Záletník 136 aneb novinky ze světa cestování a letectví
14.4.2024

Záletník 136 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl, tentokráte ze Ciudad de México (MEX), další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 136. A na jaká témata si dnes posvítíme? Čedok nabídne přímé lety z Brna i Ostravy na Mauricius a thajský Phuket. Česká letadla L 410 budou létat v Senegalu. Vídeň získá hned dvě nové linky do Číny. Ryanair rozšiřuje nabídku letů z Berlína. Austrian a Lufthansa pozastavily lety do Íránu. A samozřejmě také další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Čedok nabídne přímé lety na Mauricius a do Thajska

Horké novinky v uplynulém týdnu na svých tiskových konferencích představila nejstarší česká cestovní kancelář Čedok! Nových linek se dočkají cestovatelé z Jihomoravského i Moravskoslezského kraje. Po letošní úspěšné zimní sezoně, kdy Čedok poprvé v historii nabídl turistům přímé lety z Brna (BRQ) do exotiky konkrétně na thajský ostrov Phuket (HKT) – dojde k rozšíření nabídka o přímé lety na Mauricius (MRU). Na oblíbený ostrov ležící ve vodách Indického oceánu ale nebude létat pouze z Brna, nýbrž také z Ostravy (OSR). Pro Letiště Leoše Janáčka to bude vůbec první dálková linka! A kromě Mauriciu nabídku letů v zimní sezoně 2024/2025 doplní právě i Phuket (HKT).

Obě destinace budou z Brna i Ostravy obsluhovány jednou týdně. Na Mauricius se bude létat ve středu, zatímco na Phuket ve čtvrtek. Čedok naváže na úspěšnou spolupráci s italskou aerolinkou Neos Air, která na charterové lety nasadí své Boeingy 787-9 Dreamliner. Podrobněji jsme se novinkám na regionálních letištích věnovali v tomto magazínu.

Air Senegal objednává nová letadla v Kunovicích

Zajímavou zakázku realizovala česká společnost Aircraft Industries z moravských Kunovic, která dodá celkem pět letadel L 410 NG do západoafrického Senegalu. V loňském roce výrobce uzavřel kontrakt s Uzbekistan Airways a pronikl tak do Střední Asie, letos úspěšně navazuje spoluprací v Africe. První dva stroje v barvách Air Senegal již byly tamějšímu národnímu dopravci dodány na konci března. Na 5 000 km dlouhou cestu do Dakaru, vč. čtyř mezipřistání, se vydaly v pondělí 25. března 2024. Další trojice letadel s kapacitu 19 cestujících se do Afriky vydá v nadcházejících měsících. Bližší informace o zakázce naleznete na webu výrobce LET ze skupiny OMNIPOL.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Pegasus Airlines obslouží tři nové destinace. Turecká nízkonákladová aerolinka s bází na istanbulském letišti Sabiha Gökcen (SAW) v květnu rozlétá tři nové linky. Od 1. května nabídne lety do hlavního města Bulharska, Sofie (SOF) – 3× týdně. O čtyři dny později zahájí také pravidelné lety do moldavského Kišiněva (RMO) – 2× týdně. A 12. května poprvé poletí také do Aktau (SCO) ležícího v západním Kazachstánu na břehu Kaspického moře – 2× týdně.

Ryanair expanduje v Berlíně a přidává 6 nových linek. Největší evropská nízkonákladová aerolinka rozšiřuje portfolio operovaných letů z německého Berlína (BER), odkud v letní sezoně nabídne lety do celkem 53 destinací. Mezi novými destinacemi nalezneme litevský Kaunas (KUN) – 3× týdně (úterý, čtvrtek, neděle), španělský Castellón (CDT) – 2× týdně (středa a neděle), Birmingham (BHX) – 2× týdně (čtvrtek a sobota), italský Terst (TRS) – 2× týdně (úterý a neděle), chorvatský Dubrovník (DBV) – 2× týdně (středa a neděle) a také další italské letiště v Reggio Calabria (REG) – 2× týdně (čtvrtek a neděle). Informace viz tisková zpráva berlínského letiště.

Letem z Evropy do Afriky

Qatar Airways začnou létat do Kinshasy. Prémiová aerolinka z Perského zálivu rozšiřuje síť obsluhovaných destinací v Africe o hlavní město Konžské demokratické republiky, Kinshasu (FIH). Bude se jednat o trojúhelníkové spojení, které obslouží také Luandu (LAD) v Angole. Dvakrát týdně (pondělí a sobota) se bude létat po ose Dauhá (DOH) – Kinshasa – Luanda – Dauhá a dvakrát týdně (čtvrtek a pátek) po ose Dauhá – Luanda – Kinshasa – Dauhá. S lety do DR Kongo Qatar Airways počítají od 1. června a na trasu nasadí letouny typu Boeing 787-8 Dreamliner.

Letem z Evropy do Asie

Hainan Airlines se vrací do Vídně. V minulém vydání našeho magazínu Záletník (135) jsme vás informovali o obnovení letů z Prahy (PRG) do Pekingu (PEK). Čínská letecká společnost se ale vrací také do Vídně (VIE), odkud cestovatelům nabídne přímé spojení s městem Šen-čen (SZX) ležícím na jihu Čínské lidové republiky. Spojení je v rezervačním systému dopravce vypsáno od 29. května a v provozu bude celoročně 2× týdně (středa a sobota). K jeho obnově dojde po čtyřech letech a zajistí ho letadla typu Boeing 787-8/9 Dreamliner.

Do Vídně začnou létat China Eastern Airlines. V krátkém časovém horizontu získává vídeňské letiště další přímé spojení s Čínskou lidovou republikou. V sobotu 22. června 2024 dojde k zahájení provozu zcela nové linky z Vídně (VIE) do Šanghaje (PVG) v podání čínského dopravce China Eastern Airlines z letecké aliance Skyteam. Letadla typu Airbus A330-200 zajistí spojení mezi oběma městy třikrát týdně (úterý, čtvrtek, sobota).  Díky husté síti destinací ve východoasijském regionu by se v nabídce z Vídně mohly v budoucnu objevit také levné letenky právě do východní či jihovýchodní Asie. Pro úplnost dodejme, že z Vídně do Šanghaje již pravidelně létají také domácí Austrian Airlines (6× týdně – každý den kromě soboty).

China Southern Airlines zahájí lety do Budapešti. Také maďarská Budapešť se od 27. června může těšit na nové spojení s Čínou. Největší čínská letecká společnost, China Southern Airlines, na konci června spustí přímé spojení z Budapešti (BUD) do Kantonu (CAN). Linka, jejíž provoz zajistí letadla typu Boeing 787-9 Dreamliner, bude operována čtyřikrát týdně (úterý, čtvrtek, sobota a neděle). Pro maďarskou metropoli se jedná již o šesté přímé spojení  do Číny (AIr China do Pekingu a Čchung-čchingu, China Eastern Airlines do Ning-po a Si-anu a Šanghaje).

Lufthansa pozastavila lety do Íránu. Německá letecká společnost reaguje na zostřenou bezpečnostní situaci na Blízkém východě a v minulém týdnu dočasně přerušila přímé spojení z Frankfurtu (FRA) do Teheránu (IKA). Zrušeny jsou aktuálně lety do příštího čtvrtka (18. dubna) a vyloučeno není ani rušení dalších spojů. Poslední západoevropský dopravce, který lety do hlavního města Íránu stále operoval, Austrian Airlines poté německou aerolinku následoval v pátek 12. dubna.

Letem z Evropy do Ameriky

Turkish Airlines rozšiřují svou destinační síť o americký Denver. Do hlavního města státu Colorado začnou z Istanbulu (IST) létat od 11. června 2024. Nejprve s frekvencí třech letů týdně (úterý, čtvrtek, pátek), k nimž od poloviny července přibude ještě čtvrtá rotace (neděle). Provoz spojení zajistí moderní letadla typu Airbus A350-900XWB. Pro tureckou aerolinku se Denver (DEN) stane již 14. destinací ve Spojených státech amerických. Linka do Istanbulu zároveň získá status nejdelšího spojení obsluhovaného z Denveru.

Letem světem

Japan Airlines zahájily přímé lety do Kataru. Japonský dopravce se stal debutantem na přímé lince z tokijského letiště Haneda (HND) do hlavního města Kataru, Dauhá (DOH). Inaugurační let na trase se uskutečnil v neděli 31. března 2024. Lety jsou v nabídce aerolinky dostupné až do konce letního letového řádu, a to s každodenní frekvencí. Konektivita obou měst díky novému spojení vzroste o 50 %. Jedinou linku mezi Tokiem a Dauhá doposud operovali Qatar Airways, kteří v japonské metropoli využívají letiště Narita (NRT).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)