Záletník 143 aneb novinky ze světa cestování a letectví
23.6.2024

Záletník 143 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a do světa tradičně vylétá další díl našeho magazínu Záletník – na křídlech nese pořadové číslo 143. A na jaká témata si dnes posvítíme? Fly One konečně zahájila provoz na nové lince z Prahy do moldavského Kišiněva. Spojení z Prahy na Maltu a Sardinii od Universal Air končí po necelém měsíci. Eurowings přestanou létat z Prahy do Kodaně. Air Montenegro začala létat z Ostravy do Černé Hory. Nášup nových linek do finského Rovaniemi. Air France spustí novou linku na letišti Kilimandžáro. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Air Montenegro zahájila přímé lety z Ostravy do Černé Hory

V úterý 18. června 2024 na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě, poprvé na pravidelné lince, přistál Embraer ERJ-195 v barvách aerolinky Air Montenegro. Spojení mezi Ostravou (OSR) a hlavním městem Černé Hory, Podgoricou (TGD), bude cestovatelům k dispozici  1× týdně (každé úterý) až do konce září – poslední letošní let je v rezervačním systému dopravce vypsán na 24. září 2024. Pro ostravské letiště se jedná celkově čtvrtou pravidelnou linku. V nabídce doplní Londýn-Stansted (STN) a Malagu (AGP), kam létá Ryanair, a polskou Varšavu (WAW), do níž létá LOT.

Záletník 143 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Z České republiky nabízí Air Montenegro ještě lety z Prahy (PRG) – 4× týdně (úterý, čtvrtek, sobota, neděle), a Brna (BRQ) – 2× týdně (středa a sobota) – do letoviska Tivat (TIV). Z nedaleké Bratislavy (BTS) je poté možné letět do Podgorice (TGD) – 2× týdně (středa a sobota).

Eurowings přestanou létat z Prahy do Kodaně

Německá nízkonákladová aerolinka Eurowings se potichoučku stahuje z linky mezi Prahou (PRG) a Kodaní (CPH). Spojení české a dánské metropole bylo v provozu od roku 2021, přičemž aktuálně na ní dopravce létá v počtu šesti letů týdně (každý den kromě soboty). To se ovšem změní počínaje červencem letošního roku. Poslední let na trase je totiž vypsán na neděli 30. června 2024. O přímé spojení Prahy a Kodaně ale čeští cestovatelé nepřijdou. I nadále na lince budou létat Norwegian (aktuálně 9 letů týdně) i Ryanair (každodenní spojení).

Fly Universal Air předčasně končí s linkami na Maltu a Sardinii

Jepičího trvání měl provoz linek z Prahy na Maltu (MLA) a do sardského města Cagliari (CAG) v podání aerolinky Fly Universal Air. Inaugurační lety na nových linkách se uskutečnily teprve na začátku června a již v druhé polovině stejného měsíce začíná docházet k rušení letů. To se týká obou linek. Cestovatelům se zakoupenými lety (pravděpodobně jich zase tolik nebylo, neboť load factor na prvních letech byl dle zkušeností výletníků skutečně nízký) jsou v těchto dnech vraceny finanční prostředky. Jaká budoucnost tyto linky čeká, je nyní nejasné. Moc optimističtí bychom ale v otázce jejich potenciální obnovy nebyli.

Fly One konečně zahájila provoz přímé linky z Prahy do Kišiněva

V pondělí 17. června 2024 se konečně uskutečnil inaugurační let na nové lince z Prahy (PRG) do moldavského Kišiněva (RMO). K němu mělo původně dojít již v červnu minulého roku (viz náš článek), k rozlétání avizované novinky ale nedošlo. Následně dopravce přišel s další anoncí slibující zahájení letů od 1. dubna 2024. Ani k tomuto datu ale letadlo na pražském letišti nepřistálo. Finálně se tedy čeští cestovatelé zahájení provozu na přímé lince z České republiky do Moldavska dočkali až na začátku uplynulého týdne. Spojení by mělo být v provozu až do konce letního letového řádu, a to s frekvencí dvou letů týdně (pondělí a pátek). Fly One je navíc aktuálně jediným dopravcem, který na trase mezi oběma městy létá.

Více informací o nové lince z Prahy do Kišiněva jsme pro tebe shrnuli v našem magazínovém článku.

Gepard Express začal jezdit mezi Brnem a pražským letištěm

Zajímavou alternativou pro přepravu mezi Brnem na pražským Letištěm Václava Havla (PRG) se od začátku června staly mikrobusy společnost Gepard Express. Mikrobusy s kapacitou 8 osob na trase jezdí 5× denně. Odjezdy z Brna vychází na 01:40, 06:00, 10:00, 14:00 a 18:00. V opačném směru připadají časy odjezdů za 9:00, 13:00, 17:00, 21:00 a 22:30. Doba jízdy na celé trase se pohybuje kolem 2,5 hodiny. Ceny jednosměrných jízdenek oscilují mezi 390 a 490 Kč. Více informací o novém spojení přináší sám dopravce v tiskové zprávě.

Záletník 143 aneb novinky ze světa cestování a letectví

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

British Airways rozšiřují svou síť destinací o Tromso. Britský národní dopravce přidává do své nabídky sezónní lety na sever Norska. Do Tromso (TOS) ležícího za severním polárním kruhem nabídne z Londýna (LHR) dva lety týdně (čtvrtek a neděle) počínaje 1. prosincem 2024. Spojení je v rezervačním systému dopravce vypsáno až do konce zimního letového řádu 2024/2025, tj. do závěru března. Konkurencí na trase pro aerolinku z Britských ostrovů bude skandinávský SAS.

Norwegian spustí novou linku z Mnichova do Rovaniemi. Dalším dopravcem, který nabídne přímé lety z letišť ČR nedalekých do finského Laponska, bude v zimní sezoně 2024/2025 letecká společnost Norwegian. Přímé lety z Mnichova (MUC) do Rovaniemi (RVN) jsou v jejím rezervačním systému k dispozici od 3. prosince 2024 do 22. února 2025. Boeingy 737 MAX8 v červených barvách norské aerolinky budou na trase létat 2× týdně (úterý a sobota).

Do Rovaniemi budou létat také Lufthansa a Turkish Airlines. V expanzi na sever Evropy nezůstává pozadu ani letecká společnost Lufthansa, která na 30. listopadu 2024 plánuje inaugurační let nové linky z Frankfurtu (FRA) do Rovaniemi (RVN). Přímé spojení do finského Laponska nabídne cestovatelům v počtu dvou letů týdně (úterý a sobota) až do 22. března 2025. Pro německého dopravce se hlavní město provincie Laponsko stane již šestou destinací na území Finska a doplní Helsinky (HEL), Oulu (OUL), Ivalo (IVL), Kittilä (KTT) a Kuusamo (KAO). Zdatně jí budou sekundovat také Turkish Airlines, kteří mají lety z Istanbulu (IST) do Rovaniemi nově vypsané od 1. prosince 2024 do 25. února 2025. Tato linka bude v provozu 4× týdně (úterý, čtvrtek, sobota a neděle).

Finnair navyšuje počet letů do Rovaniemi a obslouží i Tromso. Centrum finského Laponska je v kurzu, což kromě nově oznamovaných spojení zahraničních dopravců dokazuje také navyšování počtu letů v podání domácího národního dopravce. Ten v zimní sezoně 2024/2025 cestovatelům nabídne rovnou 63 letů týdně mezi Helsinkami (HEL) a Rovaniemi (RVN). To je dokonce o 13 letů více než v loňské rekordní sezoně. Kromě přímých letů mezi oběma městy Finnair plánuje, stejně jako v zimě 2023/2024, nabídnout i trojúhelníkové spojení po ose Helsinky – Rovaniemi – Tromso a zpět. Tato linka bude v provozu 6× týdně.

Letem z Evropy do Afriky

Air France začnou létat na letiště Kilimandžáro. Francouzský národní dopravce rozšíří svou síť destinací ve východní Africe o letiště s IATA kódem „JRO“, které se nachází nedaleko města Arusha v severní Tanzanii. Letiště ležící pod nejvyšším horou kontinentu je hlavním výchozím bodem pro cestovatele mířící do národních parků na keňsko-tanzanském pomezí. Spojení z Paříže (CDG) bude v provozu od 18. listopadu s frekvencí třech letů týdně (pondělí, středa a sobota). Nebude se však jednat o zcela nové spojení, nýbrž prodloužení současné linky na Zanzibar (ZNZ). Od poloviny listopadu poletí Airbusy A350-900XWV v trojúhelníku po ose Paříž – Zanzibar – Kilimandžáro – Paříž.

https://x.com/AFnewsroom/status/1803398193582952753

Letem z Evropy do Asie

Austrian Airlines navyšují počet letů do Bangkoku. Rakouský národní dopravce expanduje na přímé lince z Vídně (VIE) do Bangkoku (BKK), kam bude v zimní sezoně 2024/2025 létat až 13× týdně. Původně aerolinka počítala se sedmi týdenními lety, na něž nasadí Boeing 777-200ER. Změny v jejím letovém řádu ale proklamují výrazné navýšené počtu letů na trase. Od 27. října dojde k přidání dvou extra rotací a v období od 12. ledna do 5. března 2025 na cestovatele čeká rovnou třináct letů týdně!

Letem světem

Kenya Airways obnovila lety do Maputa. Keňský národní dopravce, který díky členství v letecké alianci Sky Team hojně spolupracuje s Air France a KLM, od 19. června 2024 obnovil přímé spojení Nairobi (NBO) a hlavního města Mosambiku, Maputa (MPM). K dispozici jsou cestovatelům tři lety týdně (středa, pátek, neděle). Nechme se překvapit, jestli nové spojení přinese také nějaké levné letenky do Mosambiku, kterých je dlouhodobě nedostatek…

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)