Letiště Lisabon

Letiště Lisabon (LIS)

Mezinárodní letiště Lisabon (LIS), celým názvem Letiště Humbarta Delgada a původně letiště Portela, je hlavním letištěm v Portugalsku. Je důležitým přestupním uzlem při letech do Brazílie, na Madeiru, Azory či Kapverdy. Svou základnu zde mají aerolinky TAP Air Portugal, easyJet a Ryanair. V roce 2019 letištěm prošlo více než 31 milionů pasažérů.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 7 km
  • Oficiální web letiště aeroportolisboa.pt

Letenky do Lisabonu

Letenky z Prahy (PRG) do Lisabonu  pořídíte u aerolinek easyJet a TAP Air Portugal. Průměrná cena se pohybuje okolo 6 000 Kč a akční letenky u easyJetu ulovíte i pod 3 000 Kč. Délka letu z Prahy do Lisabonu je 3 hodiny 40 minut.

Do Lisabonu se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky nejen do Lisabonu, ale celého Portugalska, rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Letiště Lisabon je pravdu „co by kamenem dohodil“ vzdálené od centra města.  Během 20 minut se dostanete veřejnou dopravou no oblíbených míst Lisabonu.
A jak se do centra dostat?

Metro

Volba metra je nejjednodušší a nejrychlejší varianta. Během 20 minut jste bez přestupu v centru. Jízdenku si koupíte v automatu u vstupu do metra na letišti (nebo u pána/paní u okénka). Ta vás vyjde na 1,65 €/jednu cestu. Pro jízdu si však musíte zakoupit kartu 7 Colinas / Viva Viagem, která stojí 0,50 €. Mapku metra naleznete na webu veřejné dopravy. Metro jezdí každý den mezi 6:30 a 1:00.

Autobus

Aerobusy jsou autobusy určené speciálně pro přepravu z letiště do centra a staví na hlavních vlakových nádražích Lisabonu. Jezdí od 7:00 do 23:00 a jízdenky je možné kupovat na letišti a nebo u řidiče.

Městské autobusy. Na letiště zajíždí několik linek (pří)městských autobusů. Jízdenka vás vyjde na 1,80 €/jízdu a koupíte si ji u řidiče. I v tomto případě musíte mít dobíjecí kartu 7 Colinas nebo Viva Viagem (za 0,5 €). Maximální velikost zavazadla, které si s sebou můžete vzít do autobusu, je 50 × 40 × 20 cm. Jízdní řády a trasy naleznete na stránkách veřejné dopravy.

Meziměstské autobusy. Máte-li namířeno do města Coimbra, využijte autobusu Coimbra Airport Shuttle. Za jízdenku zaplatíte 43 € a autobus jezdí 6× denně.

Půjčené auto

Pokud plánujete vyrazit mimo Lisabon, využijte půjčeného auta. Své pobočky na letišti Lisabon má několik autopůjčoven. Ideální káru si zarezervujte přes naši autopůjčovnu.

Taxi

K mání jsou klasické taxíky, které najdete před příletovou halou. Alternativně využijte služby Uber nebo Bolt.

Pěšky

Letiště se nachází přímo v Lisabonu. Pokud je vaše cílová destinace nedaleko letiště, můžete vyrazit i po svých.

Doprava v noci

Bohužel metro v noci nejezdí, tudíž v případě nočního odletu/příletu budete muset využít služeb autobusu nebo taxíků/Uberu/Boltu. V nočních hodinách z letiště jezdí autobusová linka 208 a jezdí 7× během noci.

Přestup na letišti

Letiště Lisabon je tvořeno 2 terminály. Terminál 1 slouží pro TAP Air Portugal, její partnery ze Star Alliance, aerolinky z aliance Oneworld a easyJet. Terminál 2 je určen pro nízkonákladovky a z T1 se sem dostanete autobusem zdarma.

Pokud máte garantovaný přestup, postačí vám na přestup 1 hodina. Pokud ale máte přestup negarantovaný, doporučujeme si na přestup vyhradit alespoň 2 hodiny.

Poslední dobou se často objevují akce na Madeiru, Azory, Brazílie či Kapverdy s příjemným stopoverem v Lisabonu. Můžete tak sfouknout dvě destinace během jedné cesty. Více informací naleznete u nás v akčních nabídkách. Pokud si potřebujete uschovat zavazadlo, využijte úschovny, která se nachází v příletové hale terminálu 1. Za úschovu na 24 hodin zaplatíte mezi 10 – 30 € (dle velikosti zavazadla).

Přestup si zpříjemníte pobytem v letištním salónku, který se nachází na terminálu 1 a je otevřen od 6:00 do 22:00. Při nočním přestupu si zarezervujte jeden z letištních hotelů – na výběr máte z Melia Aeroporto a Hotel Star Inn Lisbon Airport.

Další užitečné tipy

O hladu na letišti Lisabon rozhodně nezůstanete, neboť je zde široký výběr z fastfoodů a restaurací. Nudu hravě zaženete v některém z obchodů se suvenýry, módou a dalším.

Na letišti se nachází bankovní služby a bankomaty. Nechybí ani lékárna a zázemí pro rodiny s dětmi.

Více informací o aktuálních příletech a odletech z letiště v Lisabonu naleznete na oficiálních webových stránkách letiště.

Pokud někoho vyzvedáváte/odvážíte na letiště, můžete  využít parkování Kiss and Fly, kde je 10 minut zdarma. Pokud na parkovišti zůstanete déle, budete muset už za parkování zaplatit.

Přesná adresa letiště: Alameda das Comunidades Portuguesas, 1700-111 Lisabon, Portugalsko

Mapku letiště a naleznete na webu města.

 

 

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 30. 8. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)