Záletník 70 aneb novinky ze světa cestování a letectví
20.11.2022

Záletník 70 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s jubilejním pořadovým číslem 70! Podíváme se, které tři destinace zrušily všechny vstupní podmínky. Představíme si čtyři nové linky Ryanairu z České republiky. Ohlédneme se také za letem Smartwings na Antarktidu. A posvítíme si i na spoustu novinek ze světa (namátkou např. na zajímavé plány Air Asia či úmysly Wizz Airu v Turecku). Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Trend uvolňování vstupních podmínek do jednotlivých zemích ve světě pokračoval i ve třetím listopadovém týdnu. Poslední dobou je zřejmý zejména v Africe, odkud nám na seznam zelených zemí, do nichž lze cestovat zcela bez restrikcí přibyly další dvě destinace – Senegal a Eritrea. Zrušení povinnost předkládat očkovací certifikát před cestou anebo podstupovat kontrolní test po příletu do Dakaru potěší jistě i některé české cestovatele – Senegal totiž nalezneme i v nabídce tuzemských cestovních kancelář. Oproti tomu uvolnění vstupních pravidel do Eritreji ocení spíše dobrodruhové, kteří vyhledávají méně tradiční destinace a masové cestovnímu ruchu se vyhýbají.

Na skok se ještě podíváme do daleké Oceánie. Vstupní podmínky totiž v uplynulém týdnu uvolnila také Americká Samoa. Nově při cestách do země již není třeba předkládat žádné doklady bezinfekčnosti ani žádat lokální autority o schválení cesty a zisk potřebného povolení.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Ryanair příští rok přidá čtyři nové linky z ČR

Mimořádně bohatý byl na novinky 17. listopad. Irská letecké společnost Ryanair totiž ve velkém přidávala nové linky napříč Evropou. Naštěstí došlo i na Českou republiku. Po čas letního letového řádu se můžeme těšit na nové linky z Prahy do polského Gdaňsku (2× týdně – středa a sobota), italského Rimini (2× týdně –) a řecký ostrov Skiathos (taktéž 2× týdně – úterý a pátek). Poctěno bylo také Brno, když dojde k obnovení linky do italského Bergama (2× týdně – pondělí a pátek). Ceny letenek i další detaily o nových spojeních se dočtete ve speciálních článcích:

Smartwings potřetí přistály v Antarktidě

Tuzemská aerolinka Smartwings již potřetí přistála na Antarktidě! Jednalo se o speciální charterový let pro norské (Norsk Polarinstitutt v Oslu) a německé výzkumníky (Alfred Wegener Institute, Helmholtz Centre for Polar and Marine Research v Brémách). Trasa Boeingu 737 MAX 8 s registrací „OK-SWA“ vedla z Osla přes Prahu, čadskou metropoli N´Djamena a Kapské Město v Jihoafrické republice na polární stanici nedaleko základny Troll Airfield. Smartwings jsou na tomto letišti doslova pionýry, neboť letos v lednu se staly první leteckou společností, která let na Antarktidu realizovala.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Norse Atlantic představily plány na letní sezonu 2023

Mladá norská aerolinka Norse Atlantic představila své plány na příští léto. Ze svého hlavního hubu v domácím Oslu bude létat do tří destinací v USA: New Yorku (JFK), Fort Lauderdale (FLL), Los Angeles (LAX) a také na londýnské letiště Gatwick (LGW). Právě z Gatwicku potom nabídne přímé spojení do New Yorku. Pro české cestovatele je ale nejzajímavější informace ohledně odletů z nedalekého Berlína, odkud dopravce i nadále plánuje provozovat lety do New Yorku, a to s frekvencí čtyř letů týdně.

Dle vyjádření CEO společnosti, Bjorna Tore Larsena, to určitě není finální výčet destinací pro letní sezonu 2023. Další nové linky a destinace budou leteckou společností anoncovány během prosince a zkraje kalendářního roku 2023. Budeme tiskové zprávy Norse Atlantic pečlivě sledovat a doufat, že se nabídka spojení z Berlína ještě rozšíří…

Nové letiště „Sphinx“ v Káhiře

V hlavním městě Egypta bylo 1. listopadu 2022 oficiálně otevřeno nové mezinárodní letiště „Sphinx“ (SPX) – původní otevření se datuje již do roku 2019, jenže na testovací lety žádné pravidelné linky nenavázaly. První linka, která na novém káhirském letišti přistála byl let SM001 ze Šarm aš-Šajchu operovaný aerolinkou Air Cairo. Kromě letoviska na jihu Sinajského poloostrova bude ze „Sphinxu“ totožný dopravce operovat lety také do Asuánu a Luxoru (ve všech případech vrtulovými letadly ATR 72-600). Nové letiště se nachází západně od druhého nejlidnatějšího města celého kontinentu a leží v blízkosti Velkého egyptského muzea, jehož slavnostní otevření se blíží, i komplexu pyramid v Gíze. Právě poloha by měla podpořit rozvoj cestovního ruchu s fokusem na zahraniční turisty, kteří tráví plážovou dovolenou v letoviscích u Rudého moře.

Air Asia otevře virtuální hub v Kazachstánu

Air Asia má stále smělé plány na expanzi západní směrem. Na nedávném jednání s představiteli kazašské vlády byly představeny plány dopravce na spuštění nových linek z Bangkoku (Thai Air Asia X) a Kuala Lumpur (Air Asia X) do Almaty, a to s frekvencí čtyř letů týdně. Následně ve druhé fázi by dopravce na tyto linky rád navázal zahájením provozu také na trase do hlavního města Astany – s frekvencí třech letů týdně. Třetí fází by pak mělo být zahájení letů z kazašských měst do Evropy na základě tzv. páté svobody. Z jihovýchodní Asie by se tak cestovatelé se zastávkou v Kazachstánu mohli dopravit do Istanbulu, Paříže, Frankfurtu a Londýna.

Plány to jsou dozajista zajímavé, nicméně je zatím berme s rezervou. O přímých letech ze střední Evropy do Thajska se mluvilo ve spojení s Air Asia již několikrát, dokonce ho v roce 2019 sliboval i usvědčený lhář, a tč. prezidentský kandidát, Andrej Babiš.

Wizz Air se chystá obsadit trh mezi Rumunskem a Tureckem

Wizz Air nelení po problémech rumunské aerolinie Blue Air, která se stáhla do ústraní, hodlá obsadit trh letů mezi Rumunskem a Tureckem. Maďarská aerolinka hodlá v příštím roce spustit sedm nových linek mezi oběma zeměmi. Mělo by se jednat o tato spojení: Bukurešť – Istanbul (7× týdně), Bukurešť – Izmir (3× týdně), Bukurešť – Antayla (1× týdně), Iasi – Izmir (2× týdně), Iasi – Istanbul (4× týdně), Kluž – Izmir (2× týdně) a Kluž – Istanbul (4× týdně). Aktuálně je podána žádost rumunskému leteckému úřadu a čeká se na její posvěcení. Již dříve Wizz Air získal povolení na provozování letů z Bukurešti, Iasi a Kluže do Antalaye, nicméně lety na těchto linkách doposud nezahájil.

Zajímavostí je, že Wizz Air, který se většinou specializuje na lety mezi sekundárními letišti v případě velkých měst, má zájem létat na hlavní istanbulské letiště (IST). Turecko je pro Wizz obecně velmi lákavou destinací a již několikrát sondoval možnosti expanze na tento trh. V současné době sezonně létá pouze z Londýna-Lutonu do Antalye s Dalamanem a od 19. ledna plánuje spustit linku z Abú Dhabí do Ankary operovanou z báze v Abú Dhabí.

Letem světem

Aeroméxico rozšíří svozu síť evropských destinací o Řím (FCO). Od 26. března 2023 bude mexická letecká společnost létat na přímé lince z Mexico City do Říma, na niž se vrátí po 14 letech (naposledy na ní létala v roce 2009). Zpočátku se počítá se třemi rotacemi týdně, od léta by pak měl jejich počet zvýšit na pět. Díky codesharové dohodě s ITA Airways budou moci pasažéři pokračovat navazujícími do dalších destinací na Apeninském poloostrově.

South African Airlines v loňském roce doslova vstaly z mrtvých a po 18 měsících opět obnovily svůj provoz. V prvním čtvrtletí příštího roku pak plánuje obnovit také vybrané dálkové linky na mezikontinentálních letech. Přesné cíle zatím nebyly oznámeny, ale určitě se počítá se znovuzahájením provozu na lince do Londýna (LHR). Dalšími horkými favority jsou brazilské Sao Pauo (GRU) a australský Perth (PER).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)