Záletník 141 aneb novinky ze světa cestování a letectví
19.5.2024

Záletník 141 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 141. Lety ČSA přestanou používat kód „OK“. Delta Air Lines obnovila přímé lety z Prahy do New Yorku. Hned několik změn u Ryanairu: nová linka do Benátek, přesměrování spojení do Říma, obnova linky do Ammánu, konec Bordeaux. Air France oznámila tři novinky pro zimní sezonu 2024/2025. Jazeera Airways zahájí lety do Krakova. A máme pro tebe samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Lety ČSA budou nově obsluhovat výhradně Smartwings pod svým kódem

Nad budoucností Českých aerolinií se i nadále vznáší otazník. S příchodem zimního letového řádu přestanou být lety v jejich nabídce označovány kódem „OK“ a přejdou pod hlavičku Smartwings, tzn. i jejich kód „QS“. Z ČSA se tak stane pouze zastřešující společnost. S otazníkem zatím zůstává, jestli ztratí osvědčení leteckého provozovatele a také zda opustí alianci Sky Team. Přesun veškeré obchodní dopravy pod značku Smartwings skupina odůvodňuje snahou o vyšší efektivitu provozu a také odkazem na robustnější flotilu aerolinky Smartwings. Značka ČSA ale úplně nezanikne: oba letouny A320 budou i nadále létat v jejích barvách do obou aktuálně obsluhovaných destinací (Madrid a Paříž). Do bílo-červených barev by měly být nalakovány také čtyři nová letadla typu Airbus A220-300, která mají být v nadcházejících měsících aerolince doručena.

Do Prahy se vrátila Delta Air Lines

Provoz sezónního spojení z Prahy (PRG) do New Yorku (JFK) v pátek 10. května 2024 obnovila americká letecká společnost Delta Air Lines. Spojení je v rezervačním systému dopravce vypsáno s každodenní frekvencí až do 6. října letošního roku. Přímé spojení na Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho zajistí letadla typu Boeing 767-300 ER s kapacitou 217 cestujících (181 míst v ekonomické třídě a 36 sedadel v business třídě).

Návrat Delty okomentoval také předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos: „Těší mě, že společnost Delta Air Lines nabízí již 15 let přímé spojení z Prahy do New Yorku. Americký dopravce za dobu svého provozu v Praze uskutečnil již 5900 letů a přepravil 1 119 000 cestujících. Spojené státy pro nás představují velmi důležitý trh, na kterém jsme v loňském roce včetně navazujících letů odbavili přes půl milionu cestujících. V prvním čtvrtletí letošního roku jsme v tomto segmentu navíc zaznamenali růst o 17 procent, věříme tedy, že i Delta Air Lines navýší kapacitu a prodlouží provoz.” Na sociální síti Twitter také uvedl, že věří v navýšení kapacit na linkách do Prahy během příštího roku.

Ryanair začne z Prahy létat na hlavní letiště v Benátkách a přesměruje také linku do Říma

Optimalizace zimního letového řádu 2024/2025 přinese změny na dvou linkách z Prahy do Itálie. Cestovatelé mířící na křídlech irské nízkonákladové aerolinky Ryanair do Benátek od podzimu nebudou přistávat na relativně vzdáleném letišti v Trevisu (TSF), nýbrž na hlavním letišti Marco Polo (VCE). Přesun čeká také na turisty mířící do Říma. Linka z Prahy již nebude směřovat na centrální letiště Fiumicino (FCO), ale na menší letecký přístav, kde přistávají pouze nízkonákladové aerolinky, Ciampino (CIA). V obou případech zůstane zachován počet rotací – do Benátek aerolinka nabídne pět letů týdně a do Říma se bude, stejně jako doposud, létat několikrát každý den.

Podrobnější informace o změnách v letovém řádu jsme shrnuli do našeho magazínového článku.

Obnovena bude linka z Prahy do Ammánu

Ryanair s příchodem zimního letového řádu plánuje obnovit přímé spojení z Prahy (PRG) do Ammánu (AMM). Sezónní linka měla být původně operována až do května, nicméně napjatá situace na Blízkém východě uspíšila její utlumení, které tak přišlo již na konci března. Důvodem byl nízký zájem cestovatelů o destinaci způsobený izraelsko-palestinským konfliktem v sousedství – rušení se tehdy dotklo i mnoha dalších linek z Evropy, o čemž jsme referovali v magazínu Záletník (132). Opětovné zahájení provozu jediného přímého spojení z České republiky do Jordánska je naplánováno na středu 30. října 2024. V rezervačním systému dopravce jsou vypsány dvě týdenní rotace (středa a sobota) dle následujícího letového řádu:

  • FR9332: Praha – Ammán -> 06:00 – 12:30;
  • FR9331: Ammán – Praha -> 13:05 – 16:05.

Ryanair ruší linku z Prahy do Bordeaux a zavírá celou tamější základnu

Novinek od irské nízkonákladové aerolinky dnes rozhodně není málo. Ta poslední se týká francouzského letiště v Bordeaux (BOD), z něhož se Ryanair plánuje zcela stáhnout. V úterý bylo oznámeno uzavření základny na letišti Bordeaux–Mérignac od letošního listopadu. Důvodem je odmítnutí prodloužení stávajícího kontraktu a zároveň rostoucí finanční náklady. Aerolinka přemístí svá tři bázované letadla na levnější základny v Evropě, zruší 90 pracovních míst a také celkem 40 linek, které z regionu Akvitánie obsluhovala. Tyto změny se dotknou také spojení z Prahy do Bordeaux, na němž dojde k ukončení provozu s příchodem zimního letového řádu (poslední let se uskuteční v pátek 25. října 2024.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Air France představila tři nové destinace pro zimní sezonu 2024/2025.

  • První z nich je brazilské město Salvador de Bahia (SSA). Celkově pátá brazilská destinace v nabídce francouzské aerolinky bude cestovatelům dostupná díky třem letům týdně (pondělí, čtvrtek a sobota), které zajistí letadla typu Airbus A350-900, počínaje 28. říjnem 2024. Přímé spojení z Evropy do státu Bahia – dle Honzy, našeho odborníka na Jižní Ameriku v Airbakers, jednoho z nejkrásnějších míst v Brazílii – aktuálně nabízí pouze Air Europa z Madridu (MAD) a TAP Air Portugal z Lisabonu (LIS).
  • Druhou novinkou se pro pařížské letištš Charlese de Gaulle (CDG) stane hlavní město Malediv, Malé (MLE). Do turisticky velmi oblíbené destinace v Indickém oceánu se bude létat 2× týdně (pátek a neděle) od 20. prosince 2024, taktéž Airbusem A350-900.
  • Třetí novinka, švédská Kiruna (KRN), bude cestovatelům na křídlech Air France dostupná od 21. prosince 2024. Letadla typu Airbus A319 do Skandinávie zamíří jednou týdně (každou sobotu). Kiruna rozšíří počet dopravcem obsluhovaných destinací v Laponsku již na pět. Francouzská letecká společnost již pravidelně létá do Rovaniemi (RVN) a Kittilä (KTT) ve Finsku + do Narviku (EVE) a Tromso (TOS) v Norsku.
  • Více informací o chystaných novinkách najdeš v této tiskové zprávě na webu dopravce.

Letem z Evropy do Asie

Air India „nově“ nabídne lety do Curychu. Indický národní dopravce rozšiřuje svou síť obsluhovaných destinací v Evropě a přidává do ní švýcarský Curych (ZRH). Nové spojení ze Švýcarska do Dillí (DEL) bude k dispozici od 16. června 2024,  a to v počtu čtyř rotací týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). Na trase, k jejíž obnově dojde po dlouhých 27 letech, budou létat letadla typu Boeing 787-8 Dreamliner. Air India se stane konkurencí pro domácí Swiss International Air Lines, kteří na lince létají každý den a kromě Dillí  nabízí pravidelné lety také do Bombaje (BOM).

Jazeera Airways začne létat do Krakova. Polský Krakov (KRK) získává další přímé letecké spojení s Perským zálivem. Nejčerstvějším přírůstkem v nabídce letů z „letiště Jana Pavla II.“ se stal Kuvajt (KWI), kam bude přes letní sezonu létat blízkovýchodní nízkonákladovka Jazeera. Inaugurační let je vypsán na 11. června 2024 a dopravce s provozem linky počítá až do 10. září. Cestovatelé mohou vybírat ze dvou letů týdně (úterý a pátek), na něž dopravce nasadí letadla typu Airbus A320neo. Ceny jednosměrných letenek do Kuvajtu startují na 129 €, nicméně linka je z pohledu krakovského letiště koncipována jako „incomingová“, když se počítá s příjezdy kuvajtských turistů (analogicky jako v případě sezónní linky do Prahy).

Pegasus Airlines do své sítě přidává Edinburgh, Dublin a Mašhad. Hned tři nové destinace již brzy rozlétá turecká nízkonákladová aerolinka Pegasus Airlines. Počínaje 27. červnem začne létat na pravidelné lince mezi Istanbulem (SAW) a skotským Edinburghem (EDI), na níž cestovatelům nabídne dva lety týdně (čtvrtek a neděle). Pouze o pár dnů později – 3. července – její letadlo poprvé přistane v nedalekém Dublinu (DUB), odkud bude létat pro změnu do Ankary (ESB) – a to s frekvencí třech letů týdně (středa, pátek, neděle). A poslední novinkou se stane spojení do druhého nejlidnatějšího města Íránské islámské republiky, Mašhadu (MHD). Tato trasa je v rezervačním systému k dispozici 2× týdně (středa a sobota).

Letem světem

EgyptAir obnoví lety do Abidžanu v Pobřeží Slonoviny. Egyptský národní dopravce, jehož letadla budeme od letošního léta potkávat také na pražském letišti, obnoví pravidelné lety do Pobřeží Slonoviny. Spojení mezi hlavními městy, Káhirou (CAI) a Abidžanem (ABJ), bude cestovatelům k dispozici počínaje 9. červencem 2024 v počtu třech letů týdně (CAI–ABJ: úterý, pátek, neděle & ABJ–CAI: pondělí, středa, sobota). EgyptAir na lety nasadí letadla moderní typu Airbus A320neo.

Emirates se vrátí do Nigérie. Prémiová letecká společnost se sídlem v Dubaji (DXB) s příchodem desátého kalendářního měsíce obnoví lety do nejlidnatější africké země. Spojení z Dubaje do Lagosu (LOS) bude k dispozici každý den od 1. října 2024. Provoz linky zajistí letadla typu Boeing 777-300ER.

Pokud si dočetl/a až sem, tak ti nesmíme utajit informaci, že nejbližších pár týdnů Záletník bohužel vylétat nebude. Výluka v jeho letovém řádu bude způsobena dovolenou a Tondovo výletem do Afghánistánu. Nebuď ale zklamaný/á, o zkušenost s takovými aerolinkami jako Kam Air nebo Ariana Afghan Airlines se na webu po návratu rádi podělíme. 😀 

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)