Záletník 144 aneb novinky ze světa cestování a letectví
30.6.2024

Záletník 144 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a do světa tradičně vylétá další díl našeho magazínu Záletník – na křídlech nese pořadové číslo 144. A na jaká témata si dnes posvítíme? Z Prahy se opět létá do Číny přímou linkou. Qatar Airways v létě nasadí na linku z Prahy do Dauhá větší letadlo. Z Izraele se začalo létat do Karlových Varů. Nová linka z Berlína do Rovaniemi od easyJetu. Austrian spustí přímé lety z Vídně do Bostonu. TAP Air Portugal začne létat do Manausu – vstupní brány do Amazonie. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Hainan Airlines obnovily linku z Prahy do Pekingu

Čínská letecká společnost Hainan Airlines se po čtyřleté pauze vrátila na pražské Letiště Václava Havla. V úterý 25. června 2024 v ranních hodinách v Praze přistál Airbus A330-300 v bílo-červených barvách dopravce (let HU7937), čímž došlo k obnovení linky z Pekingu do české metropole. Spojení z Prahy (PRG) do Pekingu (PEK) bude českým cestovatelům k dispozici po celý rok, a to v počtu třech letů týdně (pondělí, středa, pátek). Ceny zpátečních letenek do Číny se aktuálně pohybují od 15 do 20 tisíc Kč.

Více informací o obnovené lince jsme shrnuli do tohoto magazínu.

Záletník 144 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Qatar Airways začne na linku do Prahy nasazovat Airbus A330

Prémiová letecká společnost z Perského zálivu, Qatar Airways, bude v letních měsících do Prahy (PRG) posílat větší letadlo. Airbus A330-300 na lince QR291/QR292 (s odpoledním odletem z české metropole) nahradí doposud využívaný Boeing 787-8 Dreamliner. Změna je platná po dobu letních prázdnin, tj. od 1. července do 31. srpna 2024. V praxi to znamená navýšení přepravní kapacity do hubu aerolinky v Dauhá (DOH), neboť A330-300 pojme celkem 305 cestovatelů (zatímco B787-8 „pouze“ 254 – viz informace o flotile dopravce).

Z Karlových Varů se začalo létat do Tel Avivu

V úterý 25. června 2024 v Karlových Varech (KLV) přivítali inaugurační let na nové lince z Tel Avivu (TLV). K zahájení letů nakonec došlo s měsíčním zpožděním, které zapříčinila údajně nižší poptávka ze strany izraelských turistů, pro něž je spojení primárně koncipováno. Oproti původním předpokladům provoz linky nezajišťuje Corendon Airlines ve spolupráci s operujícím kyperským dopravcem TUS Airways, nýbrž bulharská aerolinka GullivAir , která si na lety projímá letadla řeckých Marathon Airlines. Namísto Airbusu A320 v Karlových varech také přistál menší Embraer E175. Byť se jedná o linku izraelského touroperátora, letenky do Izraele si mohou zakoupit i čeští cestovatelé. Žel jsou v prodeji pouze přes zahraniční prostředníky pochybné kvality a ceny zpátečních letenek ze západních Čech do Tel Avivu visí pěkně vysoko (kolem 17 tisíc Kč).

Více informací o nové lince mezi Tel Avivem a Karlovými Vary shrnujeme v našem magazínu.

Záletník 144 aneb novinky ze světa cestování a letectví

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Do Rovaniemi začne létat i easyJet! V minulém díle našeho magazínu Záletník (143) jsme tě upozorňovali na expanzi evropských aerolinek do Rovaniemi, kam bude v zimní sezoně 2024/2025 dostupná skutečně bohatá nabídka letů. Dalším dopravcem, který se chystá do největšího města ve finském Laponsku létat v daleko větší míře než doposud,  je britská nízkonákladová aerolinka easyJet. České cestovatele nejvíce potěší nová linka z Berlína (BER), která bude cestovatelům k dispozici od 7. prosince 2024 do 29. března 2025, a to v počtu dvou letů týdně (úterý a sobota). Další nové linky easyJetu povedou na sever Finska z Birminghamu (BHX), Bordeaux (BOD), Lyonu (LYS), Nice (NCE) a Ženevy (GVA). Na levné letenky z Berlína do Rovaniemi za 1 971 Kč jsme tě upozorňovali již v pondělí – v rámci tohoto tipu.

Transavia France otevřela novou bázi v Bordeaux. Francouzská nízkonákladová aerolinka zaplňuje mezeru na letišti v Bordeaux (BOD), odkud se na konci letní sezony stáhne konkurenční Ryanair – o tom jsme tě informovali již v našem magazínu Záletník 141. Dopravce do největšího města regionu Akvitánie umístí své letadlo v polovině letošního prosince. Následně rozlétá hned šest nových linek: do marockých měst Agadir (AGA) a Marrákeš (RAK), tureckého Istanbulu (IST), francouzského Marseille (MRS), Porta (OPO) v Portugalsku a Sevilly (SVQ) ve Španělsku.

Letem z Evropy do Afriky

Ethiopian Airlines od zimy změní směrování linky do Varšavy. Nejlépe hodnocená africká aerolinka během letošního léta zahájí pravidelné lety z Addis Abeby (ADD) do Varšavy (WAW), o čemž jsme tě již informovali v našem magazínu Záletník (137). Nová linka bude v provozu od 2. července 2024 a cestovatele mířící z Polska do východní Afriky cestou čeká ještě technické mezipřistání v řeckých Athénách (ATH). S příchodem zimního letového řádu 2024/2025 se ovšem tento routing změní. Lety z Varšavy budou mít mezipřistání ve Vídni (VIE). Do rakouské metropole v současné době létají Ethiopijci denně, přičemž 4× týdně ještě pokračují do dánské Kodaně (CPH). A právě zbývající tři týdenní lety budou od konce října pokračovat do Varšavy. To znamená, že lety z Polska nově zajistí Airbusy A350-900. Navzdory ponížení počtu frekvencí ze 4 na 3 týdně, ale dojde na navýšení přepravní kapacity o více než 30 % (na linku via Athény totiž dopravce nasadí Boeingy 737 MAX8).

Letem z Evropy do Ameriky

Austrian Airlines zahájí lety do Bostonu. Rakouský národní dopravce s příchodem července spustí provoz nové přímé linky z Vídně (VIE) do severoamerického Bostonu (BOS). Spojení bude cestovatelům k dispozici celoročně v počtu šesti týdenních rotací (lety každý den kromě čtvrtku / úterní lety pouze ob týden). Dopravce na lety do USA nasadí letadla typu Boeing 767-300 v konfiguraci pro 211 cestujících (tři cestovní třídy – 157 ECO, 30 Premium ECO, 24 BSNSS). Boston se stane celkem sedmou destinací na území USA, kam aerolinka nabídne přímé lety z rakouského hlavního města. Celoročně létá do New Yorku – na JFK i Newark (EWR), do Chicaga (ORD) a Washingtonu (IAD). Sezónně navíc ještě do Los Angeles (LAX).

TAP Air Portugal začne létat do brazilského Manausu. Přístavní město ležící na řece Amazonce, které je považováno za vstupní bránu do Amazonie, se stane již třináctou destinací portugalského dopravce v největší jihoamerické zemi. Nová linka z Lisabonu (LIS) do Manausu (MAO) bude v provozu od 4. listopadu 2024 a dopravce na ní počítá se třemi lety týdně (pondělí, středa a pátek). Všechny lety do Manausu i zpět budou mít technické mezipřistání v Belému (BEL), který díky tomu získá více přímých letů do Portugalska (navýšení z aktuálních 4 na 6 týdně). Provoz linky zajistí moderní letadla typu Airbus A321neo LR. Na akční letenky do Manausu za 14 996 Kč  jsme tě upozorňovali ve čtvrtek – v rámci tohoto tipu.

Letem z Evropy do Asie

Air Serbia spustí novou přímou linku do Kantonu. Srbský národní dopravce rozšíří svou nabídku přímých letů do Čínské lidové republiky. Inaugurační let na nové lince z Bělehradu (BEG) do Kantonu (CAN) se uskuteční v pondělí 30. září 2024 a dopravce na trase počítá se dvěma lety týdně (pondělí a pátek). Spojení zajistí letadla typu Airbus A330-200. Kanton se po Tchien-ťinu  (TSN) stane druhým pravidelným cílem dopravce na území pevninské Číny, kam ze srbské metropole mimochodem létají také Hainan Airlines provozující linku do Pekingu (PEK).

Letem světem

Fiji Airways vstoupily do aliance Oneworld. Národní dopravce z ostrovního státu v daleké Oceánii se stal definitivně nejnovějším členem tohoto leteckého uskupení. Od roku 2018 byla aerolinka partnerem programu Oneworld Connect, který ji opravňoval využívat propojení s dalšími linkami dopravců z aliance, nicméně toužila po plnohodnotném členství. Toho se dočkala nyní a stala se tak 15. členem aliance, jejímiž lídry jsou American Airlines, British AIrways či Qatar Airways.

Flydubai expanduje do Pákistánu. Nízkonákladová aerolinka z Perského zálivu od 1. července navýší počet letů z Dubaje (DXB) do Pákistánu. Konkrétně se bude jednat o spojení do hlavního města, Islámábádu (ISB), kam bude létat denně a linku do města Láhaur (LHE), kam cestovatelům nabídne taktéž sedm letů týdně (každý den). Doposud mezi Spojenými arabskými emiráty a Pákistánem provozovala linky do Faisalábádu (LYP), Karáčí (KHI), Kvéty (UET), Multanu (MUX) a Sialkotu (SKT). Více informací o novinkách přináší dopravce v této tiskové zprávě.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)