Záletník 119 aneb novinky ze světa cestování a letectví
17.12.2023

Záletník 119 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 119. A na jaká témata si dnes posvítíme? Keňa otáčí a zruší vízovou povinnost pro všechny cestovatele. Bulgaria Air nabídne novou linku z Prahy k Černému moři. Smartwings do Káhiry, ani Eurowings do Tbilisi nakonec létat nebudou – obě linky z Prahy jsou zrušeny. Polský LOT obnoví přímé spojení do řeckých Athén. Etihad Airways začnou létat na oblíbené Bali. Berlín získá další přímá spojení s Irákem. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Keňa otáčí a turistická víza budou zdarma

Východoafrická země a její vízová politika pro rok 2024, to je příběh jako na horské dráze. V našem magazínu Záletník 115 jsme vás před měsícem informovali o původních plánech na dvojnásobné zdražení této byrokratické položky umožňující cestovatelům vstup do země. Nakonec to ale vypadá, že vše bude zcela jinak! Prezident země, William Ruto, na úterní tiskové konferenci oznámil zrušení vízové povinnosti pro všechny cizí státní příslušníky! Nová vízová politika by měla začít platit od ledna 2024. Každý cestující ale bude muset před cestou vyplnit online formulář a získat elektronické cestovní povolení. (zdroj)

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Nová linka z Prahy do bulharské Varny

Počet letů mezi Bulharskem a Českou republikou od příštího roku navýší tamější národní dopravce Bulgaria Air. Čerstvou novinkou v jeho rezervačním systému je přímá linka z Prahy (PRG) do Varny (VAR), s níž se počítá po celou letní sezonu 2024 (konkrétně od 16. června do 23. října). Bulharská aerolinka na trase bude konkurovat českým Smartwings. Zároveň od jarních měsíců dojde také k navýšení počtu letů z Prahy do Sofie (SOF), kde si cestovatelé budou moci nově vybírat hned ze čtyř letů týdně (extra přidaná čtvrteční rotace). Více informací o novinkách z Bulharska jsme pro vás shrnuli do našeho magazínového článku.

Smartwings ruší ještě nespuštěnou linku do Káhiry

Linku z Prahy do Káhiry potkal stejný osud jako spojení z Prahy do Jerevanu od ČSA. Původně měla letadla Smartwings na trase létat již od 1. listopadu letošního roku. Následně došlo k odložené startu nové linky na 20. prosince. Teď je již jasné, že k dalšímu odkladu zahájení letů nedojde! Linka totiž byla odstraněna z rezervačního systému aerolinky, aniž by se na ní vůbec začalo létat. Informaci serveru Zdopravy.cz potvrdila tisková mluvčí letecké společnosti, Vladimíra Dufková, která osvětlila i důvod tohoto kroku: Důvodem je aktuální nízká poptávka. Situace v regionu poptávce příliš nepomáhá.“ 

Eurowings z Prahy do Tbilisi také létat nebudou

V předminulém díle našeho magazínu Záletník (117) jsme vás informovali hned o trojici nových linek z Prahy, které cestovatelům v příštím roce nabídne aerolinka Eurowings. Tyto veskrze pozitivní zprávy ale následuje také jedna méně příjemná. Po několika odkladech je definitivně odpískáno plánované spojení Prahy (PRG) do Tbilisi (TBS) v Gruzii. Dle původních anoncí měla být tato linka rozlétána s příchodem zimního letového řádu 2023/2024. V létě ale došlo k jejímu odložení na jaro 2024. Nyní spojení z rezervačního systému letecké společnosti zmizelo zcela, což znamená jeho definitivní konec…

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Edelweiss Air nově nabídne lety na Lofotské ostrovy. Švýcarská letecká společnost (dcerka Swiss International Air Lines) cestovatelům v letní sezoně 2024 nabídne přímé spojení z Curychu (ZRH) do města Evenes (EVE), které je považováno za bránu na norské Lofoty. S provozem sezónní linky se počítá od 10. června do 26. srpna příštího roku –  s frekvencí jednoho letu týdně (každé pondělí).

LOT obnoví přímé spojení Varšavy a řeckých Athén. Polský národní dopravce se na jaře příštího roku, konkrétně 11. dubna 2024, vrátí na linku z Varšavy (WAW) do Athén (ATH). V rezervačním systému jsou vypsané lety na každý den. Konkurencí na trase budou řecký národní dopravce Aegean Airlines nabízející taktéž každodenní spojení a také Sky Express, který nabídne šest letů týdně (každý den kromě středy). Spojení LOTu mohou při cestě do Řecka využít také čeští cestovatelé. Zpáteční letenky při odletech z Prahy (PRG) a Ostravy (OSR) začínají na 3,5 tisících Kč.

Swiss International Air Lines zahájí lety do Rotterdamu. Zcela nové spojení v síti švýcarské aerolinky bude k dispozici od 22. ledna 2024. Dopravce cestovatelům na nové lince z Curychu (ZRH) do Rotterdamu (RTM) nabídne celkem šest letů týdně (každodenní spojení s výjimkou soboty). Lety jsou v rezervačním systému letecké společnosti aktuálně vypsány do konce zimního letového řádu 2023/2024 (tj. do závěru března).

Letem z Evropy do Asie

Fly Baghdad spojí Berlín se dvěma destinacemi v Iráku. Letecká společnost z Federálního Iráku na přelomu roku zahájí provoz dvou nových linek z Berlína (BER). Od 23. prosince 2023 bude spuštěna linka do Bagdádu (BGW) – 1× týdně (BGW–BER v sobotu a BER–BGW ve středu). Od 2. ledna 2024 ji doplní také nová linka do Erbílu (EBL) ležícího v autonomní oblasti Iráckého Kurdistánu – také 1× týdně (EBL–BER v úterý a BER–EBL v neděli). Jelikož se ale aerolinka nachází na „černém seznamu EU“, je jí znemožněno létat na území Evropské unie. Za účelem provozu nových linek si proto musí externě pronajmout letadla. Reálně tak budou lety obsluhovány letadly (Airbusy A320) rumunské aerolinky Dan Air. Ceny zpátečních letenek se aktuálně pohybují kolem 500 USD.

Letem světem

Air Algeria expanduje do dalších destinací v Asie i Americe. Novinky pro letní sezonu představil také národní dopravce z Alžírska. Ten bude od června do září příštího roku létat na nové lince z Alžíru (ALG) do Malajsie – linka do Kuala Lumpur (KUL) bude v provozu 2× týdně (středa/čtvrtek a sobota/neděle). Dále navýší počet letů hlavního města Čínské lidové republiky, Pekingu (PEK), ze dvou na čtyři lety týdně. Více letů pak nabídne také na lince do kanadského Montrealu (YUL), kam bude nově létat hned 10× týdně.

Etihad Airways zahájí pravidelné lety na populární ostrov Bali. Letecká společnost z Abú Dhabí (AUH) v příštím kalendářním roce rozšíří nabídku svých destinací o oblíbený turistický cíl v Indonésii. Mezi Spojenými arabskými emiráty a Denpasarem (DPS) nabídne od 23. dubna 2024 celkem čtyři lety týdně (úterý, čtvrtek, sobota, neděle). Obslužnost nové linky zajistí letouny typu Boeing 787-9 Dreamliner. Nejbližšími městy, odkud mohou na křídlech Etihadu čeští cestovatelé letět, jsou Vídeň (VIE) a Mnichov (MUC) – nabídku letenek pečlivě sledujeme a doufáme, že se časem objeví i nějaké atraktivní letenky…

JetBlue expanduje v Karibiku. Letecká společnost ze Spojených států amerických zahájila přímé lety na nových linkách z New Yorku (JFK) na souostroví Svatého Vincence a Grenadiny (SKB) – 3× týdně (úterý, čtvrtek, neděle), a také do středoamerického Belize (BZE) – 3× týdně (pondělí, středa, sobota).

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)