Záletník 75 aneb novinky ze světa cestování a letectví
25.12.2022

Záletník 75 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Náš Záletník nespí ani o Vánocích! Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 75! Dnes nás sice nečekají žádné cestovatelské novinky, ale o to více si posvítíme na letecké aktuality. Turkish Airlines začnou létat do Katowic. Smartwings opět přistály na Antarktidě. Airbus provedl dosud nejdelší test nového letadla A321XLR. Ryanair expanduje v Německu, Wizz Air v Bělehradu a mnoho dalšího. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

Turkish Airlines začnou létat z Katowic do Istanbulu

Velmi zajímavou novinku pro cestovatele z Moravy a Slezska oznámila letecká společnost Turkish Airlines, která začne létat do Katowic. Letiště v Pyrzowicích (KTW), odkud pravidelně létá také nezanedbatelné množství tuzemských cestovatelů, se stane 343. destinací obsluhovanou tureckým dopravcem. Pravidelná linka, díky níž získají Katowice reálně spojení s celým světem, bude spuštěna 3. března 2023. Během jarních měsíců aerolinka počítá s pěti rotacemi týdně (každý den kromě úterý a neděle). Od července pak dokonce s každodenním spojením.

Vhodnou návaznost na lety do celého světa zajistí odlety v pondělí, středu a pátek (Katowice – Istanbul -> 09:10 – 12:50). Čtvrteční a sobotní rotace mají odlet z Polska naplánován až na 19:20 (přistání v Turecku v 22:20), díky čemuž je výrazně omezena hladká návaznost na další lety.

Smartwings počtvrté přistály na Antarktidě

Česká letecká společnost Smartwings se už na Antarktidě cítí jako doma. Minulý víkend dopravce uskutečnil již čtvrtý let na základnu Troll Airfield, kam opět dopravil norské (Norsk Polarinstitutt v Oslu) a německé výzkumníky (Alfred Wegener Institute, Helmholtz Centre for Polar and Marine Research v Brémách). Trasa letadla s registrací „OK-SWB“ vedla na Antarktidu stejně jako v minulých případech z Osla přes Prahu, čadskou metropoli N´Djamena a Kapské Město v Jihoafrické republice. Rozhodně by se nemělo jednat o poslední let Smartwings na ledový kontinent. S dalšími rotacemi se počítá v lednu a březnu příštího roku.

Airbus uskutečnil nejdelší test nového letadla A321XLR

Největší světový výrobce civilních dopravních letadel, francouzská společnost Airbus, provedla 13. prosince 2022 dosud nejdelší testovací let nového A321XLR. V jeho rámci stroj odstartoval z Toulouse (TLS) na jihu Francie, nad Biskajským zálivem vykroužil písmena „XLR“ a následně obletěl de facto polovinu Evropy (po ose Velká Británie – Norsko – Dánsko – Německo – Česká republika – Rakousko – Itálie). Testovací let trval 13 hodin a 15 minut.

Záletník 75 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nový typ letadla se do vzduchu poprvé vznesl v létě letošního roku a jeho testování zdárně pokračuje. V budoucnu by se mělo jednat o úzkotrupé letadlo s nejdelším doletem (byť žádný z oficiálních letů by neměl trvat déle než 10 hodin). Stroj může nasazován např. na linky z Říma do New Yorku, z Londýna do Vancouveru či Dillí nebo ze Sydney do Kuala Lumpur. Airbus jeho vývojem reaguje na poptávku dopravců po dálkových letadlech s menší kapacitou a také výrazně nižší spotřebou paliva. Více informací o novém typ letadla A321XLR najdete přímo na stránkách výrobce.

Letem světem

Air Serbia pokračuje v expanzi a přidává nové linky. O větším počtu nových spojení, na nichž plánuje srbský národní dopravce zahájit provoz, jsme vás informovali již v Záletníku (73). Srbský dopravce ale stále nemá dost a oznámil rozšíření své nabídky o další tři destinace. Pro české cestovatele, primárně ty z Moravskoslezského kraje, bude jistě nejzajímavější nová linka z Krakova (KRK) do Bělehradu (BEG), která bude operována hned 4× týdně. Další spojení povedou ze srbské metropole do severomakedonského Ohridu (OHD) a bulharské Varny (VAR). S provozem na všech nových spojení se počítá od června 2023.

Austrian Airlines spustily novou linku z Vídně (VIE) do Tromso (TOS). Nové přímé spojení rakouské metropole a severního Norska je k dispozici 1× týdně a létá se každou sobotu. Dle rezervačního systému dopravce se s ním počítá minimálně do konce letních prázdnin 2023. Skupina Lufthansa Group tak cestovatelům nabízí přímé lety do Tromso již z pětice měst – kromě Vídně to jsou Frankfurt (FRA), Mnichov (MUC), Düsseldorf (DUS) a Curych (ZRH). Díky pestré nabídce přípojů je Tromso dobře dosažitelné také pro české cestovatele.

Ethiopian Airlines na jaře příštího roku obnoví lety do Singapuru. Přímé letecké spojení mezi Etiopií a Singapurem bylo zastaveno s příchodem pandemie nemoci „COVID-19“ na jaře roku 2020. Nejlépe hodnocený africký dopravce na linku vrátí po téměř třech letech v březnu 2023. Mezi oběma městy bude létat 4× týdně moderními Boeingy 787-Dreamliner.

Eurowings zahájí lety z Malagy na Kapverdské ostrovy. Stanou se tak prvním dopravcem, který nabídne španělským cestovatelům přímé letecké spojení na souostroví ležící západně od afrických břehů. Doposud byly jediným spojením z Pyrenejského poloostrova přímé lety z Lisabonu od TAP Air Portugal. Linka z Andalusie by měla být v provozu od dubna příštího roku a dopravce počítá se dvěma rotacemi týdně. Letenky zatím v rezervačním systému dopravce nejsou dostupné a není tak ani známa cílová destinace na Kapverdských ostrovech (pravděpodobně se však bude jednat o ostrov Boa Vista nebo Santiago s hlavním městem Praia). Novinka nebude zaměřena pouze na turisty, kteří na Kapverdy míří na plážovou dovolenou, nýbrž se jedná o důkaz prohlubování ekonomické spolupráce mezi souostrovím a firmami z Andalusie (např. španělská konzervárna Ubago, zpracovávající na souostroví tuňáky, je největším zaměstnavatelem na celých Kapverdách).

Australská aerolinka Qantas zahájila provoz na nové lince do Jižní Koreje. Pravidelné spojení mezi Sydney (SYD) a Soulem (ICN) bylo zahájeno v sobotu 10. prosince 2022. V plánech dopravce figurují čtyři rotace týdně (v zimní sezoně od května do října se bude jednat o tři rotace). Qantas tak doplní nabídku aerolinky Jetstar, která začala na trase operovat již v listopadu. Australští i jihokorejští cestovatelé mají nově na výběr, jestli zvolí nízkonákladovou možnost přepravy nebo klasického dopravce.

Ryanair přidává novou destinaci v Německu. Již čtrnáctou obsluhovanou destinaci na území Spolkové republiky Německo oznámila irská nízkonákladová společnosti. Od letní sezony 2023 začne létat z Paderbornu, konkrétně z letiště označovaného jako Paderborn-Lippstadt (PAD), dle dvou nejbližších sídel. To se nachází v severozápadním Německu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Z Paderbornu se bude po čas letního letového řádu 2023 létat do oblíbených španělských destinací u Středozemního moře – Alicante (ALC), Malagy (AGP) a na Mallorcu (PMI).

Wizz Air přidává pět nových linek z Bělehradu. Maďarský dopravce bude nově ze srbského hlavního města létat na řecký ostrov Zakynthos (ZTH), do dánské Kodaně (CPH), italského Milána (MXP), portugalského Lisabonu (LIS) a německého Berlína (BER). Posledně zmiňovaná linka je také nejspíše jediná potenciálně využitelné spojení pro běžného českého cestovatele. Mezi Berlínem a Bělehradem se bude létat od 31. července 2023 s frekvencí čtyř letů týdně (pondělí, středa, pátek neděle).

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)