Letiště Curych

Letiště Curych (ZRH)

Mezinárodní letiště Curych (ZRH), německy Flughafen Zürich, je největší letiště ve Švýcarsku. Slouží jako základna pro aerolinku Swiss International Air Lines a zároveň je také důležitým přestupním uzlem pro lety do celého světa. Taktéž se jedná o oblíbené místo pro "plane spottery". V roce 2019 letištěm prošlo více než 30 milionů cestujících.
 • WIFI zdarma
 • Obchod s potravinami
 • Vzdálenost od centra 13 km
 • Oficiální web letiště flughafen-zuerich.ch

Letenky do Curychu

Přímé letenky z Prahy (PRG) do Curychu pořídíte u aerolinky Swiss International Air Lines. Cena letenek se průměrně pohybuje od 4 000 do 6 000 Kč. Akční letenky můžete ulovit i kolem 3 000 Kč. Délka letu z Prahy do Curychu je 1 hodina 20 minut.

Do Curychu se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Curychu rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Vlak

SBB vlaky jezdí z letiště v Curychu každých 10 minut. Jízda do centra města potom trvá 15 minut. Vlakem se také jednoduše dostanete do dalších měst po celém Švýcarsku i mimo něj (např. do měst Lucern, Basilej, St. Gallen, Zug, Ženeva či Mnichov). Detailní jízdní řád naleznete na stránkách dopravce. Společnost nabízí koupi denních pasů, můžete si zakoupit i samostatnou jízdenku, a to online nebo ve stánku SBB na letišti. Jízdenka na hlavní nádraží v Curychu vás vyjde na 3,40 CHF (cca 80 Kč).

 • Hlavní nádraží v Curychu: první vlak odjíždí z letiště v 5:00 a poslední v 0:42.
 • Lucern: první odjezd je v 5:38 a poslední v 0:42.
 • St. Gallen: vlaky jezdí mezi 5:53 a 0:30.
 • Basilej: tímto směrem můžete vyjet nejdříve v 5:56 a nejpozději v 20:56.
 • Letiště v Ženevě: do Ženevy jezdí vlaky z letiště Curych od 6:08 do 20:08 a staví i v hlavním městě Švýcarska Bernu. Do Bernu pak jezdí ještě samostatné vlaky až do 22:45.

Tramvaj a autobus

Také tramvaje (linka 10 a 12) a autobusy spadají pod společnosti SBB a odvezou vás do centra Curychu během 40 minut. Jízdenky si i v tomto případě kupte online přes dopravce nebo ve stánku na letišti. Mapu veškeré hromadné dopravy z letiště naleznete zde a jízdní řády pak pod tímto odkazem. Jezdí od 5:00 do 0:53.

Půjčené auto

Na letišti v Curychu naleznete několik mezinárodních autopůjčoven. Auto pro vaší dovolenou ve Švýcarsku si jednoduše zarezervujte přes naši autopůjčovnu.

Taxi

Oficiální letištní taxíky jsou označeny jako „Airport Taxi“ a jejich stání se nachází před příletovou halou. Do centra Curychu vás odvezou za cenu pohybující se okolo 50 CHF (cca 1 200 Kč). Objednat si je můžete předem přes oficiální stránky nebo si můžete stáhnout appku. Alternativou může být služba Uber nebo Bolt.

Pokud máte raději luxusnější způsob dopravy, můžete si objednat i limuzínu. Více informací včetně kontaktu o společnosti GLM naleznete zde a o společnosti Alliance Limousines zde.

Kyvadlové autobusy do zimních středisek

Ceny a jízdní řády naleznete na stránkách jednotlivých společností.

 

Doprava v noci

V noci se budete muset vydat pěšky na zastávku Kloten Balsberg (asi 20 minut chůze) a poté jet noční tramvají N7. Ta jede v 1:41, 2:41 a 3:41 na hlavní nádraží v Curychu. 

Přestup na letišti

Letiště má tři terminály, které spojuje jedna budova, tzv. „Airside Center“, v níž se nachází jedna společná hala pro všechny terminály.

 • Terminál A (gaty označeny A) je vyhrazen pro lety v Schengenském prostoru, včetně vnitrostátních letů po Švýcarsku.
 • Z terminálu B (gaty označeny B a D) létají lety do Schengenského prostoru, ale i mimo něj.
 • Terminál E (gaty označeny E) je používán výhradně pro lety mimo Schengenský prostor a s „Airside centrem“ je spojen pomocí metra.

Díky švýcarské pečlivosti a efektivnosti je doporučený minimální čas na přestup pouze 40 minut.

Pokud máte v Curychu delší přestup, můžete využít letištní hotel či odpočívací zónu, kde jsou k dispozici i sprchy. Delší chvíli si také lze zkrátit v některém ze salónků. Informace o salóncích naleznete na stránkách letiště.

Další užitečné tipy

Na letišti se nachází obchody s oblečením, šperky i duty-free obchody. Mimo ně je tu i široká škála restaurací, kaváren, cukráren, fastfoodů a dalšího.

Pokud si potřebujete vybrat peníze, nachází se zde i bankomat. Co se dalších služeb týče, naleznete tu i fitness, modlitebnu, zubaře, očního lékaře či kosmetický salón. Pokud se vám něco na letišti v Curychu ztratí, vyplňte tento formulář.

Pro nadšence nabízí letiště Curych několik exkurzí po letišti. Můžete poznat jak probíhá údržba letadel, co se děje se zavazadly nebo absolvovat komplexní prohlídku letiště. Informace o všech typech exkurzí naleznete zde.

Pozorování letadel

Letiště je také zajímavým místem pro spottery. Nabízí exkurzi zaměřenou na focení letadel, která probíhá v areálu letiště. Cena je 40 CHF (cca 1 000 Kč) a více informací včetně registrace naleznete pod tímto odkazem.

Letečtí nadšenci mohou pro pozorování letadel využít dvě vyhlídkové plošiny.

 • Plošina B je veřejně přístupná a nabízí výhled na ranvej 16/34 a stání letadel Alfa a Bravo. V zimě je otevřena od 10:00 do 17:00 a v létě do 18:00. Vstupné je 5 CHF (cca 120 Kč) pro dospělé.
 • Plošina E se nachází v zóně pro cestující a můžete zde sledovat provoz na ranveji 28 zblízka. Ti, kteří nejsou cestující, se mohou na plošinu dostat kyvadlovým autobusem z plošiny B. Plošina E je otevřena od 8:00 do 21:30.

Na západní straně letiště se nachází kopeček pro spottery, odkud je skvělý výhled na ranveje 10/28 a 16/34. Na severozápadní straně letiště je další spotterské místo, odkud můžete pozorovat především přistání a vzlétnutí letadel z ranvejí 14 a 16.

Další místa pro pozorování letadel naleznete na severní straně letiště, východní straně letiště a jižní straně letiště.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 5. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)