Záletník 125 aneb novinky ze světa cestování a letectví
28.1.2024

Záletník 125 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl, tentokráte od jezera Malawi, další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 125. A na jaká témata si dnes posvítíme? Čedok chystá premiérové lety na La Palmu. Ryanair nabídne více letů z Brna do Bergama, otevře novou základnu v italském Terstu a expanduje také v Tiraně. All Nippon Airways se vrátí na přímou linku z Vídně do Tokia a navýší také počet letů z Mnichova do Japonska. Nové destinace hlásí i Eurowings z Norimberka. A máme pro vás samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

CK Čedok začne létat na ostrov La Palma

Cestovní kancelář Čedok je v posledních dvou letech rozhodně trendsetterem v oblasti organizovaného cestovního ruchu. Nejčerstvějším přírůstkem do jejího portfolia nabízených destinací se stal další z Kanárských ostrovů, a to tentokráte méně tradiční La Palma. Přímé lety z Prahy (PRG) na letiště La Palma (SPC) ležící jen kousek od největšího města na ostrově (Santa Cruz de La Palma) bude tradičně vypravovat ve spolupráci s domácí aerolinkou Smartwings. Cestovatelé se na ostrov s přezdívkou „La Isla Bonita“ neboli „Krásný ostrov“ budou moci vydat během letní sezony od června do října. Charterové lety poletí každé úterý. Více informací o této novince i ceny zájezdů na ostrov La Palma naleznete v našem magazínovém speciálu.

Ryanair přidá lety z Brna do Bergama

Na častější spojení do Itálie se mohou po čas platnosti letního letového řádu 2024 těšit cestovatelé z jihu Moravy. Aerolinka Ryanair se na linku z Brna (BRQ) do Bergama (BGY) vrátí po zimní pauze v neděli 31. března 2024. A to rovnou s nabídkou třech letů týdně, což je o jednu týdenní rotaci více než dopravce nabídl v minulé letní sezoně. Mezi oběma městy se bude létat ve středu, čtvrtek a neděli. Během června, července a září jsou však v rezervačním systému letecké společnosti aktuálně pouze rotace čtvrteční a nedělní.

V tuto chvíli není zřejmé, jestli se jedná o finální podobu letového řádu nebo bude ještě pozměněn…

 • středa
  • FR9372: Bergamo – Brno -> 20:10 – 21:35
  • FR9373: Brno – Bergamo -> 22:00 – 23:25
 • čtvrtek
  • FR9372: Bergamo – Brno -> 11:50 – 13:15
  • FR9373: Brno – Bergamo -> 13:40 – 15:05
 • neděle
  • FR9372: Bergamo – Brno -> 17:25 – 19:50
  • FR9373: Brno – Bergamo -> 19:15 – 20:40

Letem světem Evropou

Eurowings přidává čtyři nové linky z Norímberku. Zajímavé novinky pro cestovatele ze západních Čech hlásí německá nízkonákladová aerolinka Eurowings. Z bavorského Norimberku (NUE) od poloviny května nabídne přímé lety na řecký ostrov Kos (KGS) – 2× týdně (středa, sobota), na Francouzskou riviéru do Nice (NCE) – 2× týdně (pondělí, pátek) a také do Říma (FCO) – 2× týdně (středa, neděle). Nejzajímavějším novým spojení ale rozhodně bude linka do města Bastia (BIA) ležícího na Korsice. Ta bude v provozu jednou týdně (každou sobotu) od 29. června do 14. září 2024.

Ryanair otevře novou bázi v italském Terstu. Největší evropská nízkonákladová aerolinka expanduje v Itálii a v dubnu letošního roku otevře novou základnu ve městě Terst (TRS). Z přístavního města ležícího na břehu Jaderského moře nově nabídne lety do polského Krakova (KRK) – 2× týdně (pondělí a pátek) nebo do Berlína (BER) – taktéž 2× týdně (úterý a neděle), což budou pro vybrané české cestovatele jistě ty nejzajímavější novinky. Z Terstu se ale nově začne létat také do Brindisi (BDS) na jihu Apeninského poloostrova – 2× týdně, Paříže na letiště Beauvais (BVA) – 2× týdně, a do španělské Sevilly (SVQ) – 2× týdně. Pro leteckou společnost se Terst stane již 18. bází v Itálii a celkem z Terstu nabídne přímé lety do 16 evropských destinací.

Ryanair přidává nové linky do Tirany. Hlavní město Albánie se může těšit na další vlnu nových linek, již s sebou přineslo nejnovější oznámení irské nízkonákladové aerolinky. Nejčerstvějšími novinkami v nabídce letecké společnost jsou přímé lety z Tirany (TIA) do Bari (BRI) – denně, Birminghamu (BHX) – 2× týdně, Bristolu (BRS) – 2× týdně, Budapešti (BUD) – 3× týdně, Marseille (MRS) – 2× týdně a také do Vídně (VIE) – denně! V letní sezoně 2024 bude Ryanair z albánské metropole létat do celkem 22 destinací, díky čemuž plánuje tlačit na jedničku tamějšího letiště, kterou je současnosti konkurenční aerolinka Wizz Air.

Letem světem z Evropy do Asie

Air Arabia expanduje do Evropy a začne létat do Atén. Arabská nízkonákladová společnost rozšíří počínaje 28. červnem 2024 své portfolio evropských destinací o hlavní město Řecka. Mezi svým hubem na předměstí Dubaje v Šardžá (SHJ) a Athénami (ATH) bude létat 4× týdně (úterý, čtvrtek, pátek a neděle).

ANA obnoví lety z Vídně do Tokia a navýší i počet letů z Mnichova. Japonská letecká společnost All Nippon Airways se poprvé od konce pandemie nemoci COVID-19 vrátí na vídeňské letiště Schwechat (VIE). Od 1. srpna 2024 obnoví provoz na dříve přerušené lince z tokijského letiště Haneda (HND) – 3× týdně (úterý, pátek a neděle). Cestovatelé mířící přímým letem z Rakouska do japonského hlavního města budou proto mít daleko pestřejší nabídku. S příchodem letního letového řádu dále zahájí Austrian Airlines přímé lety z Vídně na letiště Narita (NRT) – nejprve s frekvencí třech letů týdně (úterý čtvrtek, sobota), od června dojde k nárůstu dokonce na pět letů týdně (pondělí, středa, pátek, sobota, neděle). Od 1. července dojde také k navýšení počtu letů mezi Mnichovem (MUC) a Hanedou (HND) operovaných právě aerolinkou ANA. Na této lince bude místo čtyř letů týdně nabízet každodenní spojení (ostatně stejně jako německá Lufthansa).

Letem světem

Air Asia přidává nové destinace v Indii. Největší nízkonákladová aerolinka z regionu jihovýchodní Asie pokračuje v expanzi na poloostrov Přední Indie. Její nabídka letů do nejlidnatější země světa, Indie, bude od jarních měsíců opět pestřejší. Novinkami v jejím letovém řádu se stala města Ahmadábád (AMD) ve svazovém státu Gudžarát a Džajpur (JAI) v Rádžasthánu, kam bude nově z Kuala Lumpur (KUL) shodně létat 4× týdně. Letecká společnost tak bude z Malajsie létat do celkem 11 destinací v Indii.

Izraelská aerolinka El Al ruší lety do Jihoafrické republiky. Jedná se o přímou reakci na obvinění z genocidy vůči Palestincům, která zástupci JAR vznesli na adresu izraelského státu a jimiž v blízké budoucnosti bude zabývat Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Poslední let na lince z Tel Avivu (TLV) do Johannesburgu (JNB) je v rezervačním systému aerolinky vypsaný na 27. března 2024. Zrušení linky jde ruku v ruce s výrazným poklesem poptávky, který dopravce na dané trase na základě událostí posledních týdnů eviduje.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)