Záletník 127 aneb novinky ze světa cestování a letectví
11.2.2024

Záletník 127 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl, tentokráte z hlavního města Mosambiku – Maputa, další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 127. A na jaká témata si dnes posvítíme? Praha po čtyřech letech získá přímé spojení s Kazachstánem. Letadla společnosti Smartwings budou v Dubaji přistávat na vedlejším letišti. Wizz Air výrazně proškrtal letový řád a zrušil několik desítek linek (vč. té z Prahy do Bukurešti a dalších z Vídně/Katovic/Krakova/Vratislavi). Ryanair začne nově létat do Olbie na Sardinii, Swiss nabídnou historicky první lety do korejského Soulu, TAP Air Portugal se vrací na linku do Agadiru. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

SCAT obnoví přímou linku z Prahy do Kazachstánu

Po čtyřech letech se na pražské Letiště Václava Havla (PRG) vrátí kazašská letecká společnost SCAT Airlines (Special Cargo Air Transport). Počínaje 22. květnem obnoví pravidelné sezónní spojení mezi Astanou (NQZ) a českou metropolí. V rezervačním systému aerolinky jsou vypsány dvě rotace týdně – létat by se mělo každou středu a sobotu, a to až do konce letního letového řádu. Známé už jsou také ceny letenek, které se pohybují v hladinách, kde se patrně daly očekávat… Více informací o nové lince shrnujeme ve speciálním magazínovém článku.

Smartwings změní letiště v Dubaji

Tuzemská letecká společnost Smartwings začne s příchodem letního letového řádu, tj. od 31. března, létat místo hlavního letiště v Dubaji (DXB) na sekundární letecký přístav známý pod přídomkem Al Maktúm neboli „Dubai World Central“ (DWC), který leží na jižním okraji města. Důvody přesunu okomentovala pro web Zdopravy.cz tisková mluvčí aerolinky, Vladimíra Dufková,: „Důvodem je zavedení nových restrikcí od letního letového řádu. Pro lety na Mezinárodní letiště Dubaj (DXB) jsou sloty přiděleny jen těm dopravcům, kteří na DXB operují celou letní sezónu. Smartwings do Dubaje v letních měsících nelétá.“ Změna se týká jak přímých letů z Prahy (PRG), tak Bratislavy (BTS).

Wizz Air končí na lince z Prahy do Bukurešti

Škrty v letním letovém řádu maďarské nízkonákladové aerolinky, kterým se podrobněji věnujeme v kapitole níže, se bohužel dotknou také českých cestovatelů. Na konci března ukončí letecká společnost lety mezi Prahou (PRG) a Bukureští (OTP). Jediným dopravcem obsluhujícím pravidelné lety mezi Českou republikou a Rumunskem tak zůstane tamější národní dopravce TAROM.

Letem po Evropě

Ryanair začne létat do Olbie na Sardinii. Irská nízkonákladová aerolinka přidá do své sítě po Algheru (AHO) také druhé letiště na Sardinii, a to Olbii (OLB). Během letní sezony 2024 sem nabídne lety z celkem deseti evropských měst. Mezi nimi jsou i dvě letiště, která hojně využívají i čeští cestovatelé Krakov (KRK), odkud zahájí lety 1. května s frekvencí dvou rotací týdně (středa, neděle), a Vídeň (VIE), odkud se do Olbie bude létat od 3. května se stejnou četností (pondělí, pátek). Další linky spojí sever Sardinie s italskými městy Bergamo (BGY) / Boloňa (BLQ) / Terst (TRS), Bruselem-Charleroi (CRL), Dublinem (DUB), Kodaní (CPH), Londýnem-Stansted (STN) a Paříží-Beauvais (BVA).

Volotea začne létat do italského Salerna. Španělský nízkonákladový dopravce nabídne v letošní letní sezoně jako jediný lety do italského Salerna (QSR) ležícího na jihu Apeninského poloostrova (jižně od Neapole). Pro letiště Salerno-Pontecagnano se jedná o významný milník, neboť dosud zde přistávaly pouze privátní lety. V polovině července budou spuštěny linky do francouzského Nantes (NTE) a Cagliari (CAG) na Sardinii. V září k nám přibude ještě dvojice spojení do sicilské Katánie (CTA) a Verony (VRN).

Wizz Air provedl významné škrty v letním letovém řádu. K nepopulárním krokům sáhla nízkonákladová aerolinka, která pod tlakem odstávky části flotily z důvodu nutné revize motorů Pratt & Whitney, ze svého rezervačního systému smazala několik desítek linek. Růžový dopravce přestane létat na Comiso (CIY), do Kuvajtu (KWI), italské Lamezia Terme (SUF), Lucemburku (LUX), egyptské Marsy Alam (RMF), polského Olsztynu (SZY) a řecké Prevezy (PVK). Českých cestovatelů by se kromě škrtů na lince z Prahy do Bukurešti (viz výše) mohlo dotknou také rušení letů na následujících trasách:

  • z Vratislavi (WRO): Birmingham (BHX), Burgas (BOJ), Dortmund (DTM), Dubrovník (DBV), Kutaisi (KUT), Reykjavík (KEF), Rhodos (RHO) a Valencie (VLC);
  • z Katovic (KTW): Aqaba (AQJ), Bergen (BGO), Bristol (BRS), Brusel-Charleroi (CRL), Castellón (CDT), Ibiza (IBZ) a Leeds/Bradford (LBA);
  • z Krakova (KRK): Birmingham (BHX), Burgas (BOJ), Leeds/Bradford (LBA), Katánie (CTA), Kutaisi (KUT), Stockholm (NYO) a Valencie (VLC);
  • z Vídně (VIE): Dammám (DMM), Dubrovník (DBV), Kluž (CLJ), Kuvajt (KWI) a Niš (INI);
  • z Budapešti: Dammám (DMM).

Letem z Evropy do Afriky

TAP Air Portugal obnovuje lety do marockého Agadiru. Portugalský národní dopravce se po roce a půl  vrací na linku z Lisabonu (LIS) do města Agadir (AGA) ležícího na jihu Maroka. Sezónní spojení se v jeho nabídce objevuje od 3. června do 16. září letošního roku. Lety budou provozovány 2× týdně (pondělí a pátek ve směru do Afriky / úterý a sobota ve směru do Portugalska) vrtulovým letadlem typu Embraer E195. Lety obsluhované TAPem se tak stanou další alternativou pro české cestovatele, které na jih Maroka táhnou především vlny Atlantského oceánu vhodné k surfování.

Letem z Evropy do Asie

Condor začne létat do Thajska. Německá nízkonákladová aerolinka zaměřující se primárně na dovolenkové cestovatele se vrací do regionu jihovýchodní Asie. S příchodem podzimu zahájí pravidelné lety z Frankfurtu (FRA) do Bangkoku (BKK) a na Phuket (HKT). Do hlavního města Thajského království začne létat od 22. září a na lince nabídne čtyři lety týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Spojení na ostrov Phuket, mj. jediné přímé lety z Německa do této destinace, jsou v rezervačním systému vypsány od 21. září s frekvencí třech letů týdně (úterý, čtvrtek a sobota). Na všechny lety budou nasazovány nové a moderní Airbusy A330-900.

Swiss zahájí provoz na nové lince do Soulu. Švýcarská aerolinka Swiss International Air Lines poprvé v historii nabídne cestovatelům přímé lety z Curychu (ZRH) do jihokorejského Soulu (ICN). Pravidelné lety jsou v rezervačním systému dopravce dostupné od 7. května s četností třech rotací týdně (úterý, pátek a neděle v směru do Asie / pondělí, středa, sobota ve směru zpět do Evropy). O zákazníky bude Swiss svádět souboj Korean Air, kteří na lince létají taktéž třikrát týdně.

Letem světem

Emirates obnoví lety do australského Adelaide. Po čtyřleté pauze zapříčiněné příchodem pandemie nemoci „COVID-19“ se do jižní Austrálie vrátí prémiový dopravce z Blízkého východu. Provoz přímého spojení z Dubaje (DXB) do Adelaide (ADL) bude obnoven od 28. října 2024. Spojení bude provozováno každý den letadly typu Boeing 777-200LR. Pro Emirates se Adelaide stane již pátou destinací v Austrálii – po Brisbane (BNB), Melbourne (MEL), Perthu (PER) a Sydney (SYD), díky čemuž se nabídka letů vrátí na „předcovidovou kapacitu“.

Speciální prosba

Pokud jste dočetli až sem, pak tu máme ještě jednu aktualitu! Naše kolegyně Terka píše diplomovou práci, která se výrazně dotýká také letenek. Momentálně sbírá data a byla by moc ráda, pokud byste jí věnovali pět minut svého času a pomohli vyplnit tento dotazník. Výsledky výzkumu nám následně předá a přispějí také k rozvoji našeho webu. Dohoda je to férová pro všechny strany – vylosovaní respondenti získají naše cool tričko a ti, kteří se zapojí do následného kvalitativního výzkumu, pak dokonce i pěknou slevu na letenky. 🙂 Předem děkujeme!

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)