální web letiště stanstedairport.com

Letenky do Londýna

Na letiště Londýn Stansted se z ČR dostanete hned z několika měst a za velmi nízké ceny. Ryanair provozuje přímé lety z Prahy, Brna a Ostravy, ale i okolí, jako třeba z Bratislavy, Katowic a Krakowa. Linka Pardubice – Londýn je teď pozastavená. Z Prahy na Londýn Stansted létá ještě aerolinka EasyJet. Ceny za zpáteční letenky se běžně pohybují od 1000 Kč, v akci na ně narazíte ale klidně i za 300 Kč, a to především z Ostravy. Prakticky se tak do hlavního města Velké Británie můžete dostat levněji, než z Prahy do Brna.

Letenky rezervujte v našem vyhledávači a nebo přímo na webu dopravce.

Doprava do centra

Nejrychlejší dopravou z letiště Londýn Stansted do centra Londýna je vlak Stansted Express. Z letiště na stanici Liverpool Street, která se nachází v blízkosti památek i moderní čtvrti Londýna, jede 50 minut. Jízdenky kupujte online co nejdříve, jejich cena stoupá. Jednosměrné jízdenky koupíte s půlročním předstihem za pouhých 7 £, což jsou přibližně dvě stovky v českých korunách, s blížícím se datem odjezdu se pak ale vyšplhají až na dvojnásobnou cenu. Zpáteční jízdenky vám 1 nebo 2 £ ušetří. Vlaky jezdí od 3:30 do 23:30 každou čtvrt až půlhodinu.

Nejlevnější dopravou z letiště Londýn Stansted do centra Londýna je autobus National Express. Jízdenky sice lze zakoupit na oficiálních stránkách dopravce, levněji ale vyjdou na stránkách EasyBus, a to již od 2 £. Jako odjezdovou stanici zvolte London Stansted Airport (National Express). Vystupte na zastávce Liverpool Street, Baker Street nebo jeďte až na konečnou na Victoria Station. Všechny tyto zastávky se nacházejí v centrální části Londýna. Autobusy jezdí 24/7 každých 20 minut. Doba jízdy autobusu velmi záleží na denní době a dopravní situaci, obvykle se pohybuje okolo 2 hodin, výjimkou ale není hodinová zácpa na silnici. Proto si při cestě zpět dejte před odletem letadla dostatečnou časovou rezervu!

Přibližná cena za taxi z letiště do centra je 100 £, Uber 70 £.

Aktuální dopravu do centra najdete na mapce. Čas spojení můžete změnit v levém horním rohu mapky.

Přestup na letišti

Low-cost aerolinky nabízí zpravidla negarantované přestupy, proto se celý přestup odehrává na vlastní pěst a pokud ho nestihnete, ať už z důvodu zpoždění prvního letadla anebo fronty na pasovou kontrolu, nemáte nárok na žádnou náhradu. Na letišti Londýn Stansted nenajdete žádnou cestu pro transitní cestující. Po vystoupení z letadla musíte klasicky přes pasovou kontrolu, oficiálně vstoupit na území Velké Británie, vyzvednout odbavená zavazadla, a poté opět přes check-in a bezpečnostní kontrolu do odletové haly. Minimální čas na přestup mezi lety na letišti Londýn Stansted je 45 minut, z vlastní zkušenosti ale silně doporučujeme tento čas prodloužit na 2-3 hodiny.

Další užitečné tipy

Letiště tvoří jediný terminál, k jednotlivým gatům vás doveze vlak. Jezdí samozřejmě zdarma a to každých pár minut. Nemusíte se bát, že byste se ztratili, cesta k vlaku i dále od něj k vašemu letadlu je dobře značená, stačí znát číslo gatu. Levné a přitom dobré jídlo nakoupíte v Marks & Spencer, otevřeno mají i v noci, najdete jej před bezpečnostní kontrolou. Dále se na letišti nachází Burger King a další fastfoody.

Luxus a pohodlí najdete v salónku Escape Lounge. Pro držitele karty Priority Pass je vstup bezplatný, jinak 22,50 £ při rezervaci online nebo o 5 £ dráž bez předchozí rezervace. Dodržuje se zde slušný dresscode.

Úschovnu zavazadel najdete v příletové části terminálu, uschování na 24h stojí 3 £.

Pozor, celé letiště se v noci mezi půlnocí a druhou hodinou ranní uzavírá. Během noční i denní doby platí zákaz spaní v terminálu, dohlíží na to přísná letištní ochranka. Alternativou je přečkat noc v čekárně sousedícího autobusového nádraží, nebo se pohodlně vyspat v některém z hotelů v okolí

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 22. 5. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)