Záletník 115 aneb novinky ze světa cestování a letectví
12.11.2023

Záletník 115 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte k vám letí z ghanské Accry a nese pořadové číslo 115. A na jaká témata si dnes posvítíme? Keňa zdražuje turistické víza. České aerolinie nebudou přes zimu létat do Jerevanu, nýbrž o Vánocích do Londýna. EasyJet představil novou linku z Prahy do Alicante. Finnair rozšiřuje nabídku letů do Japonska. Qantas Airways začnou létat z Austrálie do Paříže. Etihad Airways po třech letech obnovují lety do Nairobi. A samozřejmě i další aktuality.

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa cestování

Keňa dvojnásobně zdraží turistická víza

V pondělí 6. listopadu vyšel Úřední věstník keňského ministerstva vnitra, z něhož vyplývá, že východoafrická země zvedne ceny turistických víz. Pokud nedojde k další korekci, naberou nová opatření platnost po uplynutí dvou týdnů od jejich zveřejnění. Nová cena za jednovstupové turistické vízum s platností tři měsíce od data vydání tedy již nebude 50 USD, nýbrž 100 USD (+ 1 $ servisní poplatek). Navýšení poplatků se dotkne také obyčejných Keňanů. Nový sazebník zveřejněný ministerstvem totiž zvedá částky také za vydání rodného/úmrtního listu, vydání cestovního pasu či náhradního občanského průkazu atd. (zdroj).

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

České aerolinie do Jerevanu létat nebudou

České aerolinie odpískaly zimní provoz zamýšlené linky z Prahy (PRG) do Jerevanu (EVN) ještě před zahájením jejího provozu. Původně měly ČSA na trase létat již od 2. října 2023. Následně však došlo k odložení inauguračního letu na 4. prosince. Teď je již zřejmé, že ani toto datum nebude naplněno. Letenky na dané trase totiž zcela zmizely z rezervačního systému dopravce. Situaci následně okomentovala tisková mluvčí, která potvrdila, že za zrušením linky stojí ekonomické důvody (slabý zájem cestujících). Plány na realizaci přímé linky z České republiky do Arménie, které momentálně absentuje, tak vzaly za své, a to alespoň pro letošní zimní sezonu. Více informací o plánovaném spojení ČR a Arménie jsme shrnuli do tohoto článku.

ČSA vypraví vánoční speciály z Prahy do Londýna

Nového spojení z Prahy do Jerevanu se sice čeští cestovatelé v prosinci nedočekají, nicméně přesto České aerolinie během posledního kalendářního měsíce letošního roku nabídnou jednu novinku. Bude se jednat o dočasné spojení Prahy a Londýna přes vánoční svátky. V nejexponovanějším cestovním období nabídne český dopravce zákazníkům celkem devět párů letů mezi Letištěm Václava Havla (PRG) a londýnským Stanstedem (STN). Podrobnosti o letovém řádu i ceny letenek najdete v našem magazínu.

Nová linka z Prahy do Alicante od easyJetu

V letní sezoně 2024 vzroste konkurence na trase z Prahy (PRG) do španělského Alicante (ALC). Novým hráčem, který cestovatelům nabídne lety z české metropole do oblíbeného letoviska na břehu Středozemního moře, bude letecká společnost easyJet. Britská nízkonákladová aerolinka počítá s provozem sezónní linky od 1. dubna do 31. srpna 2024 (dva lety týdně – pondělí a pátek). Konkurovat tak bude německé letecké společnosti Eurowings. Podrobné informace o nové lince jsme vám přinesli v našem magazínovém speciálu.

Celkem se v rezervačním systému aerolinky objevily 28 nových linek. Jejich přehledný výčet naleznete na twitterovém účtu Sean M.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

British Airways začaly létat do Rigy a obnovily lety do Bělehradu i Kolínem nad Rýnem. Letecký dopravce z Britských ostrovů s příchodem zimního letového řádu zahájil pravidelné lety do Lotyšska. Na linku z Londýna (LHR) do Rigy (RIX) se vrací po dlouhých 15 letech. V zimní sezoně má na trase vypsané tři lety týdně (úterý, čtvrtek a neděle). Poprvé od pandemie nemoci „COVID-19“ se bílo-modrá letadla v minulém týdnu vrátila také do srbského Bělehradu (BEG) – 3× týdně, a do německého Kolína nad Rýnem (CGN) – 12 letů týdně.

Letem z Evropy do Asie

Finnair se vrátí do japonské Nagoji. Skandinávský dopravce začne od 30. května 2024 opětovně létat na přímé lince z Helsinek (HEL) do třetího největšího japonského města, Nagoya (NGO). Lety bude provozovat 2× týdně (čtvrtek a neděle) letadly typy Airbus A350-900XWB. Nagoja se stane již čtvrtou destinací Finnairu v Japonsku. V nabídce doplní tokijské letiště Haneda (HND) – 7 letů týdně, druhé tokijské letiště Narita (NRT) – aktuálně 4 lety týdně / v letním letovém řádu 2024 se počítá se 6 rotacemi, a Osaku (KIX) – momentálně 3 lety týdně / v letní sezoně 2024 dojde k nárůstu na 5 týdenních rotací.

Flydubai začala létat do Poznaně. Polská Poznaň (POZ) se stala již třetím městem u našich severovýchodních sousedů, do něhož bude létat dubajská nízkonákladová aerolinka. Inaugurační let (FZ704) do Dubaje (DXB) se na nové lince uskutečnil v neděli 29. října 2023. Spojení je v rezervačním systému dopravce vypsáno 3× týdně (středa, pátek, neděle) po čas aktuálně platného zimního i následně letního letového řádu 2024. V nabídce dopravce doplní Krakov (KRK) a Varšavu (WAW).

Čínská letecká společnost Juneyao Air přidává svou druhou destinace v Evropě. Dopravce se sídlem v Šanghaji v pondělí 30. října 2023 zahájil pravidelné lety (HO1668) na nové lince mezi Milánem (MXP) a městem Čeng-čou (CGO), které leží v provincii Che-nan a je po Wu-chanu druhým nejlidnatějším městem střední Číny. Nová linka bude v provozu 2× týdně (pondělí a pátek). Po finských Helsinkách (HEL), kam létá taktéž právě z Čeng-čou a ze Šanghaje, je severoitalský Milán druhou evropskou destinací v nabídce aerolinky.

Letem z Evropy do Afriky

LAM Mozambique obnovuje přímé spojení Lisabonu a Maputa. Národní dopravce z afrického Mosambiku se na linku spojující Maputo (MPM) a portugalské hlavní město (LIS) vrací se počínaje 12. prosincem letošního roku. Lety budou reálně obsluhovány Boeingem 777-200ER letecké společnosti EuroAtlantic Airways a v letovém řádu jsou vypsány 3× týdně – LIS-MPM úterky, čtvrtky a soboty / MPM-LIS středy, pátky, neděle. Cestovatelé si tak nově na trase budou moci vybírat z nabídky dvou aerolinek, neboť mezi oběma městy pravidelně létá také portugalský TAP (3× týdně – úterý, pátek a neděle).

Letem z Evropy do Ameriky

Air Canada začne létat do Švédska. Kanadský národní dopravce představil své plány na expanzi do Skandinávie. V příštím roce plánuje zahájit provoz sezónních linek z Toronta (YYZ) do Stockholmu (ARN) – od 12. června 2024 (2× týdně – středa a sobota), a také z Montrealu (YUL) opět do švédského hlavního města – od 14. června 2024 (3× týdně – úterý, pátek, neděle). Obě linky budou obsluhovány Boeingy 787 Dreamliner. Dále Air Canada navýší počet letů do Kodaně (CPH), kam bude od příští letní sezony létat denně (z Toronta) / 5× týdně (z Montrealu).

Letem z Evropy do Austrálie

Australská letecká společnost Qantas Airways začne létat do Paříže. Nové dálkové spojení, které bude provozováno po ose Sydney (SYD) – Perth (PER) – Paříž (CDG) a zpět, bude zahájeno 12. července 2024. Start nové linky koresponduje s konáním letních olympijských her v francouzské metropoli. Zprvu proto dopravce na nové lince nabídne čtyři lety týdně, ale po skončení LOH dojde ke snížení počtu rotací na tři. Aerolinka Qantas se tak do Francie vrátí po skoro dvou desetiletích. Zároveň se bude jednat o jediné přímé spojení „země galského kohouta“ s Austrálií. Lety do Paříže doplní v portfoliu dopravce další dvě linky do Evropy, které směřují do Londýna (LHR) a Říma (FCO).

Letem světem

Etihad Airways obnoví lety do Nairobi. Letecký dopravce z Perského zálivu se rozhodl výhledově obnovit lety z Abú Dhabí (AUH) do keňského hlavního města, Nairobi (NBO), které naposledy provozoval v prosince roku 2021. Spojení bude k dispozici opět od 1. května 2024, a to rovnou s denní frekvencí letů, na něž budou nasazovány Airbusy A320.

United Airlines zahájily provoz na nové lince ze San Francisca (SFO) do Manily (MNL). Jedno z nejvíce poptávaných spojení, které doposud v pravidelné nabídce aerolinky chybělo, je od 29. října 2023 v každodenním provozu. Americká letecká společnost bude na trase přímo konkurovat filipínským Phillippines Airlines, které cestovatelům taktéž nabízejí lety každý den.

VietJet Air rozšiřuje svou nabídku o tři nové destinace. Vietnamská nízkonákladová aerolinka do své sítě během prosince přidá celkem tři nové destinace v regionu. Nově bude létat na linkách z Hanoje (HAN) do Jakarty (CGK) – 4× týdně od 10. prosince, a do Siem Reapu (SAI) v Kambodži – denně od 15. prosince. Třetí nová linka poté povede z Ho Či Minova města (SGN) do Šanghaje na letiště Pudong (PVG) – 2× denně od 1. prosince.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)