Letiště Dublin

Letiště Dublin (DUB)

Letiště Dublin (DUB), irsky Aerfort Bhaile Átha Cliath, je mezinárodní letiště v Dublinu. Zároveň se jedná o hlavní letiště v Irsku. Nachází se v městě Collinstown, 7 km severně od Dublinu. V roce 2019 letiště odbavilo téměř 33 milionů pasažérů a jedná se o 12. nejvytíženější letiště v Evropě. Slouží jako základna pro irské aerolinky Aer Lingus a Ryanair.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 7 km
  • Oficiální web letiště dublinairport.com

Letenky do Dublinu

Pokud si chcete koupit letenky z Prahy do Irska, pravděpodobně zamíříte na letiště v Dublinu (DUB). Z Prahy (PRG) do Dublinu létají irští dopravci Aer Lingus a také Ryanair. Cena letenky do Irska se pohybuje v rozmezí 3 000 – 5 000 Kč. Díky akcím nízkonákladovky Ryanair lze ale čas od času ulovit letenky i za 15 stokorun. Doba letu z Prahy do Dublinu je 2 hodiny 35 minut.

Do Dublinu se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Dublinu pořídíte přes náš vyhledávač. 

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Pokud plánujete využít městskou hromadnou dopravu v Dublinu častěji, zvažte pořízení Leap Card. Je časově omezená a v autobusech společností Dublin Bus a Go-Ahead Ireland s ní můžete získat zvýhodněné jízdné. Leap Card si můžete pořídit na 1 den (za 8 €), na 3 dny (za 16 €) nebo na 7 dní (za 32 €). Můžete si ji zakoupit online s dostatečným předstihem (aby vám stihla dorazit domů), nebo na letišti v supermarketu Spar (přílety na terminálu 1) nebo v obchodě WHSmith (přílety na terminálu 2).

Dublin Express

Autobusy společnosti Dublin Express jezdí z letiště do vybraných zastávek po Dublinu a jedná se o nejrychlejší spoj do města. Na palubě autobusu se můžete připojit k WiFi a využít USB portů na nabití svých zařízení. Autobusy odjíždí z terminálů 1 a 2 a můžete jet linkou 782 (mířící do Custom Quay přes Heuston Station) nebo 784 (mířící do Harcourt Luas). První autobus na lince 782 z letiště do Custom Quay vyjíždí v 4:05 a poslední v 0:35 a na lince 784 jede první autobus v 5:20 a poslední v 22:50. Detailní jízdní řád těchto linek naleznete pod tímto odkazem. Jízdenku s touto společností si rezervujte online s předstihem, jízdenka vás vyjde na 7 € v jednom směru a cesta zabere 14 minut.

Aircoach

Aircoach je společnost operující spoje mezi letištěm a centrem Dublinu. Jejich autobusy také odjíždí od terminálu 1 i 2. Z letiště vás mohou odvézt rovnou tři linky:

  • Linka 700: míří do Leopardstownu přes centrum Dublinu, první autobus opouští letiště v 0:25 a poslední v 23:55 a jezdí každých 15 minut.
  • Linka 702: cílovou destinací je Greystones, autobusy jezdí od 6:05 do 20:05 s dvouhodinovými intervaly.
  • Linka 703: končí v Killiney, prvním autobusem můžete vyjet v 3:35 a posledním v 23:35 a intervaly odjezdů jsou každé dvě hodiny.

Jízdenky u Aircoache si můžete zakoupit online a i zde zaplatíte za jízdenku do centra Dublinu 7 €.

Aircoach vás odveze z letiště i do dalších irských měst – do Belfastu a Derry/Londonderry (linka 705X) nebo Corku (linka 704X).

Dublin Bus

Z letiště se můžete dostat i linkou 16 společnosti Dublin Bus, která míří do Ballinteeru. Od pondělí do soboty jezdí autobusy od 6:00 do 23:30 hodin a v neděli jezdí od 8:00 do 23:30. Jízdenky si kupte u řidiče a připravte si za ně od 1,70 do 3 €.

Go-Ahead Ireland

Díky společnosti Go-Ahead Ireland se můžete z letiště v Dublinu dostat do stanice Sutton (na lince 102) nebo do Balbriggan/Skerries (na lince 33A). První autobus linky 102 odjíždí z letiště v 5:50 a poslední v 0:30 a u linky 33A první autobus opouští letiště v 6:45 a poslední v 23:30. Za jízdenky zaplatíte od 2,15 do 3,80 € za dospělého.

Bus Éireann

Meziměstské autobusy společnosti Bus Éireann vás odvezou z dublinského letiště do Drogheda (linka 101), města Wicklow (linka 133X) či Navanu/Kells (linka 109A). Jízdenky si kupte přímo na stránkách dopravce.

Expressway

Se společností Expressway se můžete dostat z letiště Dublin do dalších měst po celém Irsku, a to do měst Wexford (linka 2/X2), Waterford/New Ross (linka 4/X4), Ballina (linka 22), Sligo (linka 23), Donegal (linka 30/X30), Letterkenny (32/X32) a Dundalk (linka 100X). Více informací naleznete na stránkách společnosti, kde si také můžete zakoupit jízdenku.

City Link

Autobusy společnosti City Link vás odvezou do irských měst Galway (linky 763 a 760/761) a Limerick (linka 712X). Jízdenku si zakupte přímo na stránkách dopravce.

GoBus

Pokud míříte do Galway či Corku, můžete využít autobusů společnosti GoBus. Do Galway jede linka 720 a do Corku linka 707, která vyjíždí nejdříve v 1:00 a nejpozději ve 23:00. do Galway můžete vyrazit nejdříve v 6:45 a nejpozději v 22:45. Jízdenky si kupte online na stránkách společnosti. 

Translink

Společnost Translink vás dopraví do irských měst Belfast (linka X1), Derry Londonderry (linka X3/X4) a Newry (linka X5). I zde si jízdenku kupte online na stránkách dopravce.

Wexford Bus

Autobusy společnosti Wexford Bus jezdí z letiště v Dublinu do měst Wexford (linka 740) a Wicklow (740a). Pokud plánujete vyrazit do těchto měst, zakupte si jízdenku předem na stránkách společnosti.

Taxi

Místa vyhrazená pro taxíky se nachází před terminálem 1 i 2. Cena jízdy taxíkem z letiště do centra Dublinu se pohybuje mezi 25 – 30 €. Alternativou k taxíkům může být také společnost Uber nebo Bolt.

Půjčené auto

Na letišti v Dublinu naleznete dostatek mezinárodních i lokálních autopůjčoven. Auto si můžete zarezervovat dopředu přes naši autopůjčovnu a po příletu si auto pouze vyzvednout a vyrazit prozkoumávat Irsko.

Doprava v noci

Pokud na letiště do Dublinu přiletíte v noci a nestihnete ani jeden z výše zmíněných autobusových spojů, budete si muset na místo určení vzít taxi, případně využít Uber nebo Bolt.

Přestup na letišti

Letiště v Dublinu má dva terminály, které se nachází velmi blízko sobě a můžete mezi nimi pěšky přecházet. Kyvadlová doprava mezi nimi neexistuje.

  • Pokud máte přestup na jedné letence, můžete využít přestupového koridoru na letišti (následovat cedule „flight connections“). Chcete-li si svoje zavazadlo uschovat, využijte úschovny zavazadel na terminálu 1 i 2 (otevřeno je od 5:00 do 21:00 každý den).
  • Jestliže máte přestup na základě dvou samostatně zakoupených letenek, musíte opustit tranzitní zónu. Doporučený minimální čas na přestup na letišti je alespoň 2 hodiny u krátkých letů a minimálně 3 hodiny u dálkových letů.

Pro ukrácení dlouhé chvíle během přestupu můžete využít některého z letištních salónků.

Další užitečné tipy

Na letišti naleznete širokou škálu obchodů, restaurací i kaváren. Můžete si zde nakoupit v duty-free obchodech nebo sehnat suvenýry na poslední chvíli. Nachází se zde i lokální podniky i mezinárodní fastfoodové řetězce, na své si přijde každý.

Na dublinském letišti si můžete směnit peníze ve směnárně. Pokud potřebujete, naleznete tu i lékárnu a modlitebny.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 23. 5. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)