Záletník 24 aneb novinky ze světa letectví a cestování
23.5.2021

Záletník 24 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Záletník se opět vrátil do nedělních kolejí. Hurá! V rekapitulaci událostí třetího květnového týdne se podíváme nečekanou novinku v podobě charterových letů CK Čedok do exotiky, navýšení počtu rotací Emirates i Qatar Airways, zrod nové islandské aerolinky s názvem Play či nespočet změn v podmínkách cestování po Evropě. Mnoho dalších novinek na vás čeká v sekci „Letem světem“. Uvařte si ranní kávu, posnídejte a buďte v obraze. Tak s chutí do čtení.

Za sedmero horami, za sedmero řekami, tam někde zhruba uprostřed hlubokých luhů a hájů kotliny české, tč. promořené novým typem viru z Číny, nachází se doupě lovců levných letenek. A právě z jeho řídící věže do světa vyletěl náš „Záletník“, občasník glosující aktuální události ze světa letectví a oblasti travelu, a doletěl až k vám.

Přímé lety do exotiky s ČK Čedok

Cestovní kancelář Čedok do Prahy vrací přímé spojení do exotických destinací. Po více než deseti letech začnou být vybrané charterové lety cestovní kanceláře obsluhovány širokotrupým letadlem. Čedok se dohodl na spolupráci s italským dopravcem Luke Air (dříve Blue Panorama), jehož Airbus A330-200 začne na vybrané lety nasazovat. A na jaké exotické destinace se čeští dovolenkáři mohou těšit? Přímé lety by měly být z Prahy vypravovány do Dominikánské republiky, na Kubu, Maledivy, Zanzibar a Madagaskar. Půjde tak o jedinečnou možnost, jak se do těchto exotických destinací dopravit z České republiky bez přestupu.

Cestovní kancelář již zahájila prodej zájezdů v letní sezoně. Na svých webových stránkách momentálně nabízí týdenní pobyty v Dominikánské republice, na Madagaskaru (ostrov Nosy Be) a Maledivách. Prodej zimních dovolených by měl být zahájen v následujících týdnech. Čedok nepočítá s prodejem samostatných letenek do výše uvedených destinací a hodlá se soustředit výhradně na prodej kompletních zájezdů.

Záletník 24 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Emirates i Qatar Airways plánují navýšit počet letů do Prahy

Z Prahy můžete v současných dnech využít třech dálkových linek (viz přehled aktuálně obsluhovaných linek z Prahy). Dvě z nich (Emirates a Flydubai) směřující do Dubaje a třetí v podání Qatar Airways do Dauhá. A právě oba velcí dopravci z Perského zálivu plánují před přicházejícím létem navýšit počet rotací na uvedených trasách. Qatar Airways od června navýší počet spojení mezi Prahou a Dauhá na pět týdně. Létat se bude v úterý, středu, čtvrtek, sobotu a neděli. Emirates taktéž od června zvýší počet rotací mezi Prahou a Dubají na šest týdně. Linka bude obsluhována každý den s výjimkou pondělí. Pondělní spoj pak bude do letového řádu aerolinky přidán se začátkem července.

Smartwings obnovují další linky

S příchodem letní turistické sezony postupně dochází k obnovování linek obsluhovaných českým dopravcem. V minulém týdnu došlo zejména k zahájení letů do řeckých destinací. V sobotu 15. května byla v Řecku oficiálně zahájena turistická sezona a český dopravce zahájil provoz na čtyřech linkách. Aktuálně se na křídlech Smartwings dostanete na Korfu, Krétu (Heraklion), Kos a Rhodos. V příštím týdnu pak budou obnoveny další dvě linky: do tureckého letoviska Antalya (v sobotu 29. května) a také do momentálně poněkud třaskavé destinace – izraelského Tel Avivu (ve středu 26. května). Největší boom z hlediska obnovených spojení je ale očekáván s příchodem června, kdy Smartwings začnou létat do většiny nabízených destinací ve Středomoří.

S počtem navyšovaných spojení souvisí také postupné navracení letounů Boeing 737 MAX v barvách tuzemské aerolinky do provozu. V minulém týdnu se do vzduchu vrátil již pátý stroj tohoto typu, s registrací OK-SWD. Cestující na jeho palubě mohli letět např. do řeckého Heraklionu, na Mallorcu, do Málagy či na Tenerife. Celkem mají Smartwings ve flotile sedm letadel Boeing 737 MAX, další jsou pak objednaná.

Zrod nové aerolinky na Islandu

Nová islandská letecké společnost s hravým názvem „Play“ získala osvědčení leteckého provozovatele. Tato informace spolu s převzetím prvního letadla od leasingové společnosti AerCap, které ponese registraci TF-AEW, znamená blížící se zahájení provozu této aerolinky. Ten dokonce oznámil již i svou první linku – ta povede z Reykjavíku do Londýna na letiště Stansted. Další destinace, kam nový dopravce plánuje během letních měsíců začít létat, jsou Tenerife, Berlín, Alicante, Paříž (CDG), Barcelona a Kodaň.

Při pohledu na personální obsazení managementu nové aerolinky Play si vzpomeneme na dnes již zaniklou islandskou aerolinku WOW Air. Velká část manažerů, kteří stáli právě za dnes již neexistující nízkonákladovkou, dnes pracuje na novém projektu, kterým je, světe div se, právě další aerolinka. Nový dopravce bude na všech letištích jistě k nepřehlédnutí díky sytě červenému nátěru svých strojů. Po zahájení provozu na evropském trhu plánuje zahájit taktéž spojení do USA a Kanady. Tak mu přejme více štěstí, než měl jeho „fialový předchůdce“, a zároveň doufejme v nabídku podobně atraktivních cen.

Záletník 24 aneb novinky ze světa letectví a cestování

Letectví

  • ✈️ Flydubai změnila využívané letiště v Istanbulu. Počínaje čtvrtkem 20. května začala aerolinka Flydubai létat na hlavní istanbulské letiště (IST) namísto sekundárního Sabiha Gökcen (SAW).
  • ✈️ JetBlue zahájí transatlantické lety. Americký nízkonákladový dopravce spustil prodej letenek na trase z Londýna do New Yorku. Kvůli problémům se sloty bude jetBlue z New Yorku (JFK) létat rovnou na dvě londýnský letiště – od 12. srpna na Heathrow a od konce září také na Gatwick. Lety budou operovány zbrusu novými letouny Airbus A321LR.
  • ✈️ Ryanair začal létat z Prahy do dalších destinací.  Irský dopravce se v uplynulém týdnu vrátil na tři další linky z Prahy. K doposud obsluhovaným linkách do Londýna (Stansted) a Málagy přidal v posledních dnech také Madrid, Marseille a Trapani na Sicílii.
  • ✈️ Scandinavian Airlines obnoví dálkovou linku z Osla do New Yorku. Spojení mezi norskou metropolí a východním pobřežím USA bude obnoveno po patnácti měsících. Letecká společnost bude trasu operovat 2× týdně letounem Airbus A330.
  • ✈️ Turkish Airlines budou nově létat na newyorské letiště Newark. Inaugurační let na nové lince s označením TK29 se uskutečnil v pátek 21. května. Trasa, na niž se turecký dopravce vrací po 27 letech, bude obsluhována 4× týdně. Kromě nových letů na Newark mohou cestující do New Yorku využít i tradiční linku na tamější hlavní letiště JFK. Nová linka se stane již desátým spojením, Turkish Airlines z Istanbulu, směřujícím na území Spojených států amerických.
  • ✈️ Wizz Air plánuje létat na hlavní letiště v Mnichově. Až doposud maďarská aerolinka pro své lety využívala „vedlejší mnichovské letiště“ v Memmingenu ležící „uprostřed lesů“ cca 110 km západním směrem. Z rezervačního systému aerolinky je patrné, že nově se přímo z Letiště Franze Josefa Strauße bude létat do maďarských měst Budapešť a Debrecín. Dá se ale očekávat, že v budoucnu nezůstane jen u těchto dvou linek.

Cestování

Přečti si i předcházející díly našeho glosáře „Záletník“ – byla by škoda, aby Ti unikly. A dej nám v komentářích vědět, jak se Ti líbí. 🙂

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)