Záletník 86 aneb novinky ze světa cestování a letectví
12.3.2023

Záletník 86 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – již s pořadovým číslem 86 (naposledy ze zahraničí, přesněji řečeno z Kypru). Dnešní vydání se zaměří čistě na letecké novinky, kterých jsme za uplynulý týden nashromáždili více než dost! Praha má blízko k dalšímu dálkovému spojení. Cestovatelé se mohou těšit také na více letů do Paříže a Rigy. Wizz Air ohlásil zahájení letů do Kyrgyzstánu. Qatar Airways představily robustní rozšíření své sítě. Lufthansa bude mít zcela nový interiér kabin na dálkových letech. 

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Blíží se spuštění přímé linky z Prahy do Tchaj-peje?

Pražské Letiště Václava Havla (PRG) je velice blízko zisku dalšího dálkového spojení! Do finále totiž směřují námluvy s tchaj-wanským národní dopravcem, China Airlines, který by již v létě letošního roku mohl otevřít novou linku z Prahy do Tchaj-peje (TPE). O chystaném zavedení linky informoval na začátku týdne asijský deník Taipei Times, na což v českém mediálním prostředí upozornil twitterový účet flyRosťa. V následujících dnech potom české Ministerstvo dopravy oznámilo, že skutečně udělilo této letecké společnosti povolení k zavedení nové linky.

Dle zákulisních informací by spojení mohlo být zahájeno v druhé polovině července. K dispozici by měly být hned dva lety týdně, na něž budou nasazována letadla typu Airbus A350.

Kromě Tchaj-wanu by nová linka mohla českým cestovatelům přinést také zajímavé ceny letenek do destinací v celé jihovýchodní Asii či Austrálie nebo na Novém Zélandu. Tento předpoklad činíme na základě obdobné nabídky na letech tohoto dopravce z nedaleké Vídně.

ČSA budou do Paříže létat každý den

České aerolinie s příchodem letního letového řádu výrazně posílí nabízené spojení z Prahy (PRG) do Paříže (CDG). Aktuálně na své jediné pravidelné lince létají 5× týdně (pondělí, čtvrtek, pátek a dvě rotace v neděli). Počínaje pondělím 27. března budou cestovatelům nabízet přímé spojení každý den. Během dubna a května to navíc budou rovnou dvě rotace denně!

Air Baltic navýší počet letů z Prahy do Rigy

Jestliže jsme v minulém dílu našeho magazínu Záletník (85) psali o navýšení počtu rotací na linkách z Prahy do Bělehradu, ománského Muscatu i nedaleké Varšavy, dnes v oznamování podobných zpráv budeme pokračovat. Také aerolinka Air Baltic se rozhodla létat na lince mezi Prahou a Rigou častěji. Přímé lety mezi českou a lotyšskou metropolí budou budou v letních měsících operovány až 6× týdně. Doposud dopravce na lince nabízí čtyři lety týdně (pondělí, středa, pátek a neděle). S příchodem letního letového řádu (tj. od 28. března) přidá úterní rotaci a od 4. května navíc ještě let ve čtvrtek!

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Wizz Air začne létat do Kyrgyzstánu

Dceřiná společnost maďarské aerolinky Wizz Air, Wizz Air Abu Dhabi, i nadále pokračuje ve svých expanzivních plánech směrem na východ. Svůj fokus v rozrůstající se síti opět zaměřila na region střední Asie. Po kazašských městech Astana (NQZ) a Almaty (ALA) začala v nedávno uplynulých měsících létat také do Uzbekistánu, kde obsluhuje taktéž dvě destinace – hlavní město Taškent (TAS) a Samarkand (SKD). Nejčerstvějším přírůstkem v nabídce dopravce se potom stane Biškek (FRU). Nová linka z Abú Dhabí do Kyrgyzstánu je již nahrána v rezervačním systému aerolinky, z něhož vyplývá, že zahájení letů je naplánováno na 1. června 2023. V plánech letecké společnosti figurují hned tři lety týdně (úterý, čtvrtek a sobota).

Lowcostovým cestovatelům se rázem nabízejí, ještě před měsíci netušené, možnosti k cestám do střední Asie. Díky levným letenkám z Vídně (či Katowic / Krakova) do Abú Dhabí a následným přískokům do některého ze „stánů“ lze naprosto bez okolků vyrazit za poznáváním tohoto regionu již během nejbližších měsíců. Kreativitě při tvorbě itineráře se meze nekladou, vždyť na výběr již máte celkem pět lokálních letišť, které Wizz Air pravidelně obsluhuje nebo obsluhovat bude. Ceny zpátečních letenek z Abú Dhabí do Kyrgyzstánu aktuálně začínají na necelých 2 tisícovkách! A to je sakra žhavá cenovka!

Qatar Airways výrazně rozšiřují svou nabídku letů do světa

Prémiová letecká společnost Qatar Airways výrazně rozšiřuje svou globální síť! Během právě uplynulého týdne dopravce oznámil návrat na celkem 11 již dříve obsluhovaných letišť. Kromě toho do svého rezervačního systému přidal 7 zcela nových destinací! A by toho nebylo málo, u více než 30 stávajících linek dojde k navýšení frekvence letů.

  • zcela nové destinace: Lyon (LYS) a Toulouse (TLS) ve Francii, Chittagong (CGP) v Bangladéši, Juba (JUB) v Jižním Súdánu, Kinshasa (FIH) v DR Kongo, Medan (KNO) v Indonésii a turecký Trabzon (TZX)
  • obnovená spojení povedou do: Birminghamu (BHX), Buenos Aires (EZE), marockých měst Casablanca (CMN) a Marrákeš (RAK), do města Davao (DVO) na Filipínách, Nice (NCE), japonské Ósaky (KIX) a do Tokia na Hanedu (HND), Pekingu (BJS), Phnom Penhu (PNH) v Kambodže, emirátu Ras al-Khaimah (RKT)

Linky z Prahy do Dauhá se navýšení frekvence letů bohužel nedotkne. Oproti tomu častěji budou Qatar Airways létat do Berlína (nárůst z 11 na 14 týdenních rotací) a také do Vídně (nárůst z 10 na taktéž 14 letů týdně).

Přehled všech novinek z rezervačního systému dopravce, které byly představeny na konferenci ITB v Berlíně, naleznete v této tiskové zprávě.

Lufthansa představila nový design kabin na dálkových letech

O výrazných změnách v interiérech dálkových letadel letecké společnosti Lufthansa jsme psali již v říjnu uvnitř magazínu Záletník (66). Na přelomu února a března dopravce poodhalil více informací týkajících se přestavby interiérů víceméně ve všech cestovních třídách. Nový produkt, zvaný Allegris, bude na vybraných letech zákazníkům nabízen již v závěru letošního roku. Během let 2024 a 2025 se nový interiér objeví ve více než 100 dálkových letadlech z flotily aerolinky.

Dále je zbytečné se na tomto místě více rozepisovat. Detailní představení novinek napříč všemi cestovními třídami naleznete přímo na webu aerolinky. A podívat se můžete také na představující video:

Obnovené linky z Evropy do severní Afriky nebo Íránu

Hned dvě zajímavá letecká spojení budou v nejbližších týdnech obnovena z vídeňského letiště (VIE). Rakouský národní dopravce Austrian Airlines ve čtvrtek 11. května opětovně zahájí provoz na pravidelné lince z Vídně do Teheránu (IKA). Přímé spojení z Rakouska do Íránu bude, dle rezervačního systému aerolinky, v provozu 6× týdně (každý den kromě čtvrtka). Na linku budou nasazovány letouny Airbus A320. Letecká společnost lety z Vídně do Teheránu přerušila z bezpečnostních důvodů v průběhu ledna potom, co se v iránském vzdušném prostoru začaly ve vyšší míře objevovat neoznačené bezpilotní letouny a došlo k aktivizaci tamější protivzdušné obrany.

Druhá obnovená linka ze Schwechatu bude směřovat do severní Afriky, a to konkrétně do alžírského hlavního města – Alžíru (ALG). Letecká společnost Air Algérie oznámila návrat na trasu počínaje 1. dubnem letošního roku. Cestovatelům budou nabízena dvě týdenní spojení – v dubnu to budou sice pouze sobotní rotace, nicméně od května aerolinka přidá také lety ve středu. Air Algérie, která na trasu bude nasazovat letoun Boeing 737-700, bude zároveň jedinou leteckou společností provozující přímé lety mezi Rakouskem a Alžírskem. Ceny zpátečních letenek z Vídně do Alžíru se v nejnižším tarifu pohybují lehce nad hranicí 7 tisíc Kč.

A když jsme v té severní Africe, nesmíme opomenout ani oznámení o zcela novém leteckém spojení do Libye! Řecké aerolinky Marathon Airlines a Air Mediterranean začnou létat z Athén (ATH) do města Benghází (BEN). Právě Benghází je druhé největší město v Libyi a zároveň také sídelní místo „vlády národní stability“, která je oponentem mezinárodně uznávané vlády v hlavním městě, Tripolisu. Pro tamější letecký přístav se bude jednat teprve o druhou přímou linku do Evropy (jediné spojení mezi Bengházím a starým kontinentem doposud nabízely národní aerolinky Libyan Airlines a směřovalo od Istanbulu).

Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)