Záletník 137 aneb novinky ze světa cestování a letectví
22.4.2024

Záletník 137 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl, tentokráte již opět ze své domovské báze, další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 137. A na jaká témata si dnes posvítíme? Na Srí Lanku můžeme nově cestovat bez víza! Cestovní kanceláře oznámily nové a lákavé destinace pro příští zimu. Universal Air spojí Prahu s Maltou a Sardinií. Ethiopian Airlines začnou létat do Varšavy. Mnichov získá přímé spojení s Bahrajnem. Ryanair obnoví lety do Tel Avivu.  A samozřejmě také další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Srí Lanka zavedla bezplatná víza pro české občany

S platností od 17. dubna 2024 mohou čeští turisté cestovat na Srí Lanku bez nutnosti obstarávat si předem turistické vízum! V závěru minulého týdne došlo ke spuštění nového vízového systému (e-víza), který nahradil dosavadní systém Elektronického cestovního povolení (ETA). Čeští občané, kteří na Srí Lanku cestují za turistickým účelem a jejich pobyt na ostrově nepřekročí 60 dnů, jsou nově osvobozeni od povinnosti žádat o elektronické vízum a úhrady vízového poplatku. Pokud na Srí Lanku cestujete za jiným než turistickým účelem či na ostrově plánujete setrvat déle, můžete potřebné vízum získat po příletu (tzv. on arrival) nebo na této platformě.

Další informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

DER Touristik nabídne přímé lety do Mexika, Bahrajnu, Keni a dalších destinací

Domácí cestovní kanceláře skutečně přikládají pod kotel. V minulém díle našeho magazínu Záletník (136) jsme vás přinesli informaci o expanzi Čedoku na regionální letiště, odkud v příští zimní sezoně začne nabízet přímé lety na Mauricius a thajský ostrov Phuket. Pozadu nezůstává ani skupiny DER Touristik, pod jejíž křídla na našem trhu spadají CK Fischer a CK EXIM Tours.

Horkou novinkou v její nabídce se stane mexické letoviska Puerto Vallarta (PVR), které se zároveň získá status nejvzdálenější destinace, kam budou létat přímé lety z Prahy (PRG). Druhou novinkou se stane kubánský Holguín (HOG), který v nabídce nahradí letos obsluhovanou Santa Claru (SNU) ležící na stejném ostrově. Pokračovat bude také provoz přímých letů do Punta Cany (PUJ) v Dominikánské republice a na vietnamský ostrov Phu Quoc (PQC). Dalšími novinkami v katalogu cestovních kanceláří se stane, trochu překvapivě, malý stát z Perského zálivu – Bahrajn (BAH) a keňská Mombasa (MBA). A právě toto letovisko nacházející se na březích Indického oceánu se po Punta Caně stane druhou destinací, na níž budou cílit obě největší české cestovní kanceláře. Nezbývá než doufat, že tento vzájemný tlak se projeví také v cenovkách zájezdů.

Podrobné informace o nových destinacích, letových řádech i cenách first-minute zájezdů najdete shrnuté v našem magazínu. 

Praha získá přímé spojení s Maltou a Sardinií

Pražské Letiště Václava Havla (PRG) s příchodem června získá dvě nové linky do oblasti Středomoří. Mladá maltská letecká společnosti Fly Universal Air zahájí provoz přímých letů z Prahy do Cagliari (CAG) ležícího na jihu Sardinie a také na oblíbenou Maltu (MLA). Trojúhelníkové spojení po ose Cagliari – Praha – Malta (čtvrtky) resp. Malta – Praha – Cagliari (neděle) zajistí vrtulová letadla Bombardier Dash 8. V případě linky na Sardinii se nový dopravce pokusí konkurovat tradičnímu hráči v podobě domácích Smartwings, v případě trasy na Maltu mu konkurentem bude transformovaná aerolinka KM Malta Airlines. Uvidíme, v jakých cenových hladinách se letenky na letní termíny výhledově ustálí. Nepředpokládáme však, že by dokázaly dlouhodobě držet v intencích zaváděcích cen, s nimiž na trh vyrukoval nový dopravce.

Právě ceny letenek, i podrobný letový řád, na nových linkách naleznete v našem letenkovém tipu.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Volotea otevřela základnu ve francouzském Brestu (BES). Španělská nízkonákladová aerolinka Volotea rozšířila počet základen ve Francii na devět. Nejnovější báze dopravce je alokována do Bretaně, odkud díky tomu dopravce nabídne čtyři nové linky. Letadlo typu Airbus A320 začne z Brestu létat do Athén (ATH), Barcelony (BCN), Fara (FAO) v Portugalsku a Palerma (PMO) na Sicílii. Celkem během letní sezony Volotea z Bretaně nabídne lety do 16 destinací ve Francii, Itálii a Španělsku, díky čemuž si na letišti v Brestu drží pozici nejsilnějšího hráče.

Letem z Evropy do Afriky

Ethiopian Airlines zahájily prodej letenek z Varšavy. V kuloárech dlouho skloňovaná informace se nakonec stává realitou. Nejkvalitnější africká aerolinka začne létat do Polska! Nová linka z Varšavy (WAW) do Addis Abeby (ADD) bude v provozu od 1. července. Cestovatelé se mohou těšit na čtyři rotace týdně (ve směru do Polska: pondělí, středa, pátek a neděle / ve směru do Afriky: pondělí, úterý, čtvrtek a sobota). Jak má etiopská aerolinka ve zvyku, také linka z Varšavy bude operována na trojúhelníkovém půdorysu – letadla typu Boeing 737 MAX8 čeká mezipřistání v řeckých Athénách (ATH). Pro většinu cestovatelů ale bude spíše zajímavější možností, než přímo cesta do Etiopie, navazující routing do některé z mnoha dalších destinací na africkém kontinentu.

Norse Atlantic Airways spustí první linku do Afriky. V rámci restrukturalizace své sítě přerušila norská nízkonákladová aerolinka provoz přímých letů z Londýna do Karibiku (Barbados a Jamajka). Místo nich se v rezervačním systému dopravce objevila destinace nová, a to Kapské Město (CPT) v Jihoafrické republice. Inaugurační let na trase z Londýna-Gatwicku (LGW) je vypsán na 28. října 2024, přičemž dopravce počítá se třemi lety týdně (ve směru do Afriky: pondělí, středa a sobota / ve směru do Evropy: úterý, čtvrtek a neděle). Ceny jednosměrných letenek (základní tarif s příručním zavazadlem a bez občerstvení) začínají na 5 900 Kč. O cestovatele bude Fly Norse svádět boj s British Airways, kteří na jih Afriky létají z Gatwicku i Heathrow (LHR), a také Virgin Atlantic nabízejícím lety právě z „LHR“.

Letem z Evropy do Asie

LOT obnoví přímé lety z Varšavy do Pekingu. Polský národní dopravce se po téměř pětiměsíční odmlce vrátí na linku mezi hlavním městem Polska a jeho čínským protějškem. Spojení z Varšavy (WAW) do Pekingu (PEK) je v rezervačním systému aerolinky opětovně vypsáno od 2. června s frekvencí třech letů týdně (úterý, čtvrtek a neděle). Na trase díky tomu vzroste konkurenční prostředí, neboť lety mezi oběma městy nabízí také Air China (pondělí, středa a pátek).

Mnichov získá přímé spojení s Bahrajnem. Letecká společnost Gulf Air rozšíří svou nabídku letů z malého království v Perském zálivu do Německa o druhé spojení. Kromě letů do Frankfurtu (FRA) od letošního léta začne z Manámy (BAH) létat také do Mnichova (MUC). Spojení je v letovém řádu dopravce vypsáno od 1. července 2024 a jeho provoz bude celoroční. Na cestovatele čekají čtyři týdenní rotace (pondělí, středa, pátek a neděle), jejichž provoz zajistí letadla typu Airbus A321neo LR.

Ryanair opětovně obnoví lety do Tel Avivu. O návratu irského nízkonákladového dopravce do Tel Avivu (TLV) jsme psali již v magazínu Záletník 124. Krátce poté ale aerolinka lety do Izraele znovu pozastavila z důvodu uzavření Terminálu 1 a přesunu letů na Terminál 3 (viz info v Záletníku 129). Na začátku června se T1 po rekonstrukci opět otevře, na což reaguje také Ryanair. V první vlně obnovených letů cestovatelům nabídne spojení z Athén (ATH), Bari (BRI), Berlína (BER), Budapešti (BUD), Malty (MLA), Milána-Bergama (BGY) a Pafosu (PFO).

Letem světem

Qantas pozastavuje lety z Austrálie do Londýna. Australská letecká společnost Qantas v reakci na bezpečnostní situaci na Blízkém východě dočasně zastavuje provoz přímého spojení z Perthu (PER) v západní Austrálii do britského Londýna (LHR). Jedna z letových tras totiž vede přes íránský vzdušný prostor, kterému se aerolinka v současné době ráda vyhne. Alternativní trasy znamenají prodloužení doby letu i spotřeby paliva (a to již původní trasa byla jednou z nejdelších na světě – 17,5 hodiny). Původní linka QF9 byla přesměrována na QF209 a její itinerář zahrnuje technické mezipřistání v Singapuru (SIN), kde dojde k doplnění paliva.

Dubaj postihly největší povodně tohoto tisíciletí. Ušetřeno nezůstalo ani letiště…

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)