Záletník 112 aneb novinky ze světa cestování a letectví
15.10.2023

Záletník 112 aneb novinky ze světa cestování a letectví

Nenech si utéct nejčerstvější dávku novinek ze světa letectví i oblasti cestování. Kalendář hlásí neděli, a to znamená jediné: do světa vyletěl další díl našeho magazínu Záletník – tentokráte s pořadovým číslem 112. Jak je v posledních týdnech zvykem, čeká nás výhradně nálož leteckých aktualit, tak se na ně pojďme podívat. Volotea začne létat z Prahy do Florencie. Wizz Air přidává novou linku z Katovic na jih Jordánska. Etihad Airways budou do Vídně létat každý den a rozšíří svou nabídku o čtyři nové destinace. Své první letoun obdržela aerolinka Beond, kterou brzy potkáme také v Mnichově. S novým vizuálem svých letadel přichází angolský TAAG. A samozřejmě i další novinky

Nejen tato témata nakousneme v dnešním díle našeho magazínu Záletník! Tak s chutí do čtení nejucelenějšího přehledu cestovatelských/leteckých novinek na českém internetu.

Novinky ze světa letectví

🇨🇿 ✈️ Novinky z české kotliny

Nová linka z Prahy do Florencie

Španělská nízkonákladová aerolinka Volotea v minulém týdnu potěšila nejednoho českého cestovatele. Oznámila totiž své plány na spuštění nové linky z pražského Letiště Václava Havla (PRG) do italské Florencie (FLR). S novinkou v letovém řádu se počítá od 22. března 2024, přičemž vypsány jsou aktuálně lety do konce října příštího roku. Cestovatelům mířícím do italského Toskánska budou nabídnuty dva lety týdně (pondělí a pátek). Polední páteční odlety a návraty v pondělí večer přitom vybízí k pěknému výletu na prodloužený víkend. Letenky jsou již nahrány v rezervačním systému dopravce. Více detailů o novém spojení se dočtete v našem magazínovém článku.

🌐 ✈️ Novinky ze světa

Letem Evropou

Wizz Air přidává nové linky do Katovic – létat se bude do Aqaby a Bruselu. Zajímavé novinky se chystají pro cestovatele nejen z Moravskoslezského kraje, kteří využívají nabídku letů z letiště v polských Katovicích (KTW). Přímé lety do Aqaby (AQJ) na jihu Jordánska jsou v rezervačním systému dopravce vypsány s frekvencí dvou letů týdně (středa, neděle) od 13. prosince 2023. Na sekundární bruselské letiště v Charleroi (CRL) se začne létat jen o den později, tj. 14. prosince 2023. Také na této trase aerolinka nabídne dva lety týdně (čtvrtek, neděle).

Letem z Evropy do Asie

Aerolinka Beond obdržela své první letadlo! Nový hráč na trhu, maledivská letecká společnost Beond, která se plánuje zaměřit na prémiové cestovatele, před pár dny obdržel své zcela první letadlo. Jedná se o Airbus A319-100 s registrací „8Q-FBA“. S jeho nasazením do ostrého provozu se počítá od 9. listopadu 2023, kdy bude spuštěn provoz první linky operované dopravcem. Ta do Malé (MLE) povede ze saúdskoarabského Rijádu (RUH). O pouhý týden později letoun v černém nátěru zamíří i do Evropy, neboť od 15. listopadu jsou v rezervačním systému vypsány také lety z Mnichova (MUC) a od 17. listopadu i z Curychu (ZRH) – v obou případech cesta na Maledivy zahrnuje technické mezipřistání v Dubaji (DWC). Všechny důležité a zajímavé informace o novém dopravci jsme pro vás shrnuli do speciálního magazínového článku.

Etihad Airways budou do Vídně létat každý den! Navýšení počtu letů mezi rakouskou metropolí (VIE) a Abú Dhabí (AUH) ve Spojených arabských emirátech platí od 21. prosince 2023. Namísto doposud nabízených pěti rotací týdně, bude nově dopravce na trase létat každý den! To je samozřejmě skvělá zpráva také pro české cestovatele, neboť aerolinka velmi často nabízí akční letenky do mnoha destinací nejen v Asii.

Saúdskoarabský Flynas spustí linku z Džiddy do Berlína. Nízkonákladový dopravce z království na Arabském poloostrově začne od prosince letošního roku létat na dvou nových pravidelných linkách do západní Evropy. Nová spojení z Džiddy (JED) povedou do Bruselu (BRU) a hlavně do Berlína (BER) – 3× týdně (středa, pátek, neděle). Na obě trasy budou nasazovány Airbusy A320neo.

Letem z Evropy do Afriky

TAAG Angola Airlines začnou létat do Londýna. Národní dopravce z jihoafrické Angoly zahájí 14. prosince 2023 provoz pravidelné linky z hlavního města Luandy (LAD) na londýnské letiště Gatwick (LGW). Linka bude dopravcem operována 3× týdně. Britská metropole se po Lisabonu (LIS), Portu (OPO) a Madridu (MAD) stane čtvrtou evropskou destinací, do níž budou angolské aerolinky létat. Kromě toho letecká společnost modernizuje svou flotilu, když u amerického výrobce Boeingu objednala čtyři nové letouny typu 787 Dreamliner. Právě nová letadla by měla umožnit expandovat také na další mezinárodní linky. A třetí novinka z Angoly odkazuje na změnu vizuální identity! Letadla TAAG Airlines čeká převlékání kabátu do nového livery.

Letem světem

Etihad Airways navyšuje počet letů na Srí Lanku. Dopravce z Abú Dhabí (AUH) v letní sezoně 2024 rozšíří nabídku letů ze Spojených arabských emirátů na Srí Lanku. Na lince do tamějšího hlavního města, Colombo (CMB) bude od 3. května 2024 létat hned 10× týdně. Tři přidané rotace přidanou na pondělky, úterky a pátky, kdy Etihad na trase vypraví hned dva lety denně. Navýšení počtu letů také slibuje lepší konektivitu pro české cestovatele, kteří mají možnost využít levných letenek z Mnichova (MUC) a Vídně (VIE).

Etihad Airways taktéž rozšíří svou nabídku letů o čtyři nové destinace. Vezmeme-li to chronologicky, cestovatelé budou moci na křídlech aerolinky z Perského zálivu nově cestovat do Petrohradu (LED) – od 29. října 2023, od 1. ledna 2024 také do dvou destinací v Indii – Kalkata (CCJ) a Thiruvananthapuram (TRV) – a od 31. března 2024 do severoamerického Bostonu (BOS).

Qatar Airways rozšíří nabídku letů do Saúdské Arábie. Postupná normalizace vztahů mezi Katarem a Saúdskou Arábií s sebou přináší také rozšíření sítě destinací obsluhovaných katarskou aerolinkou. S příchodem zimního letového řádu 2023/2024 začne dopravce z Dauhá (DOH) pravidelně létat také do Al Ula (ULH) – 2× týdně (pátek a neděle), Yanbu (YNB) – 3× týdně (středa, pátek, neděle), a Tabuku (TUU) – 3× týdně (úterý, čtvrtek, neděle). Navýšen bude také počet letů do hlavního města Království, Rijádu (RUH), ze 12 na 18 týdenních rotací a Mediny (MED) ze 14 na 17 letů týdně. Pro úplnost doplníme, že Qatarci dále létají ještě do Džiddy (JED), Taífu (TIF), Burajdá (ELQ) a Dammámu (DMM).

Saudia po 5 letech obnoví lety do Kanady! Saúdskoarabská národní aerolinka se v sobotu 2. prosince 2023 po pěti letech vrátí na linku spojující Saúdské království s Kanadou. Spojení z Džiddy (JED) do Toronta (YYZ), které zajistí Boeingy 787-9 Dreamliner, bude cestovatelům k dispozici 3× týdně (úterý, čtvrtek a sobota). K přerušení letů mezi oběma zeměmi došlo v roce 2018 na pozadí diplomatické roztržky (vzájemné vyhoštění velvyslanců atd.) vyvolané kanadskou kritikou nedodržování lidských práv na Arabském poloostrově.

Zdroje tohoto vydání magazínu Záletník:

Aeroroutes.com | Airways.cz | Aviation24.be | Flyertalk.com | Fly4Free.pl ch-aviation.com | IATA Travel centre | SimpleFlying.com | TravelOffPath.com Twitter | ZDopravy.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětné vazby
Ukázat všechny komentáře
Chviličku prosím, zaletsi.cz pro Vás vyhledává tu nejlevnější letenku ;)