Oslo Gardermoen

Letiště Oslo – Gardermoen (OSL)

Mezinárodní letiště Oslo Gardermoen (OSL) je hlavním a největším letištěm v Norsku. Z letiště se dostanete nejen do široké škály destinací po celé Skandinávii. Svou základnu zde mají aerolinky Norwegian Air Shuttle, SAS a Wideroe. V roce 2019 letištěm prošlo více než 28,5 milionu cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 35 km
  • Oficiální web letiště avinor.no

Letenky do Osla

Letenky z Prahy (PRG) na letiště Oslo Gardermoen pořídíte sezónně u aerolinky Eurowings a SAS, celoročně pak u Norwegian Air Shuttle. Průměrná cena letenek z Prahy do Osla se pohybuje okolo 3 500 Kč, akční letenky pořídíte u okolo 2 500 Kč. Délka letu z Prahy do Osla je 2 hodiny.

Do Osla se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Norska rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště Oslo

Doprava ve dne

Vlak

Z letiště Oslo Gardermoen jezdí nejen do centra města vlak Airport Express. Dalšími zastávkami jsou města Drammen, Asker, Sandvika, Lysake, Skoyen a Lillestrom. Vlak jezdí každých 10 minut a cesta do centra vám bude trvat asi 20 minut. Jízdenka z letiště do Osla vás vyjde na 230 NOK (asi 473 Kč) a koupíte si ji na stránkách dopravce, nebo kartou na vlakové stanici. Airport Express jezdí každý den od 5:30 do 00:50.

Další možností je využít regionálních vlaků VY, které spojují letiště Oslo s centrem Osla a městy Skien, Lillehammer, Trondheim, Kongsberg a Eidsvoll. Jízdenku koupíte od 118 NOK (asi 243 Kč) na stránkách dopravce. První vlak z letiště odjíždí v 4:15 a poslední v 23:43.

Autobus

Další možností je využít autobusových společností, které z letiště Oslo Gardermoen jezdí:

  • Ruter staví v několika destinacích v blízkosti letiště. Všechny destinace včetně cen jízdenek najdete na stránkách dopravce.
  • Airport Express Coach jezdí mezi letištěm a centrem Osla každých 20 minut. Jezdí od 4:45 do 1:45 a jízdenka vás vyjde na 229 NOK (asi 471 Kč), koupíte ji na stránkách dopravce.
  • NOR-WAY jezdí do měst Majorstuen, Bekkestua, Ski a Fredrikstad.
  • Do Fredrikstadu jezdí také Vy Flybussen. 
  • Máte-li namířeno do destinací jako Furuset, Tveita, Boler, Skullerud, Abildso či Lambertseter, využijte autobus OSL Ekspressen.
  • Města Volda, Maloy a Forde jsou dostupná autobusem Vy Ekspress.

Půjčené auto

Na letišti Oslo má své pobočky několik autopůjčoven. Ideální káru pro vaši dovolenou v Norsku si zarezervujte předem přes naši autopůjčovnu.

Taxi

Taxíky si zarezervujte přes rezervační kiosek, který se nachází přímo před terminálem a ukáže vám i ceny. Alternativně využijte služby Uber nebo Bolt.

 

Doprava v noci

V nočních hodinách z letiště Oslo žádná hromadná doprava nejezdí. Pokud nestihnete poslední spoj, budete si muset vžít taxík, Uber nebo Bolt.

Přestup na letišti

Oslo má 1 rozlehlý terminál, který je v tranzitní zóně oddělen na vnitrostátní a mezinárodní část. Pro domácí lety jsou vyhrazeny gaty A, B a C, pro mezinárodní pak D, E a F. Minimální doporučená doba na přestup je 1 hodina. 

Přestup na letišti Oslo si zpříjemněte v některém z letištních salónků, nachází se jich zde celkem 4. 3 se nachází v mezinárodní zóně nad nákupní zónou, salónek SAS najdete v domácí zóně u gatu A2.

Pokud máte přestup přes noc, mrkněte se na nabídku letištního hotelu Radisson Blu. 

Svá zavazadla si během přestupu nechejte v úschovně, která se nachází v prvním podlaží parkoviště P10 vedle terminálu. Úschova vás vyjde od 90 NOK (asi 185 Kč) dle velikosti zavazadla.

Další užitečné tipy

Napříč letištěm najdete několik obchodů se suvenýry, oblečením, elektronikou a dalším. Hlad hravě utišíte v některé z restaurací či kaváren.

Pokud se vám na letišti Oslo cokoliv ztratí, nezapomeňte zkontaktovat příslušnou kancelář.

Hotovost si vyberete v některém z letištích bankomatů a místní měnu si směníte v letištní směnárně. Banka Loomis je otevřena od 8:00 do 21:00.

Pokud rádi koukáte na letadla nebo fotíte, mrkněte na mapu těch nejlepší spotterských míst.

Mapu letiště najdete pod tímto odkazem. Aktuální informace o odletech a příletech z/na letiště Oslo jsou k dispozici na stránkách letiště.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 7. 11. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)