Letiště Amsterdam Schiphol (AMS)

Letiště Amsterdam Schiphol (AMS)

Mezinárodní letiště Amsterdam Schiphol (AMS) je hlavním letištěm Nizozemska a dokonce třetím nejvytíženějším na světě v počtu pasažérů (2021). Je základnou pro aerolinky KLM a její dceřinné společnosti, dále pak pro Martinair, Corendon Dutch Airlines, Transavia, TUI fly Netherlands a easyJet. V roce 2022 jím prošlo přes 52,4 milionů cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 9 km
  • Oficiální web letiště schiphol.nl

Letenky do Amsterdamu

Lety z Prahy (PRG) do Amsterdamu operují aerolinky easyJet a KLM. Cena se průměrně pohybuje okolo 4 000 Kč, akční letenky ulovíte i pod hranicí 2 500 Kč. Délka letu z Prahy do Amsterdamu je 1 hodina 35 minut.

Do Amsterdamu se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Amsterdamu rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště Amsterdam Schiphol

Doprava ve dne

Vlak

Nejlevnější a nejrychlejší doprava z letiště Amsterdam Schiphol do centra je vlak. Vlakové nástupiště se nachází hned před budovou terminálu. Vlak přes den jezdí každých 10-15 minut, v noci mezi 1:00 a 6:00 pak jednou za hodinu. Jízdenka při nákupu online stojí 4,90 € jednosměrná, další možností je nákup v automatu, kdy vás jízdenka vyjde o 1 € dráž. Na Amsterdam Centraal Station budete za čtvrt hoďky.

Autobus

Alternativním spojením je autobus, který jezdí ze Schiphol Plaza. Linka č. 397 od Amsterdam Airport Express stojí 6.50 € a v centru je za půl hodiny. Autobus jezdí každý den 24 hodin (v noci je číslo linky N97). Lze také zakoupit výhodné denní a vícedenní jízdenky, 1 den stojí 17 €, 2 dny 22,50 € a 3 dny 28 €. Tyto jízdenky platí pro veškeré autobusy, metro, noční spoje i vlaky a busy na letiště. Jízdenky zakoupíte přímo na letišti, a to v kiosku AKO anebo stánku „NS Tickets & Service“. Jízdenku nelze koupit v hotovosti u řidiče.

Z letiště jezdí také autobusy i do měst jako Leiden, Lisse, Haarlem či Noordwijk. Více informací najdete na stránkách dopravce.

Půjčené auto

Na letišti Amsterdam má své pobočky několik mezinárodních autopůjčoven. Perfektní auto pro vaši dovolenou v Holandsku si zarezervujte předem přes naši autopůjčovnu. Další možností je využít carsharingu, jelikož na parkovišti World Trade Center mají vyhrazená parkovací místa společnosti Share Now a Sixt Share.

Taxi

Stání taxíků se nachází před příletovou i odletovou halou letiště. Taxi z letiště do centra vychází na cca 40 € a jede asi 20 minut. Alternativně si objednejte službu Uber či Bolt.

 

Doprava v noci

V nočních hodinách využijte vlaku, který jezdí celou noc s hodinovým intervalem mezi 1:00 a 6:00. další možností je skočit na autobus Amsterdam Airport Express (linku N97), který zastavuje na více zastávkách než vlak a mezi půlnocí a 5:00 je interval 30 minut.

Pokud nechcete je v noci hromadnou dopravou, objednejte si taxík, Uber či Bolt.

Přestup na letišti

Letiště Amsterdam je často využíváno jako přestupní letiště při cestách do USA či Karibiku. Minimální čas na přestup mezi lety v rámci schengenského prostoru je 40 minut, pro přestup na non-schengenský let potřebujete minimálně 50 minut. Tyto časy jsou ale hraniční, takže pokud je váš přestup negarantovaný (více info zde), doporučujeme větší časovou rezervu.

Letiště využívá konceptu jednoho terminálu, kdy všechny důležité služby najdete na jednom místě – tzv. Schiphol Plaza. Terminál je dále rozdělen na 3 haly, které jsou mezi sebou vzájemně propojeny. Hala 1 je vyhrazena pro lety v rámci Schengenu a pier D je sdílený s halou 2. Pier D má dvě podlaží – vrchní je vyhrazeno pro lety mimo Schengenský prostor, stejně jako zbytek letů z haly 2 a spodní patro pieru D je pro lety v rámci Schengenu. Hala 2 je využívána především aerolinkami z aliance SkyTeam a aerolinkami z Blízkého východu a Asie. V hale 3 najdete především domácí aerolinku KLM a další aerolinky z aliance SkyTeam, dále sem míří také nízkonákladoví dopravci.

Čekání na váš další let si zpříjemníte v některém z letištních salónků, které jsou ale otevřeny pouze přes den. Více informací najdete na stránkách letiště.

Máte přestup přes noci? Zamiřte do některého z letištních hotelů. Některé se nachází přímo na terminálu, na jiné dojdete pohodlně pěšky.

Další užitečné tipy

Při hledání levného občerstvení doporučujeme kromě Mekáče a Burger Kinga vyzkoušet restauraci Hema, která nabízí občerstvení za fajnové ceny. Na hot dogy, sendviče, smoothíčka, párky a na další pochutiny narazíte v tomto příjemném zařízení před rentgenem. Poslední nákupy hravě vyřešíte v některém z obchodů, o které na letišti Schiphol není nouze.

Pokud hledáte úschovnu zavazadel, tak můžete využít menší skříňky v příletové hale č. 3 (jen pro menší zavazadla) a nebo v úschovně zavazadel v patře -1, mezi přílety 1 a přílety 2. Mají otevřeno 24/7 a cena příručního zavazadla je 6 €/den a odbaveného zavazadla 9 €/den. Více informace naleznete na webu letiště.

Na letišti se nachází také lékárna, masážní služby, směnárna a další služby.

Pokud se vám na letišti cokoliv ztratí, kontaktujte kancelář ztrát a nálezů co nejdříve.

Přesná adresa letiště Amsterdam: Evert van de Beekstraat 202, 1118 CP Schiphol, Nizozemsko

Odlety a přílety z/na letiště Amsterdam naleznete na webových stránkách letiště, kde najdete také interaktivní mapu letiště.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 15. 3. 2024
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)