Záletník 118 aneb novinky ze světa cestování a letectví
10.12.2023

Záletník 118 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 118. A na jaká témata se podíváme dnes? Angola zrušila vízovou povinnost pro české občany. Ryanair představil čtyři nové linky z České republiky a další přidá z blízkých letišť. Air Montenegro začne létat do Ostravy. Bluebird Airways spustily zimní linku z Prahy do Athén. Brussels Airlines se vrací do Krakova. LOT chystá historicky první lety z Polska do Saúdské Arábie. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Angola zrušila vízovou povinnost pro české cestovatele

Cestování do další destinace na jihu afrického kontinentu bude snazší! Na základě prezidentského dekretu 189/23 vydaného dne 29. září 2023 ruší Angola s okamžitou platností vízovou povinnost pro cestovatele z téměř stovky zemí. Na seznamu zemí se nachází i Česká republika. Dle nových vstupních podmínek mohou čeští turisté v zemi pobývat po dobu 90 dnů, aniž by se zařizovali turistická víza. Opatření má za cíl podpořit cestovních ruch a otevřít zemi více zahraničním návštěvníkům. Jedinou byrokratickou povinností pro vstup do země tak zůstane předložení mezinárodního očkovacího průkazu s razítkem potvrzujícím absolvování očkování proti žluté zimnici. (zdroj)

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Ostrava získá přímé spojení s Černou Horou

Černohorská letecká společnost Air Montenegro bude v letní sezoně létat také do Ostravy (OSR). Již loni provozované sezónní linky z Prahy (PRG) a Brna (BRQ) do přímořského letoviska Tivat (TIV) během nadcházejícího léta doplní také novinka v podobě letů mezi Podgoricou (TGD) a ostravským Letištěm Leoše Janáčka. Nové spojení bude v provozu od poloviny června do druhé poloviny září, přičemž létat se na lince bude 1× týdně (každé úterý). Letenky jsou již nahrány v rezervačním systému dopravce a jejich ceny nejsou vůbec špatné. Podrobněji jsme se na novinku zaměřili v tomto magazínovém článku.

Ryanair začne létat na čtyřech nových linkách z České republiky

Ryanair do svého rezervačního systému v uplynulém týdnu nahrál více než pět desítek nových linek. Radost můžeme mít i my, cestovatelé z České republiky! Letiště Václava Havla v Praze (PRG) získá dvě nová spojení: od dubna se bude létat do třetí destinace v sousedním Polsku, a to Poznaně (POZ), od června poté přibude ještě nová linka do anglického Bristolu (BRS). Nových spojení se ale dočkají také regionální letiště! Z Ostravy (OSR) se přes letní sezonu 2024 bude pravidelně létat do španělské Andalusie – nová linka totiž zamíří do Malagy (AGP). Nabídku letů z pardubického letiště (PED) poté rozšíří letecká společnost o novou linku mířící na španělské pobřeží Costa Brava, konkrétně na sekundární barcelonské letiště v Gironě (GRO). Podrobné informace o všech čerstvých novinkách v nabídce Ryanairu naleznete v našich magazínových článcích:

Bluebird Airways zahájily lety z Prahy do Athén, restart linky do Tel Avivu byl odložen

Na pražské letiště se vrátila letadla řecké letecké společnosti Bluebird Airways. Není to ovšem na lince z Tel Avivu, nýbrž z řeckých Athén. Pravidelné spojení s Tel Avivem (TLV) mělo být obnoveno ve čtvrtek 7. prosince, nicméně došlo k dalšímu odkladu klíčového data. Nově s touto linkou dopravce počítá až od 10. března 2024. Praha ovšem na mapě jeho destinací absentovat nebude. V pátek 1. prosince 2023 totiž došlo k zahájení letů na jeho nové lince mezi českou metropolí a řeckými Athénami (ATH), kam bude létat až do konce ledna. Na lince jsou standardně vypsány dva lety týdně (pondělí a pátek), přičemž v období na přelomu kalendářního roku to bude hned šest letů týdně (každý den kromě pátku).

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Brussels Airlines se vrací do Krakova. Belgický národní dopravce po čtyřleté odmlce obnoví lety z Bruselu (BRU) do polského Krakova (KRK). Lety jsou v rezervačním systému aerolinky vypsány od 31. března 2024 s frekvencí čtyř rotací týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Zpáteční letenky s odletem z Polska je aktuálně možné pořídit za sympatické ceny pohybující se kolem 3,5 tisíce Kč.

Ryanair otevře novou základnu v chorvatském Dubrovníku. Dvě bázovaná letadla obslouží provoz na celkem 16 nových linkách, které doplní dosavadní spojení z Dubrovníku (DBV) do Dublinu (DUB) a Vídně (VIE) – nově 4× týdně (úterý, středa, sobota, neděle). Pro české cestovatele by potenciálně mohly být zajímavé nové linky do Berlína (BER) – 2× týdně (středa, neděle), Krakova (KRK) – 2× týdně (úterý, sobota), a Vratislavi (WRO) – také 2× týdně (středa, neděle). S provozem všech nových linek se počítá po celou dobu platnosti letního letového řádu.

Ryanair chytá také zajímavé linky z okolních letišť. Jak jsme již psali výše, poslední týden znamenal doslova žně v podobě mnoha nově oznámených spojení v síti největší evropské nízkonákladové společnosti. Pro české cestovatele, kterým za odletem nečiní problém dojet na nedaleké letiště v Německu, Polsku či Rakousku, by výhledově mohly být zajímavé také tyto nové linky: z Norimberku (NUE) na Lefkadu (PVK) – 2× týdně (pondělí, pátek) od 3. června, z Vratislavi (WRO) do Marseille (MRS) – 2× týdně (pondělí, pátek) od 1. dubna, z Vídně (VIE) do Rijeky (RJK) – 2× týdně (pondělí, pátek) od 3. června, a z Vídně do Splitu (SPU) – 4× týdně (pondělí, čtvrtek, sobota, neděle) od 1. dubna.

Letem z Evropy do Asie

Polská aerolinka LOT začne létat do Saúdské Arábie! Národní dopravce spustí 4. června 2024 přímé lety na lince z Varšavy (WAW) do Rijádu (RUH). Historicky první pravidelné spojení Polska a Saúdské Arábie bude obsluhováno 3× týdně (úterý, čtvrtek a neděle). Z rezervačního systému letecké společnosti navíc vyplývá, že linka je zamýšlena jako celoroční. Uvidíme, jaké ceny letenek se na trase výhledově objeví a také zdali bude možné v nabídce LOTu zakoupit i výhodné letenky s odletem z Prahy nebo Ostravy…

Letem z Evropy do Ameriky

Letem světem

Alaska Airlines se spojí s Hawaiianem! Dopravce se sídlem v Seattlu (SEA), který je zároveň pátou největší aerolinkou ve Spojených státech amerických, ještě více posílí svou pozici, když oznámil dohodu o nákupu Hawaiian Airlines, které plánuje převzít včetně jejich dluhu. Celá akvizice by měla vyjít na 1,9 miliardy amerických dolarů. Dopravce z Havajských ostrovů bude i nadále létat pod samostatnou značkou, nicméně vstoupí do aliance Oneworld po vzoru své nové matky. Společná flotila obou aerolinek bude čítat na 365 letadel, s nimiž budou obsluhovat téměř 140 destinací. Z Honolulu (HNL) se by měl výhledově stát významný cestovní hub pro cesty ze západního pobřeží USA do celého asijsko-pacifického regionu. Více informací o plánované fúzi se dočtete v této tiskové zprávě.

Etihad Airways navýší počet letů do Bangkoku. Letecká společnost se sídlem v Abú Dhabí (AUH) bude od 22. února 2024 nabízet více letů právě ze svého sídla ve Spojených arabských emirátech na lince do hlavního města Thajského království, Bangkoku (BKK). Cestovatelům bude nově k dispozici hned 17 letů týdně (namísto dosavadních 14 rotací). Nejbližšími městy, odkud mohou na křídlech Etihadu čeští cestovatelé letět, jsou Vídeň (VIE) a Mnichov (MUC).

Kenya Airways obnoví lety do Somálska. Spojení z Nairobi (NBO) do hlavního města dlouhodobou občanskou válkou sužovaného Somálska, Mogadiša (MGQ), bude keňská aerolinka nabízet od 14. února 2024 s frekvencí třech letů týdně (pondělí, středa, sobota). Dojde tak k obnově spojení, jehož provoz byl přerušen v roce 2020. Na lety budou nasazovány letouny Embraer E190. Zpáteční letenky je aktuálně možné zakoupit za ceny pohybující se lehce pod hranicí 10 tisíc Kč.

A nakonec si připomeneme, proč jsou USA zemí neomezených možností! Uvařit si krevety s bramborovou kaší na palubě letadla společnosti Delta Airlines? Evidentně žádný problém…

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)