Záletník 87 aneb novinky ze světa cestování a letectví
19.3.2023

Záletník 87 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 87. Čína začala opětovně vydávat víza turistům. Nové linky z Prahy povedou na Tchaj-wan a do franouzského Lyonu. Z Brna a Ostravy odletěly první letošní chartery do Egypta. Turkish Airlines přeci jen budou létat do jižního Polska – Katovice vymění na Krakov. Wizz Air začne létat do Káhiry. Velkolepé nákupy nové saúdskoarabské aerolinky Riyadh Air. První civilní let do Sýrie po 12 letech. 

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Čína začala vydávat turistická víza

Čínská lidová republika od 15. března 2023 definitivně uvolnila cestovatelské restrikce. Od tohoto data totiž opětovně začala udělovat víza opravňující vstoupit na území této komunistické země za čistě turistickým účelem. Jedinými podmínkami pro vstup do země nyní zůstává negativní PCR test a vyplněný formulář. Podrobné informace o aktuálních vstupních podmínkách do země naleznete v našem průvodci „Koronavirus v Číně“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Nová linka z Prahy na Tchaj-wan bude realitou

Jestliže jsme v minulém díle magazínu Záletník (86) psali o blížícím se zahájení provozu na nové dálkové lince z Prahy na Tchaj-wan, tak v tomto týdnu nabralo spojení reálné obrysy. Aerolinka China Airlines totiž nahrála lety do rezervačního systému. Inaugurační let z Prahy do Tchaj-peje se uskuteční ve středu 19. července a s Airbusem A350 v nátěru aerolinky se na Letiště Václava Havla (PRG) budeme  potkávat 2× týdně. Všechny podrobnosti o aktuálně nejdelší dálkové lince z Prahy se dočtete v našem magazínovém článku.

Ceny zpátečních letenek z Prahy na Tchaj-wan začínají na necelých 18 tisících Kč. Zpáteční letenky do mnoha destinací ve východní (Čína, Japonsko, Jižní Korea) a jihovýchodní Asii (Indonésie, Filipíny, Malajsie, Singapur, Vietnam) se pohybují v rozmezí od 18 do 21 tisíc Kč. Za nejzajímavější letenky z dílny tchajwanské aerolinky tak považujeme nabídku spojení do Austrálie a na Nový Zéland. Ceny zpátečních letenek začínající na 23 555 Kč shledáváme optikou dnešní doby jao velmi pěknou možnost k cestě na sduhou stranu zeměkoule.

Nová linka z Prahy do Lyonu od easyJetu

Konkurenčního souboje na lince z Prahy do Lyonu se dočkáme díky příchodu nového dopravce na tuto trasu. Nabídku stálice na trase, v podobě aerolinky Volotea, od letošního podzimu doplní také easyJet. Ten na trase bude létat 2× týdně (pondělí a pátek) počínaje 4. zářím 2023. Podrobné informace o nové trase, vč. kompletního letového řádu, naleznete v našem magazínovém článku.

Zpáteční letenky z Prahy do Lyonu na podzimní prodloužené víkendy pořídíte za ceny začínají na 1 800 Kč – viz náš letenkový tip

Z Brna a Ostravy odletěly první letošní charterové lety do Egypta

Letecká společnost Smartwings během minulého víkendu zahájila letošní provoz charterových letů z Brna a Ostravy do Egypta. Během března se z obou letišť bude každou sobotu létat do Hurghady (HRG) a každou neděli do Marsy Alam (RMF). V dubnu se počet letů bude postupně navyšovat. Informace o všech letech z Brna i Ostravy naleznete v našich pravidelně aktualizovaných článcích:

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Veletoče Turkish Airlines v jižním Polsku a nové linka z Krakova do Istanbulu

V magazínu Záletník (75) jsme vám přinesli informaci o tom, že Turkish Airlines začnou v březnu létat na nové lince z Katovic (KTW) do Istanbulu (IST). Bohužel se tak nestalo a ani nestane. Ve zkratce za to mohou obstrukce s vydáním povolení od polského Úřadu pro civilní letectví. Turecká aerolinka však přesto do jižního Polska létat začne. Bude to ale na lince z Krakova (KRK) do Istanbulu, kde si bude konkurovat s polskou národní leteckou společností LOT. „Turci“ na trase budou létat 3× týdně (pondělí, středa a pátek) od 1. května, zatímco „Poláci“ také 3× týdně (úterý, čtvrtek a neděle) počínaje již 27. dubnem.

Pokud jste měli zakoupeny letenky na původně avizované spojení z Katovic do Istanbulu a dále do světa, systém vás automaticky přebookoval na odlet z Krakova. Ve správě své rezervace / na supportu dopravce si ale můžete odletové letiště snadno změnit na Prahu nebo Vídeň. 🙂

Wizz Air začne létat na nové káhirské letiště Sphinx

Maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air se stane druhým evropským dopravcem, který začne létat na nové káhirské letiště Sphinx (SPX). Od 15. července letošního roku bude operovat pravidelnou linku z Milána (MXP) do Káhiry. Cestovatelům budou k dispozici dva lety týdně (čtvrtek a neděle). Prvním dopravcem ze starého kontinentu, který své lety na letiště ležící nedaleko pyramidového komplexu v Gíze již zahájil, je německý Condor. O jeho nové lince jsme v magazínu Záletník (70).

Wizz Air tak aktuálně ve svém rezervačním systému nabízí již lety do šesti egyptských destinací: Alexandrie (HBE), Hurghady (HRG), Káhiry (SPX), Marsy Alam (RMF), Sohágu (HMB) a Šarm aš-Šajchu (SSH).

Saúdská Arábie představila velkolepé plány na novou aerolinku

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán představil další část velkolepých plánů Rijádu. Národní veřejný investiční fond (PIF) založil novou národní leteckou společnost Riyadh Air. Dopravce chce konkurovat okolním aerolinkám z Perského zálivu – Emirates (Dubaj), Etihad (Abú Dhabí) a Qatar Airways (Dauhá) – a stát se významným hráčem na poli leteckého spojení mezi Afrikou, Asií a Evropou. Z rijádského letiště Krále Chálida (RUH) se měl stát obrovský cestovní uzel, odkud se bude létat do více než 100 destinací. O plánech na významnou modernizaci tamějšího letiště jsme psali již v magazínu Záletník (72).

Více informací o založení nové aerolinky naleznete v oficiální tiskové zprávě PIF.

Saúdové navíc nejsou žádní troškaři a v druhé polovině týdně se pustili také na nákupy! Co jiného čekat, než ohromnou objednávku nových letadel. Navzdory námluvám s Airbusem se nakonec dohodli s Boeingem. Objednávka u amerického výrobce čítá celkem 39 letadel Boeing 787-9 Dreamliner a zahrnuje také opci na dalších 33 letadel stejného typu. První z nich by měla aerolinka převzít již v roce 2025.

Objednávalo se ale také pro dosavadní národní aerolinku Saudia, která by se s příchodem Riyadh Air měla přesunout na letiště v Džiddě (JED) a obsluhovat lety výhradně odtamtud. Zástupci Saudie u Boeingu objednali taktéž 39 nových Boeingů 787-9 Dreamliner a opce jim umožňuje přiobjednat dalších 10 totožných strojů.

Eurowings Discover začnou nabízet deky zdarma

Německá aerolinka Eurowings Discover, která pod touto značkou operuje dálkové lety pro Eurowings a Lufhansu, začne cestovatelům na svých letech nabízet deky zdarma! Tato drobná služba doposud nebyla cestovatelům na palubách letadel Eurowings Discover nabízena zdarma, nýbrž byla zpoplatněna. To se změní od 26. března 2023. Aerolinka se rozhodla zohlednit četné stížnosti cestovatelů a cestovních kanceláří a deky bude volně distribuovat všem na palubě.

Do Sýrie opětovně zamíří civilní lety

Řecká letecká společnost Air Mediterranean v minulém týdnu vypravila let z Athén (ATH) do syrského Damašku (DAM). Letoun typu Boeing 737 s registrací SX-MAM dopravil do Sýrie humanitární pomoc. Proč je však tato zpráva zajímavá? Jednalo o první let civilního dopravního letadla mezi Evropou a Sýrií od roku 2012. Blízkovýchodní média informovala o plánech dopravce zahájit na této trase v budoucnu pravidelný provoz, v jehož rámci by provozoval dva lety týdně.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)