Letiště Athény

Letiště Athény (ATH)

Mezinárodní letiště Athény (ATH), celým názvem Mezinárodní letiště Eleftheria Venizela Athény, neboli také Letiště Atény je největším řeckým letištěm a obsluhuje celý region Attica. Otevřeno bylo v roce 2001 a slouží jako základna pro aerolinky Aegean Airlines, Olympic Air, Ryanair, Sky Express a Volotea. V roce 2019 letištěm prošlo přes 25,5 milionu cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 35 km
  • Oficiální web letiště aia.gr

Letenky do Athén

Letenky z Prahy (PRG) do Athén pořídíte na přímých letech u řeckého národního dopravce Aegean Airlines a také u Eurowings. Průměrná cena zpátečních letenek se pohybuje okolo 7 000 Kč, akční letenky z Prahy ulovíte i pod hranicí 4 000 Kč. Délka letu z Prahy do Athén je 2 hodiny 30 minut.

Do Athén se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Athén rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Metro

Na letiště jezdí modrá linka metra (č. 3), která spojuje letiště s přístavem Pireus a jede přes centrum města. Na zastávku se dostanete díky tunelu ve druhém patře příletové haly. První metro z letiště jede v 6:10 a poslední v 23:34. Při plánování vezměte v potaz, že cesta z letištěm metrem do centra vám zabere přibližně 40 minut, i přesto se jedná o nejrychlejší spojení. Detailní jízdní řád naleznete pod tímto odkazem. Jízdenku si koupíte v automatech před turnikety nebo v jízdenkové kanceláři. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na 9 €.

Autobus

Městské autobusové linky také spojují letiště s centrem Athén. Zastávku naleznete v příletové hale mezi východy 4 a 5. Za autobusovou jízdenku zaplatíte 5,5 €.

  • Linka X93 vás odveze z letiště do stanice Kifisou západně od centra města. Autobusy jezdí po celý den i noc (v noci však počítejte se delšími intervaly).
  • Autobus X95 jezdí z letiště do centra města (stanice Syntagma) přes den i v noci.
  • X96 jede z letiště na jih a poté podél pobřeží až do přístavu a konečné zastávky Periraias. Tato linka jezdí od 4:05 do 18:25.
  • Linkou X97 se dostanete do St. Elliniko několikrát denně od 6:05 do 22:15.

Regionální autobus mířící do města Rafina naleznete před příletovou halou mezi východy 2 a 3 (naproti hotelu Sofitel). Autobus jezdí od 4:35 do 22:30 několikrát denně. Jízdenku si koupíte v hotovosti u řidiče.

Půjčené auto

Na letišti Athény naleznete několik mezinárodních autopůjčoven. Ideální auto pro vaši dovolenou v Řecku si rezervujte přes naši autopůjčovnu.

Taxi

Stání taxíků se nachází u východu 3 příletové haly. Přes den vás jízda taxíkem do centra Athén vyjde na 40 €, v noci pak na 55 €. Zarezervovat si je můžete i předem na [email protected] nebo +30 210 5239524. Alternativně využijte služby Uber.

 

Doprava v noci

V nočních hodinách využijte autobusovou linku X93, X94, případně taxi či Uber.

Přestup na letišti

Letiště Athény má dva terminály, kdy hlavní terminál je spojen s menším (satelitním) podzemním tunelem. Odbavovací přepážky se nachází v hlavním terminálu, který je rozdělen na halu A a B. Nachází se zde gaty A1 – A23 a B1 – B31.

  • Z haly A se létá mimo Schengen a do států, které nejsou v EU.
  • Z haly B se létá do států v rámci schengenského prostoru a také jsou odsud vypravovány vnitrostátní lety.

Satelitní terminál je využíván především nízkonákladovými dopravci jako Ryanair, easyJet, Vueling, Eurowings, Norwegian či Transavia, dále TUIfly, Brussels Airlines, Aer Lingus, Air Transat a Scoot. Na satelitním terminálu najdete gaty C15 – C40.

Při přestupu mezi terminály počítejte s časovou rezervou, neboť dojít z jednoho terminálu na druhý vám zabere přes 15 minut pohodové chůze. Na přestup na letišti v Athénách si nechte alespoň 1 hodinu.

Při nočním přestupu využijte pohodlí letištního hotelu Sofitel. Ten se nachází před hlavním terminálem a pohodlně do něj dojdete pěšky. V odletové hale také najdete několik letištních salónků. Jejich seznam je dostupný na stránkách letiště.

Další užitečné tipy

Letiště Athény je otevřeno 24 hodin denně.

Na letišti Athény klasicky naleznete několik obchodů se suvenýry, oblečením, elektronikou a dalším. Nechybí ani duty-free obchody. Hlad utišíte v některé z kaváren nebo fastfoodů. Mapu obchodů na letišti Athény naleznete zde.

Nachází se zde i lékárna, banka a několik směnáren.

Zóna pro děti je momentálně uzavřená.

Pokud se vám na letišti Athény něco ztratí, kontaktujte příslušnou kancelář, kterou naleznete v příletové hale u východu 3 a je k dispozici 24 hodin denně. Alternativně využijte služby Speedporter.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 22. 11. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)