Kam cestovat s očkováním proti nemoci COVID-19
24.4.2023

Kam cestovat s očkováním proti nemoci COVID-19

EDIT (24. 4. 2023): Angola v polovině dubna stanovila očkovací certifikát jako jedinou vstupní podmínku (kromě turistického víza). Cestovatelé s tímto dokladem nově nemusí zároveň předkládat negativní test.

EDIT (9. 1. 2023): Mnoho povyku pro nic aneb Thajsko povinnost předkládat před cestou do země očkovací certifikát zrušilo prakticky hned po jejím znovuzavedení.

EDIT (7. 1. 2023): Na začátku ledna bylo očkovaným cestovatelům usnadněno cestování do jihoamerického státu Venezuela. Seznam čerstvě rozšířilo také Thajsko, které zpřísnilo vstupní podmínky a očkovací certifikát se stane doslova podmínkou vstupu do země.

EDIT (9. 12. 2022): Očkovací certifikát nově umožňuje cestovatelům vyrazit bez negativního testu do Myanmaru. Zvýhodnění se tito cestovatelé dočkají také při cestách do Ghany.

EDIT (18. 11. 2022): Na list zemí doplňujeme středoasijský Tádžikistán. Jinak se výčet zemí níže i nadále tenčí a jednotlivé destinace proto přesouváme na seznam zemí, kam lze cestovat zcela bez podmínek!

Očkování proti nemoci COVID-19 se za poslední roky stalo nedílnou součástí většiny našich cest. Ačkoliv po Evropě lze již prakticky do všech zemí cestovat bez omezení, tak při návštěvě leckterých destinací mimo „starý kontinent“ se vám stále bude hodit očkovací certifikát. A právě proto pro vás stále aktualizujeme tento seznam zemí – tedy destinací, kde budete doklad o očkování potřebovat.

Nejjednodušší cestou, jak na cestách prokázat absolvovanou vakcinaci je tento „COVID pas Evropské unie“. Od 1. února 2022 je platnost základního očkovacího schématu v zemích EU nastavena na 270 dnů, nicméně jednotlivé země mohou samy uplatňovat přísnější pravidla. A právě tento bod níže také reflektujeme.

PS: Podmínky pro návrat domů vás již od 9. dubna 2022 nemusí trápit, neboť od tohoto data byla veškerá „COVID byrokracie“ spojená s příjezdy do ČR kompletně zrušena – viz nová pravidla návratu do České republiky.

Pozn:

 • 💉 = speciální podmínky vstupu platí pro cestovatele s potvrzením o očkování proti nemoci COVID-19
 • 📜 = speciální podmínky vstupu platí pro cestovatele s potvrzením o prodělané nemoci COVID-19 v nedávné době

Afrika

🇦🇴 Angola💉 🇸🇸 Jižní Súdán💉
🇹🇩 Čad💉 🇨🇲 Kamerun 💉
🇩🇯 Džibutsko💉 🇹🇬 Togo💉

Asie

🇵🇭 Filipíny💉 🇮🇷 Írán💉
🇮🇩 Indonésie💉 🇲🇲 Myanmar💉

Austrálie & Oceánie

🇰🇮 Kiribati💉

Jižní Amerika

🇧🇴 Bolívie💉

Severní a Střední Amerika

🇳🇮 Nicaragua💉

Poslední aktualizace: 29. května 2023

Historie aktualizací

EDIT (27. 10. 2022): Očkovací certifikát je stal jedinou podmínkou pro doložení bezinfekčnosti při cestě na Americkou Samou.

EDIT (15. 10. 2022): Od poloviny října je možné využít očkovací certifikát k bezproblémovému cestování do Japonska. Dále očkovací certifikát využijete k hladké cestě na Šalamounovy ostrovy.

EDIT (30. 9. 2022): Poslední zářijový týden se tento seznam rozšířil o africké destinace v podobě Džibutska, Jižního Súdánu a Rovníkové Guineje. Čtvrtou novinkou je souostroví Tonga.

EDIT (23. 9. 2022): Seznam se přelomu září rozrostl o africký Čad.

EDIT (2. 9. 2022): Doplnili jsme seznam o několik destinací, které tu chyběly (primárně z asijského kontinentu).

EDIT (25. 8. 2022): Od září se očkovací certifikát bude hodit při cestě do Chile, které zpřísnilo pravidla vstupu do země.

EDIT (6. 8. 2022): Další nově otevřenou destinací je oceánském souostroví Kiribati, které své hranice cestovatelům otevřelo po více než 2 dvou letech.

EDIT (30. 7. 2022): Na začátku srpna se cestovatelům po dvou letech otevřou dvě daleké destinace, a to souostroví Tonga a Samoa.

EDIT (22. 7. 2022): Také v druhé polovině července se tento seznam pomalu rozšiřuje. Nově očkovaným cestovatelům usnadnilo vstup Palau – ostrovní stát v Tichém oceánu.

EDIT (17. 7. 2022): Očkovaní cestovatelé mají nově od poloviny července snadnější vstup také do Indie a středoamerického státu Nicaragua.

EDIT (8. 7. 2022): Začátek července přinesl rozšíření tohoto seznamu o Kajmanské ostrovy.

EDIT (25. 6. 2022): Závěr června přinesl rozšíření tohoto seznamu o další tři destinace: populární rekreační destinaci v Karibiku alias Bahamské souostroví a dvě destinace v Africe – Komorské ostrovy a Súdán.

EDIT (17. 6. 2022): Druhý červnový týden přinesl rozšíření tohoto seznamu zejména o USA, kam mají usnadněný vstup očkovaní cestovatelé od 12. června. Druhá „nová destinace“ leží na africkém kontinentu a jedná se o Malawi.

EDIT (28. 5. 2022): Poslední květnový týden rozšířil tento seznam o dvě destinace v JV Asii – konkrétně se jedná o Bangladéš a Myanmar.

EDIT (22. 5. 2022): Třetí květnový týden přinesl poměrně dost novinek – celkem sedm. S očkovacím certifikátem máte snazší cestu zejména do Indonésie a Maroka. Dále tento seznam rozšířilo Togo a také čtyři destinace v daleké Oceánii: Cookovy ostrovy, Fidži, Francouzská Polynésie a Nová Kaledonie.

EDIT (8. 5. 2022): Nově mohou očkovaní cestovatelé bez restrikcí cestovat také do Laosu! Pokud disponujete očkovacím certifikátem, nemusíte předkládat test ani před cestou do Bolívie.

EDIT (1. 5. 2022): Poslední dubnový týden rozšířil tento seznam o africkou Ugandu. Usnadněno je také cestování očkovaných do Malajsie a Thajska, když jim nově postačí pouze očkovací certifikát (nepotřebují navíc negativní test).

EDIT (23. 4. 2022): Třetí dubnový týden se opět nesl ve znamení novinek z Afriky. Seznam níže rozšířily Niger, Sierra Leone a Somálsko. Očkovaní cestovatelé mohou nově bez negativního testu cestovat také do Ázerbájdžánu a na karibský ostrov Dominika.

EDIT (16. 4. 2022): V druhém dubnovém týdnu se tento seznam rozšířil o dvě západoafrické destinace: Mali a Mauritánii – pokud disponujete očkovacím certifikátem, zvládnete cestu do Bamaka nebo Nouakchottu/Nouadhibou bez negativního testu.

EDIT (9. 4. 2022): V prvním dubnovém týdnu se seznam zemí, do nichž vlastnictví očkovacího certifikát nebo dokladu o prodělání nemoci usnadní cestu, rozrostl o Brazílii (nově není potřeba negativní test) a Maltu (v jejím případě lze nově očkovací certifikát nahradit dokladem o prodělání nemoci).

Výhoda očkování a další podmínky vstupu

🔺 Afrika

🇹🇩 Čad

🇩🇯 Džibutsko

🇸🇸 Jižní Súdán

🇨🇲 Kamerun

 • Co musím doložit: potvrzení o očkování (min. 2 týdny od poslední dávky) + turistické vízum
 • Platnost očkování: max. 270 dnů od dokončení základního schématu (poté je třeba booster)
 • Více informací: v našem průvodci „Koronavirus v Kamerunu“
 • Návrat do ČR: žádné podmínky ->  viz Kompletní podmínky návratu do ČR

🇹🇬 Togo

 

🔺 Asie

🇧🇩 Bangladéš

🇵🇭 Filipíny

🇮🇷 Írán

🇲🇲 Myanmar

 

🔺 Austrálie & Oceánie

🇰🇮 Kiribati

 • Co musím doložit: dokončené očkování (min. 2 týdny po druhé dávce) + kontrolní test na místě
 • Platnost očkování: max. 270 dnů od dokončení základního schématu (poté je třeba booster)
 • Více informací: v našem průvodci „Koronavirus na Kiribati“
 • Návrat do ČR: žádné podmínky ->  viz Kompletní podmínky návratu do ČR

🇵🇼 Palau

 

  🔺 Jižní Amerika

  🇧🇴 Bolívie

   

  🔺 Severní a Střední Amerika

  🇳🇮 Nicaragua

  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  169 Komentáře
  nejnovější
  nejstarší nejlépe hodnocené
  Zpětné vazby
  Ukázat všechny komentáře
  Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)