Záletník 113 aneb novinky ze světa cestování a letectví
29.10.2023

Záletník 113 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 113. Po krátké odmlce strávené v poušti na jihu Alžírska je Záletník zpět v plné parádě, tj. s pořádnou porcí leteckých aktualit. Smartwings obnovily linku z Bratislavy do Dubaje a v příštím roce začnou nově létat do italského Brindisi. Ryanair nabídne lety z Brna do Bergama i v roce 2024. Eurowings ruší linku z Prahy do Osla. British Airways po čtyřech letech obnoví lety do Abú Dhabí. Do afghánského Kábulu se vrací první zahraniční dopravce. Bamboo Airways končí s lety do Evropy. A samozřejmě i další novinky.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Nová linka z Prahy do italského Brindisi

Představení další nové linky si na uplynulý týden připravila domácí aerolinka Smartwings. Nejčerstvější přírůstek v její síti destinací se nachází na samém jihu Apeninského poloostrova (doslova v jeho „podpatku“) – jedná se totiž o město Brindisi (BDS). Inaugurační let z Prahy (PRG) do Brindisi je naplánován na 3. června 2024 a dopravce počítá s provozem linky po celou letní sezonu až do 23. září 2024. Cestovatelům budou k dispozici dva lety týdně (pondělí a čtvrtek). Podrobnosti o nové lince, vč. cen letenek a kompletního letového řádu, naleznete v tomto magazínovém článku.

Z Brna do Bergama v lepších časech

V pátek 27. října 2023 se uskutečnil poslední letošní let z Brna (BRQ) do italského Bergama (BGY). V zimním letovém řádu irské lowcostové aerolinky Ryanair totiž tato linka nefiguruje. S jejím návratem se ale počítá opět od 31. března 2024. Zatímco letos museli cestovatelé vzít zavděk téměř nočními lety v pátek a pondělí pozdě večer, v příštím roce by se mělo létat v příjemnějších časech:

  • čtvrtek
    • FR9372: Bergamo – Brno -> 11:50 – 13:15
    • FR9373: Brno – Bergamo -> 13:40 – 15:05
  • neděle
    • FR9372: Bergamo – Brno -> 17:25 – 18:50
    • FR9373: Brno – Bergamo -> 19:15 – 20:40

Eurowings končí na lince mezi Prahou a Oslem

Německá nízkonákladová aerolinka Eurowings neplánuje pokračovat s provozem letů na lince mezi českým a norským hlavním městem. Poslední let na trase z Prahy do Osla (OSL) se uskuteční v neděli 29. října 2023. Spojení vydrželo v provozu de facto rok, jelikož letecká společnost z rodiny Lufthansa Group na trase začala operovat loni touto dobou. I nadále ale mají čeští cestovatelé mířící do Norska možnost letět napřímo. Každodenní spojení zajistí i během zimních měsíců aerolinka Norwegian.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Ryanair opět otevře svou základnu na Lanzarote. Irská nízkonákladová aerolinka bude během nadcházející zimní sezony na ostrově bázovat celkem tři letadla typu Boeing 737, díky čemuž otevře zcela nové linky a navýší také počet letů na několika stávajících. Mezi nová spojení z Lanzarote (ACE) patří linky do severoirského Belfastu (BFS), německých Brém (BRE), italského Milána (MXP), irského Knocku (NOC), chorvatského Záhřebu (ZAG) a hlavně do německého Norimberku (NUE), který často využívají také čeští cestovatelé. Do dalších devíti destinací se bude z Kanárských ostrovů létat častěji. Přidané rotace se týkají také linek z Berlína (BER) – nově tři lety týdně (pondělí, úterý a pátek) a také Vídně (VIE) – nově dva lety týdně (pátek a neděle).

Letem z Evropy do Asie

British Airways se po čtyřech letech vrátí na linku do Abú Dhabí. Britská aerolinka po čtyřleté odmlce obnoví spojení Londýna (LHR) a Abú Dhabí (AUH) – naposledy na lince létala před příchodem pandemie nemoci „COVID-19“. Celoroční spojení, na nějž budou nasazována letadla Boeing 787-9 Dreamliner, bude obnoveno v sobotu 20. dubna 2024. Aerolinka počítá s jedním letem každý den. Britský dopravce se tak pustí do těžkého souboje s konkurenčními Etihad Airways, kteří na trase létají hned 4× denně (tj. 28 týdenních rotací).

Smartwings zahájily provoz sezónních letů z Bratislavy do Dubaje! Linka ze slovenské metropole do Perského zálivu byla obnovena v neděli 15. října 2023. Cestovatelům bude k dispozici po celou zimní sezonu, neboť lety jsou v rezervačním systému dopravce vypsány až do konce dubna. Spojení je operováno 2× týdně (čtvrtek a neděle). Ceny zpátečních letenek z Bratislavy (BTS) do Dubaje (DXB) se aktuálně pohybují kolem 12 tisíc Kč.

Letem z Evropy do Ameriky

JetBlue Airways začnou létat do Dublinu a Edinburghu. Americká aerolinka oznámila své expanzivní plány na dalších transatlantických linkách. Doposud provozovaná spojení z Bostonu (BOS) a New Yorku (JFK) do Paříže (CDG), Amsterdamu (AMS) a Londýna (LGW i LHR) nově rozšíří také linky do Dublinu (DUB) a Edinburghu (EDI). Z irského hlavního města se do obou destinací na východním pobřeží Spojených států amerických bude létat počínaje 13. březnem 2024 s denní frekvencí letů. Spojení ze skotského Edinburghu do New Yorku figuruje v letovém řádu dopravce od 22. května 2024, taktéž s denní frekvencí letů.

Letem světem

Bamboo Airways končí s dálkovými lety do Evropy. Vietnamská letecká společnost v minulém týdnu stáhla ze svého rezervačního systému letenky na trasách z Hanoje (HAN) a Ho Či Minova města (SGN) do Frankfurtu (FRA), tedy poslední evropské destinace, do níž ještě nabízela lety. Ve středu 25. října se zároveň uskutečnil poslední let na lince do Londýna (LGW), jejíž zrušení bylo anoncováno již dříve. Aerolinka dále také zrušila linky směřující ze dvou největších vietnamských měst do destinací v Austrálii (Melbourne a Sydney). Po čas platnosti zimního letového řádu 2023/2024 dopravce nepočítá ani s mezinárodními linkami z Hanoje do Bangkoku (BKK), Tchaj-peje (TPE) a Tokia (NRT), ani s linkou z Ho Či Minova města do Singapuru (SIN). Podrobnější informace o chystané restrukturalizaci najdete v této tiskové zprávě.

Flydubai obnoví lety do Afghánistánu! Nízkonákladová aerolinka ze Spojených arabských emirátů se 15. listopadu 2023 stane prvním relevantním zahraničním dopravcem (pro úplnost je nutné dodat, že již nyní mezi Kábulem a Teheránem létá íránský Mahan Air), který se do Afghánistánu, po převzetí vlády v zemi hnutím Tálibán, vrátí. Letecká společnost na trase cestovatelům nabídne dva lety denně. Ceny zpátečních letenek z Prahy aktuálně vychází na cca 25 tisíc Kč. Mezi Dubají (DXB) a Kábulem (KBL) létají také dvě afghánské aerolinky – Ariana Afghan Airlines a Kam Air.

Jihoamerická letecká společnost LATAM nabídne více letů na Velikonoční ostrov. Aerolinka přidá během prosince extra rotace na linku spojující pevninské Chile, konkrétně jeho hlavní město Santiago (SCL), s Velikonočním ostrovem (IPC). Každodenní spojení bude posíleno o extra středeční a sobotní rotace. Celkem tak dopravce po čas posledního kalendářního měsíce roku 2023 cestovatelům nabídne devět letů týdně.

Syrská aerolinka Syrian Airlines obnoví pravidelné lety do Kataru. Linka spojující hlavní města, Damašek (DAM) a Dauhá (DOH), bude v provozu od 1. listopadu 2023. Dopravce počítá se dvěma lety týdně (středa a sobota), na něž bude nasazovat své Airbusy A320.

Malajská MYAirlines pozastavuje provoz. Mladou nízkonákladovou aerolinku se sídlem v Kuala Lumpur údajně sužují velké finanční problémy a momentálně se snaží najít nové partnery či investory. Aerolinka byla přitom založena teprve v roce 2021 a svůj provoz zahájila v prosinci loňského roku. Flotila devíti letadel Airbus A320 nicméně létala pouhých 10 měsíců, během nichž dopravce nabízel lety mezi sedmi domácími destinacemi a jednou zahraniční (Bangkok).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)