Záletník 129 aneb novinky ze světa cestování a letectví
25.2.2024

Záletník 129 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 129. A na jaká témata si dnes posvítíme? ČSA se vrátily na linku do Madridu. KLM nabídne více spojení z Prahy do Amsterdamu. Air Asia uvažuje o letech do Bratislavy. Nové přímé linky z Německa do Mexika představily Condor a Discover Airlines. Flydubai navýší počet letů do Krakova v letní sezoně. LOT obnovil spojení do Tel Avivu. Emirates začnou létat do kolumbijské Bogoty. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

České aerolinie obnovily linku do Madridu

ČSA se ve čtvrtek 22. února vrátily na pravidelnou linku z Prahy (PRG) do Madridu (MAD). V rezervačním systému letecké společnosti jsou na nejbližší týdny vypsány dva lety týdně (čtvrtek a neděle). V závěru března k nim ale přibydou další dvě rotace týdně (pondělí a pátek). Na lety by měl být nasazován aktuálně jediný letoun v barvách aerolinky, který je bázovaný v Praze – Airbus A320 s imatrikulací OK-HEU. Časy odletů z Prahy jsou ve všech dnech stejné, viz níže:

 • OK700: Praha – Madrid -> 10:05 – 13:05
 • OK701: Madrid – Praha -> 13:55 – 16:45

KLM v létě nabídne více letů z Prahy do Amsterdamu

Nizozemská letecká společnost KLM plánuje během letního letového řádu nabídnout cestovatelům historicky nejvyšší počet letů mezi Prahou (AMS) a Amsterdamem (AMS). Mezi oběma hlavními městy bude létat 6× denně (s výjimkou soboty, kdy poletí „pouze“ 5×denně). Vyšší počet letů je v rezervačním systému aerolinky dostupný již od začátku platnosti letního letového řádu (tj. od 31. března 2024).

 • odlety z Prahy
  • KL1350 -> 6:05 – 7:35
  • KL1352 -> 8:50 – 10:25
  • KL1354 -> 11:10 – 12:40 (neletí v sobotu / +5 minut v neděli)
  • KL1356 -> 14:20 – 15:50
  • KL1358 -> 18:30 – 20:05
  • KL1360 -> 19:20 – 20:50 (-10 minut v neděli)

Angolský vládní speciál na Ruzyni

V úterý 20. února na pražském letišti Václava Havla (PRG) přistál prezidentský speciál z Angoly – Boeing 787-8 s imatrikulací 2-DEER (stroj je registrován na britském ostrově Guernsey). Na jeho palubě z Luandy (LAD) přiletěl angolský prezident, João Lourenço. Ten přicestoval na oficiální státní návštěvu, kterou svým pozváním inicioval jeho český protějšek, Petr Pavel.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Ryanair otevírá novou základnu na jihu Itálie. Již 19. báze největší evropské nízkonákladovky bude alokována na letiště Reggio Calabria (REG), odkud dopravce v letní sezoně nabídne cestovatelům lety do osmi destinací. Nejbližší linka z pohledu českých turistů  bude spojovat region Kalábrie s německým Berlínem (BER). Další nové linky z Reggio Calabria povedou do Barcelony (BCN), Benátek (VCE), Boloni (BLQ), Manchesteru (MAN), Marseille (MRS), Tirany (TIA) a Turína (TRN). Na malé letiště, které od Sicílie dělí pouze Messinská úžina, doposud létá pouze domácí aerolinka ITA Airways – linky do Milána (LIN) a Říma (FCO).

Letem z Evropy do Ameriky

Condor začne létat do mexického Los Cabos. Německá letecká společnost, která se dlouhodobě zaměřuje na „dovolenkové destinace“, rozšíří od zimní sezony 2024/2025 svou síť obsluhovaných linek. Nejnovějším přírůstkem je Los Cabos / San José del Cabo (SJD) ležící na samé špičce Kalifornského poloostrova ve státě Baja California Sur. Přímá linka z Frankfurtu (FRA) na pobřeží Tichého oceánu bude v provozu od 3. listopadu 2024 s frekvencí dvou letů týdně (středa a neděle). Na lety bude nasazován moderní letoun typu Airbus A330-900neo. Nová linka do Mexika se navíc stane nejdelším spojením v síti dopravce!

Discover Airlines zahájí lety do mexického Tulumu. Německá aerolinka ze skupiny Lufthansa Group přidá do své sítě novou destinaci na mexickém poloostrově Yucatán. Na nové lince z Frankfurtu (FRA) do Tulumu (TQO) začne létat s příchodem zimního letového řádu 2024/2025.  První let je v rezervačním systému letecké společnosti dostupný 12. prosince. Spojení bude v provozu 2× týdně (čtvrtky a neděle) a zajistí ho letadla typu Airbus A330-300. Discover Airlines se stanou také prvním dopravce z Evropy, který nabídne lety právě na toto nové letiště v mexickém státě Quintana Roo.

Letem z Evropy do Asie

Bude Air Asia létat do Bratislavy? Ačkoliv nás prvotní zmínka o této možnosti přinutila zkontrolovat datum v kalendáři a ujistit se, že dnes skutečně ještě není prvního dubna, tak ji nemůžeme v našem magazínu opomenout. Air Asia ve čtvrtek oznámila, že by se ráda stala prvním síťovým nízkonákladovým dopravcem na světě. Své huby v Thajsku, na Filipínách, v Indonésii a samozřejmě také v Malajsii by ráda využila k propojení celého světa. Síť destinací, které během tiskové konference odprezentovala, zahrnuje zajímavé destinace především v Evropě. Na list se totiž dostala i slovenská Bratislava (BTS). Na dálkové lety do Afriky, Evropy či Severní Ameriky by dopravce chtěl létat svými Airbusy A330, res. novými Airbusy A330neo, které má u výrobce letadel objednané. Plány aerolinky je ale nutné brát s rezervou. Nejedná se totiž o první silácké prohlášení zvěstující nové a zajímavé plány na expanzi do Evropy. Více podrobností se můžete dočíst v této tiskové zprávě.

Záletník 129 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Flydubai do své sítě přidá čtyři nové destinace v Evropě. Nízkonákladové aerolinka z Perského zálivu v letošním roce rozšíří nabídku letů do Evropy o švýcarskou Basilej a poprvé v historii začne létat také do Pobaltí. Provoz na lince z Basileje (BSL) do Dubaje (DXB) bude zahájen 2. srpna a dopravce počítá se čtyřmi lety týdne. Oproti tomu do Pobaltí se začne létat až během podzimu – do Rigy (RIX) od 11. října 2024 a do Tallinnu (TLL) a Vilniusu (VNO) o den později. Všechna tří hlavní města pobaltských republik budou obsluhována 3× týdně. Celkem Flydubai na evropském kontinentu již nabízí lety do 43 destinací v 21 zemích.

Flydubai navyšuje letní počet letů z Krakova do Spojených arabských emirátů. A ještě jedna zpráva od „dcery Emirates Airlines“, která během hlavní letní sezony (od 1. července do 31. srpna 2024) nabídne cestovatelům na lince z Krakova (KRK) do Dubaje (DXB) hned tři lety denně! Připomeňme, že nedávno jsme vás informovali také o zahájení přímých letů z Malopolska do Šadržá (SHJ) od aerolinky Air Arabia – viz Záletník 126.

LOT obnovil pravidelné lety do Izraele. Polský národní dopravce LOT Polish Airlines se v polovině února vrátil na pravidelnou linku z Varšavy (WAW) do Tel Avivu (TLV). Z rezervačního systému vyplývá, že s provozem spojení se počítá každý den ve večerních hodinách. Konkurenci na trase z Varšavy domácí aerolince vytvoří izraelský El Al, který na trase létá taktéž každý den. S příchodem dubna se na linku plánuje vrátit také nízkonákladová aerolinka Wizz Air (4 lety týdně – úterý, čtvrtek, sobota a neděle).

Ryanair opět zastavuje lety do Tel Avivu. V magazínu Záletník 124 jsme vás v polovině ledna informovali o obnovení vybraných linek irského dopravce do Tel Avivu. S příchodem března se však provoz na těchto spojeních opětovně utlumí. Zrušeny jsou všechny lety dopravce na měsíce březen a duben 2024. Důvodem škrtů je uzavření „Terminálu 1“ na letiště Bena Guriona v Tel Avivu (TLV), odkud odlétaly právě nízkonákladové aerolinky. Letecké společnosti využívající „Terminál 3“ musí platit vyšší poplatky, což se pochopitelně zástupcům Ryanairu nelíbí. Zamítnutí dočasného snížení poplatků proto vyústilo ke zrušení všech letů dopravce na toto letiště až do doby, než dojde k znovuotevření „Terminálu 1“.

Letem světem

Emirates začnou létat do Kolumbie. Nejnovějším přírůstkem v síti prémiové letecké společnosti ze Spojených arabských emirátů je druhé největší město na jihoamerickém kontinentu, Bogota.  Pravidelné spojené mezi Dubají (DXB) a Bogotou (BOG) bude v provozu od 3. června 2024, a to s každodenní frekvencí letů. Nebude se ovšem jednat o přímé lety, nýbrž dojde k prodloužení linky z Miami (MIA) na základě tzv. „páté svobody“. Letadla typu Boeing 777-300ER budou létat po ose Dubaj – Miami – Bogota (linka EK2013) a stejně i zpět do Perského zálivu (linka EK214). Bogota se po Buenos Aires (EZE), Rio de Janeiru (GIG) a Sao Paulu (GRU) stane čtvrtou destinací dopravce v Jižní Americe. Podrobné informace o novince zveřejnila sama aerolinka v této tiskové zprávě.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)