Záletník 10 aneb novinky ze světa letectví
17.1.2021

Záletník 10 aneb novinky ze světa letectví

Provoz konečně zahájila dceřiná společnost Wizz Airu v Abú Dhabí. Zkrácení čeká další lety Qatarců, neboť svůj vzdušný prostor jim otevřely Bahrajn, Egypt i Spojené arabské emiráty. Norweigian stále přežívá, ale dálkové lety jsou v jeho podání minulostí. Volotea vyřadila raritní Boeing 717. Nejen to jsou témata, která přinesl druhý lednový týden a na něž se zaměří další díl našeho glosáře „Záletník“. S chutí do čtení!

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Wizz Air Abú Dhabí vstupuje na scénu

Maďarský nízkonákladový dopravce expanduje na Blízký východ. Wizz Air sice již nějakou dobu nabízí ve své síti lety do Dubaje, nyní ale v sousedním emirátu Abú Dhabí založil novou leteckou společnost. Její ostrý start byl kvůli pandemii nemoci COVID-19 několikrát odložen, ale nakonec jsme se přeci jen dočkali. První let proběhl v pátek, 16. ledna 2021, mezi Abú Dhabí a řeckými Athénami. Další plánovaná linka bude taktéž směřovat do Řecka – tentokráte do Soluně. Během jarních měsíců by měly přibýt také linky do Alexandrie v Egyptě, gruzínského Kutaisi, kyperské Larnaky, ukrajinské Oděsy a arménského Jerevanu. Wizz Air Abú Dhabí by se rád stal lídrem lowcostového létání v regionu, když se plánuje zaměřit hlavně na trasy do pěti hodin letu. Záletník 10 aneb novinky ze světa letectví

Do Abú Dhabí se začne létat i z, pro našince, nedalekých letišť. Mateřská aerolinka Wizz Air Hungary by do hlavního města Spojených arabských emirátů měla během jara začít provozovat linky z Budapešti a Katowic. Tak doufejme a těšme se na příznivé ceny. Takový low-cost trip po ose Praha – Budapešť – Abú Dhabí – Alexandria – Milán – Praha zní jako balzám na uši pro každého cestovatele a leteckého nadšence, který v současné situaci doslova trpí.  Otázkou zůstává, nikoliv „na kolik peněz by vyšly letenky“, ale spíš „kolik testů by bylo potřeba“…

Qatarci smí létat do dalších zemí

Minulou neděli jsme v Záletníku 8 psali o tom, že blokaci svého vzdušného prostoru pro katarské letadla zrušila Saúdská Arábie. Netrvalo dlouho a přidaly se k ní další arabské země. Egypt znovuotevřel své nebe pro letadla Qatar Airways v úterý a dopravce okamžitě do letového řádu zařadil linky do Káhiry (každý den) a Alexandrie (2× týdně). Obnovení leteckého spojení mezi Katarem a Spojenými arabskými emiráty je také na pořadu dne. Uhádnete, kolik bylo v nabídce denních spojení mezi Dauhá a Dubají na začátku roku 2017, tedy před začátkem blokády? Pravdu měl ten, kdo hádal 39! Kromě Qatarců se o ně staraly ještě Emirates a Flydubai. 

Norwegian se loučí s dálkovými linkami

Pionýr nízkonákladových letů na dálkových trasách, letecká společnost Norwegian, se nachází v hluboké krizi a doslova bojuje o přežití. V rámci restrukturalizace svého byznys modelu přestane provozovat dálkové linky. Dopravce nevěří v rychlé zotavení trhu a nárůstu poptávky. Plánuje se zaměřit na lety na krátké vzdálenosti po Norsku, kde mu nově bude vydatně konkurovat Wizz Air, a po Evropě. Konec dálkových letů znamená nadbytečnost pro dva tisíce zaměstnanců a rozlučku s kompletní flotilou Boeingů 787 „Dreamliner“ – aerolinka se zbaví úplně všech strojů tohoto typu (vrátí je leasingovým firmám).

Konec dálkových linek u Norwegianu je určitě škoda. Většinou se skvěle hodily pro transatlantické lety v rámci plánování „RTW“ neboli cest kolem světa. Na druhou stranu údajně nikdy nebyly výdělečné a rádi „Nory“ uvidíme na obloze v příštích letech, proto každý takový krok nezbývá než kvitovat.

Evropské requiem Boeingu 717

Posledním evropským provozovatel Boeingu 717 byl španělský nízkonákladový dopravce Volotea. Nyní se i ten rozhodl tento již raritní typ letounu, který byl navržen bývalým americkým výrobcem letadel McDonnell Douglas, ze své flotily vyřadit. Zasloužený odpočinek naleznou stroje v Mohavské poušti v Kalifornii.

Nepříliš populární typ letounu začal být vyráběn v Severní Americe s označením MD-95, ale po spojení jeho původního výrobce s firmou Boeing, v roce 1997, dostal svůj současný název. Pokud jste se s ním nestihli proletět, máte šanci již jen v Austrálii a USA. Boeingy 717 totiž stále provozují Delta Air Lines, Qantas Link a Hawaiian Airlines.

Záletník 10 aneb novinky ze světa letectví

Letem světem

  • ✈️ Nová linka Wizz Airu z Abú Dhabí do Tel Avivu –“oteplování vztahů“ na Blízkém východě využívá i Wizz Air. Stane se tak další aerolinkou vstupující na trasy mezi Arabským poloostrovem a Izraelem. Z Abú Dhabí do Tel Avivu bude létat od 12. února, a rovnou 4× týdně.
  • ✈️ Flydubai se vrací do Bratislavy – linka do Dubaje bude obnovena 6. února s frekvencí 1× týdně. Škoda jen, že ty ceny jsou zatím nic moc (ostatně stejně jako z Prahy).
  • ✈️ Indická Vistara začne létat do Frankfurtu – navzdory době rozšiřuje svou síť i Vistara. Pro indického dopravce to bude teprve druhá destinace v Evropě (po Londýně). Nová linka má být spuštěna od 18. února s frekvencí dvou letů týdně.
  • ✈️ Rekord Airbusu A321LR – portugalský dopravce SATA Azores Airlines stanovil nový rekord v délce letu s Airbusem A321LR bez mezipřistání. Jednalo se o trasu mezi Lisabonem a kolumbijskou Bogotou, který trval 9 hodin a 49 minut.
  • 🌍 Pokud do Švýcarska, tak do karantény – s platností od 15. ledna změnilo vstupní požadavky pro české cestovatele Švýcarsko. Volné cestování bylo možné měsíc. Nově po příjezdu musíte zamířit do povinné 10denní karantény (negativní test vám nepomůže).
  • 🌍 Do Černé Hory bez restrikcí – naopak zmírnění se dočkaly vstupní požadavky v případě cest do Černé Hory. Od 12. ledna se není nutné prokazovat negativní testem na COVID-19 ani zamířit do karantény.

Přečti si i další díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly.

A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)