Záletník 17 aneb novinky ze světa letectví
4.4.2021

Záletník 17 aneb novinky ze světa letectví

Začal platit letní letový řád. Do Prahy se hned v jeho prvním týdnu vrátili tři dopravci. Bývalý šéf Norwegianu rozjíždí nový projekt a rád bych lowcostově létal přes Atlantik ještě během letošního roku. Ryanair otevřel novou bázi v chorvatském Záhřebu. A šéf Rohlíku, Tomáš Čupr, uvažuje nad zprostředkováním vakcinační turistiky do srbského Bělehradu. To vše (a nejen to) jsou témata, která přinesl velikonoční týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Začal platit letní letový řád

V neděli 28. března začal platit letní letový řád. Naštěstí s ním nemá nic spojeného naše vládnoucí garnitura, a tak se nestačilo nic porouchat – letní letový řád tedy stále platí! První týden jeho platnosti se nesl ve znamení návratů. Na pražské Letiště Václava Havla se vrátila hned trojice aerolinek. Přímo v neděli přilétl Airbus A320 v barvách portugalského dopravce TAP Air Portugal. Jeho služeb na přímé lince do Lisabonu budou moci cestující využít 3× týdně (čtvrtek, sobota a neděle). V pondělí ho následoval Embraer 195 s registrací OE-LWN rakouského národního dopravce Austrian Airlines na pravidelné lince z Vídně. Spojení mezi Prahou a Vídní bude cestovatelům nabízeno dokonce 4× týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Třetí návrat se pak uskutečnil v pátek. Má ho na svědomí oranžová letka společnosti easyJet. A jednalo se rovnou o tuplovaný comeback. Nejprve odpoledních hodinách na Ruzyni přistál letoun na lince ze Ženevy, aby ho večer následoval ten na lince z Basileje. Paletu obnovených linek doplňuje Valencie v podání Smartwings a původně se počítalo i s ČSA do Oděsy, ale…České aerolinie v současné kondici, znáte to.

Stále pro vás udržujeme aktualizovaný seznam dostupných spojení z Prahy. V příštím týdnu se bude létat do 30 destinací na celkem 35 linkách.

Vznik nové aerolinky – Norse Atlantic

Jedno české rčení praví: „Dvakrát do jedné řeky nevstoupíš!“ Pokud byste ovšem s tímto argumentem přišli za bývalým šéfem Norwegian Air Shuttle, Björnem Kjosem, tak ten jen otočí oči v sloup. Jinak si nelze vysvětlit založení nového leteckého dopravce s názvem Norse Atlantic, který se plánuje zaměřit na transatlantické lety mezi Evropou a Severní Amerikou. Norský dopravce sice v jednu dobu patřil mezi pionýry lowcostové dopravy, nicméně koncept nízkonákladové dopravy přes Atlantik později opustil a v posledních měsících se nad jeho existencí vznášel velký otazník. Více o tématu jsme psali v Záletníku s číslem 10.

Zpátky k Norse Atlantic. Dopravce již spustil vlastní webové stránky a lety z Evropy do Spojených států amerických plánuje zahájit ještě před koncem letošního kalendářního roku. Jeho plány na starém kontinentu hovoří o Londýně, Oslu a Paříži, zatímco v Severní Americe má na mušce Los Angeles, Miami a samozřejmě New York. Relativně úsměvně působí podepsaná smlouva s leasingovou společností Aer Cap o pronájmu šesti letadel Boeing 787-9 a 787-8. Jak uvedl server Zdopravy, mělo by se totiž jednat o stroje dříve využívané právě Norwegian Air Shuttle. Uvidíme, jestli bude nakonec nový projekt norských podnikatelů úspěšnější než v minulosti.

Záletník 17 aneb novinky ze světa letectví
Mapa plánovaných destinací

Ryanair expanduje do chorvatského Záhřebu

Novou základnu v Chorvatsku otevře nízkonákladový dopravce Ryanair. Ten bude od září letošního roku bázovat dva letouny Airbus A320 v tamějším hlavním městě, Záhřebu. Z nové báze se bude pod hlavičkou dceřiné společnosti Lauda Europe létat do celkem dvanácti destinací napříč evropským kontinentem. Žádná linka bohužel nesměřuje do Prahy ani na nějaké letiště přilehlé českým hranicím. A kam, že se bude tedy ze Záhřebu létat? Vesměs na sekundární letiště u velkých měst. Do Londýna (Stansted), do Frankfurtu (Hahn), do Paříže (Beauvais), do Bruselu (Charleroi), do Říma (Ciampino), do Milána (Bergamo), do Osla (Sandefjord), do Mnichova (Memmingen), Dortmundu a Karlsruhe, do Podgoricy a také do Göteborgu.

Ryanair se konkurence nebojí a na většině nových linek bude nepřímo bojovat s Croatia Airlines. Aerolinky si budou konkurovat hned na devíti trasách. Výhodou domácího dopravce jsou vždy lety na hlavní letiště v daných lokalitách, zatímco Ryanair pravděpodobně vytáhne svou klasickou zbraň, a to cenu.

Vakcinační turistika aneb za očkováním do Bělehradu

Desítky českých občanů se v minulých dnech nechaly očkovat v Bělehradu. Srbsko se totiž odhodlalo k nečekanému kroku, když nabídlo vakcíny cizincům naprosto zdarma. V balkánské zemi, která je mj. ve vakcinaci obyvatelstva jednou z nejrychlejší v Evropě, se očkuje nejen tři vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) – Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca – ale také ruským Sputnikem V a čínským Sinopharmem. Mezi cizinci, kteří si pro očkování do Bělehradu přijeli byl i úspěšný podnikatel a majitel e-shopu Rohlík.cz, Tomáš Čupr. Ten o celé záležitosti informoval na svém twitterovém účtu, kde také vzápětí šťouchl do tuzemského leteckého dopravce Smartwings. Když prý dostane dobrou cenu, pokusí se vymyslet model, jak „to rozjet“ ve větší míře. 🙂

Co na to říkáte? Zaletěli byste si pro očkování do Bělehradu nebo raději počkáte, až vám kurýr Rohlíku doručí vakcínu domů, kde se následně s její aplikací poperete sami?

Záletník 17 aneb novinky ze světa letectví

Záletník – letem světem

Letectví

  • ✈️ AnadoluJet (resp. Turkish Airlines) zahájí 27. května lety z Prahy do turecké Antalye. V letních měsících se tak českým dovolenkářům nabídnou hned tři možnosti, jak se do letoviska na jihu Turecka dopravit. Přečtěte si více informací o této nové lince.
  • ✈️ Gibraltar získá po 12 letech letecké spojení se Španělskem. Aerolinka Volotea začne od 2. července operovat sezónní linku z Gibraltaru do města baskického města Bilbao. Létat se bude 2× týdně (úterý a pátek) a linka bude v provozu do 8. října 2021.
  • ✈️ Aerolinka Air Arabia zveřejnila letní letový řád a bohužel nepočítá s obnovením linky ani do Prahy, ani do Vídně. Z Prahy dopravce dříve operoval hned dvě spojení, a to do emirátu Sharjah ležícího v sousedství Dubaje a marocké Casablancy. Škoda, tak snad na podzim nebo třeba příští rok…
  • ✈️ Rakouský národní dopravce Austrian Airlines plánuje nové dálkové linky. V zimní sezoně 2021/2020 by měla aerolinka létat nově do oblíbeného mexického letoviska v Cancúnu (od 24. října 2× týdně) a také na ostrov Mauricius (dokonce 3× týdně). Držíme Austrianu palce a doufáme, že se nových linek skutečně dočkáme!
  • ✈️ Letecká společnost Alaska Airlines se stala nováčkem v alianci oneworld. Jedná se již o 14. člena tohoto uskupení leteckých společností. Kromě Alaska Airlines do aliance patří také American Airlines, British Airways, Cathay Pacific Airways, Finnair, Iberia, Japan Airlines, Malaysia Airlines, Qantas, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, S7 Airlines a SriLankan Airlines.
  • ✈️ RwandaAir je první africkou aerolinkou, která proočkovala všechny zaměstnance. Zní to k nevíře, ale i ve střední Africe funguje systém očkování proti nemoci COVID-19 pravděpodobně lépe než v naší české kotlině.

Cestování

  • 🌍 Chorvatsko změnilo podmínky vstupu a bez omezení přivítá např. očkované cestovatele. Pokud nejste očkovaní, vystačíte si s negativním PCR nebo i antigenním testem (ne starším 48 hodin) nebo dokladem o prodělané nemoci. Více o podmínkách vstupu do Chorvatska k přečtení v tomto článku.

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)