Paříž - Charles de Gaulle (CDG)

Paříž – Charles de Gaulle (CDG)

Pařížské letiště Charles de Gaulle, známo také jako Roissy, je v těsném závěsu za londýnským Heathrow druhým největším letištěm Evropy. Má nechvalnou pověst komplikovaných přestupů, zdlouhavého pojíždění na nekonečných run-wayích a častého ztrácení zavazadel. To ale vyvažuje širokou škálou letů do celého světa a díky vlakovému nádraží hned na prahu letiště také skvělým spojením do všech koutů romantické Francie.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 25 km
  • Oficiální web letiště parisaeroport.fr

Letenky do Paříže

Z Prahy létá na letiště Paříž Charles de Gaulle ČSA, Air France a Vueling. Zatímco ČSA a Air France létají nejčastěji, Vueling bývá zpravidla nejlevnější. Ceny letů ČSA a Air France se standardně pohybují od 3000 Kč výše, létají až 6x denně. Vueling létá z Prahy na letiště Charlese de Gaulla 5x týdně a to za ceny začínající na 1500 Kč za zpáteční letenku. Doba letu je 1h50. Z Prahy můžete letět také na druhé pařížské letiště – Orly. Letiště Orly a letiště Charlese de Gaulla spojuje přímý autobus Le Bus Direct 3. Letenky rezervujte v našem vyhledávači >>

Doprava do centra

Nejrychlejší a dle našeho názoru nejlepší spojení z letiště Charlese de Gaulla do centra města Paříž je příměstský vlak RER. Linka B jezdí z terminálu 1 a 2 na vlakové nádraží Gare du Nord i o kousek dál, přímo ke katedrále Notre Dame. Vlaky jezdí od 5:30 do 23:50 a to každých pár minut, ve špičce je interval pouhých 5 min. V centru jste za 35 min. Cena jednosměrné jízdenky činí 11,40 €, koupíte ji v automatu na vlakové stanici a platit můžete i kartou.

Levnější alternativou jsou autobusy MHD, linky 350 a 351 za 6 €. Autobusy ovšem jedou do Paříže více než 80 minut a přitom staví jen v okrajové části. Proto je, pokud nejste úplně na mizině, nedoporučujeme.

V noci jezdí ze zastávky Roissypole u terminálu 3 noční autobusová linka N143, na vlakové nádraží Gare de l’Est jede necelou hodinu. Jízdné je 8 €. Taxi do centra by vás vyšlo na cca 65 €, Uber na 60 €.

Aktuální dopravu do centra najdete na mapce. Čas spojení můžete změnit v levém horním rohu mapky.

Přestup na letišti/mezi letišti

Minimální čas na přestup v rámci jednoho terminálu letiště CDG je 70 minut a mezi terminály 90 minut. Letiště Charlese de Gaulla má špatnou pověst příliš složitých přestupů, nejeden cestovatel tento zážitek dokonce označil za noční můru. Letiště si je toho ale vědomo a ustavičně pracuje na zlepšení. Jsou tu celkem 3 terminály, tím největším je terminál 2, mezi jeho jednotlivými křídly jezdí zdarma shuttle bus. Terminál 2 je spojen s terminálem 1 a v těsné blízkosti se nacházejícím terminálem 3 vláčkem označeným CDGVAL. Šipky směřující k jednotlivým terminálům jsou na každé ceduli.

Úplně nejjednodušším trikem, jak se neztratit, je omrknout svůj itinerář na snadnespojeni.cz. Jednoduše tam zadáte odkud letíte, tedy z Prahy, a kam. Ukáže se vám super přehledný itinerář krok po kroku, kam máte jít a co máte dělat, a to včetně animované mapky a časových intervalů, kolik zhruba na svou cestu skrze letiště potřebujete. V češtině. Podle takhle jednoduchého návodu by to s trochou nadsázky zvládla i cvičená opice. Itinerář si navíc můžete stáhnout v PDF a vytisknout nebo uložit do mobilu, abyste jej mohli sledovat i bez připojení na internet. Vřele doporučujeme. Přestupujete-li z letiště Paříž Charles de Gaulle na letiště Paříž Orly, využijte přímého autobusu Le Bus Direct 3, na přestup si nechte přinejmenším 3 a půl hodiny.

Pro lepší orientaci si můžete prohlédnout mapku jednotlivých terminálů na webu letiště.

Pokud máte na programu přestup mezi letišti Charles de Gaulle a Paris – Orly, tak se máte na co těšit. Naštěstí mezi letišti funguje přímý autobus č. 3. Cesta trvá cca 45 – 60 minut. Ve většině případů si budete muset za jízdu zaplatit (12 €) a to i přes to, pokud máte garantovaný přestup. Jediný případ, kdy za autobus platit nemusíte, pokud oba lety (z i do Paříže) máte na jedné letence a OBA lety jsou operovány Air France. Jízdenky můžete kupovat online na webu letiště.  Můžete si případně prohlédnout mapku, jak se mezi letišti můžete pohybovat.

Další užitečné tipy

Úschovnu zavazadel najdete v hlavním atriu terminálu 2, v noci je ale zavřená.Na letišti Paříž Charles de Gaulle je k dispozici pět salónků s možností vstupu na Priority Pass. Na terminálu 1 vám doporučujeme zamířit do Star Alliance Lounge, je plný stromů a květin, budete si připadat jako na lavičce v parku. Ale na úžasně pohodlné lavičce. V případě dvojky se jako nejlepší varianta nabízí Sheltair Lounge, nachází se u gatu D56.

Informace o aktuálních příletech a odletech na letiště v Paříži Charles de Gaulla najdete na oficiálním webu letiště.

Pařížské letiště Charlese de Gaulla je jedno z těch letišť, kde snad budete doufat ve zpoždění letu, čas strávený na letišti totiž může být opravdu příjemný a zábavný. Kromě pařížského bulváru s luxusní módou těch nejlepších návrhářů tu také najdete muzeum umění s malou, ale pěknou sbírkou nejen francouzských sochařů a malířů. Vstupné je grátis. Pro malé děti jsou tu dětské koutky a pro ty větší zase Playstation room.
Levné a chutné jídlo najdete v obchodu Marks & Spencer na terminálu 2 v podlaží 0. Dále je tady super levný Carrefour Express, a to na terminálu 2 a v příletové hale terminálu 1. Z fast-foodů je tady například McDonald’s.

A ještě perlička na závěr – věděli jste, že na tomto letišti žil člověk jménem Mehran Karimi Nasseri celých osmnáct let? Stalo se tak kvůli změně režimu v Íránu, jeho zemi. Příběhem Mehrana se později inspiroval režisér Steven Spielberg pro svůj film Terminál.

Přesná adresa letiště: 95700 Roissy-en-France, Francie

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 7. 5. 2020
Subscribe
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)