Záletník 72 aneb novinky ze světa cestování a letectví
4.12.2022

Záletník 72 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte již s pořadovým číslem 72! Cestovatelských novinek je v tomto vydání poskromnu, ale o to více aktualit dnes nabídce pasáž věnovaná zprávám z letectví. Představíme si další novou linku z Prahy, poodhalíme saúdské plány na vybudování největšího letiště na světě, zaměříme se také na nízkonákladové lety přes Atlantik a čekají nás i další zajímavosti ze světa. Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Oproti minulým týdnům a předcházejícím vydáním našeho magazínu Záletník je dnes tato rubrika poměrně hubená. Jediná relevantnější změna v podmínkách pro cestovatele, kterou jsme napříč kontinenty zaregistrovali, se týká východoasijské Bruneje. Malý sultanát zrušil (počínaje 1. prosincem 2022) i poslední podmínku pro vstup do země, která spočívala v předložení uzavřeného cestovního pojištění kryjícího výlohy spojené s případnou léčbou nemoci „COVID-19“.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Air Cairo přidá další linku z Prahy do Egypta

Egyptská aerolinka Air Cairo před pár dny oznámila sympatickou novinku,  a to plány na rozšíření nabídky svých letů z České republiky do Egypta. Kromě pravidelného spojení mezi Prahou Hurghadou bude nově cestovatelům nabízet také přímou linku do Prahy do Marsy Alam. Do oblíbeného letoviska na březích Rudého moře bude létat 2× týdně (úterý a pátek) od 28. března 2023. Podrobnější informace, vč. cen letenek a letového řádu, naleznete v našem speciálním článku, který jsme této novince věnovali.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Saúdská Arábie plánuje vybudovat nové obří letiště

Saúdská Arábie a megalomanské projekty, to je spojení, které k sobě v posledních letech již neodmyslitelně patří. Nejčerstvější projekt neboli přestavbu současného letiště Krále Fahda v Rijádu (RUH) v minulých dnech médiím představil korunní princ (a de facto reálný vládce v zemi) Mohammed bin Salmán. Jeho cílem je přestavba rijádského letiště na obří hub, který bude konkurovat nedalekým letištím v Abú Dhabí (AUH), Dubaji (DXB) a Dauhá (DOH), s kapacitou 120 milionů cestujících ročně a 6 paralelními přistávacími drahami. Plány jsou součástí všeobecně proklamované „Vize 2030“ a nové letiště by se mělo stát tím největším na světě (v roce 2050 cílí dokonce na 185 milionů odbavených pasažérů). Na novém letišti, nečekaně pojmenovaném právě po korunním princi (King Salman International Airport), by měla mít také základnu nově založená letecká společnost „Riyad International Airlines“ (zkráceně RIA). Na představení se projektu se podívejte v přiložené vizualizaci.

Air France začne létat do Dar Es Salaamu a zvýší počet spojení do východní Afriky

Francouzská aerolinka Air France oznámila novinky pro letní letový řád 2023. Zcela novou destinací v její nabídce se stane hlavní město Tanzanie, Dar Es Salaam (DAR). Lety na nové lince budou zahájeny 12. června 2023 a dopravce počítá se třemi lety týdně (pondělí, středa, sobota). Bude se jednat o trojúhelníkovou linku (CDG-ZNZ-DAR-CDG), která zároveň obslouží i nedaleký ostrov Zanzibar (ZNZ).

Navýšen bude také počet letů z Paříže (CDG) do keňského Nairobi (NBO) – na této lince se bude létat každý den – i na madagaskarské letiště v Antananarivo (TNR), kam bude nově směřovat pět letů týdně. Všechno to jsou potenciálně zajímavé zprávy také pro české cestovatele, jelikož díky bohaté nabídce feederů z Prahy je Paříž oblíbeným přestupním bodem při cestách do světa.

Norse Atlantic zahájí transatlantické lety z Paříže

Mladá norská letecké společnost Norse Atlantic Airways, která se zaměřuje především na transatlantické lety, hlásí další expanzi. Smělé plány tohoto dopravce pro letní sezonu 2023 jsme nakousli již v našem magazínu „Záletník 70“. V tomto týdnu aerolinka ohlásila plány na zahájení přímých letů z Paříže do New Yorku. Mezi letišti Charlese de Gaulla (CDG) a Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK) bude létat každý den počínaje 26. březnem 2023. Bude velmi zajímavé sledovat, jak nový hráč na této trase obstojí ve velmi konkurenčním prostředí…

Nová evropská aerolinka Fly Atlantic představila své plány

Fly Atlantic je nová severoirská nízkonákladová aerolinka, která byla loni v létě založena v Belfastu. Záměrem nového dopravce je vytvořit na letišti v Belfastu (BFS) přestupní hub, který by hojně využívali cestující mířící do Severní Ameriky. Jedná se o podobný model, který v sousedním Dublinu provozuje aerolinka Aer Lingus a na Islandu hned dva dopravci: Icelandair a nově i letecká společnost Play. Plány na zahájení provozu transatlantických letů v podání Fly Atlantic směřují k letní sezoně 2024 a v budoucnu by aerolinka ráda obsluhovala 35 destinací. Věříte nové aerolince? Najde si podle vás své místo na nebi? My jsme, i vzhledem k dřívějším pokusům jiných dopravců o provoz linek z Belfastu do USA, spíše skeptičtí…

Chystané spojení Air India a Vistara

Trh leteckých společností v Indii čeká menší konsolidace, která se bude konkrétně týkat aerolinek Air India a Vistara, k jejichž fúzi dojde do března 2024. Na sloučení dvou aerolinek se dohodli jejich vlastníci – Singapore Airlines (vlastní 49 % ve Vistaře) a společnosti Tata sons (doposud vlastní 51 % ve Vistaře a také aerolinku Air India). Od fúze leteckých společností si majitelé slibují posilnění pozice indického národního dopravce ve světě i na domácím trhu (kde je zatím silnou jedničkou aerolinka IndiGo) a zároveň větší komplexitu v nabídce svých služeb. Air India se po spojení s Vistarou stane jedinou indickou leteckou skupinou, která bude nabízet služby klasických i nízkonákladových dopravců, a to na vnitrostátních i mezinárodních linkách.

Letem světem

Australská aerolinka Qantas jako historicky první dopravce začala působit na lince mezi Brisbane (BNE) a tokijským letištěm Haneda (HND). Linka s označením QF61 je v provozu čerstvě, a to od 1. prosince 2022. Letecká společnost tak navázala na dříve provozovanou linku z Brisbane do Tokia na Naritu (NRT), která naposledy letěla před více než rokem – 13. listopadu 2021. Obnovené spojení tak potvrzuje rostoucí zájem o cestování mezi Austrálií a Japonskem po odstranění většiny vstupních omezení.

Letecká společnost Fiji Airways zahájila přímé lety z Fidži do Kanady! Inaugurační let s označením FJ880 na trase z Nadi (NAN) do Vancouveru (YVR) na západním pobřeží země javorového listu se uskutečnil 25. listopadu 2022. Dopravce počítá se dvěma rotacemi týdně po celou zimní sezonu. Pro obyvatele tohoto souostroví v Oceánii se tak jedná o unikátní možnost, jak si zaletět za sněhem,. Vancouver je totiž aktuálně nejsevernější destinací, kam vede z Fidži přímé letecké spojení.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)