helsinky

Letiště Helsinky – Vantaa (HEL)

Mezinárodní letiště Helsinky – Vantaa (HEL) je hlavním finským letištěm a významným dopravním uzlem. Leží v městě Vantaa, severně od Helsinek. Svou základnu zde mají aerolinky Finnair a Norra. Z Helsinek se létá do více než 50 destinací, zejména v Evropě, na Blízkém Východě, v Asii a Severní Americe. V roce 2019 letištěm prošlo více než 21,8 milionů cestujících.
  • WIFI zdarma
  • Obchod s potravinami
  • Vzdálenost od centra 18 km
  • Oficiální web letiště finavia.fi

Letenky do Helsinek

Letenky z Prahy (PRG) do Helsinek pořídíte na přímé lety u finské společnosti Finnair. Průměrná cena letenek se pohybuje okolo 6 000 Kč, akční letenky pořídíte i za poloviční ceny. Délka letu z Prahy do Helsinek je 2 hodiny 15 minut.

Do Helsinek se létá také z několika letišť v blízkém okolí České republiky:

Letenky do Finska rezervujte přes náš vyhledávač.

Doprava z letiště

Doprava ve dne

Vlak

Nejrychlejším způsobem dopravy do centra Helsinek je vlak. Na letiště jezdí dvě vlakové linky “I“ a “P“. Cesta do centra zabere přibližně 30 minut a vyjde vás na 4,10 €. Jízdenky si koupíte v mobilní aplikaci nebo v jízdenkovém automatu na letišti. Vlaky jezdí po 10 – 15 minutových intervalech od 4:55 do 1:34.

Autobus

Za stejnou cenu můžete využít také autobusové linky 600, která vždy po hodinových intervalech míří z letiště též na helsinské hlavní nádraží. Cesta však zabere cca 45 minut. Stejně jako u vlaků si jízdenku zakoupíte v mobilní aplikaci nebo automatu na jízdenky, který se nachází na autobusové zastávce. Autobus jezdí ve dne i v nočních hodinách.

24 hodin denně jezdí z letiště také linka 570, která míří do čtvrti Mellunmäki. 

Máte-li namířeno do čtvrti Itäkeskus, využijte autobusové linky 562, která spojuje letiště Helsinky s tamním nádražím. Autobus jezdí od 5:02 do 1:37.

Je vaší cílovou destinací město Tampere, Turku či Lahti? Dopravu do těchto destinací zajišťuje společnost Matkahuolto. Jízdenku si koupíte přímo na stránkách dopravce.

Půjčené auto

Na letišti Helsinky má své pobočky několik autopůjčoven. Ideální auto pro vaši dovolenou ve Finsku si zarezervujte předem přes naši autopůjčovnu.

Taxi

Stání taxíků se nachází před příletovou halou. Alternativně využijte společnosti Uber nebo Bolt.

Doprava v noci

Stejně jako ve dne, i v noci jsou v provozu autobusové linky (s kratšími intervaly). Navíc v noci z letiště jezdí autobusy 415N a 431N, které míří do destinace Elielinaukio. Pokud se vám nechce jet hromadnou dopravou, vezměte si z letišti taxík, Uber nebo Bolt.

Přestup na letišti

Helsinky jsou oblíbeným přestupním bodem díky husté síti dálkových letů tamní aerolinky Finnair. Letiště Helsinky mělo původně dva terminály, které jsou od roku 2022 sloučeny. Vnitrostátní a lety v rámci Schengenského prostoru jsou operovány z gatů 11 – 34, ostatní lety létají z gatů 34 – 55. Pro pohodlný přestup by tak mělo stačit cca 45 minut.

Svůj přestup si zpohodlníte v některém z letištních salónků. Salónek Plaza Premium nabízí také službu GoSleep, kdy si zaplatíte místo na spaní. Pokud máte noční přestup, využijte služeb letištního hotelu GLO, který se nachází přímo v letištní hale. V areálu letiště najdete také hotel Scandic a nebo Hilton.

Svá zavazadla si během přestupu můžete uskladnit v úschovně zavazadel, která je v provozu od 5:00 do 21:00.

Další užitečné tipy

Letiště Helsinky je otevřeno 24 hodin denně.

Hlady na letišti v Helsinkách určitě trpět nebudete. Vyberte si z široké nabídky restaurací, kaváren a fastfoodů. Nákupy hravě vyřešíte v některém z obchodů, kterých je na letišti také dostatek, od obchodů s módou, přes elektroniku, až k duty-free.

Napříč letištěm se nachází místa, kde si dobijete svá elektronická zařízení. Pokud potřebujete před odletem mít klid, nechybí ani zvukotěsné buňky na práci.

Hotovost si vyberete v některém z letištních bankomatů nebo si ji směníte v letištní směnárně.

Máte-li uměleckého ducha, určitě nevynechejte některou z výstav, které jsou na letišti. Více informací najdete na stránkách letiště.

Na stránkách letiště najdete také aktuální přílety na a odlety z letiště Helsinky.

Máš aktuálnější informace nebo chceš text doplnit?

Navrhni úpravu textu
Poslední aktualizace: 18. 9. 2023
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)