Záletník 117 aneb novinky ze světa cestování a letectví
3.12.2023

Záletník 117 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník. Vydání s pořadovým číslem 117 nabralo lehké zpoždění, neboť minulou neděli proběhl pokus o státní převrat v Sierra Leone, odkud Záletník kvůli uzavřenému letišti nemohl odletět. Dnešní díl bude proto více sumarizující. Podíváme se primárně na množství nových linek z Prahy, které byly představeny v uplynulém týdnu, či rušení letů do jordánské Akaby. Neopomeneme však ani novinky ze světa cestování – vstupní podmínky totiž zrušilo hned několik obskurních destinací.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Eurowings v letním letovém řádu nabídnou nové linky z Prahy do Nice, Tallinnu a Valencie

Rovnou tři lákavé novinky si pro české cestovatele připravila německá nízkonákladová aerolinka Eurowings. Jako jediný dopravce nabídne v příštím roce přímé lety z Prahy (PRG) do hlavního města Estonska, Tallinnu (TLL). Provoz na lince bude zahájen s příchodem letního letového řádu v závěru března příštího roku. Nejprve se počítá se třemi rotacemi týdně (pondělí, čtvrtek, neděle), zatímco od května přibude ještě středeční let. Druhou novinkou je Nice (NCE) ležící na Francouzské riviéře, kam doposud nabízela přímé lety pouze domácí aerolinka Smartwings (v letní sezoně 2× týdně – čtvrtek a neděle). Eurowings na lince z Prahy do jižní Francie nabídnou nejprve dva lety týdně (pátek a neděle). Během letních prázdnin pak dojde posílení spojení ještě o středeční rotaci. A třetí novou linkou je spojení do Valencie (VLC)! Taktéž do tohoto města na Pyrenejském poloostrově doposud nabízely lety pouze Smartwings, kterým tak od letního letového řádu 2024 vzroste konkurence. Nízkonákladová aerolinka počítá se třemi lety týdně (pondělí, pátek a sobota). Od druhé poloviny června do začátku září poté z letového řádu vypadne sobotní rotace.

Podrobnosti o nových linkách Eurowings naleznete v našich speciálních článcích:

easyJet spustí sezónní linku na Mallorcu

Pestřejší výběr budou mít v letní sezoně čeští turisté mířící na oblíbenou Mallorcu (PMI). Nabídku letů Eurowings, Ryanairu a Smartwings v příštím roce rozšíří také britská nízkonákladová aerolinka easyJet. Letenky od oranžové letecké společnosti je možné zakoupit na termíny od 25. června do 31. srpna. Konkrétně jsou k dispozici tři lety týdně (úterý, čtvrtek a sobota). Jak je u easyJetu zvykem, nejlevnější letenky je možné ulovit krátce po jejich nahrání do rezervačního systému dopravce. O akčních cenách na prázdninovou Mallorcu jsme psali již v tomto tipu.

Smartwings zvýší konkurenci na trase z Prahy do Athén

Nelení ani tuzemská aerolinka Smartwings která představila své plány na zahájení přímého leteckého spojení do řeckých Athén (ATH). Nové spojení bude cestovatelům k dispozici během letní sezony, od konce května do závěru září, s frekvencí dvou letů týdně (pondělí a pátek). Na trase si během této doby budou konkurovat celkem tři dopravci: lety každý den nabídne řecký Aegean a tři rotace týdně (úterý, čtvrtek a neděle) potom aerolinka Eurowings. Pouze ty ceny zatím Smartwings poměrně přestřelily… Podrobné informace o této nové lince jsme pro vás shrnuli do dalšího magazínového článku.

Volotea nabídne přímé lety z Prahy do Verony

Vícero linek z Prahy plánuje nabídnout také španělská nízkonákladová aerolinka Volotea. Ta nám udělala radost již na začátku října, když oznámila vstup na linku z Prahy do italské Florencie (FLR) – viz tento článek. Ve zvěstování novinek pokračovala také v listopadu a výsledkem je historicky první přímé spojení Prahy (PRG) a italské Verony (VRN). S provozem linky zatím dopravce počítá v období od 22. března do 1. července 2024. Vypravovat bude dva lety týdně (pondělí a pátek), které tak přímo vybízí k naplánování prodlouženého výletu do města Monteků a Kapuletů.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem z Evropy do Asie

Kromě nových linek z Prahy německé aerolinka Eurowings oznámila také množství dalších nových spojení. Jedním takovým, které navíc na Letiště Václava Havla v Praze absentuje, je přímá linka do arménského Jerevanu (EVN), kam bude letecká společnost létat z Berlína (BER). Nová linka je v rezervačním systému dopravce vypsaná v období od 3. května do 25. října 2024. Létat by se na ní mělo každý pátek. Minimálně pro cestovatele z Prahy a západních či severních Čech by se mělo jednat o zajímavou alternativu k levným letenkám do Arménie, na něž jsme zvyklí z dílny Wizz Airu, který do Jerevanu létá z Vídně (VIE).

Flynas odkládá zahájení letů z Berlína (BER) do Džiddy (JED). O plánech saúdskoarabské nízkonákladové aerolinky týkajících se vstupu mj. na tuto trase jsme vás informovali již v magazínu Záletník (112). Oproti původním předpokladům však tato linka nebude spuštěna již nyní v prosinci, nýbrž až na začátku března 2024. Zachován ale zůstane počet letů v podobě třech rotací týdně (středa, pátek, neděle).

Ryanair a Wizz Air ruší lety do jordánské Akaby (AQJ). Dvě největší evropské nízkonákladové aerolinky se tak rozhodly učinit z bezpečnostních důvodů kvůli přetrvávajícímu konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Ryanair přerušil linky z Bergama (BGY), Bruselu-Charleroi (CRL), Kolína nad Rýnem (CGN), Madridu (MAD), Říma (FCO), Sofie (SOF) a především Vídně (VIE), což je nepříjemná zpráva, která může postihnout i některé české cestovatele. Wizz Air zrušil linku z Varšavy (WAW) a také novinku v podobě spojení z Katovic (KTW), přičemž inaugurační let na této lince se měl uskutečnit teprve 13. prosince, o čemž jsme psali v našem magazínu Záletník (112).

Letem z Evropy do Afriky

Air Senegal téměř přestane létat do Evropy. Národní senegalská aerolinka v druhé polovině ledna příštího roku přestane létat do čtyř evropských destinací. Dále nepočítá s lety z Dakaru (DSS) do Milána (MXP) – od 15. ledna, do Marseille (MRS) a Lyonu (LYS) – do 16. ledna , ani do Barcelony (BCN) – od 18. ledna 2024. Aktivní zůstane pouze přímá linka mezi Dakarem a Paříží (CDG), a to v podobě každodenního spojení.

Novinky ze světa cestování

Listopad přinesl také uvolnění cestovních podmínek do několika více či méně obskurních destinací ve světě! V polovině listopadu odstranilo vstupní podmínky zavedené v souvislosti se šířením nemoci „COVID-19“ východoafrické Džibutsko, kam je nově možné cestovat bez očkovacího certifikátu či negativního testu – zkrátka jako dříve „pouze“ s turistickým vízem. Zcela totožné uvolnění podmínek hlásí také středoasijský Turkmenistán, který se řadí mezi jednu z nejobtížněji navštívitelných destinací ve světě (stále to nelze bez místní agentury a neustálého dohledu). Třetí do party je poté nejmenší ostrovní stát na světě – Nauru, ležící v jižní části Tichého oceánu.

Více informací o podmínkách pro cestování do všech zmíněných destinací najdete v našich průvodcích:

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)